Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 października 2023
w Esensji w Esensjopedii

Markus „Mawil” Witzel

Markus „Mawil” Witzel

ImięMarkus „Mawil”
NazwiskoWitzel
Notka biograficzna
Mawil (ur. w 1976 roku) to jeden z najpopularniejszych i najciekawszych młodych niemieckich twórców komiksowych. Od wczesnych lat zafascynowany dwoma rzeczami – muzyką i komiksem. Ta pierwsza pasja doprowadziła, oprócz nałogowego słuchania płyt (w tym polskiego bigbitu, którego Mawil jest fanem), do założenia amatorskiego zespołu i gry na basie. Druga to zarysowane setki tysięcy stron (absolutna większość trafia do szuflady) i podjęcie decyzji, by dla kariery zawodowego rysownika poświęcić karierę muzyczną.
Mawil jest absolwentem Kunsthochschule Berlin-Weißensee (w skrócie KHB), będącej berlińskim odpowiednikiem polskiej Akademii Sztuk Pięknych. W szkole, pod czujnym okiem życzliwych wykładowców, jego zainteresowanie komiksem intensywnie się rozwijało. W tym czasie z grupą przyjaciół Mawil założył grupę twórczą Monogatari (co po japońsku znaczy „opowiadać historie”) i zaczął zdobywać za swoje komiksy pierwsze nagrody. Jego pracą dyplomową, obronioną w roku 2002 z wyróżnieniem, był autobiograficzny komiks „Możemy zostać przyjaciółmi”.
Wielką popularnością cieszy się w Niemczech stworzona przez Mawila postać Supa Hasi. To m.in. za albumy i krótkie opowieści z tym króliczkiem (swoiste alter ego autora) rysownik otrzymywał już czterokrotnie nagrody branżowe niemieckiego rynku komiksowego – ICOM Independent Comic-Preis. Poza tym Mawil opublikował także „Beach Safari” (w Stanach wydane przez Top Shelf), „Bend” (m.in. edycje francuska, hiszpańska i polska) i „Action Sorgekind” (zbiór jego krótkich komiksów).
Mawil od urodzenia mieszka we wschodnim Berlinie.
Teksty w Esensji
Komiksy – Recenzje      

Komiksy – Wywiady      

Komiksy – Publicystyka      
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski ‹Komiksowe Top 10: Październik 2022›Utwory powiązane
Scenariusz      Rysunki      
Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2023 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.