Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 1 października 2022
w Esensji w Esensjopedii

Uwaga, problem! Krytyczny poziom sequelozy!

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Media milczą, rząd umywa ręce, producenci filmowi czują się bezkarnie. Tymczasem z prywatnego śledztwa dziennikarza Esensji wynika, że epidemia sequelozy osiągnęła poziom krytyczny. Dane są zatrważające: tylko w ostatniej dekadzie na tę groźną chorobę zachorowało 109 filmów kinowych, z czego 47 zmarło. Prezentujemy wstrząsający raport, wyłącznie dla czytelników o silnych nerwach.

Piotr Dobry

Uwaga, problem! Krytyczny poziom sequelozy!

Media milczą, rząd umywa ręce, producenci filmowi czują się bezkarnie. Tymczasem z prywatnego śledztwa dziennikarza Esensji wynika, że epidemia sequelozy osiągnęła poziom krytyczny. Dane są zatrważające: tylko w ostatniej dekadzie na tę groźną chorobę zachorowało 109 filmów kinowych, z czego 47 zmarło. Prezentujemy wstrząsający raport, wyłącznie dla czytelników o silnych nerwach.
'Naga broń 33 1/3'
'Naga broń 33 1/3'
Odmiany
Wirus sequelozy najczęściej ujawnia się pod postacią filmu, który od zaatakowanego podmiotu nieznacznie tylko różni się nazewnictwem. Przeważnie jest to dopisana na końcu oryginalnej nazwy cyfra, najczęściej arabska, choć zdarzają się też rzymskie. Znane są także przypadki wirusów dodających do nazwy pierwowzoru nowe wyrazy. Tak więc, przykładowo – wirus toczący film „Baba” może się pojawić jako „Baba 2” lub „Baba II”, bądź też np. „Baba: Nowe pokolenie”. Istnieje również odmiana wirusa kompletnie różniącego się nazwą od zarażonego (dla filmu „Baba” może zostać wyprodukowany wirus „Chłop”), ale należy ona do rzadkości i mimo tego pozornego kamuflażu można ją rozpoznać stosunkowo łatwo – po podobnej historii i/lub bohaterach jak w pierwowzorze.
Wirusy sequelozy dzielimy także na sequele (prezentujące dalsze losy bohaterów) i prequele (losy wcześniejsze). Tak więc, dla filmu „Prostytutka” prequelem będzie „Tirówka”, sequelem zaś „Luksusowa call-girl”. No, chyba że twórcy wirusa nie grzeszą wyobraźnią – wtedy dostaniemy, odpowiednio: „Prostytutkę 12” i „Prostytutkę 2”. Z tych dwóch podgatunków dominującym jest sequel. Wirus prequela występuje niezmiernie rzadko.
Wreszcie najważniejsze kryterium podziału – wg stopnia zagrożenia jakie niesie ze sobą wirus. Tu wyróżniamy trzy rodzaje: sequel negatywny, neutralny i pozytywny.
'Rodzina Addamsów 2'
'Rodzina Addamsów 2'
Symptomy
Sequel negatywny jest wirusem najgroźniejszym, śmiertelnym. Zabija on ducha oryginału poprzez zastąpienie jego części składowych zepsutymi kopiami. Z reguły produkowany jest przez ludzi głupich, szalonych i podłych, dla których jedyną wartością w życiu są pieniądze. Nie obdarzeni przez matkę naturę fantazją, ubodzy intelektualnie, mszczą się wytwarzając w swych wielkich halach produkcyjnych sequele negatywne, które następnie wprowadzają do kin pod przykrywką filmów. Kiedy publika da się nabrać i napcha im kieszenie, często biorą się za realizację trzeciej, czwartej czy nawet piętnastej wersji wirusa.
Sequel neutralny nie wyrządza już krzywd, jest chorobą niegroźną i uleczalną. Charakteryzuje go tzw. „syndrom 3W” (więcej więcej więcej). Objawia się on najczęściej większym rozmachem realizacyjnym, lepszymi efektami specjalnymi i, mimo że w stosunku do pierwowzoru wtórną, to nie żenującą fabułą. Czyli innymi słowy wirus, który ani nie wyniszcza systemu odpornościowego oryginału, ani też nie pomaga – mogłoby go nie być, ale jak już powstał, to można ten fakt zaakceptować, a nawet, w wyjątkowych przypadkach, docenić (dotyczy to tzw. fanów zagorzałych, którzy tak polubili oryginalny film, że wirus oferujący im poniekąd to samo przyjmują z otwartymi ramionami).
'Złoto dla naiwnych'
'Złoto dla naiwnych'
Sequel pozytywny występuje najrzadziej, potrafi nie ujawniać się przez całe lata. Jest on niejako antidotum na rozmnażające się w przerażającym tempie sequele negatywne. Tworzony przez ludzi z polotem i sercem ma na celu wesprzeć pierwotny organizm, umocnić pamięć o nim i udowodnić, że możliwe jest, zarówno merytorycznie jak i wizualnie, stworzenie serum, którego ekstrakt będzie zawierał jeszcze większe wartości witalizujące i regenerujące niż ekstrakt pierwowzoru. Wielka szkoda, że zapaleńców podejmujących się takich szczytnych działań jest na całym świecie zaledwie garstka.
Historia
Pierwszy przypadek wirusa sequelozy wykryto w 1917 roku. Zawdzięczamy go – a jakżeby inaczej – Niemcom. Nosił nazwę „Der Golem und die Tänzerin“ (Golem i baletnica) i był sequelem negatywnym, mającym na celu zniszczenie filmu „Golem” z roku 1915.
Od tamtej pory odnotowano ponad 6000 zachorowań, z czego większość ze skutkiem śmiertelnym. Krajem produkującym rokrocznie największą ilość wirusów sequelozy są Stany Zjednoczone. Najczęściej taki wirus wprowadzany jest najpierw do kin amerykańskich, a po przetestowaniu rozsyłany po całym globie.
Od początku lat 90. utrzymuje się, z nielicznymi wyjątkami, tendencja zwyżkowa zachorowań. W 1994 roku w samej tylko Polsce wykryto 11 przypadków. W roku 2001 było ich już 15. W ubiegłym roku epidemia osiągnęła apogeum. Na ekrany polskich kin weszły 24 zarażone filmy!
Dekada zarazy
'Liberator 2'
'Liberator 2'
W roku 1994 w naszym kraju zdołało się rozprzestrzenić 11 wirusów: 10 z nich sprowadzono z Ameryki, 1 wirus (akurat śmiertelny) wyprodukowano na miejscu. Nie było wśród nich niestety ani jednego sequela pozytywnego, lecz na szczęście dominowały nie wyrządzające większych szkód sequele neutralne, których było 7: „Rodzina Addamsów 2”, „Zakonnica w przebraniu 2”, „Świat Wayne’a 2”, „Naga broń 33 i 13: Ostateczna zniewaga”, „Moja dziewczyna 2”, „Gliniarz z Beverly Hills 3” oraz „Złoto dla naiwnych” (sequel „Sułtanów westernu”). Pozostałą czwórkę stanowiły sequele negatywne: „Psy 2: Ostatnia krew”, „I kto to mówi 3”, „Beethoven 2”, „Akademia Policyjna 7: Misja w Moskwie”.
Rok później liczba zarażonych spadła do ośmiu. Tym razem jednak więcej było sequeli negatywnych: „Niekończąca się opowieść III”, „Nieśmiertelny III: Mag”, „Batman Forever”, „Uwolnić orkę 2”, „Liberator 2”. Neutralnych pojawiło się 3: „Nowy koszmar Wesa Cravena”, „Szklana pułapka 3” i „Goldeneye” (Bond 17, sequele tej serii z reguły są neutralne). Pozytywnego przypadku nie odnotowano.
1996 rok przyniósł ulgę – jedynie 3 sequele! Wszystkie negatywne – „Ace Ventura: Zew natury”, „Kosiarz umysłów 2: Ponad cyberprzestrzenią” i „Ucieczka z Los Angeles” (sequel „Ucieczki z Nowego Jorku”) – ale iskierka zaświtała. Czyżby chorobę udawało się powoli opanowywać?
'The Flintstones: Niech żyje Rock Vegas'
'The Flintstones: Niech żyje Rock Vegas'
Złudne nadzieje. W roku 1997 liczba sequeli wzrosła dwukrotnie. 4 negatywne: „Batman i Robin”, „Speed 2: Wyścig z czasem”, „Uwolnić orkę 3”, „Alex sam w domu” (sequel „Kevina…”). 2 neutralne: „Golenie owiec” (sequel „Wściekłych gaci”), „Zaginiony świat: Jurassic Park”. Pozytywnych ponownie ani widu, ani słychu.
W roku 1998 znów zwyżkowo – 11 sequeli. 6 negatywnych: „Młode wilki 12”, „Blues Brothers 2000”, „Gatunek II”, „Druga księga dżungli”, „Mortal Kombat 2: Unicestwienie”, „Złoto dezerterów” (sequel „C.K. Dezerterów”). 5 neutralnych: „Obcy: Przebudzenie”, „Jutro nie umiera nigdy” (Bond 18), „Krzyk 2”, „Wydział pościgowy” (sequel „Ściganego”) i „Zabójcza broń 4”.
W roku 1999 spadek – 7 sequeli. Na szczęście aż 5 neutralnych: „Kilerów 2-óch”, „Halloween 20 lat później”, „Babe – świnka w mieście”, „Gwiezdne wojny: cześć I – Mroczne widmo” „Koszmar następnego lata”. Negatywnych 2: „Goście, goście II”, „Furia. Carrie 2”.
W pierwszym roku nowego milenium choroba znów przybrała na sile. 9 sequeli, w tym 3 negatywne: „Krzyk 3”, „Mission Impossible 2”, „The Flintstones: Niech żyje Rock Vegas”; 6 neutralnych: „Świat to za mało” (Bond 19), „Austin Powers 2: Szpieg, który nie umiera nigdy”, „Toy Story 2”, „Królestwo 2”, „Fantazja 2000”, „Gruby i chudszy 2”. Od tej pory miało już być tylko gorzej.
'Księga cieni: Blair Witch 2'
'Księga cieni: Blair Witch 2'
I było. Bilans roku 2001 – 15 wirusów – zatrwożył największych optymistów. 8 sequeli neutralnych: „Mumia powraca”, „Hannibal” (sequel „Milczenia owiec”), „Jurassic Park 3”, „Powrót Godzilli”, „Godzilla kontra Megaguirus”, „Taxi 2”, „American Pie 2”, „Straszny film 2”. 7 negatywnych: „102 dalmatyńczyki”, „Kruk 3: Zbawienie”, „Księga cieni: Blair Witch 2”, „Następny piątek”, „W sieci pająka” (sequel „Kolekcjonera”), „Dr Dolittle 2”, „Pokemon 2: Uwierz w swoją siłę”. I wciąż żadnego sequela pozytywnego.
W roku 2002 powtórka z wątpliwej rozrywki – ponownie 15 sequeli. Z tym, że wreszcie pojawił się przypadek sequela pozytywnego – „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”. A i neutralnych było tym razem aż 11: „Wtorek” (sequel „Poniedziałku”), „Godziny szczytu 2”, „Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów”, „Blade – wieczny łowca II”, „Faceci w czerni II”, „Stuart Malutki 2”, „Austin Powers i Złoty Członek”, „Czerwony smok” (prequel „Milczenia owiec”), „Śmierć nadejdzie jutro” (Bond 20), „Śnięty Mikołaj 2” oraz „Wielki powrót” (sequel „Piotrusia Pana” z 1957 r.). Negatywnych tylko 3: „Suplement” (sequel „Życia jako śmiertelnej choroby…”), „Halloween: Resurrection” i „Jak mamę kocham, nie kłamię”. Z tym ostatnim wirusem wiąże się wydarzenie bez precedensu – jego pierwowzór pt. „La Vérité si je mens” nigdy nie był u nas wyświetlany.
1 2 »

Komentarze

14 III 2018   16:42:19

Ależ stareńki tekst... Jego aktualizacja pewnie byłaby już poza możliwościami autora.
A propos nazewnictwa sequeli. Podobno miała kiedyś powstać kontynuacja filmu "Siedem". Jego polski tytuł w tłumaczeniu miał brzmieć: "Siedem 2: Osiem". :D

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie przegap: Wrzesień 2022
Esensja

30 IX 2022

Wieczory coraz dłuższe, można je więc poświęcić na nadrobienie przegapionych recenzji.

więcej »

Z filmu wyjęte: Ale dlaczego się nie świeci?
Jarosław Loretz

26 IX 2022

Reżyser perfekcjonista potrafi czasami potknąć się w swojej pracy zawodowej o zupełnie trywialną sprawę.

więcej »

Z filmu wyjęte: Jak to żal ci wrót do garażu?
Jarosław Loretz

19 IX 2022

Bywają sytuacje, gdy nawet reżyserowi może drgnąć powieka…

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.