Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Weekendowa Bezsensja: 10 twardzielskich wcieleń Nicolasa Cage’a

Esensja.pl
Esensja.pl
Jeśli myśleliście, że Nicolas Cage to ten dramatyczny aktor grający alkoholików („Zostawić Las Vegas”), albo sympatycznych kumpli z sąsiedztwa („Ptasiek”, „Dwa miliony dolarów napiwku”) to jesteście w błędzie. Cage to – o czym w dniu premiery „Polowania na czarownice” postanowiliśmy przypomnieć – jeden z największych twardzieli Hollywood. Tak twardy, że jego twardzielskie wcielenia nie zmieściły nam się w jednym zestawieniu.

Jakub Gałka

Weekendowa Bezsensja: 10 twardzielskich wcieleń Nicolasa Cage’a

Jeśli myśleliście, że Nicolas Cage to ten dramatyczny aktor grający alkoholików („Zostawić Las Vegas”), albo sympatycznych kumpli z sąsiedztwa („Ptasiek”, „Dwa miliony dolarów napiwku”) to jesteście w błędzie. Cage to – o czym w dniu premiery „Polowania na czarownice” postanowiliśmy przypomnieć – jeden z największych twardzieli Hollywood. Tak twardy, że jego twardzielskie wcielenia nie zmieściły nam się w jednym zestawieniu.
1. Ned Hanlan, wioślarz (The Boy In Blue, 1986)
Szczerze mówiąc, nie wiemy za wiele o tym filmie (poza tym, że rozgrywa się ponad 100 lat temu) i jego bohaterze (poza tym, że jest wioślarzem), ale jeśli w 1986 roku, na początku kariery Cage wyglądał tak jak na załączonym obrazku, to czy ktoś może mieć wątpliwości, że został gwiazdą kina akcji?
2. Jake Preston, pilot wojskowy (Ogniste ptaki, 1990)
Twardziel już z tego powodu, że jest żołnierzem, oblatywaczem helikopterów, który jako jedyny przeżył atak pilotującego super-helikopter żołnierza południowoamerykańskiego kartelu narkotykowego (tak tak, gangi sięgają po różne środki do walki z prawem i sprawiedliwością – w finale dysponują jeszcze odrzutowcami…). Ale jakby tego było mało, Jake potrafi przezwyciężyć własne ograniczenia – problemy ze wzrokiem (tak tak, wojskowi pilotujący kosztujące miliardy dolarów zabaweczki to też ludzie i mają prawo być niedoskonali…) – by szarżując na jeszcze nowocześniejszym super-super-helikopterze pokonać złoczyńcę i odzyskać sympatię pilotującej inny super-śmigłowiec byłej dziewczyny.
3. Sailor Ripley, romantyczny zabijaka (Dzikość serca, 1990)
Bohater filmu Davida Lyncha nie jest może twardzielem takim, jak reszta bohaterów tego zestawienia – w końcu to bardzo romantyczny gość. Najważniejsza dla niego jest ukochana, dla której nie waha się ryzykować więzienia i ucieczki przez pół Stanów. Trzeba jednak przyznać, że w kurtce z wężowej skóry wygląda zabójczo, a już w pierwszej scenie filmu pokazał, że gry trzeba zmienia się z romantyka w bezwzględnego zabójcę. Oczywiście w obronie ukochanej.
4. Little Junior Brown, gangster (Pocałunek śmierci, 1994)
Tym razem Cage wcielił się w nie byle kogo, bo samego szefa lokalnej mafii, odpowiedzialnego za kilka moderstw i nadepnięcie na odcisk bohaterowi filmu (który później zostanie nie byle kim bo samym Horatio Cainem, szefem CSI w Miami). Ważne jest jednak nie kogo, w jakiej ilości i jak brutalnie Cage tutaj morduje, ale w jakim stylu – dzięki swojej słynnej nadekspresywności aktorskiej Cage wykreował postać totalnie pokręconego badassa, który zabija z uśmiechem i piosenką na ustach,. No ale czego można się było spodziewać po bandycie, który nosi się w stylowej bieli.
5. Stanley Godspeed, naukowiec (Twierdza, 1996)
Niech was nie zwiedzie opis profesji bohatera przeboju Michaela Baya – Godspeed jest naukowcem na usługach CIA. Oczywiście nie znaczy to, że jest agentem operacyjnym, ale też daleko mu do jajogłowego nerda, co potwierdzać może ognista scena seksu na dachu budynku, będąca okazją do prezentacji muskularnej i owłosionej klaty Cage’a. Muskulatura się przyda, bo gdy wybity zostanie cały oddział marines, to właśnie bohater Cage’a poradzi sobie z neutralizacją terrorystów i ich broni biologicznej. A poza tym – last but not least – doktor Godspeed prezentuje już na wstępie umiejętność brzdąkania na gitarze, co chyba ostatecznie udowadnia jego twardzielskość.
6. Cameron „Hillbilly” Poe, żołnierz skazaniec (Con Air – lot skazańców, 1997)
Film dla Nicolasa Cage’a absolutnie przełomowy – to tutaj po raz pierwszy pokazał swoje prawdziwe ja i słynną fryzurę, która na początku XXI wieku zdominowała kino. A sama postać? No cóż, jeśli opis w rodzaju „były żołnierz niesłusznie skazany za obronę żony na ciężkie więzienie próbuje powstrzymać swoich bezwzględnych kompanów planujących ucieczkę z pokładu samolotu-więźniarki” nie jest wystarczająco przekonujący, wystarczy spojrzeć na zdjęcie. Fryzura, zarost, podkoszulek – esencja twardziela! (a przy okazji nawiązanie do „Pocałunku śmierci”). No i ten południowy akcent…
7. Castor Troy, terrorysta (Bez twarzy, 1997)
Trudna sprawa, bo przez większość czasu Nicolas Cage nie gra tu terrorysty, tylko ścigającego go agenta FBI – wszystko za sprawą skomplikowanej fabuły opierającej się na… transplantacji twarzy. No ale nic, Castor Troy robi wrażenie równie bezwzględnego, szalonego badassa grany przez Travoltę, jak i Cage’a. Morduje niewinnych, podkłada bomby i… obmacuje chórzystki śpiewające religijne pieśni. Po prostu szaleństwo ma wypisane na twarzy.
8. Rick Santoro, skorumpowany policjant (Oczy węża, 1998)
Wyluzowany i pewny siebie policjant, który wewnętrzną siłę czerpie z zewnętrznej kasy, a ta z kolei spływa z łapówek i zastraszania ludzi. Ale bohater nie byłby prawdziwym twardzielem, gdyby w końcu nie wzniósł się ponad własne słabości i nie oparł się super-łapówce w wysokości okrągłego miliona dolarów – wszystko po to, by chronić piękną nieznajomą. Jakby tego było mało, Santoro wytrzymał potężne lanie od zawodowego boksera, któremu – o ironio – chwilę wcześniej kibicował…
9. Randall „Memphis” Raines (60 sekund, 2000)
Zdawałoby się spokojny blondasek, przeciętny mechanik samochodowy – ale „Memphis” Raines to zawodowy złodziej samochodowy i przywódca gangu kradnącego luksusowe samochody. Cóż z tego, że emerytowany? Gdy sytuacja tego wymaga (bohater zostaje oczywiście zmuszony w słusznej sprawie obrony swoich bliskich), Raines znów montuje ekipę i w ciągu nocy kradnie 50 super-wypasionych bryk. Bohater Cage’a może nie jest tu jakimś super zabijaką, ale od tego ma swojego kumpla granego przez Vinnie Jonesa. Zresztą powiedzmy sobie szczerze, każdy, kto ma okazję wsiadać do Shelby Mustanga GT 500 i kochać się z Angeliną Jolie, z automatu staje się twardzielem.
10. Joe Enders, sierżant (Szyfry wojny, 2002)
Czy wspominaliśmy już o tym, że samo bycie żołnierzem dodaje +100 do twardzielskości? Ale kolejna postać wojskowego w dorobku Cage’a broni się sama. Enders przydzielony do ochrony Indian służących za żywe maszyny szyfrujące nie tylko dzielnie ratuje życie jednemu ze swoich podopiecznych (samemu będąc śmiertelnie postrzelonym), ale ma też jaja, aby w kryzysowym momencie zastrzelić drugiego z nich tak, by tajemnic szyfrów nie dotknęły żółte łapska Japończyków. I znów – to najwyraźniej fetysz Cage’a – jego bohater robi to wbrew swoim fizycznym ograniczeniom: tym razem nieco przygłuchy na jedno ucho…
koniec
14 stycznia 2011

Komentarze

14 I 2011   15:57:48

Zdecydowanie zabrakło w zestawieniu Terence'a McDonagh'a, czyli policjanta z Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

14 I 2011   17:12:20

„Tak twardy, że jego twardzielskie wcielenia nie zmieściły nam się w jednym zestawieniu.” Hint, hint ;-)

14 I 2011   17:38:43

„były żołnierz niesłusznie skazany za obronę żony na ciężkie więzienie" - coś mi się wydaje, że w tym zdaniu logika siada

14 I 2011   18:22:40

To zewstawienie kończy się na 2002, więc pewno jeszcze druga dycha niedługo - tym bardziej, że sam 2009 był dla Cage'a ciekawym rokiem, z jedną rolą, która miażdży i zjada wszystkie pozostałe na śniadanie i nawet jej się po tym nie odbija. Nie, nie dr. Tenma w Astroboyu ;)

15 I 2011   14:38:21

@Farnese

nie w zdaniu logika siada, ale w scenariuszu! Ale ten podkoszulek! I miś w filmie :)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
Jarosław Loretz

15 IV 2024

Co zrobić, gdy słyszało się o egipskich hieroglifach, ale właśnie wyłączyli prąd i Internetu nie ma, a z książek jest tylko poradnik o zarabianiu pieniędzy na kręceniu filmów, i nie za bardzo wiadomo, co to te hieroglify? No cóż – właśnie to, co widać na obrazku.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gdzie są naziści z tamtych lat?
Sebastian Chosiński

9 IV 2024

Barbara Borys-Damięcka pracowała w sumie przy jedenastu teatralnych przedstawieniach „Stawki większej niż życie”, ale wyreżyserować było jej dane tylko jedno, za to z tych najciekawszych. Akcja „Człowieka, który stracił pamięć” rozgrywa się latem 1945 roku na Opolszczyźnie i kręci się wokół polowania polskiego wywiadu na podszywającego się pod Polaka nazistowskiego dywersanta.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Chodzi o dobre historie i ciekawych bohaterów
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jakub Gałka, Kamil Witek, Konrad Wągrowski, Michał Kubalski

Porażki i sukcesy 2013, czyli filmowe podsumowanie roku
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Krzysztof Spór, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Wrzesień 2013 (2)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.