Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 lipca 2022
w Esensji w Esensjopedii

Z filmu wyjęte: W pogoni za oryginalnością czyli Horror pod ścianą III

Esensja.pl
Esensja.pl
Zostawmy głowy (z poprzednich odcinków) w spokoju. Dzisiaj coś specjalnego. Crème de laaa… No dobrze, może nie przesadzajmy.

Jarosław Loretz

Z filmu wyjęte: W pogoni za oryginalnością czyli Horror pod ścianą III

Zostawmy głowy (z poprzednich odcinków) w spokoju. Dzisiaj coś specjalnego. Crème de laaa… No dobrze, może nie przesadzajmy.
Podcykl o przefajnowaniu w horrorze objął na razie indyjską „odwrotną” głowę i kanadyjski uśmiech na dopalaczach. Dzisiaj dorzucam cegiełkę z Brazylii, czyli atak zawekowanego oseska. Tak jest. Osesek przez poprzednie lata siedział sobie grzecznie w formalinie w klasie jednego z liceów, ale w wyniku zdarzeń, o których za chwilkę dwa słowa, słój się stłukł, a osesek ożył. I rzucił się na widocznego na zdjęciu młodego mężczyznę, łapiąc go w pętlę pępowiny. Wiem, pomysł jest chory, ale to ledwie przedsmak (tfu, tfu) tego, co jest clou całej sprawy. Otóż w następnej kolejności osesek zaczyna… się masturbować i wykonuje atak… no, wiadomo czym. Innymi słowy – to, co widać na obrazku, a co łączy krocze oseska z twarzą faceta, to nie jest patyk.
Film, z którego pochodzą ta i kilka innych niemożliwych do odzobaczenia scen, to nakręcony w 2018 roku „Exterminadores do Além Contra a Loira do Banheiro”, czyli w luźnym tłumaczeniu „Eksterminatorzy truposzy kontra blondyna z toalety”. Jak nietrudno się domyślić, jest to komedia grozy. Jej fabuła jest dość prosta. Czwórka przyjaciół (trzech facetów i kobieta) próbuje zrobić karierę kręcąc filmiki o zjawiskach nadprzyrodzonych i oferując usługę przepędzania duchów. Oczywiście biznes idzie im gorzej niż marnie i jedyną osobą, która śledzi ich postępy, jest jakiś złośliwiec, dopisujący im pod filmami wredne komentarze. Pewnego dnia dostają jednak zlecenie na pozbycie się ducha z jednego z liceów. Przygotowani na odstawienie farsy (bo przecież duchy nie istnieją), pilnowani przez dyrektora i kilka osób z ciała pedagogicznego, przekonują się niespodziewanie, że duch jak najbardziej istnieje, i jest morderczy. A że jeden z bohaterów stłukł lustro, giną już nie tylko ci, co trafią do toalety – uwolniony wreszcie upiór blokuje wszystkie wyjścia i zaczyna grasować po korytarzach, przejawiając dużą inwencję w eliminowaniu obsady.
Film jest przyzwoicie zrealizowany, ale humor ma nie dość, że grubszej natury, oparty często na obryzgiwaniu krwią czy krążący wokół płynów ustrojowych, to jeszcze wiele ze scen jest raczej przaśnych i irytujących niż zabawnych. Ma też dość nijaką, rozłażącą się fabułę, która i owszem, posiada kilka ładnych twistów i sekrecików, ale całość pływa w mocno wodnistej zawiesinie dialogów i scen, których jedynym zadaniem jest rozciągnięcie objętości do przepisowych 90 minut.
Ale. Po pierwsze – historia potrafi chwilami ująć zupełnie nieszablonowym podejściem do sprawy. Po drugie – twórcy wykazują się daleko posuniętą znajomością konwencji, raz po raz serwując widzowi smakowite odniesienia do klasyki. Po trzecie wreszcie – jest tu szereg przeobrzydliwych czy po prostu zdumiewających scen, które nie tylko trudno odzobaczyć, ale i zapomnieć. Jak choćby atak kupą (nawiedzoną) czy seks ze starszą nauczycielką. Ogólnie więc film zbyt dobry nie jest, ale jednocześnie warto rzucić na niego okiem. I dlatego, że na pewno nie pozostawi obojętnym (jednych zachwyci, innych – zapewne większość – zniesmaczy), i dlatego, że kino grozy z dalekiej Brazylii jest mimo wszystko rzadkim zjawiskiem.
koniec
23 maja 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: Wymiona pragnień
Jarosław Loretz

4 VII 2022

Gorączkowe pragnienie mleka może powodować omyłkowe chwytanie w trakcie prób dojenia krowy za elementy niebędące w istocie wymionami.

więcej »

Z filmu wyjęte: Sporty letnie
Jarosław Loretz

27 VI 2022

Ponieważ mamy kanikułę, czas porzucić (przynajmniej na chwilę) dziedzinę horroru i nacieszyć wzrok lżejszymi widokami.

więcej »

Z filmu wyjęte: W pogoni za oryginalnością czyli Horror pod ścianą VII: Bolid pożądania
Jarosław Loretz

20 VI 2022

Zdarza się, że horror zahacza o inne, mniej „grzeczne” gatunki. Na szczęście pozory często mylą…

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.