Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 maja 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

100 najlepszych komedii wszech czasów

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 3 7 »
Były westerny, filmy wojenne, miłosne, fantasy, fantastycznonaukowe – nie może zabraknąć jednego z najbardziej klasycznych gatunków filmowych (przynajmniej od czasów „Polewacza polanego”) – komedii! Zapraszamy więc do najnowszego Wielkiego Rankingu Esensji, w którym będzie dużo śmiechu!

Esensja

100 najlepszych komedii wszech czasów

Były westerny, filmy wojenne, miłosne, fantasy, fantastycznonaukowe – nie może zabraknąć jednego z najbardziej klasycznych gatunków filmowych (przynajmniej od czasów „Polewacza polanego”) – komedii! Zapraszamy więc do najnowszego Wielkiego Rankingu Esensji, w którym będzie dużo śmiechu!
rys. M. Fitzner
rys. M. Fitzner
Wielkie rankingi stały się już znakiem rozpoznawczym Esensji, tradycją także stało się tłumaczenie we wstępie, dlaczego do danego gatunku zakwalifikowaliśmy te, a nie inne filmy, jakie kryteria gatunkowości przyjęliśmy. Niespodzianka – tym razem tego czynić nie będziemy. Komedia jest jak koń (który mówi, albo który by się uśmiał) – każdy przecież widzi, jaka jest. Główne zadanie filmowej komedii? Ma śmieszyć. Skłaniać do rechotu, chichotu, parsknięć i wybuchów niekontrolowanej wesołości. Postanowiliśmy więc całkowicie odpuścić sobie kwestie gatunkowej przynależności i ocenić filmy według jednego, jedynego kryterium – humoru. A właściwie właśnie poziomu wesołości, jakie wywołują, niezależnie od tego, jak by zakwalifikowali je twórcy czy krytycy.
Zawsze też dumnie twierdziliśmy, że przygotowujemy uniwersalne listy wszystkich czasów (co bardzo ładnie zresztą pobudzało dyskusje i wyrafinowane hejty ze strony czytelników). Dziś też tak niby jest – tytuł niniejszego tekstu to wszak „100 najlepszych komedii wszech czasów”. Zdradzimy wam jednak tajemnicę: to kłamstwo, które ma na celu podnieść oglądalność serwisu. Bo tak naprawdę artykuł ten powinien się tytułować „100 filmów, które najbardziej rozśmieszyły dwadzieścia trzy osoby z redakcji Esensji”. Przyznacie jednak, że nie jest to już tak chwytliwy tytuł, prawda?
Gdy więc zapragniecie tym razem odsądzać nas od czci i wiary, krzycząc, że ten ranking nic nie jest warty, bo zabrakło w nim „Eurotrip” (a zabrakło?), to pamiętajcie, że to po prostu lista tego, co śmieszy nas, redaktorów Esensji. Jest oczywiście szansa, że wiele z tych filmów będzie śmieszyło też Was, ale specjalnie dla Was nie będziemy zmieniać naszego poczucia humoru. Którym oczywiście dysponujemy, czego dowodem niniejszy wstęp. Którego, zapewne, i tak nikt nie przeczyta.
Aha, po wewnętrznej dyskusji uznaliśmy, że specyfika rodzimego humoru jest na tyle inna od światowego, że nie można mieszać dwóch różnych systemów walutowych i polskie komedie trafią do osobnego zestawienia. Tu znajdziecie więc tylko zagraniczne.
Oto więc nasza lista:
100. Ich noce (It Happened One Night, 1934, reż. Frank Capra)
Urok osobisty Clarka Gable′a w połączeniu z energią i niewyparzonym językiem Claudette Colbert sprawiają, że konfrontacja tych dwojga na ekranie staje się źródłem czarującego, staromodnego humoru spod znaku Franka Capry. To właśnie żywiołowość relacji głównych bohaterów, córki bogacza i sprytnego dziennikarza, decyduje o tym, że „Ich noce” tryskają lekkim dowcipem i dostarczają niezobowiązującej rozrywki, będąc sztandarowym przykładem udanej screwball comedy.
Najlepszy żart: Bohaterowie dzielą wspólny pokój prześcieradłem.
99. Nieoczekiwana zmiana miejsc (Trading Places, 1983, reż. John Landis)
W wyniku zakładu (o jednego dolara!) dwóch braci, magnatów giełdowych, bogaty i szanowany makler stacza się na dno. Jednocześnie bracia z pierwszego lepszego ulicznego złodziejaszka czynią poważanego menedżera. Zadowoleni z siebie bogacze nie przewidzieli jednak sytuacji, w której oba obiekty manipulacji połączą siły w celu odpłacenia pięknym za nadobne.
Najlepszy żart: sceny w pociągu przebierańców, ze szczególnym uwzględnieniem klatki z gorylem.
98. Generał (The General, 1926, reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman)
Maszynista Johnny Gray (w tej roli niesamowicie sprawny fizycznie „człowiek o kamiennej twarzy” – Buster Keaton) ma w życiu dwie miłości – piękną Annabelle Lee i lokomotywę „Generał”. Niestety w jego uporządkowane życie wtacza się „parowóz historii” w postaci wybuchu wojny secesyjnej – na skutek zbiegu okoliczności ukochana bierze go za tchórza unikającego zaciągu do armii południa. Dopiero wypełniona parowozowymi pościgami w stylu „Blues brothers” brawurowa akcja wyrwania z rąk podstępnych jankeskich porywaczy tak wybranki serca jak i buchającego parą „Generała” sprawi, że serce Annabelle znowu zacznie bić tylko dla Johnniego.
Najlepszy żart: Kapryśna Wielka Armata.
97. Arszenik i stare koronki (Arsenic and Old Lace, 1944, reż. Frank Capra)
Rodzina nie cieszy, nie cieszy gdy jest… osobliwym psychopatycznym zestawem składającym się z tyleż uroczych co morderczych leciwych cioć trucicielek, szalonego wujaszka nieświadomie grzebiącego zwłoki ofiar cioteczek w piwnicy oraz doprawdy prawdziwie zabójczego starszego brata który właśnie nawiał z więzienia i postanowił wpaść z niezapowiedzianą wizytą. Kiedy Mortimer Brewster przybył przedstawić cioteczkom swą dopiero co poślubioną ukochaną żonę nawet nie podejrzewał, że wydawałoby się dobrze mu znani bliscy okażą się w rzeczywistości aż tak baaardzo dalecy od ideału.
Najlepszy żart: Szarże wujaszka Teddy’ego.
96. Simpsonowie (The Simpsons Movie, 2007, reż. David Silverman)
Pełnometrażowa wersja słynnego serialu, utrzymana oczywiście w jego poetyce i z typowymi dla niego żartami. Osią akcji kinowych „Simpsonów” jest katastrofa ekologiczna jeziora w Springfield, w wyniku której władze USA podejmują dość ekstrawaganckie środki zaradcze, a film staje się zdecydowanie bardziej przygodowy niż większość odcinków serialu. Podobnie jak w serialu, tak i tutaj mocno obrywa się przedstawicielom amerykańskiego rządu i agencji rządowych jak też i samym Amerykanom. Zapewne wiele nawiązań zrozumiałych jest tylko dla tambylców, ale i tak chyba każdego widza rozbawi chociażby scena z podsłuchem telefonicznym czy wybieraniem rozwiązań przez prezydenta. Niestety, polska wersja językowa została uśmieszniona mocno na siłę nawiązaniami do moherów, „pewnego ministra edukacji” i tym podobnymi wtrętami.
Najlepszy żart: Niemowlak robiący „tulipana” z butelki ze smoczkiem / goły Bart na deskorolce ocenzurowany (do czasu) za pomocą elementów scenerii.
95. Bękarty wojny (Inglourious Basterds, 2009, reż. Quentin Tarantino)
„Bękarty wojny” komedią? Początkowo można mieć pewne wątpliwości, czy to, co dostajemy, nie jest przypadkiem bardzo poważnym filmem wojennym. Oczywiście film wojenny to do pewnego stopnia jest, ale wątki komediowe są tak wszechobecne i tak zgrabnie przeplatają się z tymi poważniejszymi, że „Bękarty” musiały trafić na naszą listę. Humor może i bardzo czarny, ale jednak przedniej próby. Wspomnijmy choćby genielne monologi Hansa Landy, wkurzenia Hitlera, czy amerykańskich komandosów udających Włochów.
Nalepszy żart: Amerykanie podający się za włoskich filmowców i włoski akcent Brada Pitta.
94. Wielki wyścig (The Great Race, 1965), reż. Blake Edwards
To brzmi wręcz śmiesznie, ale „Wielki wyścig” jest traktowany jako łabędzi śpiew ery slapsticku. Mimo że jego fabuła została osnuta wokół przekutej na samochodowy wyścig rywalizacji dwóch genialnych wynalazców – złego, noszącego się na czarno i prowadzącego czarny wehikuł profesora Fate’a (Jack Lemmon) z dobrym, odzianym na biało i zasiadającym za kierownicą śnieżnobiałego auta ze śnieżnobiałymi oponami Wielkiego Lesliego (Tony Curtis) – tym, co przede wszystkim zapadło ówczesnym widzom w pamięć, była trwająca prawie pięć minut sekwencja walki na torty, podczas kręcenia której zużyto CZTERY TYSIĄCE ciast.
Najlepszy żart: Dryf na krze.
93. Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre, 2002, reż. Joanna Wizmur, Alain Chabat)
Po skierowanym raczej do młodszej widowni pierwszym filmie, w drugim twórcy rozwinęli skrzydła. Udał się też, wyjątkowo dobrze wpasowany w realia, polski dubbing. Dwaj dzielni Galowie wyruszają do Egiptu, by bronić honoru samej Kleopatry i pilnować, by Cezar nie wyciął żadnych sztuczek, chcąc wygrać architektoniczny zakład ze słynącą z piękności władczynią. Film dodaje humoru rysunkowemu pierwowzorowi i naprawdę do dziś trudno wybrać najlepszy dowcip.
Najlepszy żart: Obelix jako sprawca beznosowości Sfinksa.
92. Sławna restauracja (Le grand restaurant, 1966, reż. Jacques Besnard)
W ekskluzywnej restauracji ma się pojawić zagraniczny gość, w związku z czym udający zwykłego klienta szef przybytku doprowadza do białej gorączki całą obsługę, testując jej odporność i sprawdzając stopień przygotowania potraw. Wszystko jest tu posunięte do absurdu, a wcielający się w rolę szefa de Funes po dziś dzień potrafi setnie ubawić szerokim wachlarzem min i gestów.
Najlepszy żart: Przepis na suflet.
91. Soul Kitchen (Soul Kitchen, 2009, reż. Fatih Akin)
Świetny dowód na to, że Turek + kuchnia nie musi równać się kebab. Multikulturowi bohaterowie filmu Fatiha Akina prowadzą zupełnie awangardową restaurację, w której nic nie jest przewidywalne, nawet tak, zdawałoby się, pospolita rzecz jak menu. Szybko okazuje się, że może to być klucz do kulinarnego sukcesu.
Najlepszy żart: Tańce i swawole po afrodyzjakach.
90. Brzdąc (The Kid, 1921, reż. Charles Chaplin)
Wczesny film Charlie Chaplina to pierwszy chyba tak doskonały pokaz tego, jak można jednocześnie bawić i wzruszać. W opowieści o biednym włóczędze opiekującym się porzuconym dzieckiem jest tyleż humoru, ile szczerego wzruszenia. Film, który nic nie traci ze swojego poetyckiego uroku i humoru nawet po blisko 100 latach od premiery.
Najlepszy żart: Szklarska spółka: mały rozbija okna, duży natychmiast zjawia się ze szkłem.
89. W krzywym zwierciadle: Wakacje (Vacation, 1983, reż. Harold Ramis)
Pierwszy film o przygodach Griswoldów. Clark (Chevy Chase), głowa rodzina, wobec którego szalonego entuzjazmu wszyscy pozostają bezbronni, postanawia zintegrować sceptycznie nastawioną rodzinę i zabiera ich w podróż samochodem przez Amerykę do parku rozrywki Walley World. Konwencja kina drogi pozwala na wprowadzenie szalonego tempa i wielu bez wyjątku udanych gagów. Kultowa już komedia lat 80-tych, ale co ciekawe, wcale nie najlepsza część cyklu.
Najlepszy żart: Ciotka Edna na dachu.
88. Żandarm się żeni (Le Gendarme se marie, 1966, reż. Jean Girault)
„Żandarm się żeni” to trzecia w kolejności opowieść o nadekspresywnym policjancie z francuskiej Riviery, niezłomnym tropicielu nudystów i innych przestępców. Po nieco słąbszym „Żandarmie w Nowym Jorku” (być może ze względu na zmianę scenerii), tym razem bardzo udana opowieść, z perypetiami miłosnymi Cruchota i rywalizacją o stanowisko sierżanta w głównych rolach, z Louisem de Funesem w doskonałej formie. Bawi nieodmiennie od pół wieku.
Najlepszy żart: Cruchot skurczony po tym, gdy dowiedział się, że sierżantem został przez pomyłkę.
87. Boski chillout (Pineapple Express, 2008, reż. David Gordon Green)
Pierwszy (nie ostatni) na naszej liście film ze stajni Judda Apatowa, króla współczesnej komedii. Komedia marijuanowa, którą ogląda się momentami z rozdziawioną gębą z podziwu nad pomysłowością twórców. Finał jest już tak wyczesaną wizją po-trawkową, że chyba powinni ekipę skazać na jakąś grzywnę za promocję zioła…W filmie etatowy komik Apatowa Seth Rogen, ale cały show kradnie mu tu doskonale wyluzowany James Franco, dla którego było to chyba otwarcie do zupełnie nowych ról.
Najlepszy żart: Totalnie odjechana finałowa strzelanina.
86. Eryk wiking (Erik the Viking, 1989), reż. Terry Jones
Eryk jest wikingiem – w zasadzie powinien więc z radością palić, rabować oraz robić to co zdaniem pana Mleczko najbardziej sobie w swym zawodzie cenią wikingowie. Problem w tym, że ku zdumieniu otoczenia jakoś go te typowo wikińskie „rozrywki” niespecjalnie pociągają. O dziwo akurat na barki Eryka spadnie zadanie zebrania dzielnej drużyny i wyprawienia się w niebezpieczną podróż aż do krainy mitycznych bogów w BARDZO ważnej dla świata sprawie – po drodze będzie czasem śmiesznie a czasem…
Najlepszy żart: Peleryna niewidka.
85. Ultrakrótkie (UHF, 1989, reż. Jay Levey)
Na naszej liście wiele jest filmów, które można kwalifikować jako kultowe, a innym mianem nie da się chyba określić klasyka z 1989 roku z „Weird Alem” Yankovicem, komikiem i piosenkarzem znanym szerzej ze słynnych parodii wielkich hitów muzycznych (głównie Michaela Jacksona). Opowieść o marzycielu rozkręcającym niezależną telewizyjną stację nie rości sobie może praw do spójnego scenariusza, dobrego aktorstwa, czy wymyślnej fabuły (główny konflikt mamy na linii „złe studio – dobrzy pasjonaci”), ale ma w sobie energię, niekwestionowaną miłość dla popkultury w jej wielu odmianach i zestaw kapitalnych gagów i parodii znanych programów telewizyjnych. „UHF” nie odniósł wielkiego sukcesu w kinach, ale późniejsza emisja na VHS zapewniła mu status kultowości.
Najlepszy żart: Conan Bibliotekarz.
84. Wallace i Gromit: Klątwa królika (Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit, 2005, reż. Nick Park)
Tak naprawdę ten film powinien mieć tytuł „Gromit i Wallace”, bo sprytny pies jest znacznie ciekawszym bohaterem od swego nudnego właściciela. Fabuła parodiuje wątki znane z rozmaitych filmów o potworach, lecz na skutek tego jest bardzo przewidywalna. Natomiast przedziwne i skomplikowane wynalazki tytułowych bohaterów bawią nieustannie.
Najlepszy żart: scena pościgu przy użyciu samolocików-zabawek z wesołego miasteczka – w pewnym momencie pojazdy zatrzymują się, bo trzeba wrzucić kolejne monety, więc przeciwnicy przerywają walkę i zgodnie grzebią po kieszeniach.
83. Nieme kino (Silent Movie, 1976, reż. Mel Brooks)
Mel Brooks kręci film niemy o tym, jak… Mel Brooks (no dobra, Mel Funn) kręci film niemy. Hołd dla slapsticku, nieskomplikowany scenariusz, mnóstwo gagów, mniej lub bardziej wyszukanych (zwykle mniej, ale to nie przeszkadza, bo zwykle śmiesznych), ale przede wszystkim energia i udzielający się widzowi nastrój szalonej zabawy. A na dodatek zbiór świetnych cameo ówczesnych gwiazd Hollywood.
Najlepszy żart: Jedynym, który w filmie wypowiada słowo na głos jest… mim (Marcel Marceau). Dla miłośników żartów mniej wyszukanych: ręce na ciele Burta Reynoldsa pod prysznicem.
82. Krudowie (The Croods, 2013, reż. Chris Sanders, Kirk De Micco)
Kompletnie zwariowana sceneria (lądowe wieloryby na nóżkach, piranioptaki i inne dziwaczne stwory) stanowi barwne tło dla przygód pewnej rodziny jaskiniowców. Paranoicznie lękają się oni wszelkich nowości, lecz nadchodzący kataklizm naturalny – oraz buntownicza córeczka, która sama w sobie jest niezłym kataklizmem – sprawia, że wszyscy, z tatusiem-macho na czele, muszą nieco zmienić swoje widzenie świata.
Najlepszy żart: Robienie zdjęć przy pomocy odcisków w kamieniu.
81. Akademia policyjna (Police Academy, 1984, reż. Hugh Wilson)
O tym, że twórcy „Akademii” trafili na prawdziwą żyłę złota i robienie w oferm twardzieli może się wielokrotnie sprawdzać świadczy chociażby ilość kolejnych części tego filmu. Kłopot w tym, że swoją komediowością żadna z nich nie dorównywała oryginałowi, a poziom gwałtownie leciał w dól. Jednak wykorzystanie po raz pierwszy pewnych postaci i zabawnych sytuacji wciąż bawi i dlatego to właśnie pierwsza część „Akademii policyjnej” załapała się do naszego rankingu. Dlatego też nie postrzegajmy pierwszej części przez pryzmat całego cyklu, bo przecież sama w sobie była całkiem zabawnym filmem i z pewnością komediowym klasykiem lat 80, z kilkoma naprawdę pamiętnymi gagami.
Najlepszy żart: Bar „Błękitna ostryga” / Komisarz Lassard na mównicy
80. Tajemnica zamku w Karpatach (Tajemství hradu v Karpatech, 1981, reż. Oldřich Lipský)
Prześmiewcza, mocno surrealistyczna (wiele dekoracji robił sam Svankmajer) ekranizacja powieści Verne′a, opatrzona cudowną, pełną słodkich dźwięków harfy muzyką i proponująca lekki, niewymuszony humor, który chyba nigdy się nie zestarzeje. A wszystko oplecione wokół wizyty operowego śpiewaka, hrabiego Teleke von Tölökö, na złowieszczym Czarcim Zamku, gnieździe szalonego naukowca.
Najlepszy żart: wokalne możliwości hrabiego.
79. Faceci też płaczą (Forgetting Sarah Marshall, 2008, reż. Nicholas Stoller)
Kolejny na naszej liście film ze stajni Judda Apatowa, doskonała komedia romantyczna z bonusami. O ile fabuła romantyczna od standardu nie odbiega, o tyle te bonusy – czyli odważniejsze żarty na gruncie głównie erotycznym (ech, facet podejmujący decyzję o rozstaniu, gdy jego członek…) – warte są uwagi. Jason Segel w roli płaczliwego, porzuconego przez dziewczynę muzyka w doskonałej formie, Mila Kunis prześliczna, ale o jakości filmu świadczy też genialny drugi plan – na którym oczywiście świetny Jonah Hill, ale przede wszystkim kradnący wszystkim show Russell Brand. A na deser parodystyczne wersje kryminalnych seriali.
Najlepszy żart: Russell Brand śpiewa „Inside of you”.
78. Annie Hall (Annie Hall, 1977, reż. Woody Allen)
„Annie Hall” znalazła się w naszym rankingu na dość odległym miejscu, choć zdaniem wielu fanów twórczości Woody`ego Allena to jego najlepszy film. Cóż, nie kwalifikuje się do tzw. „early, funny ones” (dawnych, śmiesznych), bo oznaczał zwrot w twórczości Allena, który komediowe gagi zaczął od jego uzupełniać całkiem poważnymi tematami – tu dynamiką związków. Do historii kinematografii przeszedł przede wszystkim dzięki fenomenalnemu duetowi głównych aktorów i znakomitemu scenariuszowi, który aż iskrzy od celnego, inteligentnego humoru. Chyba już nigdy później Allen nie był tak bliski perfekcji w portretowaniu relacji damsko-męskich.
Najlepszy żart: W kolejce do kina Woody Allen wyciąga zza zasłony prawdziwego Marshalla MacLuhana, który ma potwierdzić, że bohater ma słuszność w dyskusji.
77. Kosmiczna załoga (Galaxy Quest, 1999, reż. Dean Parisot)
Dzielna załoga NSEA Protector przemierzała obfitujący w przygody kosmos aż… serial „Galxy Quest” został zdjęty z anteny. Nie można jednak lekceważyć potęgi fanów – mimo minięcia dwu dekad od emisji ostatniego odcinka aktorzy grający główne role nadal są „atrakcją” rozmaitych konwentów, zlotów i otwarć supermarketów… Czy cokolwiek zblazowani podstarzali „kosmiczni załoganci” zdołają sprostać wyzwaniu wprowadzenia w „realny świat” ich ekranowych wizerunków i na poważnie stać się zgraną załogą prawdziwego Protectora gdy zwrócą się do nich o pomoc nieświadomi, że serial „Galaxy Quest” nie był autentycznym dokumentem najprawdziwsi kosmici?
Najlepszy żart: Pierwsze spotkanie „załogi” z kosmitami w ich własnej postaci.
76. Bierz forsę i w nogi (Take the Money and Run, 1969, reż. Woody Allen)
Wczesna komedia Woody’ego. Opowieść o poczynaniach Virgila Starkwella, drobnego przestępcy, pechowca i nieudacznika, który wśród swoich zbrodni ma włamanie do sklepu zoologicznego zakończone spotkaniem z gorylem i napaść na nieznajomego, który okazuje się jego przyjacielem sprzed lat i do tego policjantem. Absurdalność kolejnych scen dodatkowo wyostrza obrana przez reżysera forma filmu dokumentalnego (podobnie jak w późniejszym „Zeligu”).
Najlepszy żart: Napad na bank z nieczytelną kartką z żądaniami.
1 2 3 7 »

Komentarze

« 1 5 6 7
14 II 2021   00:37:26

Bardzo kiepski ranking. Większość z tych filmów to kiepskie filmy nie dorównujące dobrym filmom przygodowym. To chyba jakaś kpina

19 XII 2021   10:00:24

Filmy przygodowe to dno dla kretynów, najlepsze są horroty.

20 XII 2021   12:25:15

Od horrotów lepsze są niektóre komentarze.

05 III 2022   21:03:15

Po pozycjach jakie zajęły np. Brzdąc, Gorączka złoty czy Pół żartem, pół serio to zgaduje, że listę układał jakimś gimnazjalista wychowany na Kogiel Moglu i filmach Lubaszenki.

01 IV 2022   13:46:31

Jakos mi brakuje "Kaczej zupy" Braci Marx

14 VIII 2022   18:50:51

Najwyżej ocenione obrzydliwe i ohydne dzieła Monty Pythona. Idzie się załamać.

04 IV 2023   17:35:01

"Oscar": najlepsza scena - gra Louisa de Funès na walizce. To w ogóle jedna z najlepszych scen w historii komedii.

14 V 2023   12:40:18

same bzdury to jakas kpina szkoda czasu

28 X 2023   20:58:48

A gdzie filmy z Clintem Eastwoodem ? "Każdy sposób jest dobry"

« 1 5 6 7

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Poza sezonem
Sebastian Chosiński

21 V 2024

Połowa lat 80. ubiegłego wieku była, co zastanawiające, nadzwyczaj dobrym okresem dla telewizyjnego Teatru Sensacji (choć nie zawsze spektakle poprzedzane były czołówką z „Kobrą”). Trzyczęściowa mafijna „Selekcja”, klasycznie brytyjski „Człowiek, który wiedział, jak to się robi” i wreszcie francuski dreszczowiec według powieści Pierre’a Boileau i Thomasa Narcejaca „Okno na morze” w reżyserii Jana Bratkowskiego – to niekwestionowane majstersztyki.

więcej »

Z filmu wyjęte: Ryba z wkładką
Jarosław Loretz

20 V 2024

Skoro już jesteśmy przy zwierzętach wodnych, to warto też rzucić okiem, jak większość z nich kończy.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Wiem, ale nie powiem
Sebastian Chosiński

14 V 2024

Brytyjska autorka kryminałów Dorothy Leigh Sayers, w przeciwieństwie do Raymonda Chandlera czy spółki pisarskiej używającej pseudonimu Patrick Quentin, nie była rozpieszczana przez polskich reżyserów. W połowie lat 80. powstały jednak dwa oparte na jej opowiadaniach, zrealizowane przez Stanisława Zajączkowskiego, spektakle. Jeden z nich był adaptacją tekstu zatytułowanego „Człowiek, który wiedział, jak to się robi”.

więcej »

Polecamy

Ryba z wkładką

Z filmu wyjęte:

Ryba z wkładką
— Jarosław Loretz

Nurkujący kopytny
— Jarosław Loretz

Latająca rybka
— Jarosław Loretz

Android starszej daty
— Jarosław Loretz

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.