Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
46,0 (55,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do kina marsz: Kwiecień 2016

Esensja.pl
Esensja.pl
Ja co miesiąc proponujemy Wam solidny pakiet najciekawszych zapowiedzi kinowych i DVD. Jest co wybierać, zarówno dla miłośników blockbusterów jak i koneserów kina niezależnego.

Esensja

Do kina marsz: Kwiecień 2016

Ja co miesiąc proponujemy Wam solidny pakiet najciekawszych zapowiedzi kinowych i DVD. Jest co wybierać, zarówno dla miłośników blockbusterów jak i koneserów kina niezależnego.
Marsz do kina
WASZ EKSTRAKT:
46,0 (55,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony film Zacka Snydera bije rekordy kasowe. Z drugiej recenzje są, delikatnie rzecz ujmując, mało entuzjastyczne.
To może napiszemy tylko że polska premiera wypada równo w Prima Aprilis, ale o tym, czy pójdziecie do kina musicie zdecydować sami.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dope
(2015, reż. Rick Famuyiwa)
Rewelacja z festiwalu Sundance, film Ricka Famuyiwy to niby typowa opowieść o dojrzewaniu: mamy tu amerykańskie liceum, geeków i luzaków, nastoletnie dowcipy i dramy. Tyle że jeśli jesteś czarnym nastolatkiem z dzielni w Los Angeles, niby typową opowieść możesz zakończyć z kulką w głowie. „Dope” to nakręcone z biglem, świetnie zagrane, pełne humoru i empatii młodzieżowe kino – i szkoda tylko, że ma tak skromną dystrybucję i łatwo przegapić je w repertuarze.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Opowieść o miłości i mroku
(2015, reż. Natalie Portman)
„Opowieść o miłości i mroku” to ekranizacja autobiograficznej powieści słynnego izraelskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla Amosa Oza, a przy tym pełnometrażowy debiut reżyserski Natalie Portman. To dwa mocne powody, by zwrócić na ten film uwagę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Łowca i Królowa Lodu
(2016, reż. Cedric Nicolas-Troyan)
Opinie o „Królewnie Śnieżce i Łowcy” były raczej podzielone: jedni wytykali błędy scenariusza i niewykorzystane pomysły, inni doceniali mroczną estetykę i dojrzałość, zaskakujące w baśni z kategorią wiekową PG-13. Oraz znakomitą Charlize Theron w roli złej królowej – ktoś w Hollywood nie bez racji wykalkulował, że to losy jej bohaterki są ciekawszym materiałem na następny film w serii, dlatego w tym roku dostaniemy prequel tamtej historii. Bez Śnieżki, ale z Łowcą (zawsze mile widziany Chris Hemsworth), z wspomnianą Theron, Emily Blunt oraz strzelającą z łuku Jessicą Chastain. W zwiastunach wygląda to trochę jakby Thor, Merida Waleczna i Elsa z „Krainy Lodu” chcieli spuścić łomot złej królowej – sami zdecydujcie, czy bardziej zachęca to do obejrzenia filmu, czy od niego odstrasza.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mustang
(2015, reż. Deniz Gamze Ergüven)
„Mustang” Deniz Gamze Ergüven to jeden z obrazów nominowanych w tym roku do nieanglojęzycznego Oscara (choć to film o Turcji, reżyserowany przez Turczynkę, to reprezentował na Oscarach Francję). My mogliśmy go oglądać na zeszłorocznych Nowych Horyzontach i został tam przez widzów bardzo pozytywnie odebrany. „Mustang” to opowieść o współczesnej Turcji, o roli kobiety w tym kraju, o szukaniu własnej drogi w opresyjnym społeczeństwie. Film ważny i poruszający, jeden z tych, których z pewnością w tym miesiącu nie można przegapić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
High-Rise
(2015, reż. Ben Wheatley)
Zmarły siedem lat temu J. G. Ballard to jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy, jak mało kto potrafiący opisać przemoc kapitalizmu i skutki, jakie na ludzką psychikę wywiera rozwój technologiczny. Proza brytyjskiego autora doczekała się już kilku intrygujących kinowych adaptacji – „Imperium Słońca” na wielki ekran przeniósł Steven Spielberg, a kontrowersyjną „Kraksę” David Cronenberg. W „High-Rise” (czyli „Wieżowcu”, jakbyście szukali w bibliotece) za kamerą stanął jeden z najbardziej obiecujących brytyjskich reżyserów, Ben Wheatley (może nie przekonali was jego „Turyści”, których można było obejrzeć w polskich kinach, ale jeśli znacie wcześniejszą „Listę płatnych zleceń”, pewnie wciąż macie ciarki). W obsadzie też wyborowe nazwiska: Tom Hiddleston, Sienna Miller, Jeremy Irons, Elisabeth Moss. Jak do tej pory film dzieli krytyków – ale czy w ogóle możliwe jest wyobrazić sobie ekranizację powieści Ballarda, która wzbudziłaby powszechny zachwyt?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Major
(2013, reż. Jurij Bykow)
Z dwuletnim opóźnieniem trafia do naszych kin pokazywany wcześniej na Sputniku głośny „Major”, wcześniejszy film twórcy „Durnia” Jurija Bykowa. O filmie pisał na naszych łamach Sebastian Chosiński: „Jeśli wydaje Wam się, że „Drogówka” Wojtka Smarzowskiego była prawdziwie męskim filmem, chcąc ocenić „Majora”, znajdziecie się w kropce. Jurij Bykow zrealizował bowiem dramat, który zarówno brutalnością, jak i pesymistyczną wizją świata bije na głowę produkcję Polaka. Na dodatek Rosjanin zmusił swoich bohaterów do dokonywania wyborów, z jakimi nie poradziliby sobie nawet ich protoplaści rodem z tragedii antycznych.”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Scena ciszy
(2014, reż. Joshua Oppenheimer)
Znany ze „Sceny zbrodni” reżyser Joshua Oppenheimer znów zagląda w Otchłań. Tym razem bardziej niż sprawcami prawicowego terroru w Indonezji, zainteresowany jest perspektywą ofiar – tych, których dyktatura uznała za „komunistów” i postanowiła wytępić. Trudno wyobrazić sobie, żeby tej wiosny trafił do polskich kin film, który mocniej chwyta za gardło – pozycja obowiązkowa, nie tylko dlatego, że nominowana do Oscara („Scena ciszy” przegrała z „Amy” Asifa Kapadii).
Marsz do… kina domowego
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Intruz
(2015, reż. Magnus von Horn)
O nagrodzonym w zeszłym roku w Gdyni filmie Magnusa von Horna pisaliśmy: Von Horn, stawiając widzów przed nader poważnym dylematem moralnym, nie daje prostych recept. Wręcz przeciwnie, kierując losami bohaterów tak, a nie inaczej, sprawia, że kilka razy trzeba mocno zacisnąć zęby, aby nie dać upustu złości. To z kolei skłania do jeszcze jeden refleksji, dotyczącej tego, jak bardzo różni się – zakładając, że Szwed przedstawił sytuację hipotetyczną, ale jednak bardzo realną – system resocjalizacji w Skandynawii od tego, z którym mamy do czynienia w Polsce.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Młodość
(2015, reż. Paolo Sorrentino)
O filmie Paolo Sorrentino pisaliśmy: Reżyser znów zestawia refleksję nad stanem kultury z opowieścią o mężczyźnie, któremu na tamten świat bliżej już niż dalej; banał konsumpcji z tematami ostatecznymi, porządki pop i sacrum (na tyle, na ile rolę tego drugiego spełniać może sztuka). Wychodzi z tego film trochę wtórny, ale ujmujący. Intrygujący, choć nierówny. Sorrentino bierze motywy przerabiane już wielokrotnie wcześniej – i nawet jeśli nie mówi na ich temat nic nowego (a nie mówi), to przynajmniej nieźle udaje, wydobywając z nich liryzm, owo „wielkie piękno”.
WASZ EKSTRAKT:
65,0 (70,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy
(2015, reż. J.J. Abrams)
Nie możemy nie odnotować, że w tym miesiącu na DVD pojawią się najnowsze „Gwiezdne wojny”. Będzie można przewijać i stopować, by odgadnąć, czyją córką jest Rey.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Most szpiegów
(2015, reż. Steven Spielberg)
O filmie Stevena Spielberga pisaliśmy: Gdy działania amerykańskich służb specjalnych kojarzą nam się raczej z tajnymi więzieniami, waterboardingiem i Guantanamo, Steven Spielberg przypomina, że cel nie uświęca środków, a prawa człowieka i demokratyczny porządek to nie tylko ładne hasła, ale zadania, których nie można unieważnić potrzebą chwili. A że czyni to w filmie tak błyskotliwym, trzymającym w napięciu i świetnie zagranym jak „Most szpiegów”, łatwo mu wybaczyć tę odrobinę patosu.
koniec
31 marca 2016

Komentarze

03 IV 2016   22:20:34

Gdzie rewelacyjna kung-fu panda 3????

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
Jarosław Loretz

15 IV 2024

Co zrobić, gdy słyszało się o egipskich hieroglifach, ale właśnie wyłączyli prąd i Internetu nie ma, a z książek jest tylko poradnik o zarabianiu pieniędzy na kręceniu filmów, i nie za bardzo wiadomo, co to te hieroglify? No cóż – właśnie to, co widać na obrazku.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gdzie są naziści z tamtych lat?
Sebastian Chosiński

9 IV 2024

Barbara Borys-Damięcka pracowała w sumie przy jedenastu teatralnych przedstawieniach „Stawki większej niż życie”, ale wyreżyserować było jej dane tylko jedno, za to z tych najciekawszych. Akcja „Człowieka, który stracił pamięć” rozgrywa się latem 1945 roku na Opolszczyźnie i kręci się wokół polowania polskiego wywiadu na podszywającego się pod Polaka nazistowskiego dywersanta.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

15 najlepszych filmów dokumentalnych XXI wieku
— Esensja

100 najlepszych filmów XXI wieku
— Esensja

Kręgi Gwiezdnych Wojen
— Szymon Charko

Esensja ogląda: Lipiec 2017 (3)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz

Porażki i sukcesy 2016, czyli filmowe podsumowanie roku
— Piotr Dobry, Gabriel Krawczyk, Jarosław Robak, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Najgorsze filmy 2016 roku
— Esensja

50 najlepszych filmów 2016 roku
— Esensja

Esensja ogląda: Grudzień 2016 (3)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz, Marcin Osuch

Prezenty świąteczne 2016: Płyty DVD i Blu-Ray
— Esensja

Najlepsze filmy II kwartału 2016
— Esensja

Z tego cyklu

Marzec 2020
— Esensja

Luty 2020
— Esensja

Styczeń 2020
— Esensja

Grudzień 2019
— Esensja

Listopad 2019
— Esensja

Październik 2019
— Esensja

Wrzesień 2019
— Esensja

Sierpień 2019
— Esensja

Lipiec 2019
— Esensja

Maj 2019
— Esensja

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.