Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Wakacyjny leksykon filmów o żywych trupach. Część 5

Esensja.pl
Esensja.pl
Ponieważ temat poprzedniego odcinka „Wakacyjnego Leksykonu…” nie został jeszcze należycie wyczerpany, zapraszam na uzupełniające zestawienie najlepszych czarnych komedii o żywych trupach.

Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Wakacyjny leksykon filmów o żywych trupach. Część 5

Ponieważ temat poprzedniego odcinka „Wakacyjnego Leksykonu…” nie został jeszcze należycie wyczerpany, zapraszam na uzupełniające zestawienie najlepszych czarnych komedii o żywych trupach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Niskobudżetowa komedia o grupie znajomych, którzy zatrzymują się na noc w hotelu „Bed and Breakfast”. Szybko okazuje się, że przypadkowo weszli w pułapkę, ponieważ miasteczko opanowała plaga zombie. Film niby nie oferuje nic niezwykłego, a początek wręcz nie zachęca do oglądania, a jednak z upływem czasu się rozkręca. I nie chodzi tylko o akcję, ale również o coraz zabawniejsze gagi. Dodajmy, że całkiem krwawe. Na uwagę zasługuje fakt, że na chwilę na ekranie widzimy samego Davida Carradine’a, który właśnie wtedy wrócił na szczyt dzięki występowi w „Kill Bill” Quentina Tarantino.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Niepoprawna politycznie komedia dla facetów o ich frustracjach. Grupa znajomych wybiera się na piknik, by opić rozstanie się jednego z nich z dziewczyną. Przypadkiem trafiają do niewielkiej wioski otoczonej lasem, opanowanej przez zombie. I to szczególnych, albowiem wyłącznie płci pięknej (choć obecnie nadgniłej). „Doghouse” oferuje mnóstwo angielskiego humoru, który nie spodoba się feministkom. Im zatem odradzam seans. Reszta może śmiało sięgać po film, ponieważ obfituje nie tylko w seksistowskie dowcipy, ale także wypełniony jest wartką akcją, a znajdzie się także miejsce dla dreszczyku emocji. Poza tym to zabawa dla geeków, serwując kilka zgrabnych nawiązań do klasyki (zwłaszcza do „Martwego zła”).
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„New Kids Nitro” to drugi pełnometrażowy film, będący odpryskiem holenderskiego serialu komediowego „New Kids”. Co prawda nie jest tak dobry, jak jego poprzednik, czyli „New Kids Turbo”, ale jednak utrzymuje poziom najbardziej dennego humoru, jaki można sobie wyobrazić. A jednak, wbrew wszystkiemu, historia mieszkańców niewielkiej miejscowości Maaskantje to zgrabna i inteligentna satyra. Jej bohaterami są żerujący na opiece społecznej degeneraci, których jedynymi celami w życiu są żłopanie piwa, słuchanie techno i organizowanie nielegalnych wyścigów samochodowych. Czasem dołączają do tego zadymy z mieszkańcami sąsiedniej miejscowości. Ich życie jednak nagle się komplikuje, kiedy w wyniku upadku meteorytu rozpoczyna się inwazja zombie. Ciekawostką niniejszej produkcji jest to, że gdyby zamiast techno wstawić disco polo, spokojnie można by przenieść jej akcję na polski grunt.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Brytyjska czarna komedia, w której nieudolni złodzieje muszą stawić czoła hordzie zombie, a także… bezdusznemu kapitalizmowi. Choć są oni niewątpliwie malowniczą zbieraniną, tak po prawdzie najzabawniejsze momenty trafiają się, kiedy żywe trupy przeprowadzają desant na dom spokojnej starości (wyścig z balkonikiem to mistrzostwo świata). Jak na niezobowiązującą produkcję dla geeków, całość została całkiem nieźle zrobiona. Do tego cechuje ją szybka akcja i pozytywny przekaz.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kolejny absurdalny pomysł, czyli połączenie miłości do piłki nożnej z sympatią do żywych trupów. Na „Meczu zombie” najbardziej będą bawili się fani piłki kopanej, odkrywający nawiązania do kibicowskich zwyczajów. Niemniej przeciętny zjadacz chleba również będzie zadowolony z seansu. Choć tytuł zapowiada więcej, niż otrzymujemy, to finałowy pojedynek żywych z nieumarłymi, rozgrywający się na stadionie, wynagradza chwilowe dłużyzny. Zwraca również uwagę sprawna realizacja filmu. Ponadto to jedna z niewielu produkcji francuskich w naszym „Wakacyjnym Leksykonie”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Produkcja w głównej mierze skierowana do sfrustrowanych nauczycieli, którzy najchętniej wymordowaliby niesłuchających ich uczniów. Będący belframi bohaterowie „Szkolnej zarazy” (równie powszechnie używa się angielskiego tytułu „Cooties”) mają taką możliwość, albowiem dzieci w ich placówce zostają przemienione w zombie. Odradzam seans wszystkim wrażliwym na krzywdę najmłodszych, albowiem większość gagów wiąże się właśnie ze zmianą perspektywy (zombie-dzieciaki nie są powszechnym zjawiskiem w filmach). Warto dodać, że całość została bardzo sprawnie nakręcona, a dodatkowym smaczkiem jest występ w głównej roli Elijaha Wooda, który nie boi się autoironicznych wycieczek (cytat w jego stronę: „zachowujesz się jak hobbit”). Szkoda tylko, że scenarzystom zabrakło inwencji na sensowne domknięcie pomysłu wyjściowego. Niemniej na raz film nadaje się znakomicie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tytuł tego filmu w zasadzie mówi wszystko. Grupę wczasowiczów, przebywających w domku letniskowym nad jeziorem zaczynają terroryzować bobry-zombie. Uprzedzam, że sam pomysł jest zabawniejszy, niż wykonanie, niemniej film jak najbardziej nadaje się do oglądania. Zwłaszcza jeśli ktoś jest miłośnikiem produkcji klasy C i nie przepada za komputerowymi efektami specjalnymi. Mamy więc nieco golizny, ładne dziewczyny, przystojnych chłopaków i zmartwychwstałe bobry, które trochę wyglądają jak wiewiórki, ale czy ktokolwiek oczekiwał czegoś ambitniejszego?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Ten film po prostu trzeba zobaczyć. Jego koncepcja oparta jest na kompletnym szaleństwie: wampiry, wilkołaki i zombie łączą siły by powstrzymać inwazję kosmitów. Podziwiam wyobraźnię twórców. Co ciekawe nie mamy do czynienia z niskobudżetową produkcją Tromy, a filmem z odpowiednim budżetem, sprawną realizacją i niezłą obsadą (w jednej z drugoplanowych ról Vanessa Hudgens). Wszystko to oferuje zabawę na najwyższym (oczywiście w swoim gatunku) poziomie. Do oglądania solo, jak i ze znajomymi przy chipsach i tym… no… herbacie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nie jest to film o zombie. Te pojawiają się niejako przy okazji. W głównej mierze to laurka i wyznanie miłości dla najcięższych odmian ekstremalnego metalu. Głównymi bohaterami filmu są młodzieńcy, grający w deathmetalowej formacji Śmierćgazm (Deathgasm). Ich zainteresowania są traktowane przez mieszkańców miasteczka jako odstępstwo od normy, więc szybko stają się ofiarami szyderstw i przemocy. Przypadkiem w ich ręce wpada motyw starożytnego utworu, który przywołuje demona. Nieopatrznie go wykonują, sprowadzając na ziemię apokalipsę. Przyznam, że dawno się tak nie bawiłem, jak w czasie tego seansu. Ewidentnie widać, że twórcy znają się na ciężkiej muzie i darzą ją sympatią, co nie znaczy, że nie potrafią się z niej śmiać. Jazda bez trzymanki i jedna z najlepszych czarnych komedii XXI wieku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Przyznam, że podchodziłem do tego filmu sceptycznie. W końcu co może być fajnego w dorzuceniu zombie do słynnego romansu. Tymczasem twórcy, bazujący na książce pod tym samym tytułem, zrobili sobie żarty z całości powieści Jane Austin, parodiując jej styl. Okazuje się bowiem, że najśmieszniejsze nie są pojedynki z nieumarłymi, a przeciwstawienie walecznych kobiet pierdołowatym mężczyznom o wybujałym ego. Do tego podane z przerysowaną, śmiertelną powagą. Te wszystkie, pseudoarchaiczne, wzniosłe dialogi, oraz przeplatanie wątków miłosnych akcją, sprawiają, że „Duma i uprzedzenie i zombie” stało się nad wyraz udanym dziełem.
koniec
30 lipca 2020

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
Jarosław Loretz

15 IV 2024

Co zrobić, gdy słyszało się o egipskich hieroglifach, ale właśnie wyłączyli prąd i Internetu nie ma, a z książek jest tylko poradnik o zarabianiu pieniędzy na kręceniu filmów, i nie za bardzo wiadomo, co to te hieroglify? No cóż – właśnie to, co widać na obrazku.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gdzie są naziści z tamtych lat?
Sebastian Chosiński

9 IV 2024

Barbara Borys-Damięcka pracowała w sumie przy jedenastu teatralnych przedstawieniach „Stawki większej niż życie”, ale wyreżyserować było jej dane tylko jedno, za to z tych najciekawszych. Akcja „Człowieka, który stracił pamięć” rozgrywa się latem 1945 roku na Opolszczyźnie i kręci się wokół polowania polskiego wywiadu na podszywającego się pod Polaka nazistowskiego dywersanta.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

50 najlepszych filmów o żywych trupach według czytelników Esensji
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Tegoż twórcy

27 WFF: Dzień piąty
— Urszula Lipińska, Jarosław Loretz, Patrycja Rojek, Zuzanna Witulska

27 WFF: Dzień drugi
— Urszula Lipińska, Jarosław Loretz, Patrycja Rojek, Zuzanna Witulska

Mam kombajn i nie zawaham się go użyć!
— Jarosław Loretz

Dynie z wyprzedaży
— Jarosław Loretz

Tegoż autora

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz być Kubą Rozpruwaczem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

My i Oni
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Wielki mały finał
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Piołun w sercu a w słowach brak miodu, czyli 10 utworów do tekstów Ernesta Brylla
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Kim był Józef J.?
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Komiksowe Top 10: Luty 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ilu scenarzystów potrzea by wkręcić steampunkową żarówkę?
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Magia i Miecz: Siłą rozpędu
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.