Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Feliks W. Kres

Feliks W. Kres

ImięFeliks W.
NazwiskoKres
WWW
Notka biograficzna
Nie pisze dla wszystkich, tylko dla czytelnika w pewnym pojęciu elitarnego. Nie każdy ma ochotę obcować z prozą, o której nigdy nie wiadomo jak się skończy, źle czy dobrze, która jest brutalna, szorstka, męska. Większość z bohaterek jego postaci to kobiety. Rywalizują z mężczyznami: ambitne żołnierki, okrutne rozbójniczki i piękne intrygantki. Po męsku silne i bardzo kobiece.
„Myślę trochę jak feministki, bardzo chciałbym pogodzić rzeczy niemożliwe, mianowice życzyłbym sobie, by kobieta mogła to samo i tak samo jak mężczyzna, a zarazem zachowała swą odrębność. Ale to się udaje właściwie tylko w książkach. Te postacie kobiece to serwitut jaki się płaci z racji wykonywania literatury sensacyjno-rozrywkowej” – mówi autor.
Jest autorem cyklu „Księga Całości” – polskiego świata fantastycznego, który pod względem rozmachu i szczególowości może być porównany do „Świata Dysku”. W odróżnieniu jednak od świata Dysku świat Szereru zbudowany jest metodami właściwymi dla SF. To gatunkowa hybryda. Jest utrzymany w klimacie fantasy ale za kulisami działają racjonalnie skonstruowane mechanizmy. Efekty, które bohaterowie powieści uważają za magię, tak naprawdę nie mają z magią nic wspólnego. To, co nazywa się Szernią ma swój początek i koniec, czymś się żywi i potrzebuje energii do działania, podobnie jak byt Solaris. Dlatego cykl szererski jest o wiele bardziej wiarygodny niźli wszystkie cykle fantasy. „Jestem oszustem, który do wyścigu elfów wystawił przebranego robota”.
Historie Kresa są mroczne, okrutne ale w ich tle jest coś bardzo optymistycznego – mianowicie świat, który mroczny i okrutny nie jest. Wręcz przeciwnie, to świat bardzo przyjazny w porównaniu ze średniowieczną Europą wręcz różowy. Nie ma w nim krucjat, wojen religijnych, prześladowań innowierców, polowań na czarownice, nie pali się ksiąg ani tym bardziej ich autorów. W Armekcie istnieje powszechna oświata, nawet coś w rodzaju równouprawnienia kobiet. Państwo jest neutralne światopoglądowo a model władzy to absolutyzm oświecony. Natomiast okrutni bywają bohaterowie powieści.
Swój pseudonim wybrał już w szkole podstawowej, kiedy wraz z kolegami pisał ilustrowaną powieść. Posługuje się nim do dzisiaj.
Laureat – nagrody im. Janusza A. Zajdla, Sfinks oraz nagrody ŚLĄKFA dla Najlepszego Twórcy Roku za powieść Pani Dobrego Znaku oraz wielu innych nagród i wyróżnień jest Kres autorem kilkudziesięciu opowiadań i 9 powieści, w tym 6 z cyklu szererskiego. Rozpoczął jako laureat konkursu miesięcznika Fantastyka ogłoszonego w 1983 roku na opowiadanie o tematyce fantasy. Opowiadanie „Mag” zdobyło drugą nagrodę w konkursie.
Od kilku lat prowadzi warsztaty literackie dla młodzieży, pisze felietony dla miesięcznika Science Fiction. Powstało kilkanaście stron internetowych polskich i zagranicznych poświęconych Kresowi. Jego oficjalna strona znajduje się pod adresem: www.kres.mag.com.pl
Świadomie unika kontaktu z mediami, nie posiada internetu ani telefonu.
Jego książki przetłumaczono na rosyjski, czeski i hiszpański – wkrótce nakładem wydawnictwa Bibliopolis ukaże się hiszpańska edycja „Północnej granicy”.
Teksty w Esensji
Książki – Recenzje (21)       [rozwiń]
Beatrycze Nowicka ‹Tryby historii›



Beatrycze Nowicka ‹Pod niebem Szereru›

Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Konrad Wągrowski ‹Esensja czyta: Sierpień 2014›

Książki – Publicystyka (14)       [rozwiń]


Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski ‹Do księgarni marsz: Maj 2022›

Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek ‹Do księgarni marsz: Kwiecień 2022›

Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek ‹Do księgarni marsz: Grudzień 2021 – marzec 2022›

Książki – Prezentacje (10)       [rozwiń]


Feliks W. Kres ‹Król Bezmiarów›

Feliks W. Kres ‹Piekło i szpada›

Feliks W. Kres ‹Tarcza Szerni›

Książki – Wieści (11)       [rozwiń]





Varia – Publicystyka      

Książki – Konkursy      



Utwory powiązane
Autor (55)       [rozwiń]






Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2024 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.