Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Najlepsze pakiety filmowe na prezent świąteczny

Esensja.pl
Esensja.pl
Nasz tegoroczny prezentownik kończymy (w zasadniczej wersji bo nie wykluczamy suplementów) wyborem pakietów filmowych i seriali, czyli tego, co wiele tygrysów pod choinką lubi najbardziej. A jest z czego wybierać.

Esensja

Najlepsze pakiety filmowe na prezent świąteczny

Nasz tegoroczny prezentownik kończymy (w zasadniczej wersji bo nie wykluczamy suplementów) wyborem pakietów filmowych i seriali, czyli tego, co wiele tygrysów pod choinką lubi najbardziej. A jest z czego wybierać.
Pakiety filmowe
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Gwiezdne wojny – reedycja
Ale o co chodzi…? Naprawdę oczekujecie, że będziemy polecali, tłumaczyli dlaczego warto mieć, komu kupić na prezent? A może jeszcze nie chcecie, byśmy ujawnili, że Vader jest ojcem Luke′a? Jak wiadomo, ludzie dzielą się na trzy kategorie – tych, którzy „Gwiezdnych wojen” nie lubią, tych którzy kupują każde kolejne wydanie i tych, którzy wciąż czekają na to najlepsze, najpełniejsze i najdoskonalsze. Dwie ostatnie grupy są docelowymi odbiorcami takiego prezentu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jean-Paul Belmondo. Kolekcja
Mieliśmy już na naszym rynku jedną kolekcję filmów Pięknego Brzydala, ale ten zestaw zbiera zupełnie inne tytuły tego, niezwykle popularnego również w Polsce w latach 60. i 70. aktora. W komplecie takie filmy jak „Spadkobierca”, „Łowca”, „Dubler”, „Raptus”, „W Imię Przyjaźni”, „Obrońca” i „Zawodowiec”, czyli ten film o zdradzonym przez własny wywiad agencie, w którym motywem przewodnim jest przepiękna melodia Ennio Morricone „Chi Mai”. Prezent doskonały dla wszystkich darzących sentymentem kino sprzed 40 lat – a jest ich z pewnością nadal niemało.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Lech Majewski. Kolekcja
Jeden z najbardziej niezwykłych twórców w polskim panteonie, poeta, rzeźbiarz, malarz, scenarzysta, reżyser, producent. Człowiek, który za młodych lat nurzał się w europejskiej kulturze w jej najwspanialszym wydaniu, rok-rocznie spędzając wakacje u swego wujka w Wenecji. Ta kolekcja to komplet filmowych obrazów reżysera o światowej renomie (brak „Basquiata”, którego był scenarzystą i producentem), kina dość niełatwego. 11 pozycji, bite 16 godzin z okładem. „Lot świerkowej gęsi”, „Szklane usta”, absolutnie niezwykły, niesamowity, opowiedziany śląską gwarą, klimatem i krajobrazem „Angelus”, „Wojaczek”, „Więzień Rio (Prisoner of Rio)”, „Rycerz (The Knight)”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Ewangelia wg Harry′ego”, „Pokój saren”, „DiVinities” oraz niesamowity wizualnie, pełen chrześcijańskiej symboliki „Młyn i krzyż”, arcydzieło wizji i nowoczesnej techniki, w gwiazdorskiej obsadzie, z fabułą osadzoną wewnątrz obrazu „Droga na Kalwarię” Brueghela.
Jedna z tych kolekcji, które nie leżą tak po prostu na półce.
Przed wschodem słońca – trylogia
Prezent piękny, mądry i wysoce romantyczny. Niesamowita trylogia Richarda Linklatera, który kręci filmy mniej więcej co dekadę z tymi samymi bohaterami, ale mówiąc o coraz to nowszych sprawach. „Przed wschodem słońca” mówiło o planach i marzeniach 20-latków, „Przed zachodem” o zweryfikowaniu tych planów i marzeń przez życie, „Przed północą” o związku z wieloletnim stażem. Prezent dla kilku pokoleń.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Szklana Pułapka 1-5. Kolekcja
Część piąta jest w tym pakiecie raczej pro-forma, jako mało przystający do całości klocek. Pierwsze trzy części wszelako to kanoniczne elementy sensacyjnego kina, gdzie dzieje się szybko, krwawo i wybuchowo, wprowadzające już na zawsze do celuloidowych annałów postać gliniarza-bestii, urodzonego i stworzonego do tego zawodu Johna McClane′a, jedną z najbardziej udanych, charakterystycznych i przebojowych kreacji Bruce′a Willisa. Zestaw obowiązkowy do oglądnięcia co najmniej raz do roku, obok, być może, „Potopu”, za to na pewno zamiast „Kevina samego w domu”. Jupikajej.
Szybcy i wściekli 1-6
Cykl „Szybcy i wściekli” przeżywał wzloty i upadki przez ponad dekadę swojego trwania, ale w całości stanowi przykład wysokooktanowej zabawy w widowiskowe wyścigi samochodowe na ekranie, jak i świetnie zrealizowane kino akcji z odrobiną humoru. Oglądając całą serię, można również prześledzić jej ewolucję – od kina o młodzieżowej subkulturze, przez nastawienie na bajeranckie efekty wizualne, po heist movie i rozrośnięty blockbuster. Najlepsze okazują się te odcinki, w których występują Vin Diesel i Paul Walker. To dodatkowa okazja, aby jeszcze podziwiać ich razem na ekranie, ponieważ po tragicznej śmierci tego drugiego, duet przeszedł już do historii kina rozrywkowego i nigdy się nie powtórzy.
Wstyd + Nietykalni + Miłość
Znakomity zestaw prosto od Gutka to świetna propozycja dla miłośników kina europejskiego i bardziej wymagającego od mainstreamu. „Wstyd” zachwycił krytyków wybitną rolą Michaela Fassbendera i próbą zmierzenia się z trudnym tematem emocjonalnego chłodu i seksoholizmu, konsumpcji i samotności. Z kolei „Nietykalni” okazali się wielkim francuskim hitem europejskich kin, ponieważ zręcznie łączyli komedię z tematami różnic społecznych i taboo niepełnosprawności, a do tego mogli pochwalić się genialnym duetem aktorskim Cluzet-Sy. I wreszcie nagrodzony wszystkimi możliwymi nagrodami dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego film Hanekego, „Miłość”, historia wgniatająca w fotel oszczędnością i wielkim ładunkiem emocji.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
X-men i Wolverine. Kolekcja Adamantium
Jeśli wśród fanów X-ludzi znajdują się jeszcze tacy, którzy nie zaopatrzyli się w zestaw komiksowych ekranizacji lub ich fascynacja dopiero się rozpoczęła, pakiet filmów z serii o mutantach będzie idealnym prezentem pod choinkę. To zresztą nie jest podsumowanie losów X-menów w kinie, lecz doskonały wstęp do kolejnych filmów, na przykład kontynuacji „X-men: Pierwsza klasa”, w której połączą się ścieżki bohaterów z trylogii i prequela. I chociaż nierówny, cykl o X-ludziach jest kawałkiem solidnej rozrywki spod znaku blockbustera i komiksu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
12 MFF Nowe Horyzonty. Kolekcja
Box z 12 festiwalu Nowe Horyzonty to obowiązkowa pozycja na półce każdego „gutkomana”. Wybór siedmiu filmów pozwala stałym bywalcom czuć dłużej unikalną atmosferę wrocławskiego festiwalu, debiutantom – na własne oczy przekonać się o wartości różnorodnych barw kina spod znaku indy. W boxie znalazły się między innymi „Holy Motors” Leosa Caraxa i „Za wgórzami” Cristiana Mungiu, które na łamach Esensji polecaliśmy już wielokrotnie.
Seriale
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Breaking Bad – sezon 1
Kilka tygodni temu dobiegł kresu jeden z najgłośniejszych seriali ostatnich lat, a u nas wreszcie pojawiło się wydanie DVD – co prawda na razie tylko pierwszego sezonu, ale dobre i to. Jak twierdzi wielu widzów, losy Waltera White′a, który po zdiagnozowaniu u siebie raka płuc wcale nie pragnie stać się porządnym człowiekiem (ale wręcz przeciwnie) warto oglądać dwa razy. No to mamy okazję.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Downton Abbey – sezon 1
Serial, który doczekał się już miliona nawiązań, odwołań i mrugnięć okiem do widza w popkulturze znać nie tylko wypada, ale wręcz trzeba. Prezent nie tylko wpisujący się w modny ostatnio trend zachwytu nad każdym przejawem brytyjskości (a cóż może być bardziej brytyjskie niż dame Maggie Smith spoglądająca z ekranu z odpowiednio wyrażoną wyższością owdowiałej hrabiny?), ale i zaspokajający zapotrzebowanie na: kilka wieczorów w miłym towarzystwie elegancko ubranych ludzi, obcowanie z akcentem (jedynym słusznym, choć czasem i z innym zupełnie niesłusznym), wiedzę, co robi służba po godzinach. I choć krytycy ostatnio wieszczyli spadek formy, „Downtown Abbey” wróciło z bardzo dobrą kolejną serią, a zatem jeśli chcemy obdarowanego wciągnąć i uzależnić od jakiegoś serialu, ten prezent wydaje się być inwestycją przyszłościową.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dynastia Tudorów – sezony 1-4
Pierwszy z trzech seriali (obok, niestety, niedoprowadzonych do właściwego finału „Rodziny Borgiów” i komiksowych momentami do granic przesady „Demonów da Vinciego”), opowiadający o historii w sposób rodem ze „Słonecznego patrolu” (panowie przystojni, urodziwi, z nienagannym uzębieniem, panie seksowne i piękne, z cerą żywcem wyjętą z reklam, nigdzie nie czuć średniowiecznego smrodu miast). Dzieje króla, który dał początek religii anglikańskiej, otworzył dla Anglii okres Złotego Wieku, pozostawił po sobie potężne państwo, wspaniałe budowle i wspomnienie brutalnych egzekucji na kolejnych żonach. Widowisko ulizane estetycznie, ale za to pełne smaczków, momentami bardzo werystyczne. Znakomita rozrywka, gdy patrzeć na nią z przymrużonym okiem.
Gra o tron – sezon 2
Światowy fenomen, z którego żywiołową kultowością może się równać jedynie popularność seriali takich jak „Zaginieni” czy „Teoria wielkiego podrywu”. Wydarzenia z grubsza pokrywają fabułę drugiego tomu sagi „Pieśni lodu i ognia”, pt. „Starcie królów”, podejmując opowieść od momentu trzęsienia ziemi, jakim było ścięcie Neda Starka za rzekomą zdradę, kończąc zaś na morderczym starciu między obrońcami twierdzy King′s Landing, a rywalem Lannisterów, lordem Stannisem. Wspaniała produkcja, twardy świat quasi-średniowiecznego fantasy, brutalny, rządzony nieubłaganą logiką, bezlitośnie karzący za każdą pomyłkę, tętniący konfliktami i intrygami. Karzeł Tyrion, niepozorny wyglądem, przebiegły, inteligentny, sarkastyczny i bardzo groźny duchem i umysłem, w brawurowej, wielokrotnie nagradzanej kreacji Petera Dinklage′a, ubóstwianego przez fanów tak książek George′a R.R. Martina, jak i serialu. Jedna z najbardziej niesamowitych drugoplanowych ról męskich w wykonaniu Charlesa Dance′a jako senior rodu Lannisterów. Lena Headey ukazująca godną Lady Macbeth przewrotność, przebiegłość i bezwzględność. I cały legion znakomitych, choć mało znanych aktorów, wcielających się w doskonale skonstruowane postacie, tworzące razem bardzo, bardzo ludzki świat nie z tej ziemi.
Homeland – sezon 1
Jeden z najbardziej ponurych obrazów, dołujący jak nasz rodzimy „Pitbull”. Damian Lewis, znany ze znakomitej kreacji kapitana Wintera w „Kompanii braci”, tutaj wciela się w postać Nicolasa Brody′ego, bohaterskiego „marinesa”, po ośmiu latach przetrzymywania w niewoli w Iraku wracającego do domu i próbującego na nowo zbudować życie rodzinne. Carrie Mathison, agentka CIA, jako jedyna jest przekonana, że ten człowiek jest bohaterem i niezłomnym żołnierzem wyłącznie na wierzchu, na pokaz. Z ust umierającego informatora dowiaduje się czegoś, co każe jej uważać, że Brody został „przekręcony” przez Al-Kaidę. Jest w tym przekonaniu zupełnie osamotniona, zaczyna się szarpanina z przełożonymi, walka z własnymi wątpliwościami. I pokaz wysoce przygnębiający tego, jakie koszty niesie ze sobą walka z terroryzmem. I że żołnierze na tym froncie, obrońcy naszej cywilizacji, nie mają lśniących zbroi. Limesu imperium bronią neurotycy, desperaci i życiowi nieudacznicy. Dobra, przybrudzona przeciwwaga dla kolekcji połyskujących filmów z Jamesem Bondem na przykład.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Luther – seria 1 i 2
W brytyjskim serialu nie ma rzeczy niemożliwych, to znaczy rzadko robi się w nim coś pod publiczkę. Dzięki takiemu podejściu na ekranie giną kluczowe postaci i dzieją się niespodziewane, często wstrząsające, rzeczy, ale to wszystko gwarantuje zaskoczenia i silne emocje. Tak właśnie jest z „Lutherem”, znakomitym, bardzo mrocznym, psychologicznym serialem detektywistycznym. W serii pierwszej John Luther wraca z zawieszenia po tym, gdy zarzuty wobec niego zostają odrzucone. Potem musi zmierzyć się z genialną zabójczynią Alice, która widzi w Lutherze przyjaciela równego sobie. Co więcej, detektyw próbuje odzyskać żonę i pokonać własne demony. W drugiej serii jest jeszcze bardziej emocjonująco, a zło wydaje się rządzić światem. „Luther” to zdecydowanie najwyższa forma BBC – świetnie napisane dialogi i wspaniale zagrany przez Idrisa Elbę główny bohater.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Newsroom – sezon 1
Kolejny obraz Aarona Sorkina pokazujący nie to, jak jest, ale jak być powinno – tym razem w świecie mediów. Stacja telewizyjna „Atlantic Cable News” i jej redaktor prowadzący („anchor”), Will McAvoy, muszą stawić czoła coraz ostrzejszej walce o oglądalność, nauczyć się balansu między emisją ′contentu′, który przyciągnie odpowiednio wysoką liczbę konsumentów reklam, a tym, co jest właściwą misją kanałów informacyjnych: informowaniem. Znakomicie odrysowane, krwiste sylwetki bohaterów, prawie co do sztuki bardzo sympatycznych, błyskotliwe dialogi, wchodzący na najwyższe obroty dramatyzm pracy dziennikarzy – wszystko to składa się na bardzo idealistyczny obraz tej branży i tego zawodu, kompletnie niespotykany w przyrodzie i przez to zapewne tak apetyczny. Samo otwarcie serialu, pierwsze kilka minut pilotowego odcinka – to małe arcydzieło. Sorkin znowu dostarcza.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Sherlock. sezony 1-2
Prezent z gatunku tych „na czasie” – zbliża się bowiem premiera 3 sezonu „Sherlocka” BBC, więc jeśli zaczynać przygodę z najsłynniejszym detektywem wszech czasów w nowym wydaniu, to kiedy, jak nie teraz? Sherlock Holmes jest jedynym bodaj detektywem konsultantem, ale zamiast z lupą i fajką, wędruje po Londynie z komórką i okazyjnie z laptopem, na którym jego wierny towarzysz doktor Watson pisze bloga. Akcję przygód tej dwójki bohaterów przeniesiono bowiem nie w przestrzeni – wszystko nadal dzieje się w merry old England – ale w czasie i mamy możliwość obserwowania poczynań Sherlocka w realiach dobrze nam znanych. Autorzy inteligentnie grają z oryginalnymi historiami Arthura Conan Doyle′a. Na modłę brytyjską „dwa sezony” oznaczają tutaj po trzy odcinki w sezonie, za to o długości ponad godzinę każdy, także nie ma obaw, że „Sherlock” wyłączy obdarowanego z życia na dłużej. Chyba, że uwierzy w Sherlocka, ale to już zupełnie inna historia. W obsadzie dobrze już dzisiaj znani (np. ze zbliżającego się wielkimi krokami „Hobbita. Pustkowia Smauga”) Benedict Cumberbatch (jako Sherlock) i Martin Freeman (John Watson). Kilkugodzinna inteligentna i emocjonująca rozrywka gwarantowana (dla niedowiarków na poparcie tej tezy – zdobyte przez serial nagrody BAFTA).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Teoria wielkiego podrywu – sezon 5
Kolejny sezon jednego z najzabawniejszych sitcomów obecnie na rynku nie zniża lotów. Postaci wprowadzone na stałe w sezonie czwartym, to znaczy Amy i Bernadette, dostarczają potrzebnej świeżej energii komediowej, a starzy bohaterowie pozostają ciągle w dobrej formie. Oczywiście, można narzekać, że od pierwszego sezonu zmienił się profil „Teorii wielkiego podrywu” i teraz to serial w mniejszym stopniu o nerdach, a w większym o przyjaźni i związkach, ale zmiany i przesunięcia akcentów pozwalają na utrzymanie produkcji na fali, a uniknąć powtórzeń i znudzenia. Najważniejsze jest jednak chyba to, że dialogi niezmiennie są świetnie napisane i bawią jak nigdy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
W garniturach – sezon 1
Świat prawa w wersji glamour. Prawniczki i prawnicy wpuszczeni do kancelarii wprost z wybiegu mody. Limuzyny. Luksusowe apartamenty. Chrom i szkło biur na szczycie wieżowca, z widokiem na metropolis. Ogromne pieniądze. Intrygi, taktyczne sojusze, nieczyste zagrania na granicy prawa. Klienci winni i niewinni. I umysłowy geniusz, przetwarzający informacje sprawniej, szybciej i lepiej niż komputer, pozbawiony prawa do pracy w kancelarii przez brak dyplomu, tkwiący w samym środku tego świata, przyciągany przezeń i wypychany zarazem. Serial bardzo lekki, pozbawiony ciężaru dramatu takiego jak „Murder One” z lat 90-tych chociażby. Dla fanów produkcji przedstawiających świat po trosze przefiltrowany przez „Modę na sukces”.
Kolekcje dla dzieci
Blue Sky. Kolekcja
„Blue Sky. Kolekcja” to zbiór pięciu filmów tytułowego studia, które odpowiada m.in. za wprowadzenie postaci Wiewióra i cały cykl „Epoki lodowcowej”. Krótko mówiąc – może nie animacyjna ekstraklasa, ale solidna pierwsza liga. W pakiecie filmy: „Tajemnica zielonego Królestwa”, „Epoka Lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów”, „Rio”, „Horton słyszy Ktosia” i „Roboty”.
Madagaskar. Trylogia
Jeśli mielibyśmy wymienić jeden powód, dla którego cykl Madagaskar zapisał się w historii kina, to oczywiście będą nim pingwiny: Skipper, Kowalski, Rico i Szeregowy. Ta drugoplanowa czwórka zdominowała głównych bohaterów tej zabawnej opowieści o ucieczce z nowojorskiego ZOO i rozwinęła własny cykl, który chyba sławą przebił pierwowzór. Ale nie zmienia to oczywiście faktu, że seria „Madagaskar” to udany cykl familijnych animacji, zabawny, efektowny, niegłupi. No i z pingwinami.
Podwójna dawka Minionków – Jak ukraść księżyc + Minionki rozrabiają
Sympatyczne stworki w tym roku powróciły do kin, dla małego widza z pewnością miłym świątecznym upominkiem będzie pakiet obydwu opowieści o Minionkach (nawet abstrahując od faktu, że w polskich tłumaczeniach filmy otrzymały tytuły „Jak ukraść księżyc” i „Minionki rozrabiają”).
• • •
Czytaj polecanki prezentowe „Esensji":
koniec
6 grudnia 2013

Komentarze

07 XII 2013   01:33:32

Ta naklejka "To się prezentuje" na wydaniach Trylogii Linklatera i Luthera to jakiś koszmar! Mam nadzieję, że to nie element okładki, tylko folia czy coś...

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
Jarosław Loretz

15 IV 2024

Co zrobić, gdy słyszało się o egipskich hieroglifach, ale właśnie wyłączyli prąd i Internetu nie ma, a z książek jest tylko poradnik o zarabianiu pieniędzy na kręceniu filmów, i nie za bardzo wiadomo, co to te hieroglify? No cóż – właśnie to, co widać na obrazku.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gdzie są naziści z tamtych lat?
Sebastian Chosiński

9 IV 2024

Barbara Borys-Damięcka pracowała w sumie przy jedenastu teatralnych przedstawieniach „Stawki większej niż życie”, ale wyreżyserować było jej dane tylko jedno, za to z tych najciekawszych. Akcja „Człowieka, który stracił pamięć” rozgrywa się latem 1945 roku na Opolszczyźnie i kręci się wokół polowania polskiego wywiadu na podszywającego się pod Polaka nazistowskiego dywersanta.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.