Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Złota Palma dla Michaela Moore’a

Esensja.pl
Esensja.pl
Konrad Wągrowski
Główną nagrodę 57 festiwalu filmowego w Cannes jury pod przewodnictwem Quentina Tarantino przyznało filmowi Michaela Moore′a "Fahrenheit 9/11".

Konrad Wągrowski

Złota Palma dla Michaela Moore’a

Główną nagrodę 57 festiwalu filmowego w Cannes jury pod przewodnictwem Quentina Tarantino przyznało filmowi Michaela Moore′a "Fahrenheit 9/11".
Wszystko wskazuje na to, że jury festiwalu w Cannes lubi wywołać zamieszanie i rozgłos wobec swojego festiwalu. Tak było, gdy jury z Clintem Eastwoodem na czele przyznało Złotą Palmę "Pulp Fiction" dystansując faworyzowany nie tylko przez polskie media "Czerwony" Kieślowskiego. To, czy ta decyzja była słuszna najlepiej widać po latach. Dwa lata temu wygrał niefaworyzowany nawet przez polskie media "Pianista", w zeszłym roku zaskoczeniem był "Słoń" Van Santa. Ale to wszystko nic w porównaniu z tym, co będzie działo się po tegorocznej decyzji...
Główną nagrodę 57 festiwalu jury pod przewodnictwem Quentina Tarantino przyznał filmowi "Fahrenheit 9/11" Michaela Moore′a znanego w Polsce z dokumentu "Zabawy z bronią". Tam już można było zapoznać się z negatywnym odniesieniem Moore′a do swojego kraju, a właściwie do rządzących nim ludzi i wielkich korporacji. Moore oskarżał panujący w Ameryce propagowany przez media i władze kult strachu nakręcający lawinę przemocy (wiem, to uproszczenie). W "Fahrenheit 9/11" (tytuł nawiązuje do powieści Raya Bradbury′ego) Moore idzie dalej - interpretując wydarzenia z 9 września 2001 roku i ich następstwa, oskarża bezpośrednio rząd George′a Busha o to, że z jednej strony zamach był dla niego pretekstem do kolejnych wojen, a z drugiej strony już od dawna Bush miał ścisłe kontakty z rodziną Bin Ladenów, po zamachu pomagając im opuścić USA. Saudyjscy finansiści mieli wcześniej finansować kampanię Busha.
Tyle wiemy o filmie, jego wartości artystycznej na razie nie możemy ocenić, choć prawdopodobieństwo wyświetlania go w Polsce jest z pewnością wyższe niż w USA, gdzie zrezygnował z dystrybucji Disney. Niezależnie jednakże od owej wartości (Moore udowodnił w "Zabawach z bronią", że twórcą jest utalentowanym, wiemy też, że jakieś bezstronne spojrzenie go nie interesuje) film jest polityczną bombą i nie ma lepszego okresu, aby ją detonować. Konflikt w Iraku trwa, Al-Kaida wykonuje zamachy, a wybory prezydenckie w USA już za kilka miesięcy i kampania w toku. Nie da się ukryć - Cannes poszło na wojnę z Waszyngtonem. Czy to dla festiwalu dobrze czy źle, czy to decyzja polityczna mająca na celu zwiększenie rozgłosu dla Cannes i utarcie nosa amerykańskim władzon, czy odważny werdykt nagradzający ciekawy i ważny film - czas pokaże. A nam będzie łatwiej odpowiedzieć na to pytanie, gdy już zobaczymy film Moore. Niezależnie od tego, po raz pierwszy film i decyzja festiwalowego jury może wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w największym światowym mocarstwie...
A oto komplet nagród z tegorocznego Cannes:
Złota Palma: "Fahrenheit 9/11" Michaela Moore′a (USA)
Grand Prix jury: "Old Boy" Park Chan-wook (Korea Południowa)
Nagroda za najlepszą rolę żeńską: Maggie Cheung za rolę w filmie "Clean" (Francja)
Nagroda za najlepszą rolę męską: Yagira Yuuya za rolę w filmie "Nobody Knows" (Japonia)
Nagroda za reżyserię: Toni Gatlif za film "Exils" (Francja)
Nagroda za scenariusz: Agnes Jaoui i Jean-Pierre Bacri za "Comme une image" (Francja)
Nagroda Jury: Irma P. Hall za rolę w filmie "Ladykillers" (USA)
Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: "Trafic" (Rumunia)
Złota Kamera: "Mon tresor" (Izrael)
koniec
22 maja 2004

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Promocja: Z ekranu komputera na dywan – najlepsze LEGO dla graczy

11 IV 2024

W świecie pełnym ekscytujących gier komputerowych LEGO wkracza na scenę, oferując szeroki wybór zestawów, które przenoszą ulubione światy wirtualne prosto na dywan w pokoju malucha. Dla fanów gier, zarówno młodych, jak i tych bardziej dojrzałych, LEGO stworzyło zestawy, które zapewniają godziny wspaniałej zabawy. Jakie jest najlepsze LEGO dla graczy? Wybierz je wspólnie z nami!

więcej »

Promocja: Porównanie wymagań systemowych pomiędzy wersją PC a konsolową gry Wiedźmin 3

2 IV 2024

Gra Wiedźmin 3 dostępna jest na komputery osobiste, a także na takie konsole jak PlayStation 4 i Xbox One. Każda z tych platform ma swoje zalety i wady. Dlatego wybór platformy sprzętowej nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Przede wszystkim bardzo istotny jest efekt wizualny. Warto zatem poznać różnice w wymaganiach sprzętowych między wersją na PC a wersją na konsolę.

więcej »

Polecamy

Bo biblioteka była zamknięta

Z filmu wyjęte:

Bo biblioteka była zamknięta
— Jarosław Loretz

Wilkołaki wciąż modne
— Jarosław Loretz

Precyzja z dawnych wieków
— Jarosław Loretz

Migrujące polskie płynne złoto
— Jarosław Loretz

Eksport w kierunku nieoczywistym
— Jarosław Loretz

Eksport niejedno ma imię
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy – kontynuacja
— Jarosław Loretz

Polski hit eksportowy
— Jarosław Loretz

Zemsty szpon
— Jarosław Loretz

Taśmowa robota
— Jarosław Loretz

Zobacz też

Tegoż autora

Kosmiczny redaktor
— Konrad Wągrowski

Statek szalony
— Konrad Wągrowski

Kobieta na szczycie
— Konrad Wągrowski

Przygody Galów za Wielkim Murem
— Konrad Wągrowski

Potwór i cudowna istota
— Konrad Wągrowski

Migające światła
— Konrad Wągrowski

Śladami Hitchcocka
— Konrad Wągrowski

Miliony sześć stóp pod ziemią
— Konrad Wągrowski

Tak bardzo chciałbym (po)zostać kumplem twym
— Konrad Wągrowski

Kac Vegas w Zakopanem
— Konrad Wągrowski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.