Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja ogląda: Listopad 2016 (2)
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
W kolejnej listopadowej edycji „Esensja ogląda” dwie kinowe świeżynki (no, w miarę) – „Doktor Strange” i „Sekretne życie zwierzaków domowych” oraz starsza pozycja DVD. Zapraszamy!

Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Esensja ogląda: Listopad 2016 (2)
[ - recenzja]

W kolejnej listopadowej edycji „Esensja ogląda” dwie kinowe świeżynki (no, w miarę) – „Doktor Strange” i „Sekretne życie zwierzaków domowych” oraz starsza pozycja DVD. Zapraszamy!
Kino
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Doktor Strange
(2016, reż. Scott Derrickson)
Agnieszka ‘Achika’ Szady [60%]
Uniwersum Marvela tym razem od strony, powiedzmy, mistycznej. Benedict Cumberbatch w roli zarozumiałego chirurga, którego życie legło w gruzach na skutek okaleczeń w wypadku. W nepalskim niby-klasztorze stopniowo uczy się korzystania z czegoś w rodzaju kosmicznej energii; w pewnym momencie musi zdecydować, czy chce odzyskać karierę zawodową (którą najwyraźniej zbudował po części na unikaniu źle rokujących pacjentów), czy walczyć z istotą pochodzącą z innego wymiaru. Jak dla mnie, wybór, którego dokonuje doktor, nie został przekonująco przedstawiony. Bohater ulega argumentacji, że będzie robił to samo, co w szpitalu – ratował ludzi – ale z tego, co widzieliśmy wcześniej wynika, że interesuje go własna perfekcja, nie dobro innych. Sytuację komplikuje fakt, że „ci dobrzy” okazują się moralnie dwuznaczni… czy może raczej powinni się ukazać, bo dramatyzm sytuacji zupełnie do mnie nie przemówił. zawiódł także główny antagonista Kaecilius, zbyt mało obecny na ekranie, aby mógł budzić jakiekolwiek emocje.
Aktorsko film jest na poziomie, choć Cumberbatch nie stworzył postaci, której miałabym ochotę kibicować, może zbytnio się zafiksował na „graniu Sherlockiem”? Na szóstkę z plusem zasługują natomiast efekty specjalne – zawijanie przestrzeni zapiera dech, poza tym zostało sensownie wplecione w fabułę. Humor jest dawkowany oszczędnie, niczym w losach Kapitana Ameryki, jednak w „Doktorze Strange” cały nastrój jest zupełnie inny, osuwający się w dość kiczowate fantasy (peleryna lewitacji? serio?), więc odrobina autoironii byłaby całkiem na miejscu.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Sekretne życie zwierzaków domowych
(2016, reż. Chris Renaud, Yarrow Cheney)
Agnieszka ‘Achika’ Szady [60%]
Fabuła oparta jest na znanym, aczkolwiek jeszcze nie do końca zajeżdżonym schemacie: ktoś gubi się w ogromnym mieście i wpada w tarapaty, a przyjaciele starają się go odnaleźć, najczęściej wpadając przy tym w tarapaty znacznie większe. Jeśli mamy dwóch osobników płci męskiej pałających do siebie dogłębną niechęcią, to jest jasne, że krok po kroku staną się przyjaciółmi. Jeśli mamy zimnokrwistego zabójcę, to jego serce skruszy urok naiwnej osobniczki płci żeńskiej. Do kompletu brakuje jeszcze słabeusza, który „uwierzy w siebie”, ale tego banału twórcy scenariusza nam na szczęście oszczędzili… choć pewna postać ukazuje zupełnie niespodziewaną twarz. Ekhm, pyszczek.
Film zawiera mnóstwo znakomitego humoru, scena wyciskająca łzy jest krótka i nienachalna, a fragmenty, gdzie bohaterom zagraża koci gang, budzą naprawdę nieprzyjemny dreszczyk. Do tego ujął mnie psychodeliczny sen bohaterów w wytwórni wędlin – układy choreograficzne tańczących parówek przypominają co bardziej zwariowane pomysły Disneya, na przykład z „Fantazji” czy „Pięknej i Bestii” (scena obiadu).
DVD / BD
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Terytorium wroga
(2011, reż. Stéphane Rybojad)
Marcin Mroziuk [60%]
Nie da się ukryć, że scenariusz „Terytorium wroga” nie grzeszy nadmierną oryginalnością, ale mankament ten w znacznym stopniu rekompensuje widowiskowość filmu. Kiedy sześciu komandosów wyrusza w celu uwolnienie francuskiej dziennikarki i jej lokalnego współpracownika, którzy zostali porwani w Afganistanie, to przecież naprawdę nie jest trudno przewidzieć, że nie wszystko potoczy się zgodnie z planem. Z dużym prawdopodobieństwem możemy też zakładać, że misja ta raczej nie zakończy się całkowitym fiaskiem, więc w miarę rozwoju wydarzeń zastanawiamy się głównie nad tym, komu z ośmioosobowej grupki bohaterów uda się przeżyć. Trzeba z kolei przyznać, że niezbyt liczne grono pozytywnych postaci i obdarzenie ich wyrazistymi cechami w połączeniu z całkiem przyzwoitym aktorstwem sprawiają, że losy bohaterów rzeczywiście budzą nasze zainteresowanie – i nie bez znaczenia dla ugruntowania naszych emocji są rozgrywające się we Francji scenki poprzedzające wyprawę komandosów do Afganistanu. Zdecydowanie można mieć jednak zastrzeżenia co do sensowności niektórych działań podejmowanych przez bohaterów w trakcie samej ucieczki przez ścigającymi ich ludźmi Zaiefa – w szczególności trudno zrozumieć decyzję o powrocie komandosów do wioski, którą właśnie zaatakowali talibowie, skoro znacząco zmniejszało to szanse powodzenia całej misji! Na szczęście szybkie tempo akcji sprawia, że łatwiej nam przymknąć oko także na nie zawsze realistyczny przebieg starć (no cóż, niektórych kule po prostu się nie imają…), a prawdziwą ozdobą filmu są przepiękne plenery (tutaj należą się wyrazy uznania dla odpowiedzialnego za zdjęcia Davida Jankowskiego). Można więc obejrzeć ten film nawet z pewną przyjemnością, ale do zachwytu daleko.
koniec
10 listopada 2016

Komentarze

11 XI 2016   19:08:02

Pani Agnieszko, zaskoczyła mnie ocena "Dr. Strange'a". Mnie osobiście efekty zmęczyły, całe to "fraktalowanie". Za to ujrzałem dystans i dużo humoru. Więcej a na pewno tyle samo co w "Ant-Manie" i "Strażnikach Galaktyki". Może ciut autoironii zabrakło, jak zobaczyłem pelerynelę, to czekałem aż wyskoczy Harry zza winkla, ale sceny sytuacyjne z ową peleryną nawet mnie rozśmieszyly. Znudzony już marvelowskimi produkcjami muszę napisać, że ta mi się spodobała najbardziej od czasu pierwszego Iron Man (przy czym go nie przebiła). Pewnie jeszcze z czasem mi się opinia o filmie zmieni.
Pozdrawiam serdecznie, Mr Doktor ;-)

15 XI 2016   22:04:45

Oceny w granicach 60-70% są dla mnie zawsze trudne, a jeszcze czasami ktoś wyciągnie, że "film X oceniłaś tak samo, a recenzja była bardziej/mniej entuzjastyczna". Fraktalowanie - doskonały opis! Mnie przypominały się efekty widziane w kalejdoskopie, kiedy obraz stopniowo zwija się lub rozwija jak wachlarz, więc pewnie przemówił przeze mnie sentyment do dzieciństwa.

09 XII 2016   08:10:42

Pani Agnieszko, "Dr. Strange", o czym należy pamiętać, jest ekranizacją komiksu Marvela, któremu zawsze najbliżej było do fantasy, i to często dość mrocznego. Stąd taki, a nie inny nastrój całego filmu. Nie rozumiem również przytyku w stronę peleryny lewitacji - przecież jest to, obok Oka Agamoto, jeden z głównych rekwizytów naszego bohatera, od lat 60. obecny w komiksach. Jak bez niego stworzyć film o Strange'u? To tak jakby odebrać Thorowi Młot, bo zbyt niedorzeczny, a Kapitanowi tarczę, bo kolorowa.

09 XII 2016   10:57:39

Ale przecież fakt, że coś występuje w komiksie nie oznacza, że automatycznie ma mi się podobać...

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Fallout: Odc. 2. Elementy układanki zaczynają do siebie pasować
Marcin Mroziuk

19 IV 2024

Z jednej strony trudno nam zachować powagę, gdy obserwujemy, jak bardzo zachowanie Lucy nie pasuje do zwyczajów i warunków panujących na powierzchni. Z drugiej strony w miarę rozwoju wydarzeń wygląda na to, że właśnie ta młoda kobieta ma szansę wykonać z powodzeniem misję, która na pierwszy rzut oka jest ponad jej siły.

więcej »

Klasyka kina radzieckiego: Odcięta głowa Jima Clarka
Sebastian Chosiński

17 IV 2024

Niby powinny cieszyć nas wielkie sukcesy odnoszone przez polskich artystów poza granicami kraju. A powieść Brunona Jasieńskiego „Człowiek zmienia skórę” bez wątpienia taki sukces odniosła. Tyle że to sukces bardzo gorzki: po pierwsze – książka była typowym przejawem literatury socrealistycznej, po drugie – nie uchroniła autora przed rozstrzelaniem przez NKWD. Cztery dekady po jego śmierci na jej podstawie powstał w sowieckim Tadżykistanie telewizyjny serial.

więcej »

Co nam w kinie gra: Perfect Days
Kamil Witek

16 IV 2024

„Proza życia według klozetowego dziada” może nie brzmi za zbyt chwytliwy filmowy tagline, ale Wimowi Wendersowi chyba coraz mniej zależy, aby jego filmy cechowały się przede wszystkim potencjałem na komercyjny sukces. Zresztą przepełnione nostalgią „Perfect Days” koresponduje całkiem nieźle z powoli podsumowującym swoją twórczość Niemcem, który jak wielu starych mistrzów, powoli zaczyna odchodzić do filmowego lamusa. Nie znaczy to jednak, że zasłużony reżyser żegna się z kinem. Tym bardziej że (...)

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja ogląda: Sierpień 2017 (1)
— Sebastian Chosiński, Piotr Dobry

Esensja ogląda: Lipiec 2017 (2)
— Sebastian Chosiński, Jarosław Loretz

Magia i mózg
— Piotr Dobry

Kiedyś już tu byliśmy
— Gabriel Krawczyk

Z tego cyklu

Marzec 2018 (2)
— Sebastian Chosiński, Grzegorz Fortuna, Krzysztof Spór, Konrad Wągrowski

Marzec 2018 (1)
— Piotr Dobry, Marcin Mroziuk, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Luty 2018 (2)
— Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Luty 2018 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski, Kamil Witek

Styczeń 2018 (1)
— Jarosław Loretz

Grudzień 2017 (4)
— Konrad Wągrowski

Grudzień 2017 (3)
— Jarosław Loretz, Konrad Wągrowski

Grudzień 2017 (2)
— Sebastian Chosiński

Grudzień 2017 (1)
— Piotr Dobry, Jarosław Loretz, Marcin Mroziuk

Listopad 2017 (3)
— Jarosław Loretz, Kamil Witek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.