Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 9 grudnia 2021
w Esensji w Esensjopedii

Wybierz najlepszy polski dokument stulecia

Rusza plebiscyt na najlepszy w historii polski film dokumentalny. Na stronie www.100100.pl można obejrzeć Złotą Dziesiątkę polskiego dokumentu i do 5 kwietnia zagłosować na swojego faworyta. Plebiscyt jest częścią projektu „100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego”, którego zwieńczeniem będzie przegląd ponad 100 najlepszych polskich dokumentów powstałych w ponad 100-letniej historii polskiego kina dokumentalnego. Projekcje przeglądu odbywać się będą w warszawskich kinach Kultura i Iluzjon. Wstęp na pokazy jest WOLNY.

Wybierz najlepszy polski dokument stulecia

Rusza plebiscyt na najlepszy w historii polski film dokumentalny. Na stronie www.100100.pl można obejrzeć Złotą Dziesiątkę polskiego dokumentu i do 5 kwietnia zagłosować na swojego faworyta. Plebiscyt jest częścią projektu „100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego”, którego zwieńczeniem będzie przegląd ponad 100 najlepszych polskich dokumentów powstałych w ponad 100-letniej historii polskiego kina dokumentalnego. Projekcje przeglądu odbywać się będą w warszawskich kinach Kultura i Iluzjon. Wstęp na pokazy jest WOLNY.
Plebiscyt 100/100 rusza 21 marca na stronie www.100100.pl, gdzie nie tylko będzie można oddać swój głos, ale także obejrzeć w całości Złotą Dziesiątkę. Głosowanie zakończy się 5 kwietnia o godz. 23:59. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas Otwarcia Przeglądu 100/100 już 6 kwietnia (środa) o godz. 19:00 w Kinie Kultura w Warszawie.
W trakcie Przeglądu w dniach 6-7 kwietnia w warszawskich kinach: Kultura i Iluzjon pokazanych zostanie ponad 100 filmów, odbędą się spotkania z twórcami i dyskusje. Wstęp na pokazy będzie WOLNY.
Złota Dziesiątka to wybór najlepszych, zdaniem ekspertów, polskich filmów dokumentalnych. Ostatecznego wyboru, który z filmów jest najlepszym polskim dokumentem, dokonają internauci. Filmy można obejrzeć i zagłosować na stronie www.100100.pl, pokazane zostaną one również w trakcie Przeglądu obok stu innych dokumentów.
Do Złotej Dziesiątki zakwalifikowały się następujące tytuły:
  1. Powódź, reż. Jerzy Bossak i Wacław Kaźmierczak, 1947
  2. Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, 1960
  3. Rodzina człowiecza, reż. Władysław Ślesicki, 1966
  4. Elementarz, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976
  5. Siedem kobiet w różnym wieku, reż. Krzysztof Kieślowski, 1978
  6. Gadające głowy, reż. Krzysztof Kieślowski, 1980
  7. Kilka opowieści o człowieku, reż. Bogdan Dziworski, 1983
  8. Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej Drygas, 1991
  9. Wszystko może się przytrafić, reż. Marcel Łoziński, 1995
  10. Takiego pięknego syna urodziłam, reż. Marcin Koszałka, 1999
Wyboru Złotej Dziesiątki dokonali najważniejsi polscy eksperci w dziedzinie dokumentu: prof. dr hab. Marek Hendrykowski; red. Andrzej Bukowiecki; Krzysztof Gierat, dyr. Krakowskiego Festiwalu Filmowego; dr hab. Jadwiga Hučková; prof. dr hab. Mikołaj Jazdon; dr hab. Iwona Kurz; prof. dr hab. Tadeusz Lubelski; red. Maria Malatyńska, red. Anita Piotrowska; prof. dr hab. Mirosław Przylipiak; red. Tadeusz Sobolewski; red. Stanisław Zawiśliński. (Sylwetki ekspertów dostępne są na stronie wydarzenia www.100100.pl).
Projekt 100/100 składa się z czterech części:
I. Plebiscyt Złota Dziesiątka – wybór najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych w historii,
II. Przegląd najważniejszych dzieł polskiego dokumentu, ponad 100 filmów oraz spotkania z twórcami kilku z nich,
III. Panel naukowy z udziałem ekspertów dotyczący przyszłości polskiego dokumentu,
IV. Specjalny Katalog zawierającego opisy wszystkich prezentowanych w czasie przeglądu polskich filmów dokumentalnych oraz teksty krytyczne ekspertów. Będzie to pierwsze tego rodzaju kompendium wiedzy o polskim kinie dokumentalnym w dwóch językach: polskim i angielskim.
Część I – Plebiscyt publiczności
www.100100.pl, 18 marca – 5 kwietnia 2016, godz. 23:59.
Na stronie www.100100.pl można dowiedzieć się wszystkiego na temat projektu 100/100, a przede wszystkim obejrzeć Złotą Dziesiątkę – wyselekcjonowany przez ekspertów zestaw najważniejszych polskich filmów dokumentalnych i zagłosować na swojego faworyta. Głosowanie na stronie trwa do godz. 23:59, 5 kwietnia (wtorek), a ogłoszenie wyników nastąpi podczas Otwarcia Przeglądu, 6 kwietnia, o godz. 19:00 w warszawskim Kinie Kultura.
Część II – Przegląd filmów.
Kino Kultura, Kino Iluzjon, 6 – 7 kwietnia 2016.
Celem przeglądu jest zapoznanie młodej widowni z najbardziej wartościowymi filmami dokumentalnymi powstałymi od początku polskiej kinematografii. Pokazom kinowym towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z twórcami.
Pośród zaprezentowanych dzieł znajdą się produkcje najbardziej cenionych polskich dokumentalistów takich jak: Jacek Bławut, Jerzy Bossak, Andrzej Fidyk, Kazimierz Karabasz, Marcin Koszałka, Grzegorz Królikiewicz, Marcel Łoziński, Maciej Drygas.
Na uwagę zasługują także filmy twórców nie kojarzonych z kinem dokumentalnym, jak chociażby – Agnieszki Osieckiej, a także mniej znane realizacje cenionych dziś fabularzystów m.in. Wojciecha J. Hasa, Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka czy Marka Piwowskiego.
W spotkaniach z publicznością wezmą udział m.in.: Jacek Bławut, Bogdan Dziworski, Marcin Koszałka, Marcel i Paweł Łozińscy czy Andrzej Papuziński.
Przegląd otworzy 6 kwietnia o godz. 19:00 w Kinie Kultura prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.
Część III – Panel naukowy i ogłoszenie wyniku Plebiscytu 100/100
Kino Kultura, 6 kwietnia godz. 19:00.
W Kinie Kultura pierwszego dnia Przeglądu, tuż po jego otwarciu odbędzie się Panel naukowy na temat stanu obecnego i strategii rozwoju polskiego dokumentu. W dyskusji wezmą udział twórcy i eksperci.
Część IV – Katalog dokumentów
Wersja drukowana lub e-katalog do pobrania z www.100100.pl.
Dwujęzyczny polsko-angielski Katalog „100/100” będzie pierwszym tego rodzaju kompendium wiedzy o polskim kinie dokumentalnym. Dostępny będzie bezpłatnie zarówno w wersji drukowanej, jak i formie pliku do pobrania ze strony www.100100.pl. Katalog będzie zawierać opisy wszystkich prezentowanych w czasie przeglądu polskich filmów dokumentalnych wraz z fotosami oraz teksty historyczne ekspertów.
Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych i Filmoteka Narodowa. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
koniec
29 marca 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Wybierz najlepsze filmy o żywych trupach!

2 IX 2020

Wakacyjny Leksykon Filmów o Żywych Trupach dobiegł końca. Ponieważ był skonstruowany na zasadzie przewodnika, nie wartościowaliśmy wymienianych w nim filmów. To zadanie zostawiliśmy Wam – Czytelnikom Esensji. Pomóżcie nam stworzyć ranking najlepszych filmów o zombie, wybierając 10, Waszym zdaniem, najlepszych pozycji z zaprezentowanych poniżej.

Zabawa trwa do niedzieli 6. września do godziny 23:59.

więcej »

Konkurs stypendialny na scenariusz filmu o generał Zawackiej

14 IV 2019

W tym roku mija 110. rocznica urodzin generał Elżbiety Zawackiej. Z tej okazji fundacja jej imienia ogłosiła konkurs na stypendium scenariuszowe do pełnometrażowego filmu fabularnego na podstawie biografii bohaterki. Patronem konkursu jest marszałek Piotr Całbecki, który ufundował nagrodę dla zwycięzcy – roczną umowę stypendialną o wartości 60 tysięcy złotych.

więcej »

Piąty konkurs na recenzję filmową
Esensja

18 IV 2017

Już po raz piąty zapraszamy do nadsyłania tekstów w konkursie na recenzję filmową. Zapoznajcie się ze szczegółami – w tym listą filmów do recenzji.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.