Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Ars Independent” w Katowicach

Rozpoczął się nabór do dwóch konkursów w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Ars Independent” w Katowicach. Najlepsze otrzymają we wrześniu statuetkę Czarnego Konia i nagrodę pieniężną. Festiwal odbędzie się od 20 do 29 września 2013 roku.

3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Ars Independent” w Katowicach

Rozpoczął się nabór do dwóch konkursów w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Ars Independent” w Katowicach. Najlepsze otrzymają we wrześniu statuetkę Czarnego Konia i nagrodę pieniężną. Festiwal odbędzie się od 20 do 29 września 2013 roku.
Do Konkursu „Czarny Koń” zgłaszać można pełnometrażowe debiuty i filmy drugie. Reżyserzy dzieł zakwalifikowanych do konkursu powalczą o statuetkę Czarnego Konia oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 złotych. Animacje szkolne oraz animowane debiuty i filmy drugie zrealizowane po ukończeniu szkoły biorące udział w Konkursie Czarny Koń Animacji staną w szranki o statuetkę Czarnego Konia Animacji oraz nagrodę pieniężną w wysokości 2 000 złotych. Aby zgłosić film do konkursu wystarczy zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.arsindependent.pl i przesłać go wraz z kopią poglądową filmu na adres organizatora.
Jednym z głównych punktów programu 3. edycji Ars Independent będzie retrospektywa łotewskiej reżyserki Laili Pakalniny. Stała bywalczyni największych festiwali filmowych (m.in. Cannes, Berlinale, Locarno) zagości w Katowicach jako jurorka Konkursu Głównego. Laila Pakalnina ma na swoim koncie ponad dwadzieścia krótko- i pełnometrażowych dokumentów oraz fabuł. Jej nowelka „It’ll Be Fine” znalazła się w zbiorowym filmie „Wizje Europy” obok etiud takich twórców jak Béla Tarr, Peter Greenaway czy Aki Kaurismäki. Polską premierę w trakcie 3. MFF „Ars Independent” będzie miał najnowszy film Pakalniny „Pizzas”. To surrealistyczna historia dwóch osiemnastoletnich sprzedawców pizzy, Oskarsa i Matissa, którzy pewnego dnia postanawiają ukraść samochód swojej szefowej i wyruszyć w podróż pełną dziwacznych spotkań i wydarzeń.
Sekcja Japan Independent zabierze widzów w podróż po kinie niezależnym Kraju Kwitnącej Wiśni. Zaprezentowana zostanie twórczość m.in. Katsuyi Tomity i Takushiego Tsubokawy. Katsuya Tomita jest czołowym przedstawicielem japońskiego kina niezależnego. Jego głównym zajęciem jest jednak praca w charakterze kierowcy ciężarówki. Filmy Tomity podejmują przede wszystkim tematykę społeczno-polityczną i koncentrują się wokół problemów tożsamości. W swoim ostatnim, jak dotąd, filmie „Saudade” dokonał zbiorowego portretu japońskiej metropolii z perspektywy mieszkających tam obcokrajowców. Takushi Tsubokawa tworzy z kolei kino poetyckie odwołujące się do tradycji japońskiego kina. Jego nastrojowe ujęcia często porównywane są do twórczości Yasujirō Ozu. W Polsce reżyser jest znany przede wszystkim z „Arii” (2007), filmu prezentowanego na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Poza filmem Tsubokawa zajmuje się muzyką – gra na akordeonie w Kumonosu Quartet.
W sekcji Głośniej pokażemy najciekawsze dokumenty muzyczne z całego świata. Jednym z nich będzie „Yangoon Calling – Punk in Myanmar”. Film Alexandra Dluzaka i Carstena Piefke to portret środowiska punkowego w Birmie, gdzie do tej pory trwa walka o demokratyzację ustroju. Twórcy oddali głos swoim bohaterom, pozwalając im wykrzyczeć wszystko to, o co walczą. Efektem jest szczery i fascynujący obraz Birmy u progu społeczno-politycznych przemian.
koniec
12 kwietnia 2013

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Wybierz najlepsze filmy o żywych trupach!

2 IX 2020

Wakacyjny Leksykon Filmów o Żywych Trupach dobiegł końca. Ponieważ był skonstruowany na zasadzie przewodnika, nie wartościowaliśmy wymienianych w nim filmów. To zadanie zostawiliśmy Wam – Czytelnikom Esensji. Pomóżcie nam stworzyć ranking najlepszych filmów o zombie, wybierając 10, Waszym zdaniem, najlepszych pozycji z zaprezentowanych poniżej.

Zabawa trwa do niedzieli 6. września do godziny 23:59.

więcej »

Konkurs stypendialny na scenariusz filmu o generał Zawackiej

14 IV 2019

W tym roku mija 110. rocznica urodzin generał Elżbiety Zawackiej. Z tej okazji fundacja jej imienia ogłosiła konkurs na stypendium scenariuszowe do pełnometrażowego filmu fabularnego na podstawie biografii bohaterki. Patronem konkursu jest marszałek Piotr Całbecki, który ufundował nagrodę dla zwycięzcy – roczną umowę stypendialną o wartości 60 tysięcy złotych.

więcej »

Piąty konkurs na recenzję filmową
Esensja

18 IV 2017

Już po raz piąty zapraszamy do nadsyłania tekstów w konkursie na recenzję filmową. Zapoznajcie się ze szczegółami – w tym listą filmów do recenzji.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.