Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

12 najbardziej szokujących morderstw Michaela Myersa

Esensja.pl
Esensja.pl
W kinach wciąż można oglądać "Halloween zabija", dwunastą odsłonę serii horrorów zapoczątkowaną w 1978 roku przez Johna Carpentera. Z tej okazji zapraszam na przegląd najbardziej szokujących morderstw głównego antagonisty cyklu. Uwaga, możliwe spoilery. TEKST TYLKO DLA DOROSŁYCH

Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

12 najbardziej szokujących morderstw Michaela Myersa

W kinach wciąż można oglądać "Halloween zabija", dwunastą odsłonę serii horrorów zapoczątkowaną w 1978 roku przez Johna Carpentera. Z tej okazji zapraszam na przegląd najbardziej szokujących morderstw głównego antagonisty cyklu. Uwaga, możliwe spoilery. TEKST TYLKO DLA DOROSŁYCH
12. Łyżwa w głowie Jimmy’ego Howella („Halloween: 20 lat później”, 1998)
Startujemy jednym z najgłupszych morderstw w dorobku Michaela Myersa, czyli protoplasty slasherowego czarnego charakteru, który lubuje się w wykańczaniu nastolatków i szybciej chodzi, niż inni biegają. Biedny Jimmy z "Halloween H20" (tak się określa w nomenklaturze film z 1998 roku) nie tylko dość szybko pożegnał się z widzami, ale do tego jego śmierć wypadła bardziej zabawnie, niż przerażająco.
11. Michael łamie kark Brady’emu („Halloween IV: Powrót Michaela Myersa”, 1988)
Przez lata seria "Halloween" obrosła wątkami rodem z "Mody na sukces", jak również milionem wewnętrznych sprzeczności, stąd liczne restarty tytułu. Brady był zakochany w Rachel Carruthers, przyrodniej siostrze Jamie, córce Laurie Strode (postać grana przez Jamie Lee Curtis), czyli de facto bratanicy Michaela Myersa. Dostał jednak od niej kosza, a rozpacz leczył w objęciach innej. Zrehabilitował się jednak tym, że w pojedynkę ruszył na Michaela, pozwalając Rachel i Jamie uciec. Choć fizyczny kręgosłup trzasnął w dłoniach mordercy, to moralny został całkowicie odbudowany.
10. Uduszenie Lyndy van der Klok sznurem od słuchawki telefonu („Halloween”, 1978)
A teraz lekcja historii. Moi mili, choć dziś wydaje się to dziwne, to kiedyś telefony były przymocowane do ściany takim sznurem. Składały się z pudełka z tarczą do wybierania numeru i słuchawki na zabawnym, kręconym kablu (w czasie długich rozmów można było się nim bawić, nawijając go na palec). Nim to właśnie w 1978 roku została uduszona koleżanka Laurie Strode - Lynda Van der Klok.
9. Zmiażdżenie głowy doktora Sartaina ("Halloween", 2018)
Doktor Sartain był następcą doktora Loomisa (Donald Pleasence), który próbował zgłębić mrok Michaela Myersa. To doprowadziło go do szaleństwa. Jego pacjent jednak nie przejmował się wieloletnią współpracą i ich znajomość potraktował z buta… miażdżąc nieszczęśnikowi czaszkę stopą.
8. Myers dziękuje Pustelnikowi za pomoc („Halloween V: Zemsta Michaela Myersa”, 1989)
Zawsze fascynuje mnie inwencja twórców kolejnych odsłon tasiemcowych horrorów, którzy wykonują potężną pracę umysłową, aby pokazać nam w jaki sposób antagonista nie zginął w poprzedniej części. W piątym odcinku "Halloween", kiedy to wydawało się, że Michael Myersa został rozstrzelany, okazuje się, że udało mu się przeczołgać kanałem do rzeki. W ten sposób trafił pod opiekę starego Pustelnika, u którego zamieszkał na czas rekonwalescencji (czyli przez rok). W ramach podziękowania za gościnę i opiekę, udusił gołymi rękoma swojego dobroczyńcę.
7. Maczeta zmiażdżony telewizorem („Halloween”, 2007)
Pustelnik nie jest jedyną ofiarą Michaela, która uprzednio okazała mu ciepło i sympatię. W remake′u "Halloween" z 2007 roku w reżyserii Roba Zombiego tym kimś był Ismael Cruz (Dany "Maczeta" Trejo). Uciekając z zakładu dla obłąkanych Myers nie bawił się w sentymenty. Życzliwego mu sanitariusza najpierw przytopił, a następnie cisnął mu telewizorem w głowę.
6. Ugotowana Karen Bailey („Halloween II”, 1981)
Czas na klasykę, czyli jedno z najbardziej zapamiętywalnych morderstw dokonanych przez Michaela. W "Halloween II" Laurie Strode trafia do szpitala i tam też udaje się jej prześladowca. Nim jednak ją odnajdzie, po drodze dziesiątkuje personel. Karen Bailey była pielęgniarką, którą Myers przyłapał nad wanną do kąpieli termicznych. Wrzucił ją do niej, po czym rozkręcił temperaturę na gotowanie.
5. Sondra ze świetlówką w gardle ("Halloween zabija", 2021)
Najnowszy film "Halloween zabija" nie jest najlepszą odsłoną cyklu, ale chyba najbardziej krwawą (nie licząc wybryków Roba Zombiego, ale jego styl to osobna kategoria gore). Michael Myers nie tylko zabija tu wyjątkowo dużo osób, ale jeszcze przeważnie się nad nimi znęca. Tak jak nad Sondrą, na której dom napada. Wbija kobiecie w szyję rozbitą świetlówkę, a w czasie, kiedy ulatuje z niej życie, zmusza do obserwowania, jak przybija jej męża nożami do stołu kuchennego.
4. Poderżnięcie gardła gachowi matki („Halloween”, 2007)
Przejdźmy zatem do dzieła Roba Zombie′go. Zaryzykuję stwierdzenie, że jego "Halloween" jest jednym z najlepszych odświeżeń klasycznych horrorów, których mieliśmy wysyp na początku XXI wieku. Nie bawił się w przekładanie klasyka jeden do jednego, tylko rozbudował kilka elementów, jak choćby dzieciństwo Michaela Myersa, które w jakiś sposób może tłumaczyć jego psychopatyczne ciągoty. Otóż pani Myers (Sheri Moon Zombie) związana była z żerującym na niej pasożytem Ronniem White′em, który nie szanował ani jej, ani jej dzieci. Młody Michael odwdzięczył mu się za to, przywiązując go do fotela taśmą klejącą i robiąc drugi uśmiech na szyi.
3. Śmierć Jamie („Halloween VI: Przekleństwo Michaela Myersa”, 1995)
Jak już wspomnieliśmy wyżej, Jamie była siostrzenicą Michaela, która dzielnie wymykała mu się przez dwie części "Halloween". Ostatecznie jednak, będąc wówczas dorosłą kobietą (nie graną już przez uroczą Danielle Harris) wpadła w jego ręce. A w zasadzie w objęcia robiącej dużo hałasu maszyny roliczej (zgaduję, że to kombajn do zbierania kukurydzy, ale nie jestem fachowcem), która praktycznie rozerwała ją na pół.
2. Śmierć Judith („Halloween”, 1978)
Od tego wszystko się zaczęło. Sześcioletni Michael Myers z nieznanych przyczyn w dniu halloween założył maskę, wszedł do pokoju swojej nastoletniej siostry Judith i bezceremonialnie zadźgał ją nożem kuchennym, a następnie zapadł w stan wieloletniej katatonii. Nie jest to moment przesadnie krwawy, ale do dziś robi wrażenie zderzeniem niewinności z bezgranicznym złem.
1. Śmierć Laurie („Halloween: Powrót”, 2002)
Jamie Lee Curtis kilkukrotnie zarzekała się, że więcej nie zagra w "Halloween". Szczęśliwie zmieniała zdanie. Jednym z jej pożegnań z serią miał być występ w "Halloween: Powrót" z 2002 roku. Sam film okazał się naiwny i beznadziejny, niemniej początkowe piętnaście minut w czasie których widzimy bezpośredni pojedynek Michaela z Laurie to mistrzostwo świata i jeden z najlepszych momentów w całym cyklu. Potem seans można sobie darować.
koniec
31 października 2021

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Fot. by Dawid Skoblewski - Praca własna, dskobel(małpa)gmail.com, CC BY 2.5

Pożegnania 2021 (1/4)
Jarosław Loretz

22 I 2022

Nadszedł czas na podsumowanie strat szeroko pojętej popkultury w 2021 roku. Dziś miesiące styczeń-marzec.

więcej »

Z filmu wyjęte: Pośladki nawiedzenia
Jarosław Loretz

17 I 2022

Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji, tak jak i nikt nie spodziewa się, że jakikolwiek duch chciałby nam zajrzeć w okrężnicę. A tu proszę.

więcej »

Z filmu wyjęte: Spokojnie, przecież nikt nie zwróci na to uwagi
Jarosław Loretz

10 I 2022

Niektórzy z twórców nieco bardziej niż inni idą na skróty, gdy dostają do ręki zbyt kusy budżet. Potem można się trochę pośmiać z ich produkcji.

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Multiwersum, które się śmieje
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Nie zadzieraj z dekapitatorem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Kierunek - punkt zero
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Event dla wtajemniczonych
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

10 filmów, których akcja rozgrywa się w 2022 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Te Żółwie się nie uśmiechają
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Wojno, krocz za mną
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

W poszukiwaniu kolonistów
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Dobij dziada!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

W stylu Franka Millera
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.