Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja ogląda: Listopad 2016 (1)
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Pierwsza listopadowa edycja „Esensja ogląda” zawiera trzy recenzje: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”, „Wizyta” i ’The Boy”.

Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Esensja ogląda: Listopad 2016 (1)
[ - recenzja]

Pierwsza listopadowa edycja „Esensja ogląda” zawiera trzy recenzje: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”, „Wizyta” i ’The Boy”.
Kino
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stella Nostra
(2015, reż. Pontus Klänge, Walter Söderlund)
Marcin Mroziuk [80%]
Fani twórczości Martina Widmarka raczej nie będą rozczarowani kinową wersją „Biura Detektywistycznego Lassego i Mai”, ale trzeba zaznaczyć, że film jest adresowany jednak do nieco starszych dzieci niż książki z tej serii. Wynika to z tego, że poznajemy tutaj zupełnie nową historię, przy czym fabuła jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku książkowych „Tajemnic…”, a w dodatku jesteśmy świadkami scen, które mogą być naprawdę mocnym przeżyciem dla młodych widzów. Po specyficznych rysunkach Heleny Willis spore wrażenie robią również wyraziste kolory strojów i scenografii, ale z pewnością takie rozwiązanie jest dla dzieci akurat naprawdę atrakcyjne wizualnie.
„Stella Nostra” to doprawdy brawurowa mieszanka wątków rodem z „Romea i Julii” (na szczęście ze zdecydowanie bardziej optymistycznym zakończeniem) oraz kina gangsterskiego (aczkolwiek takiego z przymrużeniem oka), ale oczywiście i tak najważniejszymi postaciami pozostają młodzi detektywi z Valleby. Tym razem Lasse i Maja będą musieli nie tylko rozwikłać zagadkę tajemniczego zniknięcia cennego brylantu, ale także stawić czoła członkom dwóch zwaśnionych rodzin mafijnych, którzy nieoczekiwanie przybyli jako goście na ślub – dobrze nam znanych z „ Tajemnicy kawiarni ” – Sary Bernard i Dina Paniniego. O ile włoskie korzenie pana młodego były zawsze oczywiste, o tyle zaskakujące okazuje się odkrycie, że jego wybranka również ma związki z Sycylią, a co gorsza ich rodziny od dawna rywalizują ze sobą!
Młodzi widzowie mogą więc tutaj liczyć nie tylko na ciekawą intrygę kryminalną, ale także na trzymającą w napięciu i dynamicznie toczącą się akcję. Istotne jest również, że twórcom nie zabrakło poczucia humoru i wiele postaci zostało celowo przerysowanych – w szczególności dotyczy to dwóch wyrazistych matek chrzestnych, świetnie zagranych przez Christine Meltzer oraz Alexandrę Rapaport. Nie można też nie wspomnieć o odtwórcach dwóch głównych ról, gdyż Lukas Holgersson jako Lasse i Amanda Pajus jako Maja wypadają na ekranie całkiem naturalnie i są bez wątpienia poważnym atutem tego filmu. Wszystko to razem sprawia, że „Stella Nostra” wzbudza niekłamany zachwyt młodych widzów, a towarzyszący im w trakcie seansu rodzice także nie powinni narzekać na nudę.
DVD / BD
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wizyta
(2015, reż. M. Night Shyamalan)
Jarosław Loretz [60%]
To interesujące, że dopiero z niskim budżetem Shyamalan jest w stanie zrobić film mający ręce i nogi. Odwrotnie niż cała reszta renomowanych hollywoodzkich twórców. Szkoda tylko, że doszedł do tego wniosku tak późno, po tylu knotach, które po drodze spłodził, topiąc w wirtualnej toalecie miliony dolarów owinięte wokół niewyobrażalnych ilości szarych komórek widzów, którzy dali się nabrać na wizytę w kinie czy na zakup płyty. A tu się nagle okazało, że kameralna, pozbawiona znanych nazwisk w obsadzie i nakręcona w bardzo oszczędnych plenerach „Wizyta” potrafi i doskonale przykuć do ekranu, i rozbudzić zaniepokojenie, a w końcu i zaskoczyć paroma niespodziewanymi dla zaoceanicznego kina scenami, skutecznie odejmującymi apetyt na piwko i kiełbaskę po seansie. Warto jednak zaznaczyć, że mimo przypiętej filmowi łatki pod tytułem horror jest on dość daleki od kina grozy i należałoby go raczej zaszufladkować jako klasyczny (w rozumieniu gatunkowym) thriller.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
The Boy
(2016, reż. William Brent Bell)
Jarosław Loretz [40%]
Ech, co tu wiele pisać… Bardzo spokojna opowieść gotycka, lekko podtopiona w dramacie obyczajowym, umiejętnie sfilmowana w nastrojowych wnętrzach i nadzwyczaj kulturalnie zagrana (wciąż ciepło wspominam naturalny, głęboki śmiech Lauren Cohan), bez problemu potrafi wytworzyć świetny klimat niepewności i nie do końca rozpoznanego zagrożenia. Widz – przynajmniej ten liczący na ciekawą, nieszablonowo poprowadzoną historię, nie siedzący jak na szpilkach w oczekiwaniu na gejzery krwi i wyskakujące z każdego kąta mordercze duchy – łagodnie jest wciągany krok po kroku w tajemnicę, wespół z bohaterką odkrywając kolejne detale dziwacznego zlecenia, którego istotą jest niańczenie nie dziecka, a zwyczajnej, porcelanowej lalki. Historia stopniowo nabiera kolorów, intryga leciutko się plącze i już – za momencik – coś zacznie się wyjaśniać, gdy na kwadrans przed końcem twórcy z zaskoczenia walą fabułę (i widza) nieheblowaną dechą przez łeb, i to kilka razy z rzędu. Nie narażając się na zarzuty o spoilerowanie mogę napisać tylko tyle, że zakończenie jest do bólu sztampowe, tępe i stoi w zupełnej sprzeczności stylistycznej z resztą filmu. To zupełnie tak, jakby ostatni fragment smakowitego ciastka z kremem i nutką czekolady wypełnić „dla wzmocnienia efektu” owiniętym w mortadelę kawałem wędzonej makreli. No uczta, że hej…
koniec
5 listopada 2016

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Klasyka kina radzieckiego: Said – kochanek i zdrajca
Sebastian Chosiński

24 IV 2024

W trzeciej części tadżyckiego miniserialu „Człowiek zmienia skórę” Bension Kimiagarow na krótko rezygnuje z socrealistycznej formuły opowieści i przywołuje dobre wzorce środkowoazjatyckich easternów. Na ekranie pojawiają się bowiem basmacze, których celem jest zakłócenie budowy kanału. Ten wątek służy również scenarzystom do tego, by ściągnąć kłopoty na głowę głównego inżyniera Saida Urtabajewa.

więcej »

Fallout: Odc. 3. Oko w oko z potworem
Marcin Mroziuk

22 IV 2024

Nie da się ukryć, że pozbawione głowy ciało Wilziga nie prezentuje się najlepiej, jednak ważne okazuje się to, że wciąż można zidentyfikować poszukiwanego zbiega z Enklawy. Obserwując rozwój wydarzeń, możemy zaś dojść do wniosku, że przynajmniej chwilowo szczęście opuszcza Lucy, natomiast Maximus ląduje raz na wozie, raz pod wozem.

więcej »

East Side Story: Czy można mieć nadzieję w Piekle?
Sebastian Chosiński

21 IV 2024

Mariupol to prawdopodobnie najboleśniej doświadczone przez los ukraińskie miasto w toczonej od ponad dwóch lat wojnie. Oblężone przez wojska rosyjskie, przez wiele tygodni sukcesywnie niszczone ostrzałami z lądu, powietrza i morza. Miasto zamordowane po to, by złamać opór jego mieszkańców i ukarać ich za odrzucenie „ruskiego miru”. O tym opowiada dokument Maksyma Litwinowa „Mariupol. Niestracona nadzieja”.

więcej »

Polecamy

Knajpa na szybciutko

Z filmu wyjęte:

Knajpa na szybciutko
— Jarosław Loretz

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Z tego cyklu

Marzec 2018 (2)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Luty 2018 (2)
— Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Luty 2018 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Styczeń 2018 (1)
— Jarosław Loretz

Grudzień 2017 (4)
— Konrad Wągrowski

Grudzień 2017 (3)
— Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017 (2)
— Sebastian Chosiński

Grudzień 2017 (1)
— Piotr Dobry, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Listopad 2017 (3)
— Jarosław Loretz, Kamil Witek

Tegoż twórcy

Dobry, zły i łamliwy
— Konrad Wągrowski

Rozszczepieni
— Jarosław Robak

Logika jest dla słabych
— Agnieszka Szady

SPF – Subiektywny Przegląd Filmów (3)
— Jakub Gałka

Zostaliście ostrzeżeni!
— Ewa Drab

Mroczny azyl
— Marcin Łuczyński

Trzy Zwroty Shyamalana
— Konrad Wągrowski

Boskie objawienie przez najeźdźców z kosmosu
— Konrad Wągrowski

Niektóre można nagiąć, inne można złamać
— Michał Chaciński

Opowieść filadelfijska
— Olgierd Moczulski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.