Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do kina marsz: Październik 2015

Esensja.pl
Esensja.pl
Prezentujemy najciekawsze zapowiedzi kinowe na październik 2015 r.

Esensja

Do kina marsz: Październik 2015

Prezentujemy najciekawsze zapowiedzi kinowe na październik 2015 r.
Marsz do kina
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marsjanin
(2015, reż. Ridley Scott)
„Marsjanin” Andy’ego Weira był z pewnością wielkim wydarzeniem na rynku współczesnej powieści SF. Książka wydana pierwotnie za pomocą publikacji na osobistej stronie internetowej, następnie własnym sumptem w formie e-booka, doczekała się profesjonalnego wydania, które zrobiło wielką karierę na całym świecie. Opowieść, mocno osadzona w technicznych realiach, o astronaucie pozostawionym przez przypadek na Marsie, który próbuje tam przetrwać i doczekać ekspedycji ratunkowej doskonale trafiła w gusta miłośników klasycznej science fiction, w szczególności tych, którzy cenią sobie naukową wiarygodność. Trudno się dziwić, że powieść doczekała się szybko filmowej adaptacji. „Marsjanin” Ridleya Scotta jest podobno wierny fabule książki, Matt Damon dobrze pasuje do tytułowej roli, film także stara się dobrze odwzorowywać naukowe aspekty całej opowieści. Pierwsze recenzje zwiastują dzieło co najmniej udane i powrót Ridleya Scotta do dobrej formy po kilku niezbyt dobrze przyjętych filmach.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Intruz
(2015, reż. Magnus von Horn)
Trzy nagrody na festiwalu polskich filmów fabularnych w Gdyni – za montaż, scenariusz i reżyserię – robią wrażenie. Co ciekawe, mimo nagród na polskim festiwalu, „Intruz” jest koprodukcją z większym chyba udziałem szwedzkiej strony (reżyser, żeby było jeszcze ciekawiej, jest Szwedem mieszkającym obecnie w Polsce), akcja filmu toczy się też w Szwecji. A czego dotyczy? Ulubionego tematu reżysera, czyli kwestii przemocy. Jak sam twierdzi, tematem zainteresował się, gdy krótko po przybyciu do Polski został napadnięty i pobity. Cóż…
Czytaj też naszą recenzję.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Legend
(2015, reż. Brian Helgeland)
Napiszemy tylko „podwójna dawka Toma Hardy’ego” (występującego tu jednocześnie w dwóch rolach – braci bliźniaków, którzy trzęśli londyńskim światkiem przestępczym) i darujemy sobie resztę zachęt.
Ale czy ktoś mógłby wytłumaczyć dlaczego film wchodzi na nasze ekrany pod nieprzetłumaczonym tytułem? Czyżby „Legenda” źle się komponowała na plakacie…?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Panna Julia
(2014, reż. Liv Ullmann)
Czternaście lat od premiery wybitnych „Wiarołomnych” przyszło nam czekać na powrót Liv Ullmann na reżyserski stołek. Tym razem Norweżka zmierzyła się ze słynną sztuką Augusta Strindberga (którą na ekran przenosili już Alf Sjöberg i Mike Figgis), gromadząc na planie wybitnych aktorów: Jessicę Chastain, Colina Farrella i Samanthę Morton. Rezultat budzi mieszane uczucia: film jest długą (dwie godziny i kwadrans), klasyczną adaptacją, w której reżyserka pozwala aktorom szarżować – ostrzegamy: nie zawsze z korzyścią dla materiału. „Panna Julia” to propozycja dla zagorzałych wielbicieli teatru w kinie – dla pozostałych widzów może okazać się męczarnią.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
The Walk. Sięgając chmur
(2015, reż. Robert Zemeckis)
Nieprawdopodobny wyczyn Philippe′a Petita, który w 1974 roku przeszedł po linie zawieszonej między wieżami World Trade Center, znamy już z doskonałego filmu dokumentalnego Jamesa Marsha „Człowiek na linie”. W październiku do kin trafi fabularna wersja tej historii, wyreżyserowana przez Roberta Zemeckisa („Forrest Gump”, „Lot”), z Josephem Gordonem-Levittem w roli francuskiego linoskoczka. Niespodzianek raczej nie należy oczekiwać – Petit zapewne znów osiągnie swój szalony cel – niemniej kinowe doświadczenie spaceru na wysokości ponad czterystu metrów może być niezapomnianym przeżyciem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Demon
(2015, reż. Marcin Wrona)
„Demon” Marcina Wrony wchodzi do kin w cieniu zagadki tragicznej śmierci swego twórcy, co z pewnością musi wpłynąć na odbiór tego filmu. Tym niemniej jeszcze przed dramatem na festiwalu w Gdyni krytycy, którzy mieli okazję obejrzeć ten film, wyrażali się o nim bardzo pochlebnie. Tak rzadkie w w polskim kinie sięgnięcie po gatunek horroru, na dodatek połączonego z elementami komedii i żydowskimi legendami musi zwracać uwagę. Film został doceniony na festiwalu w Toronto, zebrał wiele pozytywnych opinii w Gdyni, postrzegany jest jako jedno z oryginalniejszych stylistycznie propozycji współczesnego polskiego kina.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
11 minut
(2015, reż. Jerzy Skolimowski)
Polski kandydat do Oscara, ciepło przyjęty w Wenecji i wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni, najnowszy film Jerzego Skolimowskiego. Wypada znać, w końcu dzieło mistrza, a w dodatku rzecz, która w najbliższym czasie będzie wizytówką naszej kinematografii – choć są też tacy, którzy twierdzą, że widz po seansie będzie bardziej poirytowany (delikatnie rzecz ujmując) niż zachwycony. Niemniej – to jeden z bardziej oryginalnych polskich filmów ostatnich lat.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Crimson Peak. Wzgórze krwi
(2015, reż. Guillermo del Toro)
Guillermo del Toro już raczej nie nakręci trzeciego „Hellboya”, premiera „Pacific Rim 2” została odsunięta w jeszcze nieokreśloną przyszłość, a o planowanych od lat „W górach szaleństwa” według Lovecrafta nikt już chyba nie myśli serio. Na szczęście Meksykaninowi od czasu do czasu udaje się zrealizować jakiś projekt: tym razem nakręcił gotycki horror o młodej dziewczynie, która wprowadza się do posiadłości męża, po czym odkrywa, że jej ukochany i jego siostra kryją pewną mroczną tajemnicę. Ciarki przechodzą już na samą myśl o obsadzie: Mii Wasikowskiej w roli głównej partnerować będą Tom Hiddleston i Jessica Chastain. Być może nie będzie to rzecz na miarę „Labiryntu Fauna” – ale nowy „Mutant” nie grozi nam tym bardziej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Piotruś. Wyprawa do Nibylandii
(2015, reż. Joe Wright)
Kolejna próba opowiedzenia początków historii Piotrusia Pana, Kapitana Haka i innych bohaterów Jamesa Barriego. Joe Wright nie uniknął kontrowersji obsadowych (Rooney Mara w roli Tygrysiej Lilii), ale w materiałach promocyjnych uwagę niewątpliwie przyciąga postać pirata Czarnobrodego, w którego wciela sie Hugh Jackman. Pierwsze recenzje są mieszane, najwyraźniej nie wszystkim przypadł do gustu mroczny i niezbyt baśniowy nastrój filmu. Uważamy jednak że warto samemu sprawdzić, z którymi ocenami się ostatecznie zgodzimy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Pentameron
(2015, reż. Matteo Garrone)
Pierwszy angielskojęzyczny film Garrone’a to baśń, ale przeznaczona niewątpliwie dla widzów dorosłych. „Pentameron” jest adaptacją trzech tekstów pochodzących ze zbioru baśni opracowanego przez neapolitańczyka Giambattistę Basile’a wydanego na początku XVII wieku. Wszystko wskazuje na to, że reżyser absolutnie nie ugrzeczniał oryginalnych tekstów, więc będzie mrocznie i brutalnie, jak to w dawnych baśniach bywało. A sądząc po zwiastunach będzie również pięknie i nastrojowo.
Marsz do… kina domowego
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marnie: Przyjaciółka ze snów
(2014, reż. Hiromasa Yonebayashi)
Ostatni – jak dotąd – film studia Ghibli. Historia przyjaźni chorej na astmę Anny i Marnie zamieszkującą na pozór opuszczoną nadmorską rezydencję. Recenzje są zgodne: „Marnie” nie jest na pierwszy rzut oka filmem fantastycznym, do których przyzwyczaiło nas Ghibli, ale jest w nim magia znana z najlepszych produkcji japońskiego studia. Zdecydowanie należy obejrzeć w oczekiwaniu na wieści o dalszym losie wytwórni.
koniec
30 września 2015

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: Za rok, za dzień, za chwilę…
Sebastian Chosiński

23 IV 2024

Gdy w lutym 1967 roku Teatr Sensacji wyemitował „Cichą przystań” – ostatni odcinek „Stawki większej niż życie” – widzowie mieli prawo poczuć się osieroceni przez Hansa Klossa. Bohater, który towarzyszył im od dwóch lat, miał zniknąć z ekranów. Na szczęście nie na długo. Telewizja Polska miała już bowiem w planach powstanie serialu, na którego premierę trzeba było jednak poczekać do października 1968 roku.

więcej »

Z filmu wyjęte: Knajpa na szybciutko
Jarosław Loretz

22 IV 2024

Tak to jest, jak w najbliższej okolicy planu zdjęciowego nie ma najmarniejszej nawet knajpki.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Między „Dybukiem” a „Weselem”
— Sebastian Chosiński

Esensja ogląda: Styczeń 2017 (1)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz

Do kina marsz: Kwiecień 2016
— Esensja

Oscary 2016: Dziennikarze, rodzice, frankowicze, kinomani
— Piotr Dobry, Grzegorz Fortuna, Jarosław Robak, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Oscary 2016: Ranking filmów nominowanych do Oscara
— Esensja

50 najlepszych filmów 2015 roku
— Esensja

Filmy IV kwartału 2015
— Esensja

Nie przegap: Październik 2015
— Esensja

Esensja ogląda: Październik 2015 (2)
— Jarosław Loretz, Jarosław Robak, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Głęboka czerwień
— Jarosław Robak

Z tego cyklu

Marzec 2020
— Esensja

Luty 2020
— Esensja

Styczeń 2020
— Esensja

Grudzień 2019
— Esensja

Listopad 2019
— Esensja

Październik 2019
— Esensja

Wrzesień 2019
— Esensja

Sierpień 2019
— Esensja

Lipiec 2019
— Esensja

Maj 2019
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.