Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do kina marsz: Grudzień 2014

Esensja.pl
Esensja.pl
Grudzień w kinach to oczywiście przede wszystkim wielki finał „Hobbita”, ale musimy przyznać, że dystrybutorzy, tradycyjnie czyszcząc półki na koniec roku, do kin wprowadzają całkiem ciekawy pakiet filmów kina niezależnego.

Esensja

Do kina marsz: Grudzień 2014

Grudzień w kinach to oczywiście przede wszystkim wielki finał „Hobbita”, ale musimy przyznać, że dystrybutorzy, tradycyjnie czyszcząc półki na koniec roku, do kin wprowadzają całkiem ciekawy pakiet filmów kina niezależnego.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, filmowe premiery nadchodzącego miesiąca. Uwaga! W wielu przypadkach nie możemy na 100% zagwarantować jakości obrazu – wspominamy o nim po prostu dlatego, że zapowiada się ciekawie, albo dlatego, że szanujący się kinoman nie powinien tego filmu nie znać, nawet jeśli z seansu wyjdzie zniesmaczony i skieruje się do kasy, by zażądać zwrotu pieniędzy za bilet. Dla jasności – od nas także nie należy się domagać tych pieniędzy. Niemniej jednak mamy nadzieję, że nasze typy będą w większości przypadków trafne, a sam cykl uznacie za pomocny przy planowaniu kinowych wizyt.

Zobaczcie komplet zapowiedzi kinowych na grudzień w Kulturowskazie.

Zobaczcie komplet zapowiedzi DVD i BR na listopad w Kulturowskazie.

Marsz do kina
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dziewczynka z kotem
(2014, reż. Asia Argento)
„Dziewczynka z kotem”, debiut reżyserski Asii Argento, córki słynnego twórcy włoskiego kina grozy Dario Argento to jedno z większych zaskoczeń tegorocznego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Opowieść o nieszczęśliwym dzieciństwie córki włoskiego aktora i pianistki jest nieskomplikowana, ale przejmująca, w dużej mierze dzięki znakomitej grze młodziutkiej Giulii Salerno w roli Arii, ale także dzięki pomysłowości scenarzystki i reżyserki, która z inwencją przedstawia kolejne sceny małych wzlotów i większych upokorzeń głównej bohaterki, łącząc prawdziwy dramat z drobnymi akcentami nadziei i humoru, tak by film nie był przesadnie przygnębiający. Wydaje się, że szczery, silnie emocjonalny ton filmu wynika z faktu, że Asia Argento w gruncie rzeczy opowiada o własnym dzieciństwie i choć sama odżegnywała się od takiej interpretacji, z pewnością kręcąc film wiedziała, że tak będzie on odbierany. I chyba nie przypadku w tym, że główna bohaterka tak jak sama Argento jest córką dwojga artystów, ma przyrodnie rodzeństwo ze wcześniejszych związków swych rodziców, a jej imię od imienia reżyserki różni się tylko jedną literką.
Data premiery: 5 grudnia
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
John Wick
(2014, reż. David Leitch, Chad Stahelski)
Keanu Reeves uznał najwyraźniej, że czas przestać udawać ambicje aktorskie, a przyłożyć się do porządnego kina akcji bez pretensji. „Wick” ma być tego dowodem. Tytułowy bohater jest emerytowanym płatnym zabójcą, który niegdyś siał postrach w półświatku, a teraz mieszka na uboczu ze swoim czworonożnym przyjacielem. Gdy źli wdzierają się do jego domu i zabijają psa, Wick jest gotowy na powrót do gry i zemstę. Ten absurdalny punkt wyjścia daje początek filmowi klasy B, w której dobra zabawa wypływa z tego, że nikt nie ukrywa oczywistości – ten film to nie Bergman!
Data premiery: 5 grudnia
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dziewczyny
(2014, reż. Stuart Murdoch)
Szkota Stuarta Murdocha znamy głównie jako lidera indie-popowego zespołu Belle and Sebastian, bez którego nie może się obejść soundtrack żadnego szanującego się niezależnego amerykańskiego filmu. Tym razem Murdoch sam stanął za kamerą – wchodzące na ekrany polskich kin „Dziewczyny” (tak polski dystrybutor przełożył oryginalne „God Help the Girl”), to filmowa adaptacja muzycznego projektu z 2009 roku, który zaowocował kilkunastoma uroczymi piosenkami o problemach młodych dziewczyn wkraczających w dorosłość. Musical spodobał się na ostatnim festiwalu w Sundance, skąd wyjechał z nagrodą dla najlepszego zespołu aktorskiego. W filmie zobaczymy młodych, ślicznych i zdolnych Hannah Murray, Olly Alexandra i Emily Browning – cieszy zwłaszcza udział tej ostatniej, która już na ścieżce dźwiękowej do „Sucker Punch” Zacka Snydera pokazała, że wokalistką jest świetną.
Data premiery: 12 grudnia
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mów mi Vincent
(2014, reż. Theodore Melfi)
Napisana i wyreżyserowana przez Theodore′a Melfiego („Śniadanie do łóżka”) komedia z Billem Murrayem. Murray jako aspołeczny typ, przywodzący nieco na myśl postać, w którą wcielił się Nicholson w „Lepiej być nie może”, który pewnego dnia odkrywa, że może dorobić na boku, zajmując się synem sąsiadki (znana z „Druhen” i „Gilmore Girls” Melissa McCarthy). Krytycy zza Oceanu ostrzegają co prawda, że nie jest to film wybitny, ale z drugiej strony piszą też, że dostarcza uczciwej rozrywki. Jeśli przysypie nas śnieg, rozrywka będzie mile widziana.
Data premiery: 12 grudnia
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Annie
(2014, reż. Will Gluck)
„Annie” Willa Glucka to nie tylko adaptacja musicalu scenicznego, lecz również kolejna wersja filmu z 1982 roku. Nowa produkcja będzie niewątpliwie bardziej kolorowa, równie rozśpiewana, a do tego politycznie poprawna, bo postać Annie stała się niespodziewanie czarnoskórą dziewczynką, podobnie jak zmienił się kolor skóry bogacza, do którego domu trafia. Film Glucka kusi obsadą: na ekranie pojawiają się bowiem Cameron Diaz, Jamie Foxx i Rose Byrne. Tytułową rolę zagrała natomiast znana z „Bestii z południowych krain” Benha Zeitlina i nominowana do Oscara Quvenzhané Wallis. Wygląda na to, że w polskich kinach doczekamy się jedynie wersji dubbingowanej filmu.
Data premiery: 25 grudnia
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Droga krzyżowa
(2014, reż. Dietrich Brüggemann)
Z obrazem monachijskiego reżysera Dietricha Brüggemanna można mieć problem. Choć bywa on określany mianem filmu religijnego, równie dobrze, w zależności od punktu widzenia, odebrany może zostać jako bezpardonowa krytyka ortodoksyjnego katolicyzmu. Maria (debiutująca Lea van Acken) ma długie, ciemne włosy, które zawsze wiąże w kucyk. Lubi matematykę i zabawy z młodszym braciszkiem, który z niewiadomych przyczyn nie potrafi mówić. Maria ma zaledwie 14 lat i podczas przygotowań do Komunii Świętej postanawia… poświęcić się Bogu. Droga, którą obierze, do złudzenia przypominać będzie los udającego się na Golgotę Jezusa. „Droga krzyżowa” spodobała się na tegorocznym Berlinare; została nominowana do Złotego Niedźwiedzia, otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz, wreszcie uhonorowano ją nagrodą jury ekumenicznego.
Data premiery: 26 grudnia
WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
(2014, reż. Peter Jackson)
Ostatnia część Jacksonowskiego „Hobbita” i – jak się zapowiada – ostatnia wizyta w Śródziemiu z ekipą Petera Jacksona. Film, na który czeka znaczna część kinowych widzów: jedni po to, by zachwycić się rozmachem wizji, epickością ostatecznego starcia pod Samotną Górą i urodą filmowych krasnoludów, drudzy po to, by bezlitośnie wykpić niezgodności z oryginalną fabułą i splunąć z niesmakiem. Jakiekolwiek powody przyświecają wam – „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii” (nie zapominajmy o tym, że w tym filmie wciąż rozwiązany musi zostać problem smoka!) kończy pewną epokę, którą zaczęła w 2001 roku „Drużyna Pierścienia”. Oczywiście, jeśli nie weźmiemy pod uwagę rozszerzonych wydań rozszerzonych wydań, które wychodzić będą jeszcze w jakiś czas potem.
Data premiery: 26 grudnia
Marsz do… kina domowego
WASZ EKSTRAKT:
80,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
(2014, reż. Anthony Russo, Joe Russo)
O „Zimowym żołnierzu” (który zdążył załapać się u nas na miejsce 15 w rankingu najlepszych filmów superbohaterskich wszech czasów) pisaliśmy tak: „Tym, co wyróżnia „Zimowego Żołnierza” na tle pozostałych filmów o przygodach Avengersów jest interesujący scenariusz, przywodzący na myśl raczej kino szpiegowskie niż pretekst do pociesznej rozwałki. Tak skonstruowana fabuła sprzyja ograniczeniu – na ile to oczywiście w tego typu produkcjach możliwe – CGI. Choć eksplozji komputerowo generowanej maszynerii w filmie nie brakuje, nowa odsłona przygód Kapitana Ameryki cieszy przede wszystkim znakomitymi scenami pościgów i walki wręcz.”
WASZ EKSTRAKT:
70,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Strażnicy Galaktyki
(2014, reż. James Gunn)
O „Strażnikach Galaktyki”, jednej z najważniejszych premier tego roku w kinie popularnym, pisaliśmy: „Jeśli rację ma Jim Jarmusch, mówiąc, że w sztuce nic nie jest oryginalne, a twórca powinien kraść ze wszystkiego, co przemawia do jego duszy, reżyser James Gunn okazuje się złodziejem doskonałym. W „Strażnikach Galaktyki” nie ma nic, czego już nie widzielibyśmy wcześniej, Gunn lepi jednak z tej kolekcji zapożyczonych motywów i tropów wspaniałą, ekscentryczną (scena po napisach!), cudownie bezpretensjonalną przygodę – tym ciekawszą, że z nieopatrzonymi jeszcze bohaterami, którzy w typowej Marvelowskiej produkcji mogliby liczyć najwyżej na komediowe epizody.”
koniec
30 listopada 2014

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

15 najlepszych filmów superbohaterskich XXI wieku
— Esensja

100 najlepszych filmów XXI wieku. Druga setka
— Esensja

100 najlepszych filmów XXI wieku
— Esensja

Prezenty świąteczne 2016: Kolekcje filmowe
— Esensja

Prezenty świąteczne 2015: Film
— Esensja

Esensja ogląda: Maj 2015 (2)
— Jarosław Loretz, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Do kina marsz: Kwiecień 2015
— Esensja

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Porażki i sukcesy 2014
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Jarosław Robak, Grzegorz Fortuna, Jacek Walewski, Konrad Wągrowski, Krystian Fred, Kamil Witek, Miłosz Cybowski, Adam Kordaś

50 najlepszych filmów 2014 roku
— Esensja

Z tego cyklu

Marzec 2020
— Esensja

Luty 2020
— Esensja

Styczeń 2020
— Esensja

Grudzień 2019
— Esensja

Listopad 2019
— Esensja

Październik 2019
— Esensja

Wrzesień 2019
— Esensja

Sierpień 2019
— Esensja

Lipiec 2019
— Esensja

Maj 2019
— Esensja

Tegoż twórcy

Skażona utopia
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Wojna, która zakończy wszystkie wojny
— Konrad Wągrowski

Nic nowego pod słońcem
— Miłosz Cybowski

Koniec podróży
— Kamil Witek

Krótko o filmach: Avengers: Wojna bez granic
— Sebastian Chosiński

Fajerbolem w tyłek go!
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Thanos kopie tyłki!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Czekając na deus ex machina
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Remanent filmowy 2017
— Sebastian Chosiński, Miłosz Cybowski, Grzegorz Fortuna, Adam Kordaś, Marcin Osuch, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Grudzień 2017 (4)
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.