Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

10 filmów które, o zgrozo!, po latach powrócą do kin

Esensja.pl
Esensja.pl
Nie tak dawno opublikowaliśmy listę 10 filmów, które wreszcie macie szansę zobaczyć. Ale jest i druga strona medalu: filmy, które w końcu mają szansę powstać, choć trudno je nazwać wyczekiwanymi i powinny były zostać tam, gdzie smażyły się przez ostatnie lata – w „producenckim piekle”. Oto dziesięć obrazów, kontynuacji i remake’ów, które – niestety – są zaplanowane na najbliższe lata.

Jakub Gałka

10 filmów które, o zgrozo!, po latach powrócą do kin

Nie tak dawno opublikowaliśmy listę 10 filmów, które wreszcie macie szansę zobaczyć. Ale jest i druga strona medalu: filmy, które w końcu mają szansę powstać, choć trudno je nazwać wyczekiwanymi i powinny były zostać tam, gdzie smażyły się przez ostatnie lata – w „producenckim piekle”. Oto dziesięć obrazów, kontynuacji i remake’ów, które – niestety – są zaplanowane na najbliższe lata.
Spawn 2 (1997-2008)
Marniutka część pierwsza weszła na ekrany ponad 10 lat temu. Mimo iż nie był to jeszcze boom na ekranizacje komiksów („Batman” staczał się coraz bardziej, „Blade” pojawił się rok później, a „X-Men” był dopiero w planach), film zwrócił się i zarobił jeszcze drugie tyle – to wystarczyło, by zacząć rozmyślać o sequelu. Plotki o kontynuacji – zapewne nieprzypadkowo – nasiliły się w roku 2001, a więc już po wielkim sukcesie marvelowskich mutantów. Kolejne pięć lat to odkupywanie praw do filmu między wytwórniami, podczas gdy jedynymi informacjami były zupełnie niepotwierdzone plotki (na przykład o udziale w filmie Sylvestra Stallone!). Zajęci byli i producenci, i reżyserzy, i Todd McFarlane – twórca postaci Spawna, który lubi nadzorować ekranizacje swoich komiksów. Ostatecznie sprawa sequela się ruszyła, ale w dość nieoczekiwanym kierunku (a może po sukcesie „Batman Begins” wcale nie tak nieoczekiwanym?). McFarlane ogłosił bowiem, że „Spawn 2” będzie rebootem, nowym rozpoczęciem serii. Film ma być dużo mroczniejszy i straszniejszy (zmiana kategorii z wiekowej PG-13 na R), poza tym McFarlane wspominał o pomyśle usunięcia Spawna w cień, a uczynienia bohaterami i narratorami innych komiksowych postaci: detektywów Sama i Twitcha, znanych z komiksów. Zrobić film gorszy niż oryginał będzie ciężko, ale fakt, że za kontynuację bierze się ta sama ekipa każe przewidywać najgorsze.
• • •
Mortal Kombat 3: Devastation (1997-2010)
Mortal Kombat: Annihilation”, mocno upośledzone dziecko Lawrence’a Kasanoffa, to rówieśnik pierwszego „Spawna”, natomiast planowana trzecia odsłona sagi to – podobnie jak „Spawn 2” – odcinanie się od korzeni. Restart serii planowany był już po premierze „MK 2”, który, choć przyjęty słabiutko, zwrócił się i pozwolił producentom nawet odrobinkę zarobić. Prace jednak przerwano i „MK: Devastation” przez 13 lat – bo premierę wyznaczono na rok 2010 – przechodziła typową męczarnię „development hell”. Zmieniające się scenariusze, wytwórnie walczące o prawa autorskie, a nawet nieszczęśliwe przypadki losowe (film planowano kręcić w okolicach Nowego Orleanu, lecz tereny spustoszył huragan Katrina; nie bez wpływu był też niedawny strajk scenarzystów). Jedyne, co się udawało, to wypuszczanie kolejnych gier komputerowych, nakręcenie serialu i filmów animowanych. Co prawda ostatnio nic nie słychać o tym projekcie, ale data premiery nieubłaganie się zbliża, a pomysły w Hollywood mają to do siebie, że potrafią leżakować bardzo długo i wyskoczyć nagle nie wiadomo skąd. A przecież jeśli jest choć cień szansy na zysk, to żaden producent nie powie „Finish him!” i nie wywali pomysłu ot tak do śmietnika.
• • •
Akademia policyjna 8 (1994-?)
„Akademia policyjna” skończyła się gdzieś w okolicach 3-4 części – kolejne to już coraz bardziej żenujący poziom i, nie oszukujmy się, zupełnie nieśmieszne gagi (natomiast w pierwszych odsłonach wręcz przeciwnie: czy jest ktoś, kto nie pamięta „Błękitnej Ostrygi” albo żartu z mównicą?). Po pięciu latach od „Akademii policyjnej 6”, twórcy spróbowali raz jeszcze i… efektem była sromotna porażka i najgorszy odcinek w serii, czyli wyprawa nierozgarniętych stróżów prawa do Moskwy. Pomysłodawca serii, Paul Maslansky, stwierdził jednak kilka lat temu, że chce jeszcze raz zaryzykować, zwłaszcza widząc wokół wyrastające jak grzyby po deszczu remaki w rodzaju „Starky’ego i Hutcha”. Zdjęcia miały się rozpocząć w 2006, a data premiery wyznaczona była na rok 2007. Na przeszkodzie stanęły oczywiście pieniądze i projekt został odłożony na półkę. Ostatnio jednak pojawiły się głosy, że pomysł ma szansę powodzenia… jako film kierowany bezpośrednio na DVD. Bez komentarza.
• • •
Siedmiu samurajów (1954-2009)
Na fali „lokalizowania” azjatyckich horrorów przypomniano sobie też o innym reprezentatywnym, a w „Hameryce” mało znanym gatunku – filmach o samurajach. Oczywiście najlepszy byłby Kurosawa, ale co wybrać? Odpowiedź: „Siedmiu samurajów” – żeby nie rzucać publiki na głęboką wodę, zawsze można zareklamować film jako remake „Siedmiu wspaniałych”… Rozmowy prowadzono (uwaga, zaskoczenie) z Zhang Ziyi. O Jecie Li i Jackiem Chanie dziwnym trafem zapomniano, ale twórcom nawinął się inny azjatycki gwiazdor… George Clooney. Cały pomysł został rzucony w Cannes, gdzie przy takim nagromadzeniu możnych świata filmowego wręcz nie da się nie rozmawiać o choćby luźnych konceptach, ale niepokoi sam fakt, że takie plotki przeciekają do prasy, a film ma na IMDB status „w produkcji”.
• • •
Jurrasic Park IV (2001-2009)
Pierwsze trzy filmy z serii ukazywały się jak w zegarku, w odstępach 4-letnich. Podobnie miało być i z częścią czwartą, której premierę wyznaczono na rok 2005. Już w 2002 Steven Spielberg ogłosił wstępne plany i wybrał scenarzystę. Rok później pierwsza wersja scenariusza była gotowa, a Sam Neill, który wcześniej wyraził chęć powrotu do roli dr Granta, już przygotowywał się do wylotu na Hawaje, gdzie miały się rozpocząć zdjęcia. Opóźnienia zaczęły się wraz z przerabianiem scenariusza, którego najnowsza wersja skupiała się na niecnych planach potężnej korporacji dążącej do stworzenia z pewnego gatunku drapieżnych dinozaurów… zabójczych najemników (sic!). Choć ekipa była skompletowana, to kolejne wersje scenariusza nie zadowalały Spielberga, który ponoć dążył do idealnego wyważenia przygody i naukowej prawdy. Ostatecznie producent ogłosił, że zdjęcia rozpoczną się w 2007, a premiera nastąpi rok później. Z obsady wypadł Sam Neil, natomiast dołączyli Laura Dern i Richard Attenborough. Na przeszkodzie w realizacji stanął strajk scenarzystów i obecnie premiera przesunięta jest na rok 2009. Ile można opowiadać o krwiożerczych i nad podziw inteligentnych gadach? Jak widać – do bólu. Każda kolejna część serii była słabsza od poprzedniej (i mniej dochodowa), co i tej odsłonie nie wróży najlepiej.
• • •
Mission: Impossible 4 (2006-2010)
Podobnie jak wyżej – każda część nie tylko gorsza od poprzednika, ale i zwyczajnie głupsza. Jednak „M:I 3” przyniósł zysk, więc „show must go on”. Co najciekawsze, nie jest pewne, czy Tom Cruise zagra główną rolę. Przez pewien czas pojawiały się doniesienia, jakoby agenta miała zagrać brzydsza (panie powiedzą pewnie, że wręcz przeciwnie…) połowa Brangeliny, a całość miała być początkiem nowej serii (trylogii?). Brad Pitt szybko jednak zdementował te doniesienia. Tak czy inaczej, tej kury prawie na pewno producenci nie zarżną i czy będzie w niej Ethan Hunt czy nie – „M:I 4” powstanie. Premiera wyznaczona jest na rok 2010.
• • •
Ace Ventura 3 (1995-2008)
Dzięki pierwszemu filmowi – na którym owszem, czasem można było się uśmiechnąć – Jim Carrey zyskał ogromną popularność. Część druga to już totalna porażka, ale niestety nie finansowa – wyprodukowany za około 30 milionów dolarów film zwrócił się wielokrotnie. Dziwne więc, że na triquel trzeba było czekać aż 15 lat. Jim Carrey się nie doczekał i „Ace Ventura 3” powtórzy casus drugiej części „Maski” – bohater zostanie odmłodzony i za skradzioną pandą wielką będzie się uganiał syn oryginalnego Ace’a. Litości…
• • •
Cliffhanger 2: The Dam (1993-?)
Sly jest niczym rozpędzona lokomotywa – nie sposób go zatrzymać. Ale dlaczego po „Rockym” i „Rambo” idzie akurat „Na krawędzi”? Ano dlatego, że był to film, który – nie licząc wspomnianych wyżej serii – przyniósł mu największe zyski (zresztą od kiedy Wesley Snipes siedzi za podatki, odpada kontynuacja równie popularnego „Człowieka Demolki”). Zapowiedź o tyle prawdopodobna, że wiadomo, iż Stallone podpisał kontrakt na reżyserię i udział w dwóch filmach akcji – jednym z nich będzie – o zgrozo! – „Rambo 5”, a drugim? Wiele wskazuje na to, że „Cliffhanger 2”, ale mówi się też o remake’u „Życzenia śmierci”, opartym na scenariuszu twórców „Catwoman”… To się nazywa diabelska alternatywa.
• • •
Street Fighter 2: Legend of Chun Li (1994-2009)
Bezapelacyjnie jeden z najgorszych filmów wszech czasów, bijący na głowę wszystkie inne ekranizacje gier komputerowych, powraca! Co prawda bez Jean Claude’a „Robię Szpagat Na Stołkach” Van Damme’a (który stwierdził ponoć – uwaga! – że od pewnego czasu uważnie dobiera swoje role i w byle czym nie gra!), ale za to z Michaelem Clarkiem Duncanem, znanym z „Mortal Kombat” (i kilku innych mordobić), Robinem Shou i Andrzejem Bartkowiakiem na stołku reżyserskim (przypomnijmy: autor takich „dzieł” jak „Doom” czy „Od kołyski aż po grób”). Fabuła ma się kręcić wokół historii Chun-Li granej przez Kristin Kreuk (co prawda z pochodzenia jest pół-Chinką, ale urodę ma raczej mało azjatycką). Zdjęcia już się rozpoczęły a premiera planowana jest na następny rok.
Źródło: www.beyondhollywood.com
Źródło: www.beyondhollywood.com
• • •
Ptaki (1963-2009)
Po „Psychozie” van Santa przychodzi czas na kolejną (niepotrzebną…) przeróbkę arcydzieła mistrza grozy – „Ptaki” mają się pojawić w kinach już w lipcu następnego roku. Rolę Melanie Daniels ma zagrać Naomi Watts, a całość ma być oparta na oryginalnej historii z opowiadania Daphne du Maurier. Jak Michael Bay (producent) i Martin Campbell (reżyser) mają zamiar to połączyć – opowiadanie ma z filmem wspólny tylko pomysł atakujących ptaków, poza tym cała fabuła jest inna i żadnej M. Daniels tam nie ma – nikt wyjaśnić na razie nie raczy. Jak również rozwiać wątpliwości, że nie będzie to połączenie „Transformersów” z przygodami Jamesa Bonda
koniec
9 czerwca 2008

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
Jarosław Loretz

15 IV 2024

Co zrobić, gdy słyszało się o egipskich hieroglifach, ale właśnie wyłączyli prąd i Internetu nie ma, a z książek jest tylko poradnik o zarabianiu pieniędzy na kręceniu filmów, i nie za bardzo wiadomo, co to te hieroglify? No cóż – właśnie to, co widać na obrazku.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gdzie są naziści z tamtych lat?
Sebastian Chosiński

9 IV 2024

Barbara Borys-Damięcka pracowała w sumie przy jedenastu teatralnych przedstawieniach „Stawki większej niż życie”, ale wyreżyserować było jej dane tylko jedno, za to z tych najciekawszych. Akcja „Człowieka, który stracił pamięć” rozgrywa się latem 1945 roku na Opolszczyźnie i kręci się wokół polowania polskiego wywiadu na podszywającego się pod Polaka nazistowskiego dywersanta.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Ludzie jak krewetki
— Jakub Gałka

Katana zamiast pazurów
— Jakub Gałka

Trzy siostry Thorgala
— Jakub Gałka

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.