Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 23 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Weekendowa Bezsensja: 15 najdziwaczniejszych filmowych kosmitów

Esensja.pl
Esensja.pl
Jeśli myślicie, że „krewetki” z „Dystryktu 9” były jednymi z najbrzydszych i najdziwniejszych potworów w historii kina to… macie rację. Ale było jeszcze sporo innych dziwadeł, które mogłyby z „krewetkami” rywalizować o podium.

Jakub Gałka

Weekendowa Bezsensja: 15 najdziwaczniejszych filmowych kosmitów

Jeśli myślicie, że „krewetki” z „Dystryktu 9” były jednymi z najbrzydszych i najdziwniejszych potworów w historii kina to… macie rację. Ale było jeszcze sporo innych dziwadeł, które mogłyby z „krewetkami” rywalizować o podium.
15. Alf („Alf”)
Zacznijmy delikatnie: oto Gordon Shumway, miłośnik kotów, postać znana i lubiana, alien z gatunku sympatycznych. Skąd więc jego obecność tutaj? A wyobraźcie sobie, że po raz pierwszy w życiu, wyrwani ze snu, w ciemnym pokoju, widzicie nad sobą wielką owłosioną paszczę z nochalem w kształcie rogalika francuskiego…
14. Coś („Coś”)
„Coś” z filmu Carpentera właściwie nie powinno się załapać do tego rankingu, bo nie znamy prawdziwego wyglądu tego kosmity – w filmie widzieliśmy tylko formy w które morfował, chcąc się upodobnić do ziemskich organizmów. Obcy idealnie kopiował ludzi, o ile miał na to czas. Gdy objawiał się w stadiach przejściowych, były to jedne z najbardziej chorych i makabrycznych potworów w historii kina.
13. Audrey II („Mały sklepik z horrorami”)
Przerośnięta rosiczka, która lubuje się nie w owadach, a w ludziach. Pożera i rośnie w rytm muzyki (w końcu to musical), a na koniec okazuje się, że jest z kosmosu. Jedno jest pewne – potrzebuje dentysty.
12. Frank N. Furter („Rocky Horror Picture Show”)
Lubieżny i hedonistyczny transwestyta dr Furter pochodzi z planety Transsexual w galaktyce Transylvania – to chyba wystarcza aby uznać go za obcego. A dziwność? No cóż, Tim Curry nawet bez charakteryzacji wygląda dziwacznie i niepokojąco, a co dopiero tutaj?
11. Jar-Jar Binks („Gwiezdne wojny Epizod I: Mroczne widmo”)
Gunganin z planety Naboo to bodaj najbardziej znienawidzony kosmita w historii kina. Ale nie ma co się dziwić: tego skrzyżowania kaczego dziobu, oślich uszu, krabich oczu na słupkach i najbardziej irytującego zachowania w „odległej galaktyce” po prostu nie da się lubić.
10. Predator („Predator”)
Predatorzy wyglądają niesamowicie cool przez pierwsze 9/10 trwania filmu w którym występują – czyli do czasu gdy zdejmą maskę. W tym momencie ulatuje gdzieś ich cała „fajność” (no dobra, dredy wciąż są zajebiste – szkoda, że nie ma do tego pekaesów…) i zostaje tylko obrzydliwa gęba. Legenda głosi, że przerośnięte żuwaczki podpowiedział Stanowi Winstonowi, specowi od efektów, sam James Cameron.
9. Zabójcze klauny z kosmosu („Killer Klowns From Outer Space”)
Może pod względem charakteryzacji nie ma w tym filmie jakiegoś (nomen omen) kosmosu, ale sam pomysł zasługuje na wyróżnienie. O fabule nie ma co się rozwodzić – tytuł mówi wszystko.
8. Trzy kolorowe ufoludki („Ziemskie dziewczyny są łatwe”)
No dobrze, w tym filmie kosmici akurat nie są szczególnie groźni ani odrażający, ale już sam pomysł żeby ubrać aktorów w różnokolorowe futerka i nałożyć debilne hełmy zakrawa co najmniej o jakąś subkulturę seksualną. Zwłaszcza, że o seks tu chodzi często i gęsto, na szczęście kosmici wcześniej zostają dokładnie ostrzyżeni – więc jeśli chodzi o sceny łóżkowe to jednak są trochę mniej dziwaczne niż kosmiczny kaczor.
7. Kaczor Howard („Kaczor Howard”)
Zmutowany kaczor z kosmosu – poprawność polityczna każe by znalazł się nie wyżej od zmutowanego goryla. W sumie, co dość wyjątkowe w tym zestawieniu, bohater pozytywny. Ale, mimo całej sympatii dla Kaczora Donalda [od redakcji – poglądy polityczne wyrażone w tym tekście są osobistymi poglądami autora] zbliżenia seksualne kosmicznego kaczora z ziemianką to już przegięcie!
6. Mutant („Ta wyspa Ziemia”)
Mutant z planety Metaluna ma w sobie to coś, czego brakowało mikrusowatym najeźdźcom z „Marsjanie atakują” – szczypce. No i okularo-oczy też są bardziej wyraziste, a i odsłonięty mózg jakby większy. Tylko te gacie…
5. Wenusjanin („It Conquered the World”)
Wenusjański potwór chce przejąć kontrolę nad Ziemią za pomocą kontroli umysłów, wmawiając najpierw naiwnym ziemianom, że chodzi o wyeliminowanie wszystkich emocji – by żyło się lepiej oczywiście. Wielki stożkowaty mózg, ściągnięte brwi i długie gumowe kły, taaak… ten pan naprawdę wzbudza zaufanie.
4. Brainbug („Żołnierze kosmosu”)
To jest twarz (sic!) robala z „Żołnierzy kosmosu” i to jednego z tych ważniejszych. Ponieważ wyraz tej… „twarzy” kojarzy się dość jednoznacznie, odpuścimy sobie komentarz.
3. Pizza the Hutt („Kosmiczne jaja”)
Czy można wpaść na jeszcze bardziej zakręcony pomysł: człowiek-pizza i chodząca kryptoreklama w jednym, a po godzinach trzęsący galaktyką gangster? Skończył jak żył – samozeżarł się na śmierć.
2. Ro-Man („Robot Monster”)
Czyli po naszemu Romuś – bohater bodaj drugiego po „Planie 9 z kosmosu” najgorszego filmu SF w historii. Czy można się spodziewać czegoś innego po obrazie w którym kosmitą jest goryl z głową chowaną w archaicznym hełmie płetwonurka z doczepionymi antenkami?
1. Blob („The Blob’)
Blob to przypominająca babciny dżemik czerwonawa galareta z kosmosu. Galareta pożerająca ludzi oczywiście. Dziś wygląda to co najmniej zabawnie, ale trzeba przyznać, że to jedna z bardzo niewielu prób odejścia od antropomorfizowania obcych, co stawia tego obcego wyżej niż kosmiczne goryle, owady, kaczki i inne roślinki.
koniec
17 października 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
Jarosław Loretz

15 IV 2024

Co zrobić, gdy słyszało się o egipskich hieroglifach, ale właśnie wyłączyli prąd i Internetu nie ma, a z książek jest tylko poradnik o zarabianiu pieniędzy na kręceniu filmów, i nie za bardzo wiadomo, co to te hieroglify? No cóż – właśnie to, co widać na obrazku.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gdzie są naziści z tamtych lat?
Sebastian Chosiński

9 IV 2024

Barbara Borys-Damięcka pracowała w sumie przy jedenastu teatralnych przedstawieniach „Stawki większej niż życie”, ale wyreżyserować było jej dane tylko jedno, za to z tych najciekawszych. Akcja „Człowieka, który stracił pamięć” rozgrywa się latem 1945 roku na Opolszczyźnie i kręci się wokół polowania polskiego wywiadu na podszywającego się pod Polaka nazistowskiego dywersanta.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Chodzi o dobre historie i ciekawych bohaterów
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jakub Gałka, Kamil Witek, Konrad Wągrowski, Michał Kubalski

Porażki i sukcesy 2013, czyli filmowe podsumowanie roku
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Krzysztof Spór, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Wrzesień 2013 (2)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.