Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 lutego 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do kina marsz: Listopad 2013

Esensja.pl
Esensja.pl
W listopadzie nie ma może żadnego naprawdę wielkiego hitu (no, może nowe „Igrzyska śmierci” łapią się pd tę kategorię), ale za to mamy cały wysyp ciekawych filmów – dawno nie wybraliśmy tak dużej liczny propozycji – aż 14 z kin i 8 w wersji DVD i BR.

Esensja

Do kina marsz: Listopad 2013

W listopadzie nie ma może żadnego naprawdę wielkiego hitu (no, może nowe „Igrzyska śmierci” łapią się pd tę kategorię), ale za to mamy cały wysyp ciekawych filmów – dawno nie wybraliśmy tak dużej liczny propozycji – aż 14 z kin i 8 w wersji DVD i BR.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, filmowe premiery nadchodzącego miesiąca. Uwaga! W wielu przypadkach nie możemy na 100% zagwarantować jakości obrazu – wspominamy o nim po prostu dlatego, że zapowiada się ciekawie, albo dlatego, że szanujący się kinoman nie powinien tego filmu nie znać, nawet jeśli z seansu wyjdzie zniesmaczony i skieruje się do kasy, by zażądać zwrotu pieniędzy za bilet. Dla jasności – od nas także nie należy się domagać tych pieniędzy. Niemniej jednak mamy nadzieję, że nasze typy będą w większości przypadków trafne, a sam cykl uznacie za pomocny przy planowaniu kinowych wizyt.

Zobaczcie komplet zapowiedzi kinowych na listopad w Kulturowskazie.

Zobaczcie komplet zapowiedzi DVD i BR na listopad w Kulturowskazie.

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kapitan Phillips
8 kwietnia 2009 roku somalijscy piraci uprowadzili kontenerowiec Maersk Alabama, którego kapitan – Richard Phillips – został wzięty w niewolę. To właśnie te wydarzenia spośród wszystkich ataków afrykańskich korsarzy wiosną 2009 roku, stały się inspiracją najnowszego filmu Petera Greengrassa „Kapitan Phillips”. W rolę tytułowego dowódcy wcielił się Tom Hanks, który tą rolą ma szansę utorować sobie drogę do trzeciego już w swej karierze Oskara. I choć jedenastoosobowa załoga statku wcale nie uznaje heroizmu prawdziwego Phillipsa, my jesteśmy przekonani, że film ma wielki potencjał i może okazać się jednym z najlepszych dramatów ostatniego kwartału tego roku. Tym bardziej, że za scenariusz odpowiedzialny jest Billy Ray („Stan gry”, „Igrzyska śmierci”), który doskonale wie, jak budować napięcie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Pieta
Rok po wielkim sukcesie na festiwalu w Wenecji i polskiej premierze przegranego o włos zdobywcy Srebrnych Lwów „Mistrza” Paula Thomasa Andersona nad Wisłę sprowadzono „Pietę”, kolejny po długiej przerwie fabularny film Kim Ki-duka. Reżyser przeżył wielkie zmiany w swoim życiu, po tym, jak jego aktorka niemal nie zginęła na planie filmu „Sen” z 2008 roku, a on sam zaszył się w górskiej chacie i w samotności próbował oswoić psychiczne demony. Najwyraźniej izolacja wpłynęła również na jego perspektywę artystyczną, bo o ile takie filmy jak „Wiosna, lato, jesień, zima…wiosna” czy „Pusty dom” elektryzowały atmosferą i estetyczną stroną wizualną, o tyle jego najnowsze dokonania, w tym także „Pieta”, koncentrują się na brzydocie i brudzie, tak w znaczeniu dosłownym, jak i metaforycznym, odwołując się w ten sposób do początków kariery reżysera.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Thor: Mroczny świat
Kontynuacja „Thora” Kennetha Branagha to pozycja obowiązkowa dla kilku grup fanowskich. Po pierwsze, na film powinni wybrać się wielbiciele Marvela i komiksowych ekranizacji, a co za tym idzie, również zwolennicy „Avengers” Jossa Whedona. Po drugie, zainteresowani będą także ci, którzy dali się wciągnąć w telewizyjną „Grę o tron”, ponieważ pałeczkę reżyserską przejął duet twórców z serialu HBO. I wreszcie po trzecie, nie pozostaną niewzruszeni fani poszczególnych aktorów: przystojnego Chrisa Hemswortha (będzie scena bez koszulki!), demonicznego Toma Hiddlestona (zły braciszek stanie po stronie dobra!), pięknej Natalie Portman (dziewczyna Thora trafi do Asgardu), a także znanego z „Luthera” i „Prawa ulicy” Idrisa Elby (tym razem bez hełmu!). Nie mówiąc już o tych, którzy lubię blockbustery i dynamiczną rozrywkę na wielkim ekranie. Nie da się ukryć, że w ostatnich latach największe hity z Hollywood to ekranizacje komiksów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wenus w futrze
Najnowszy film Romana Polańskiego z jego żoną, Emmanuelle Seigner, w jednej z głównych ról pokazywano w tym roku na zakończenie 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Jeśli szybkość rozejścia się biletów na ten seans może świadczyć o jakości filmu, czeka nas wielkie dzieło. Nominowany w canneńskim konkursie film Polańskiego to opowieść o dość już zrozpaczonym reżyserze, szukającym idealnej odtwórczyni roli w szykowanym przezeń spektaklu. Kiedy jednak w końcu znajduje perfekcyjną kandydatkę, zaczynają się schody. Czy to film o triumfie sztuki nad inteligenckim rozmemłaniem, kobiecego witalizmu nad umęczoną męskością, przenikaniu się sztuki i rzeczywistości – a może o wszystkim tym naraz? Zważywszy na fabułę wydaje się, że może to być dość osobisty film. Na pewno warto się przekonać, w jakiej formie znajduje się reżyser.
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wyścig
Po doskonale przyjętym, dokumentalnym filmie „Senna”, kolejny rarytas dla fanów formuły 1, ich partnerek / partnerów i nie tylko. Inspirowany autentyczną rywalizacją między Nikim Laudą a Jamesem Huntem film to europejsko-amerykańska koprodukcja, z dużą szansą na Oskara, którego zwycięstwa krytycy upatrują zwłaszcza w Danielu Bruhlu („Good Bye Lenin!”), wcielającym się w postać Laudy. Możemy się spodziewać kina w iście amerykańskim wydaniu – z rozmachem, dynamicznego, pełnego pięknych kobiet i mężczyzn. I choć pierwowzory odbiegają wizualnie od swoich odtwórców, dla fanów F1 jest to zdecydowany must-see. Zwłaszcza że koniec wyścigowego sezonu już prawie przed wami i miło będzie osłodzić sobie zimową przerwę w wyścigach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Adwokat
Chociaż o nowym filmie Ridleya Scotta ze scenariuszem samego Cormaca McCarthy′ego mówi się jak dotąd albo cicho, albo wcale, nie można go pominąć milczeniem w zestawieniu wyczekiwanych listopadowych premier. Gwiazdorska obsada (Michael Fassbender, Brad Pitt, Penelope Cruz, Javier Bardem) w takkim scenariuszu z pewnością dostarczy widzom materiału do oglądania przez niespełna dwie godziny trwania filmu. Pytanie tylko, czy Ridley Scott zaczaruje czy rozczaruje nas historią o wplątanym w narkotykową aferę tytułowym adwokacie?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Historie rodzinne
Nowy film Sarah Polley jest dokumentem. Reżyserka postanowiła zgłębić tajemnice swojej rodziny, pytając o głęboko skrywane sekrety. Z jednej strony film ma to być punktem wyjścia dla widza, by zapytać o swoją własną historię i tajemnice, skrywane przez swoje własne otoczenie, z drugiej jednak strony „Historie rodzinne” pozostają bardzo osobistą, pełną emocji opowieścią reżyserki o jej rodzinie, w szczególności o decyzjach i wyborach własnej matki. Bardzo chwalony za Oceanem, komplementowany u nas na Nowych Horyzontach film u nas w kinach od 15 listopada.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Papusza
Najnowszy film małżeństwa Krauzów oberwał w recenzjach po festiwalu w Karlowych Warach za zbytnie skupienie na detalu, zwłaszcza detalu odnoszącym się do sytuacji regionalnej, i straceniu z oczu „większego obrazu”. Wydaje się jednak, że nawet jeśli mało uniwersalny według krytyków, film ma szansę na zdobycia widza – egzotyczna jak na polskie warunki historia romskiej poetki, niezrozumianej zarówno przez Romów, jak i przez Polaków, wydaje się być obrazem pięknym i melancholijnym jednocześnie. Film zapowiada się przede wszystkim jako uczta wizualna (czarno-białe zdjęcia Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia), uwagę warto pewnie zwrócić także na muzykę – Jan Kanty Pawluśkiewicz za ścieżkę dźwiękową do „Papuszy” otrzymał w tym roku Złote Lwy w Gdyni. Czy pójdzie za tym dobry scenariusz? Jak scenarzyści poradzili sobie z unikaniem klisz i łatwym szafowaniem emocjonalnością? O tym przekonamy się w połowie listopada.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia
Druga część filmowej dystopii będącej adaptacją słynnej powieści Suzanne Collins dostała nowego reżysera. Fani ekranizacji i książek niepokoją się, czy Francis Lawrence będzie kontynuować stylistykę, która sprawdziła się w pierwszych „Igrzyskach śmierci” wyreżyserowanych przez Gary′ego Rossa. Na pewno natomiast zmianom nie ulegnie dobrej jakości materiał wyjściowy i obsada. Opowieść Suzanne Collins jest bowiem czymś więcej niż rozrywką dla moli książkowych. Odwołuje się do wątków dystopijnych, krytyki tematów politycznych, takich jak eksploatacja społeczeństwa na rzecz klasy rządzącej i elit, jak również stanowi wgląd w ludzką słabość do sensacji, objawiającą się na przykład zamiłowaniem do reality show. W roli głównej znowu zobaczymy bardzo dobrą Jennifer Lawrence, a na drugim planie Donalda Sutherlanda i – nowy nabytek obsady – Philipa Seymoura Hoffmana. Pozostaje więc pytanie: ile w nowym filmie będzie Hollywood, a ile literackiego pierwowzoru?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Młoda i piękna
Młoda i piękna. Młoda, bo ma jedynie 17 lat, piękna, bo… wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Śliczna, długowłosa o pełnych ustach i wspaniałych kształtach. Górnolotnie rzecz ujmując – świat u stóp Isabelle. Nikt jeszcze nie wie, że prowadzi drugie życie i sprzedaje swoje ciało za pieniądze… Subtelnie erotyczny, uwodzicielski, tajemniczy i do szpiku francuski film w reżyserii mistrza Francois Ozon, który bezowocnie walczył o najwyższe wyróżnienie na MFF w Cannes. Smakowicie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Płynące wieżowce
Określany mianem „pierwszy polski film LGBT”, nagrodzony na festiwalu w Karlovych Varach, uhonorowany nagrodą publiczności na T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, skrytykowany mocno przez naszego recenzenta obraz z pewnością wzbudzi kontrowersje. Tym niemniej „Płynące wieżowce” z pewnością są wydarzeniem w polskim kinie – po raz pierwszy mamy tu opowieść miłosną z trójkątem, w którym młody chłopak w stałym związku zakochuje się w koledze poznanym na imprezie, po raz pierwszy też znajdziemy tu nie tylko odważną tematykę, ale też odważną erotykę również w homoseksualnym wydaniu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Perwersyjny przewodnik po ideologiach
Po 6 latach, reżyserka Sophie Fiennes („Z-Boczona historia kina”), postanowiła nakręcić drugą odsłonę „perwersyjnego przewodnika”, nadając swojemu dokumentalnemu filmowi formę komentarzu do różnych, zawierających ideologiczne przesłanki, produkcji. Fieness wraz ze słoweńskim filozofem i psychoanalitykiem, Slavojem Žižekiem, wzięli na tapetę ponad 24 kultowe filmy, jak chociażby „Dźwięki muzyki”, „Kabaret”, „Mechaniczną pomarańczę”, „Brazil” czy „Titanica”. 136-minutowa, światopoglądowa rozrywka godna uwagi.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wielki Liberace
Choć z poślizgiem (premiera światowa w maju) nowy film Stevena Soderberga wreszcie zawita na ekrany naszych kin. Opowieść o jednym z najbardziej ekstrawaganckich artystów swoich czasów – o swojsko brzmiącym imieniu Władzio – w wykonaniu Michaela Douglasa (tytułowy Liberace) i Matta Damona (w roli jego miłosnej fascynacji) został obsypany deszczem Emmy. Może okazać się interesującą propozycją na deszczowy listopadowy wieczór pod koniec miesiąca.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ani słowa więcej
Śmierć Jamesa Gandolfini w czerwcu br. była szokiem dla jego fanów, zwłaszcza tych, czczących kult „Rodziny Soprano”. „Ani słowa więcej” to jedna z ostatnich produkcji z udziałem aktora w reżyserii specjalistki od uroczych, kobiecych seriali – Nicole Holofcener („Kochane kłopoty”, „Seks w wielkim mieście”). Historia kręci się wokół pewnego niezobowiązującego trójkąta: rozwiedzionej kobiety, uroczego, samotnego faceta poznanego na przyjęciu oraz jego byłej żony, która ma na temat eks-męża zupełnie odmienne zdanie. Ciepły, uroczy, romantyczny i zabawny. Takie przymiotniki rzucają krytycy z portalu Rotten Tomatoes, więc na ten film, co bardziej uczuciowe osoby z pewnością powinny zwrócić uwagę.
MARSZ DO KINA… DOMOWEGO
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
My Little Pony: Equestria Girls
Kucyki z My Little Pony trafiają do pełnometrażowego filmu – i w tym oczywiście nie ma nic dziwnego, od dawna było wiadomo, że w ten sposób warto zdyskontować sukces serialu. Sam pomysł jednak wśród fanów (a w redakcji Esensji ich też znajdziemy) budzi duże wątpliwości – otóż Twlight Sparkle, wysłana z kolejną misją przez księżniczkę Celestię trafia do naszego świata i zmienia się… w dziewczynkę, jednocześnie spotykając ludzkie odpowiedniki swoich przyjaciółek. Rozumiemy potrzebę wprowadzenia nowej linii zabawek, ale jak twierdzą ci, którzy widzieli – przez to film traci bardzo dużo uroku przynależnego opowieściom, których akcja toczyła się w Equestrii. Tym niemniej z pewnością młode fanki nie pozwolą sobie, by przegapić to dzieło.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wyprawa Kon-Tiki
Przygodowa produkcja inspirowana filmem dokumentalnym z lat 50. Norweski badacz Thor Heyerdahl postanawia udowodnić swoją teorię dotyczącą pochodzenia rdzennej ludności Polinezji. Aby to uczynić, wraz z pięcioma innymi śmiałkami wsiada na pokład tratwy, którą musi pokonać 8000 kilometrów. Widowisko pełne brawury i wytrwałości, głównie w kolorze blue.
Zestawy do samodzielnego kompletowania
WASZ EKSTRAKT:
80,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Hobbit: Niezwykła podróż 3D. Edycja rozszerzona (5BR)
5 płyt Blu-Ray zawiera prócz rozszerzonej wersji filmu w 3D, kilka godzin materiałów filmowych. O procesie tworzenia „Hobbita” opowiedzą nam reżyser Peter Jackson oraz aktorzy. A do tego eleganckie opakowanie – czego chcieć więcej?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Lech Majewski Pakiet
Tytułowy pakiet 11 płyt DVD zawiera niemal całą twórczość znanego, polskiego reżysera od lat 80. aż po współczesne dokonania: Lot świerkwoej gęsi, Szklane usta, Angellus, Wojaczek, Więzień Rio (Prisoner of Rio), Rycerz (The Knight), Ogród rozkoszy ziemskich, Ewangelia wg Harry′ego, Pokój saren, DiVinities oraz Młyn i krzyż. Warto, bo to reżyser szalenie ceniony również za granicami Polski.
Z kina na płytę
Pacific Rim – czytaj recenzję
World War Z – czytaj recenzję
Minionki rozrabiają – czytaj recenzję
Bling Ring – czytaj recenzję
koniec
31 października 2013

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: „Zdradziła III Rzeszę!”
Sebastian Chosiński

20 II 2024

Teatralna „Stawka większa niż życie” szybko nabierała rozpędu, a scenarzyści i realizatorzy zdobywali coraz większe doświadczenie. W maju 1965 roku odbyła się premierowa emisja odcinka piątego – „Kryptonim Edyta” – w którym po raz pierwszy na ekranie zaistniał Hermann Brunner.

więcej »

Z filmu wyjęte: Zemsty szpon
Jarosław Loretz

19 II 2024

O tym, że film jest czystą zgrywą, świadczy choćby ten jeden kadr - z ptasią nogą samodzielnie planującą rozprawić się z masztem telefonii komórkowej.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Nie ma „zająca” i nie ma „wilka”
Sebastian Chosiński

13 II 2024

Na dokończenie fabuły rozpoczętej w marcu 1965 roku odcinkiem zatytułowanym „W pułapce” widzowie musieli cierpliwie czekać przez cztery tygodnie – do emisji spektaklu „E-19 działa”. To wtedy okazało się ostatecznie, kto jest gestapowskim donosicielem, za sprawą którego Niemcy aresztowali dentystę „Filipa”, i kto tym samym bezpośrednio zagraża „Jankowi”.

więcej »

Polecamy

Zemsty szpon

Z filmu wyjęte:

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Z wątrobą na dłoni
— Jarosław Loretz

Panika na planie
— Jarosław Loretz

Jak nie gryzoń, to może jaszczurka?
— Jarosław Loretz

A gdyby tak skrzyżować człowieka z gryzoniem... inaczej
— Jarosław Loretz

A gdyby tak skrzyżować człowieka z gryzoniem...
— Jarosław Loretz

Miły uśmiech na nowy rok
— Jarosław Loretz

Odcinek świąteczny
— Jarosław Loretz

Podniebne newsy
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Weekendowa Bezsensja: Jak poradzić sobie z brakiem dostępu do fryzjera, czyli 10 filmów z niesfornymi włosami
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

15 najlepszych filmów dokumentalnych XXI wieku
— Esensja

20 najlepszych polskich filmów XXI wieku
— Esensja

100 najlepszych filmów XXI wieku. Druga setka
— Esensja

Esensja ogląda: Marzec 2015 (1)
— Jarosław Loretz, Jarosław Robak

Esensja ogląda: Luty 2015 (1)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

50 najlepszych filmów superbohaterskich
— Esensja

Esensja ogląda: Kwiecień 2014 (1)
— Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Esensja ogląda: Marzec 2014 (4)
— Sebastian Chosiński, Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Marzec 2020
— Esensja

Luty 2020
— Esensja

Styczeń 2020
— Esensja

Grudzień 2019
— Esensja

Listopad 2019
— Esensja

Październik 2019
— Esensja

Wrzesień 2019
— Esensja

Sierpień 2019
— Esensja

Lipiec 2019
— Esensja

Maj 2019
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.