Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Weekendowa Bezsensja: Zrób to sam: 7 prostych sposobów na przepoczwarzenie się w kosmitę

Esensja.pl
Esensja.pl
Wszyscy chwalą „Dystrykt 9” za efekty specjalne i kreację obcych. Ale przecież nie trzeba wydawać milionów na komputery by stworzyć wiarygodnego kosmitę – przez dziesiątki lat kino pokazywało obcych w dużo prostszy sposób. I tym właśnie się inspirowaliśmy tworząc poniższy poradnik.

Jakub Gałka

Weekendowa Bezsensja: Zrób to sam: 7 prostych sposobów na przepoczwarzenie się w kosmitę

Wszyscy chwalą „Dystrykt 9” za efekty specjalne i kreację obcych. Ale przecież nie trzeba wydawać milionów na komputery by stworzyć wiarygodnego kosmitę – przez dziesiątki lat kino pokazywało obcych w dużo prostszy sposób. I tym właśnie się inspirowaliśmy tworząc poniższy poradnik.
1. Antenki
Klasyka. Każde dziecko wie, że obcy mają antenki, tylko nikt nie wie po co. Że niby jak te ślimaki? A może mogą na bieżąco, telepatycznie mecze Ligi Mistrzów oglądać dzięki temu? Bardzo proste do zrobienia, wystarczy nieco zapuścić włosy (coby ukryć miejsce łączenia antenek z czaszką) i na super-gluta dokleić wycięte z kartonu gadżety. Na zdjęciu wersja kombinowana – dodatkowo z kolorkami.
2. „Elfie” uszy
No dobra, Spock to akurat niedotykalna klasyka, ale przecież nie był jedyny. Po nim (i pewnie przed nim) filmowi spece od charakteryzacji „jechali uszami” często i gęsto. Pytanie tylko, co właściwie miałyby dawać tym gatunkom spiczaste uszy? Lepszy słuch? Przecież nawet małżowina nie jest powiększona… Sposób przyrządzenia: modelina, plastelina i inne łatwo formowalne tworzywa – byle tylko w kolorze naszych uszu.
3. Zdeformowane czółka
Przyznajmy, komandor porucznik Worf wygląda dzięki temu bardziej wojowniczo, ale już klingońskie kobiety… To prawie jak kobiety krasnoludzkie! W każdym razie nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić innego ewolucyjnego wyjaśnienia dla wyrostków kostnych na czołach niż skoligacenie z nosorożcami. Zrobienie sobie czegoś takiego na czole to już wyższa szkoła jazdy, ale jesteśmy pewni, że da się to przeprowadzić domowymi sposobami.
4. Kolorowa skóra
Nie przypadkowo umieszczamy tutaj zdjęcie z najnowszego „Star Treka” – w końcu to seria bardzo zasłużona dla kolorów: zielone ludziki, pierwszy pocałunek z Murzynką etc. Wciąż nie wyjaśnia to jednak samej istoty malowania aktorów na nieludzkie kolory (poza tym, że to wygodniejsze niż przylepianie uszu czy antenek). Że niby ci kosmici wydzielają chlorofil i przeprowadzają fotosyntezę czy jak? Ten „kostium” jest tak banalnie prosty do wykonania, że nie będziemy tłumaczyć.
5. Kolorowe szkła kontaktowe
Prawdziwe pole do popisów dla eksperymentatorów. Co prawda ciężko coś takiego stworzyć domowymi sposobami, ale można bez problemu nabyć za niewielką cenę i to w niesamowitej obfitości odmian. Sprzedawane są soczewki a’la smok, jaszczurka, zombie, całe czarne, czerwone, z błyskawicami, z czaszkami na źrenicach… Nie, nie potrafimy wyjaśnić, dlaczego człekopodobny kosmita miałby mieć czerwone oczy.
6. Łysa pała
Najprostszy i najtańszy sposób, by zrobić się „na kosmitę” – ogolić czaszkę. Dla lepszego efektu można domalować sobie mazakiem jakieś żyłki, plamki itp. Że niby mózg jest tak duży (wyewoluowany znaczy się), że aż rozsadza nienadążającą za jego rozrostem czaszkę!
7. Dziwaczna fryzura lub zarost
W jakimś stopniu wariacja na temat powyższego sposobu, nieco trudniejsza, ale za to efekt jest wyjątkowy – obcość, ale nie żałosna, wręcz dostojna (w przypadku Minga). A zresztą spójrzcie na obrazki – wyjątkowo dwa, bo dwie różne odmiany tu można wyróżnić: pracę na czubku czaszki i na twarzy (tutaj w pozycji uprzywilejowanej są mężczyźni). Maszynka, trymer, żel do włosów i jazda!
• • •
A teraz, skoro już wiecie jak szybko i tanio wcielić się w przybysza z innej galaktyki – mini konkurs. Do końca października czekamy na Wasze zdjęcia w stworzonych według powyższego poradnika kostiumach. Aby mieć pewność, że Wy to Wy, a zdjęcie jest świeże i aktualne, powinna być na nim widoczna okładka najnowszego numeru Esensji. Nagroda: weekend z Gailą (tą Orionką) w luksusowym hotelu. Lub jakaś inna.
koniec
17 października 2009

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

„Kobra” i inne zbrodnie: J-23 na tropie A-4
Sebastian Chosiński

16 IV 2024

Domino – jak wielu uważa – to takie mniej poważne szachy. Ale na pewno nie w trzynastym (czwartym drugiej serii) odcinku teatralnej „Stawki większej niż życie”. tu „Partia domina” to nadzwyczaj ryzykowna gra, która może kosztować życie wielu ludzi. O to, by tak się nie stało i śmierć poniósł jedynie ten, który na to ewidentnie zasługuje, stara się agent J-23. Nie do końca mu to wychodzi.

więcej »

Z filmu wyjęte: Bo biblioteka była zamknięta
Jarosław Loretz

15 IV 2024

Co zrobić, gdy słyszało się o egipskich hieroglifach, ale właśnie wyłączyli prąd i Internetu nie ma, a z książek jest tylko poradnik o zarabianiu pieniędzy na kręceniu filmów, i nie za bardzo wiadomo, co to te hieroglify? No cóż – właśnie to, co widać na obrazku.

więcej »

„Kobra” i inne zbrodnie: Gdzie są naziści z tamtych lat?
Sebastian Chosiński

9 IV 2024

Barbara Borys-Damięcka pracowała w sumie przy jedenastu teatralnych przedstawieniach „Stawki większej niż życie”, ale wyreżyserować było jej dane tylko jedno, za to z tych najciekawszych. Akcja „Człowieka, który stracił pamięć” rozgrywa się latem 1945 roku na Opolszczyźnie i kręci się wokół polowania polskiego wywiadu na podszywającego się pod Polaka nazistowskiego dywersanta.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Więcej wszystkiego co błyszczy, buczy i wybucha?
— Miłosz Cybowski, Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Nieprawdziwi detektywi
— Jakub Gałka

O tych, co z kosmosu
— Paweł Ciołkiewicz, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Adam Kordaś, Michał Kubalski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wszyscy za jednego
— Jakub Gałka

Pacjent zmarł, po czym wstał jako zombie
— Adam Kordaś, Michał Kubalski, Jakub Gałka, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jarosław Robak, Beatrycze Nowicka, Łukasz Bodurka

Chodzi o dobre historie i ciekawych bohaterów
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jakub Gałka, Kamil Witek, Konrad Wągrowski, Michał Kubalski

Porażki i sukcesy 2013, czyli filmowe podsumowanie roku
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Krzysztof Spór, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski

Przygody drugoplanowe
— Jakub Gałka

Ranking, który spadł na Ziemię
— Sebastian Chosiński, Artur Chruściel, Jakub Gałka, Jacek Jaciubek, Michał Kubalski, Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Esensja ogląda: Wrzesień 2013 (2)
— Sebastian Chosiński, Jakub Gałka, Jarosław Loretz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.