Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 10 grudnia 2023
w Esensji w Esensjopedii

Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut

ImięKurt
NazwiskoVonnegut
WWW
Notka biograficzna
Kurt Vonnegut, jr (1922-2007) odebrał wykształcenie na uniwersytetach Cornell (1940-1942) i Chicago (1945-1947). Lata 1942-1945 spędził w wojsku; jego przeżycia z czasu drugiej wojny światowej znalazły odbicie w późniejszej twórczości autora. Po wojnie przez rok pisywał dla „Chicago City News Bureau” jako reporter kryminalny, a przez trzy kolejne lata pracował na etacie w General Electric Company. Od 1950 roku pracuje wyłącznie jako wolny strzelec, a dwa lata później ukazuje się jego pierwsza powieść, „Pianola”.
Od 1965 roku wykładał w Hopefield School, był także gościnnie wykładowcą na uniwersytetach Iowa (1965-1967) i Harvard (1970-1971). Laureat wielu nagród i stypendiów literackich.
Najważniejsze książki w jego dorobku to powieści: „Pianola”, „Syreny z Tytana”, „Matka noc”, „Kocia kołyska”, „Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater”, „Rzeźnia numer pięć”, „Śniadanie mistrzów”, „Recydywista”, „Hokus pokus”, „Galapagos”, „Rysio Snajper”, „Slapstick”, „Niedziela Palmowa”, „Sinobrody”, „Trzęsienie czasu” oraz zbiory opowiadań „Witajcie w małpiarni” i „Canary in a Cathouse”.
Jest ponadto autorem sztuk scenicznych i telewizyjnych (np. „W dniu urodzin Wandy June”). W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zasłynął jako jeden z najbardziej prowokujących i wpływowych pisarzy amerykańskich, zwłaszcza w środowisku uczniów i studentów. Sam siebie określa jako „totalnego pesymistę”.
Teksty w Esensji
Książki – Recenzje (9)       [rozwiń]
Daniel Markiewicz ‹Ludzka rzecz›

Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Michał Foerster, Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski ‹Esensja czyta: Grudzień 2010›

Daniel Markiewicz ‹Rzecz o udawaniu›

Daniel Markiewicz ‹Nic, co ludzkie…›


Książki – Publicystyka (23)       [rozwiń]

Komiksy – Publicystyka      
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch ‹Po komiks marsz: Luty 2022›

Książki – Wieści      


Komiksy – Wieści      

Utwory powiązane
Obsada      


Autor (61)       [rozwiń]

Scenariusz      


Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Copyright © 2000-2023 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.