Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do kina marsz: Listopad 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
Nie będziemy narzekać. Kinowy listopad zapowiada się arcyciekawie – dużo wartych uwagi tytułów, co prawda głównie z nurtu popularnego, ale i dla koneserów coś się znajdzie. Przed tradycyjną grudniową posuchą będzie co oglądać.

Esensja

Do kina marsz: Listopad 2010

Nie będziemy narzekać. Kinowy listopad zapowiada się arcyciekawie – dużo wartych uwagi tytułów, co prawda głównie z nurtu popularnego, ale i dla koneserów coś się znajdzie. Przed tradycyjną grudniową posuchą będzie co oglądać.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, filmowe premiery nadchodzącego miesiąca. Uwaga! W wielu przypadkach nie możemy na 100% zagwarantować jakości obrazu – wspominamy o nim po prostu dlatego, że zapowiada się ciekawie, albo dlatego, że szanujący się kinoman nie powinien tego filmu nie znać, nawet jeśli z seansu wyjdzie zniesmaczony i skieruje się do kasy, by zażądać zwrotu pieniędzy za bilet. Dla jasności – od nas także nie należy się domagać tych pieniędzy. Niemniej jednak mamy nadzieję, że nasze typy będą w większości przypadków trafne, a sam cykl uznacie za pomocny przy planowaniu kinowych wizyt. A na wrażenia poseansowe zapraszamy oczywiście do serwisu Zgryźliwych Tetryków.

MARSZ DO KINA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zanim odejdą wody
Niech nie odstraszy was trefny polski tytuł! „Zanim odejdą wody” to kolejna komedia autora słynnego „Kac Vegas”, które pogodziło widzów i krytyków na całym świecie, czego dowodem niech będzie popularność filmu w kinach i Złoty Glob dla najlepszej komedii. Todd Philips i tym razem zaprosił do współpracy Zacha Galifinakisa, zapewniając mu godnego partnera ekranowego. Już dla talentu Roberta Downeya Jr – bo to o nim mowa – warto „Zanim odejdą wody” zobaczyć, tym bardziej, że zapowiada się przednia mieszanka kina drogi, buddy movie i humoru, tak sytuacyjnego, jak i słownego. A to oznacza przede wszystkim miłe ożywienie w listopadowe chłody.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Amadeusz
Trzygodzinne arcydzieło Milosa Formana to film, który po prostu trzeba zobaczyć. Wielowarstwowy, monumentalny, świetnie zagrany – „Amadeusz” to klasyka, która chyba nigdy się nie zakurzy. Forman łączy na ekranie mrok z humorem, moc muzyki z siłą obrazu, magię słowa z głęboką psychologią postaci. Obraz wyniszczającej zazdrości, jaką kompozytor Salieri żywi do wybitnego Mozarta to poruszające studium człowieka widzącego własną miernotę, ale wciąż próżnego i pragnącego zemsty na geniuszu, który swoim talentem uświadomił mu gorzką prawdę o własnej przeciętności. Po seansie na zawsze w pamięć zapadają słowa wypowiedziane właśnie przez Salierego: „Miernoty świata, błogosławię was!”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Amerykanin
Anton Corbjin, autor doskonale ocenianego „Control”, twierdzi, że nakręci w karierze tylko trzy filmy. „Amerykanin” to jego druga próba zapisania się w historii kina. Szansa wydaje się tym bardziej realna, że tytułową rolę gra George Clooney, który w refleksyjnych tematach egzystencjalnych odnajduje się doskonale. Chociaż film Corbjina opowiada o profesjonalnym zabójcy podejmującym zlecenie we Włoszech, lepiej nie spodziewać się strzelanin i akcji – „Amerykanin” zapowiada studium moralne człowieka, a nie lekką rozrywkę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Hej, Skarbie
Nagrodzone wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Oscarem i Złotym Globem, „Precious” wreszcie trafia do polskich kin! Jednak nie warto nastawiać się na proste kino, bowiem film opowiada przygnębiającą historię otyłej szesnastolatki, która zachodzi w ciążę z własnym ojcem. Realizm, bezpośredniość, pesymizm – to wszystko należy do ekranowej rzeczywistości „Precious”. Ciekawostką jest natomiast rola Mariah Carey wcielającej się w pracownicę opieki społecznej. Odarta ze scenicznego błysku diwa piosenki spodobała się nawet krytykom.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Niepowstrzymany
Połączenie „Speed” i „Uciekającego pociągu” na modłę kina akcji XXI-wieku i z Tonym Scottem jako maszynistą. Najważniejsze pytanie i najpoważniejsza wątpliwość: czy reżyser powrócił do formy z czasów sprzed „Człowieka w ogniu”, czy raczej wyprodukował kolejny gniot na poziomie „Metra strachu”. Cóż, miejmy nadzieję, że fabuła „Denzel Washington powstrzymujący pociąg” to tylko zbieg okoliczności, bo niezły zwiastun daje nadzieję na przyzwoite kino akcji. A Chris Pine po „Star Treku” też ma u nas kredyt zaufania.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. 1
Do kolejnej odsłony przygód Harry’ego Pottera na pewno nie trzeba zachęcać fanów, ale może i inni widzowie skuszą się na pierwszą część wielkiego finału walki z okrutnym Lordem Voldemortem. Seria filmów o Harrym Potterze przeszła ewolucję i obecnie nie ma nic wspólnego z filmem dla dzieci, jakim był np. „Kamień filozoficzny”. Oznacza to, że „Insygnia śmierci” zapowiadają się na mroczne kino akcji, w którym aktorzy będą mieli do sportretowania cały wachlarz emocji i konfliktów między bohaterami. I to jacy aktorzy! Śmietanka brytyjskiego kina z młodymi talentami na czele. Choćby dla nich warto się z nowym Harrym zapoznać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Maczeta
Krew, przerysowana przemoc, dystans, humor i długonogie kobiety – wszystkie te elementy stanowią znak rozpoznawczy twórczości Roberta Rodrigueza, który w „Maczecie” ponownie serwuje nam wszystko to, z czego najlepiej jest znany. Film, jak zapewne wiecie powstał w bardzo oryginalny sposób – jako produkcja odpryskowa od fikcyjnego trailera wyświetlanego między „Planet Terror” i „Death Proof”. Jeśli więc lubicie „Desperado”, „Sin City”, a przede wszystkim właśnie „Planet Terror”, na pewno spodoba wam się szaleństwo odcinania kończyn w „Maczecie”. Do klimatu absurdu należy jeszcze dodać Danny’ego Trejo, aktora charakterystycznego, który do filmów Rodrigueza pasuje znakomicie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dla niej wszystko
Nagrodzony Oscarem za wielowątkowe „Miasto gniewu” Paul Haggis postanowił zrealizować remake francuskiego filmu, wyświetlanego także na polskich ekranach, w którym zagrali Diane Kruger i Guillaume Cantet. Do roli głównej zatrudnił charyzmatycznego Russella Crowe’a, do roli żony osadzonej niespodziewanie w więzieniu – Elizabeth Banks. W amerykańskiej wersji „Dla niej wszystko” można więc spodziewać się, że nawet w przypadku słabego scenariusza, Crowe uczyni z filmu rzecz oglądalną. Ale to nie wszystko: Haggis ma rękę do historii o zwykłych ludziach, którzy stają przed dylematami moralnymi i przekraczają wyznaczone granice. Tak było w „Mieście gniewu” i „W dolinie Elah”. Czy tak będzie i tym razem?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Iluzjonista
Nie pomylcie tego filmu czasami z obrazem z Edem Nortonem sprzed kilku lat! Nowy „Iluzjonista” to dzieło Sylvaina Chometa, wybitnego artysty, twórcy komiksowego („Dziadek Leon”), ale przede wszystkim filmowego (znakomite „Trio z Belleville”). Po raz kolejny będziemy mieli do czynienia z animacją i z pewnością będzie to dzieło nietuzinkowe. Opowieść o podstarzałym francuskim magiku, który podczas podróży po Anglii spotyka młodą dziewczynę, która wierzy w prawdziwość jego sztuczek zapowiada się na artystyczną ucztę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zaplątani
Jubileuszowa, bo 50. pełnometrażowa animacja Disneya (oczywiście jeśli mowa tylko o dystrybuowanym w kinach „klasycznym Disneyu”), co zdaje się nakładać na twórców sporą odpowiedzialność. Ale po znakomitej „Księżniczce i żabie” jesteśmy dobrej myśli, zwłaszcza, że Disney znów bierze się za nieśmiertelną klasykę, czyli baśnie braci Grimm. Aczkolwiek przyznajemy, że trochę niepokoi nas marketingowa zmiana tytułu (ponoć „Księżniczka i żaba” nie była popularna wśród chłopców, więc w nowym filmie Disney zrezygnował z „żeńskiego” tytułu „Roszponka” na rzecz neutralnych „Zaplątanych”) i fakt, że animację stworzono za pomocą CGI.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Pogrzebany
„Pogrzebany” zapowiada się na oryginalny, mroczny thriller. Główny bohater, kierowca ciężarówki pracujący w Iraku zostaje porwany i budzi się… wewnątrz zakopanej trumny, mając do dyspozycji jedynie zapalniczkę i telefon komórkowy. Ale jak drewnianej skrzynki zakopanej gdzieś na środku irackiej pustyni wytłumaczyć, gdzie się znajduje? Bardzo dobre oceny widzów i krytyków świadczą, że film jest wart uwagi.
MARSZ DO KINA… DOMOWEGO:
Pacyfik (DVD+BR)
Po znakomitej „Kompanii braci” Steven Spielberg i Tom Hanks znów powracają w czasy II wojny światowej, tym razem na tereny bliższe Amerykanom – Pacyfik. 23 nominacje do nagród Emmy, 8 zdobytych statuetek (m.in. za efekty i reżyserię) i zachwyty krytyków – dla tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć w telewizji pozycja obowiązkowa. Zresztą ci, którzy oglądali też chętnie sobie przypomną, zwłaszcza w jakości Blu-Ray.
Zabójcza broń 1-4 (BR)
Kultowa seria, która w latach 80-tych przedefiniowała kino sensacyjne i ustanowiła wzorzec tzw. „buddy cop movie” zarabiając przy okazji w sumie miliard dolarów. Co prawda poziom każdego kolejnego filmu był już niższy, ale jako całość „Zabójcza broń” wciąż stanowi kawał znakomitej rozrywki i wydanie Blu-Ray jest znakomitą okazją by przypomnieć sobie wygłupy Riggsa i frustracje Murtaugha.
Louis de Funes – Kolekcja
Zawieszeni na drzewie / Ah! Te piękne kobiety / Napad na bank / Wielka włóczęga / Skąpiec / Skrzydełko czy nóżka / Mały pływak (DVD)
Zestaw filmów z nieodżałowanym Louisem De Funesem, na które dotąd musieliśmy polować w telewizji. Oprócz słynnej „Wielkiej włóczęgi” mniej znane – co nie znaczy, że gorsze! – komedie jak „Mały pływak” czy „Napad na bank”. Pozostaje tylko czekać aż Kino Świat wyda inne wielkie przeboje De Funesa, choćby nakręcone przez Gerarda Oury „Manię wielkości”, „Gamonia” czy „Przygody rabina Jakuba”.
Jean Paul Belmondo – Kolekcja
Ciało mojego wroga / Wspaniały / Strach nad miastem / As nad asy / Cartouche zbójca / Stavisky (DVD)
Zacna, choć nie idealna kolekcja filmów z najsłynniejszym brzydalem francuskiego kina. Kilka filmów budzących miłe wspomnienia (choćby „As nad asy”), ale nie wzgardzilibyśmy rozszerzeniem kolekcji o ikonicznego „Człowieka z Rio”, czy „Zawodowca” unieśmiertelnionego genialną muzyką Ennio Morricone. Ale i tak warto.
Alain Delon – Kolekcja
Samuraj i kowboje / Pan Klein / Wdowa Couderc / Szok / Żegnaj przyjacielu (DVD)
Był Komik, był Brzydal, czas na Twardziela. Alain Delon to kolejna z ikon francuskiego kina, która w tym miesiącu doczeka się własnej kolekcji i znów – przy aplauzie dla pomysłu – brakuje nam tu kilku istotnych tytułów („Le Samurai” jako uzupełnienie znakomitej kolekcji filmów Jeana-Pierre’a Melville’a?). Może doczekamy się suplementu…
• • •
Ciekawsze premiery DVD i Blu-Ray października 2010:
koniec
31 października 2010

Komentarze

03 XI 2010   07:26:22

ender73
"(RED) - Przy wsztyskich swych zaletach krawiec obergeneralissimusa był niestety daltonistą."

miażdżące! Chyba najlepszy podpis wszystkich edycji... gratuluję pomysłu.

10 XI 2010   12:01:24

A czemu nie ma w tym zestawieniu - skrzydlatych swin?
To naprawde niezly i udany film.
Taka polska odpowiedz na "Frodo na stadionie" (Green street hooligans). Mi ogladanie sprawilo spora przyjemnosc - czego nie moglem od dluzszego czasu powiedziec o polskich filmach

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Marzec 2020
— Esensja

Luty 2020
— Esensja

Styczeń 2020
— Esensja

Grudzień 2019
— Esensja

Listopad 2019
— Esensja

Październik 2019
— Esensja

Wrzesień 2019
— Esensja

Sierpień 2019
— Esensja

Lipiec 2019
— Esensja

Maj 2019
— Esensja

Tegoż twórcy

Stawka większa niż qilin
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Niedoczarowana
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Czy to człowiek?
— Miłosz Cybowski

Niuchacz, czarownica i stary Kredens
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja ogląda: Czerwiec 2017 (2)
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk, Kamil Witek

Esensja ogląda: Maj 2017
— Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Zoolog w opałach
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Potencjał poszedł się bujać. Na lianach
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Nie nazywaj mnie słodziakiem
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Bernie Sanders byłby dumny
— Piotr Dobry

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.