Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 maja 2022
w Esensji w Esensjopedii

Popkuriozum odrodzone – głosowanie!

Esensja.pl
Esensja.pl
Dwa tygodnie temu zamieściliśmy wstępne nominacje do Popkuriozum, dziś uzupełniamy nasze nominację o jedną, której po prostu pominąć nie możemy, i zapraszamy do głosowania.

Esensja

Popkuriozum odrodzone – głosowanie!

Dwa tygodnie temu zamieściliśmy wstępne nominacje do Popkuriozum, dziś uzupełniamy nasze nominację o jedną, której po prostu pominąć nie możemy, i zapraszamy do głosowania.
Wypada chyba wspomnieć, czym jest Popkuriozum. To zbiór cytatów z artykułów na temat kultury (zwłaszcza popularnej) prezentujących nieznajomość tematu przez autora, żenujące błędy, niedbałość bądź brak profesjonalizmu. Dopuszczamy również zgłoszenia nienależące do kulturalnej publicystyki, ale prezentujące różnorodne absurdalne i kuriozalne spojrzenia na popkulturę.
Od dziś przyznanie Popkuriozum odbywa się w dwóch etapach. Najpierw prezentowaliśmy kilka własnych propozycji, jednocześnie prosząc Was o nadsyłanie takich, które przegapiliśmy.
Oto zebrana lista nominacji z 2010 i 2011:
„Szninkiel”, czyli cycuszki i pupki wypięte
W porannym programie telewizyjnym na temat literatury „Hurtownia książek” (zdjętym już z anteny) z dnia 6 lutego 2010 roku troje fachowców (Agnieszka Wolny-Hamkało, Andrzej Grabowski, Mariusz Wilczyński) rozmawia m.in. na temat słynnego „Szninkla” Van Hamme′a i Rosińskiego. Rozmowa kulturoznawców zaczyna się od stanowczego stwierdzenia „Komiksów nie lubię!”, a potem trwa dyskusja na temat albumu, której główne punkty i obserwacje można streścić słowami „To jest nudne. Cycuszki i pupki wypięte. Biuściki klap, klap, klap!”. Tyle do powiedzenia o jednym z nasłynniejszych komiksów w historii ma troje fachowców.
Zapis audycji dostępny jest w sieci – możecie znaleźć go TUTAJ.
Rozmowa o „Szninklu” zaczyna się na koniec 13 minuty programu.
• • •
Gry to ZUOOOOOOOOO!!!! („Na dobre i na złe”)
Nominacja raczej nietypowa, bo niby głupio oczekiwać czegokolwiek rozsądnego od rodzimej telenoweli. Ale jednak poziom absurdu w ilustracji tezy „gry komputerowe są złe i mają fatalny wpływ na naszej dzieci” w jednym z odcinków serialu „Na dobre i na złe” jest tak porażający, że nie możemy po prostu pominąć go milczeniem. Oglądajcie i podziwiajcie, a potem oczywiście chrońcie dzieci przed grami.
Nie dysponujemy niestety oryginalnym fragmentem serialu (TVP wycofała), ale poniższa lekko przetworzona wersja doskonale oddaje sens całości (dodany jest jeden komentarz z tła, który łatwo można zidentyfikować).
• • •
25 najlepszych filmów SF opisanych przez gimnazjalistów
Serwis filmowy portalu gazeta.pl zaprezentował listę 25 najciekawszych filmów science fiction i fantasy brytyjskiego dziennika „Guardian”. Lista jak lista, mocno dyskusyjna, ale to akurat normalne. Gorzej, że gazeta.pl postanowiła każdy wybór skomentować po swojemu, dzięki czemu otrzymaliśmy tekst pełen baboli, napisany wołającą o pomstę do nieba polszczyzną wczesnego gimnazjum.
Oto przykłady:
„Łowca androidów’’ opowiada o historii jednego z Łowców Androidów, Ricka Deckarda. Replikanci, bo tak nazwano tych androidów, byli używani do niebezpiecznych badań i kolonizacji innych planet. Po krwawym buncie zespołu androidów na pozaziemskiej kolonii, Replikanci nie mogli przebywać legalnie na Ziemi. Są oni owładnięci panicznym strachem przed nieuchronną śmiercią i za wszelką cenę starają się dotrzeć do ich konstruktorów – jedynych ludzi mogących przedłużyć ich życie. Replikanci zostali bowiem zabezpieczeni przed długotrwałym życiem ze względu na rozwijające się w nich uczucia. Specjalny oddział policji – tytułowi „Łowcy Androidów” – są detektywami, którzy mają za zadanie odnaleźć i wyeliminować zbiegłych androidów.
(polecamy policzenie, ile powtórzeń słowa „android” znajdzie się w tekście)
„Solaris” Andrieja Tarkowskiego zilustrowane jest… zdjęciem George’a Clooneya.
„King Kong” z 1933 jest prawidłowo zilustrowany, ale w opisie… dowiadujemy się, że chodzi o film Johna Guillermina z 1976 roku.
O „Powrócie do przyszłości” dowiadujemy się z opisu, że wraz z częścią drugą i trzecią tworzy trylogię. No, niesamowite po prostu.
Więcej ciekawych spostrzeżeń na temat kina SF i fantasy znajdziecie TUTAJ.
• • •
Afera wokół „Chopin New Romantic”
Sprawa afery z okolicznościowym komiksem Kultury Gniewu jest powszechnie znana, nie musimy więc chyba specjalnie jej opisywać. Przypomnimy jedynie, że telewizja TVN zrobiła szum (ochoczo podchwycony przez inne media), że w komiksie, kierowanym do niemieckiego odbiorcy, w którym topowi polscy i niemieccy komiksiarze wypowiadają się na temat twórczości Fryderyka Chopina, pojawiają się straszliwe wulgaryzmy. A komiks miał być przecież dla dzieci, jak to komiks!
Nominacja dla:
  • Ministerstwa Spraw Zagranicznych za niesprawdzenie, jakiej inicjatywie patronuje (a może sprawdzenie, tylko wycofywanie się rakiem), brak jasnego określenia, kto jest grupą docelową dzieła, i idiotyczne deklaracje o konieczności spalenia całego nakładu (jak słusznie zauważył jakiś internauta, należało to zrobić najlepiej na Alexanderplatz w Berlinie)
  • TVN-u za absurdalne nagłośnienie sprawy, objawy świętego oburzenia i eskalacje (komiks naszpikowany wulgaryzmami! antysemityzm!)
Zapewne należy się też innym mediom, które bezmyślnie podchwytywały najgłupsze sformułowania z telewizji i dyskusji, ale imię ich Milijon. Zadziałajmy więc w drugą stroną – najmądrzejszy artykuł na ten temat ukazał się w „Polityce” i do jego lektury zachęcamy.
• • •
Zagłosuj do końca marca 2011:
koniec
23 marca 2011

Komentarze

23 III 2011   21:48:24

Nieźle, połowa nominacji dotyczy komiksu. Wygląda na to, że komiks nadal jest tylko dla dzieci

25 III 2011   10:14:25

nie wypada zapomnieć o GW, która dosyć aktywnie postawiła się w obronie antologii

http://wyborcza.pl/1,76842,9166494,Co_chce_zemlec_MSZ_.html
http://wyborcza.pl/1,76842,9150860,Dlaczego_Chopin_klnie_jak_szewc.html
http://wyborcza.pl/1,76842,9156527,Polscy_koltuni_miela_komiksy.html

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: W pogoni za oryginalnością czyli Horror pod ścianą III
Jarosław Loretz

23 V 2022

Zostawmy głowy (z poprzednich odcinków) w spokoju. Dzisiaj coś specjalnego. Crème de laaa… No dobrze, może nie przesadzajmy.

więcej »

Z filmu wyjęte: W pogoni za oryginalnością czyli Horror pod ścianą II
Jarosław Loretz

16 V 2022

W poprzednim odcinku przedstawiłem odwróconą do góry nogami głowę. No to teraz coś z innej – choć w sumie podobnej – beczki…

więcej »

Z filmu wyjęte: W pogoni za oryginalnością czyli Horror pod ścianą
Jarosław Loretz

9 V 2022

W ostatnich latach nasila się przeświadczenie, że w kinie grozy było już wszystko. Niektórzy twórcy wyłażą więc ze skóry, żeby pokazać, iż jest to opinia pozbawiona podstaw. Efekty tego są niekiedy dyskusyjne.

więcej »
Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.