Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 września 2022
w Esensji w Esensjopedii

Z filmu wyjęte: Ofiara od serca

Esensja.pl
Esensja.pl
Gdy koniecznie chcesz być satanistą, ale w życiu ci nie wyszło, i wciąż nie wychodzi…

Jarosław Loretz

Z filmu wyjęte: Ofiara od serca

Gdy koniecznie chcesz być satanistą, ale w życiu ci nie wyszło, i wciąż nie wychodzi…
Dzisiejszy kadr przedstawia klasyczną scenę satanistycznych filmów – ktoś komuś podrzyna gardło, żeby poświęcić cudze życie w idei udobruchania (bądź nakarmienia) demona, przy okazji pozyskując miseczkę krwi, bardzo przydatnej w rozlicznych rytuałach. Tylko że coś ewidentnie idzie tutaj nie tak. Krew z fachowo podciętego gardła tryska sobie gdzieś hen, na stół, omijając szerokim łukiem elegancką, czarną miseczkę. Dla prawdziwego satanisty taka sytuacja to dramat – fiolki będą puste, za to po łokcie trzeba się będzie urobić przy usuwaniu krwi ze ścian, mebli i obrusa. A przecież na ogół wszystko musi lśnić nieskazitelną czernią i – w przypadku drobnych aplikacji i bibelotów – srebrem.
Żeby było bardziej głupio, sytuacja ma miejsce w tzw. Amityville Academy, prywatnej uczelni kształcącej wiedźmy, znaczyłoby to więc, że kadra nauczycielska nie jest tam najwyższych lotów, a czarne kury i czarne koty mają tam spokojne życie. Co ciekawe, dziewczyna trzymająca miseczkę twardo nie podsuwa jej bliżej gardła ofiary, co powoduje u widza konfuzję – bo wbrew pozorom film nie jest żadną komedią i scena tego typu jest po prostu najzwyklejszą fuszerką, której nikomu nie chciało się poprawiać. W końcu produkcja była tania, to i pewnie widzowie nie będą mieli wysokich wymagań. Szkoda, że nikt twórcom nie wytłumaczył, że w tym biznesie tak to nie działa.
Film, o którym mowa, to nakręcony w 2020 roku brytyjski horror „Witches of Amityville Academy” (czyli na nasze „Wiedźmy z Akademii Amityville”), tysięczny odprysk serii Amityville, liczącej już powyżej 30 tytułów, niemający jednak absolutnie nic wspólnego z demonicznym domem rodziny DeFeo. Bohaterką historii jest dziewczyna, która trafia do malutkiej, prywatnej szkoły w lesie, dość szybko przekonując się, że dyrektorka bardziej niż jej edukacją jest zainteresowana jej gardłem, a raczej zawartością żył. Bo chce przywołać pewnego demona. Bohaterka – posiadająca specyficzne znamię i niewybudzoną moc, o czym nie miała dotąd pojęcia – na widok mordowanej uczennicy (tej na zdjęciu) nabiera nieprzepartej ochoty do zachowania integralności składników własnego ciała. Uwalnia się więc i ucieka, znajdując schronienie u trzech dobrych wiedźm, gdzie zaczyna pobierać nauki wiedźmowania. Tutaj niestety twórcy uznali, że kociołek melasy to to, czego sympatycy kina grozy najbardziej łakną, i historia niespodziewanie chlupie w ocean słodyczy i umownego dzióbkowania. Trzy wiedźmy oczywiście są seksowne i zadbane mimo dojrzałego (lekko przejrzałego?) wieku, dobroć bije od nich na kilometr (są dobre do szpiku tego, co jest szpikiem szpiku), nigdy nie rzucają ciężkim słowem, nigdy nie działają pochopnie, do innych zwracają się grzecznie, i to łagodnym głosem o ciepłej tonacji. Widz w tym czasie robi się blady, ale nie ze strachu.
Naturalnie do dobrych wiedźm zgłaszają się te złe, próbując wyszarpać zbiegłą dziewczynę. A ponieważ – jak już ustaliliśmy przed chwilą – historia tchnie słodyczą, rozwiązanie intrygi nie będzie raczej dla nikogo zaskoczeniem. Co, niestety, spycha ładnie rozpoczęty film w otchłań miałkich, sztampowych historyjek dla niepsocących dzieci. A szkoda.
koniec
11 lipca 2022

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Z filmu wyjęte: Jak to żal ci wrót do garażu?
Jarosław Loretz

19 IX 2022

Bywają sytuacje, gdy nawet reżyserowi może drgnąć powieka…

więcej »

Z filmu wyjęte: Głód czytelnictwa
Jarosław Loretz

12 IX 2022

Czy już nadszedł czas na agresywną kampanię czytelnictwa? Np. z hasłem „Daj się wciągnąć książce"?

więcej »

Z filmu wyjęte: Zakupy w czasach kryzysu
Jarosław Loretz

5 IX 2022

Gdyby – odpukać w niemalowane – nadeszła jakaś globalna katastrofa i ludzie rzucili się do sklepów wykupywać wszystko, a nie tylko cukier i papier toaletowy, co by nam zostało na półkach z pożywienia? No cóż, filmowcy mają w tej materii dziwne wyobrażenia…

więcej »

Polecamy

Kevin Smith. Sprzedawcy 2

Do sedna:

Kevin Smith. Sprzedawcy 2
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Jay i Cichy Bob kontratakują
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Dogma
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. W pogoni za Amy
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Szczury z supermarketu
— Marcin Knyszyński

Kevin Smith. Sprzedawcy
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Pułapka
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Koniec świata
— Marcin Knyszyński

Richard Kelly. Donnie Darko
— Marcin Knyszyński

Alejandro González Iñárritu. Zjawa
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Z bachorami trzeba ostro
— Jarosław Loretz

W Indiach też straszy
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (3/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (2/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)
— Jarosław Loretz

Jak dobrze nam mutantem być
— Jarosław Loretz

Danie w średnim stanie
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (4/4)
— Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)
— Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.