dzisiaj: 7 czerwca 2024
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CCXXXVI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

książkowe (wybrane)

więcej »

komiksowe

więcej »

growe

więcej »

muzyczne

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

growe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
« 1 2 3 4 117 »


Beatrycze, 21-08-2023 00:11:
Ciekawy esej, czytałam z przyjemnością, choć utworów Lovecrafta nie czytałam (jeno jakieś naśladownictwa, plus grywałam w RPGa, gdzie oczywiście chodziło o rekwizyty, a nie tło światopoglądowe.
Hmm, mnie się czasem zdarza myśleć o znikomości człowieka względem świata, ale zwykle przynosi mi to ulgę, a nie grozę.

Czy moglibyście przy każdej pozycji w „Nie przegap” dodawać adnotację o ekstrakcie / ocenie? Mam niestety coraz mniej czasu na regularne i systematyczne przeglądanie Waszego magazynu, i taki zabieg ułatwiłby mi „nieprzegapianie” przynajmniej najlepszych rzeczy recenzowanych na łamach „Esensji”.

Panie Knyszyński, ratujesz pan Esensję.

Marcin Knyszyński, 26-07-2023 08:21:
Nie wypowiem się. Nie znam "Mrocznej Wieży", czytałem tylko skrótowo o czy jest. Jakoś mi nigdy nie było po drodze z tą serią - ale może kiedyś przeczytam.

Zoltar, 24-07-2023 21:13:
Tak się zastanawiam: czy Stephena Kinga z jego cyklem o "Mrocznej Wieży" też można podciągnąć pod New Weird? Przynajmniej częściowo?

Marcin Knyszyński, 24-07-2023 15:43:
Mam nadzieję sięgnąć nie tylko do New Weird, ale i do tego co wpłynęło na pojawienie się tego nurtu (Harrison, Peake, Wolfe). Zobaczymy jak wyjdzie. Mam nadzieję, dzięki być może jakimś reakcjom, spojrzeć na to wszystko inaczej, dowiedzieć się czegoś nowego albo zupełnie inaczej pewne rzeczy zinterpretować.

Beatrycze, 24-07-2023 15:25:
Zapowiada się ciekawie! Z chęcią poczytam.
Żałuję, że New Weird w sumie trwał stosunkowo krótko - wydawało mi się, że otworzy jakąś nową ciekawą drogę, a tymczasem raczej okazał się modą, która przeminęła, a po nim w fantastyce - mam wrażenie nie było już żadnego dużego estetycznego ruchu.


Zoltar, 22-07-2023 22:05:
Dziękuję za tak pozytywny feedback - każda forma takowego (również i negatywna) bardzo pomaga.
A co do wypowiedzi autora opowiadania "Bethlehem": Cóż, miałem podobne pytania. Przypuszczam, że Achim Stößer folgował tutaj fantazji w rodzaju strumienia świadomości, czyli ciągu lużnych, szybko powstających asocjacji. Ot, "licentia poetica" ;)
Ciekawy cykl, zawsze czytam z zaciekawieniem, i naprawdę szkoda, że nie ma szans na wydanie tej antologii w Polsce, bo lubię klasyczne tematy SF... BTW - ten cytat zwrócił moją uwagę swoją kuriozalnością: "...maryjny android, który ma zmienić historię poprzez podróż w czasie, zapobiec powstaniu chrześcijaństwa, a więc i wybuchowi większości wojen?" Z chęcią bym się dowiedział od autora, jakim niby cudem brak chrześcijaństwa miałby zapobiec wybuchowi "większości" (cokolwiek to znaczy) wojen na świecie???... To z kolei brzmi intrygująco: "Zwiastowanie jako pełną zakłóceń transmisję holograficznego obrazu przybysza z kosmosu".

Bardzo ciekawy artykuł o twórczości autora, o istnieniu którego nie miałem do tej pory pojęcia.


Michael Marrak, 17-04-2023 12:13:
Bardzo dziękuję za przedstawienie książek! Kyberjada Lema, ale przede wszystkim jego opowieści o robotach, których w cyklu jest kilka szczególnych, były inspiracją dla świata KANONU. A pisanie tych opowiadań było przyjemnością.
Z wyrazami szacunku, Michael Marrak


Marcin, 01-04-2023 10:43:
Bardzo rzeczowa recenzja, aczkolwiek dość kontrowersyjna. Sądzę, iż sam autor, znając jego historię życia - dość rzecz jasna pobieżnie z oczywistych względów, pisząc swoje powieści niezbyt koncentrował się na przekazie socjologicznym. W mojej opinii, śledząc niejako jego dokonania literackie, był to "natłok myśli" dość zresztą paniczny. Jednak uwielbiam jego twórczość ze względu chociażby na fakt, iż stanowi absolutne przeciwieństwo świata realnego, w którym żyjemy zgodnie z zasadami - tak przynajmniej próbuję się nam wmawiać. I to stanowi o prawdziwej sile literatury sf.


Zoltar, 29-03-2023 18:04:
Film, w rzeczy samej, powstał przy współudziale Wellsa w produkcji. Scenariusz trzymał się jednak dosyć luźno książkowego pierwowzoru, zwłaszcza jeśli chodzi o czasy po wojnie.
Wydanie tej książki po polsku byłoby dobrym posunięciem dla fanów tego rodzaju powieści Wellsa - ale nie ma ich chyba zbyt wielu. Dzisiaj to już bardzo niszowa ramotka, niestety.
W 1936 roku powstał film na podstawie opisywanej książki. We wczesnych latach 90 emitowany był on w TVP w ramach cyklu "Perły z lamusa". Pamiętam, że zrobił na mnie (wtedy dziesięciolatku) ogromne wrażenie. Bałem się ekranowej wizji świata, a jednocześnie byłem nią zafascynowany. Mam nadzieję, że wydaniem książki zainteresuje się np. wydawnictwo Vesper, które wyciąga przecież regularnie zapomniane perełki literatury sci-fi i grozy z literackich katakumb.


Robert, 10-01-2023 14:32:
śpi staw sędziwy
w toń mary żabka skacze
plusk - sen wesoły

Robert, 10-01-2023 13:41:
Śpi staw sędziwy
W toń żabka mała skacze
plusk - sen wesoły


Michał, 21-12-2022 10:34:
Spójrzcie też na tę powieść. Historia oparta na faktach, czyli polskie małżeństwo spełnia swoje marzenie o wyprowadzce do... Kenii, ale wiąże się to z mnóstwem przygód. Pozycja: "Pod niebem Kenii" autorka Mariola Szydlik


pies666, 05-12-2022 11:03:
Ciekawe kiedy doczekamy nowego rankingu. Kilkanaście lat minęło, pewnie trochę by się to zmieniło :)


Zoltar, 23-11-2022 09:01:
A o co tu się obrażać? Jeszcze nie żyjemy w Rosji - każdy ma prawo do własnego zdania. Judith Madery tak samo jak Paweł M. lub Zoltar.

Pawel.M., 23-11-2022 00:36:
"Wniosek recenzentki Judith Madery"
Przeczytałem kilka jej tekstów. W połączeniu z zarzutami do innej książki (jeden z poprzednich odcinków) jakoś prowadzi mnie to do wniosku, że niemiecka krytyka jest w czarnej dupie, bo zajmuje się krzewieniem ideologii, a nie wartościami literackimi. Cóż, może się Pan obrazić, ale Niemcy mają jakiś taki dziwny fanatyczny rys - jak już jakaś ideologia was opęta, nie znacie umiaru.

« 1 2 3 4 117 »

Polecamy

Śrubełek? Głowadzik?

Niedzielny krytyk komiksów:

Śrubełek? Głowadzik?
— Marcin Osuch

Można się nią ogolić!
— Marcin Osuch

Z których Jolskych?
— Marcin Osuch

Odbiło mi się trzy razy
— Marcin Osuch

Coś łysego bym ozłocił
— Marcin Osuch

Copyright © 2000-2024 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.