Mistrz polskiej animacji Witold Giersz bohaterem retrospektywy na 12. MFF T-Mobile Nowe HoryzontyStowarzyszenie Nowe Horyzonty Kolejnym mistrzem polskiej animacji, który będzie miał swoją retrospektywę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty będzie Witold Giersz. Zrealizował blisko pół setki filmów, za które otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Cannes, Oberhausen, Paryżu, Teheranie, Turynie, Krakowie i Poznaniu.
Stowarzyszenie Nowe HoryzontyMistrz polskiej animacji Witold Giersz bohaterem retrospektywy na 12. MFF T-Mobile Nowe HoryzontyKolejnym mistrzem polskiej animacji, który będzie miał swoją retrospektywę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty będzie Witold Giersz. Zrealizował blisko pół setki filmów, za które otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Cannes, Oberhausen, Paryżu, Teheranie, Turynie, Krakowie i Poznaniu. Pierwsze filmy Witolda Giersza były realizowane tradycyjną metodą rysunkową, przełomem okazał się Mały western (1961), pełna błyskotliwych gagów i zaskakujących zwrotów akcji parodia „dużego” westernu, w którym – zafascynowany kolorem jako tworzywem filmowym – porzucił ją na rzecz tzw. ruchomego malarstwa, które od tego czasu przeważać będzie w jego twórczości. Zaczął malować na celuloidach, ożywiając swobodną plamę barwną, co przyniosło znakomite efekty, najlepszym tego przykładem Czerwone i czarne (1963), pełna suspensu i humoru opowieść o konflikcie między dwiema tytułowymi barwami, z których jedną uosabia toreador, a w drugą wciela się byk. W swym ruchomym malarstwie doszedł niemal do perfekcji w Koniu (1967), urzekającej opowieści o wolnym rumaku, który zwycięża z próbującym go okiełznać człowiekiem, czy w Pożarze (1975), dramatycznej impresji przedstawiającej życie wypełnionego zwierzętami lasu, w którym wybuchł groźny pożar. Duże wrażenie robi, zrealizowana tuż po stanie wojennym, Gwiazda (1985), pełna poezji i zadumy – oparta na Kolędzie nocce Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego – opowieść bożonarodzeniowa. Wszystkie filmy zobaczymy podczas zbliżającego się festiwalu. Z okazji retrospektywy ukaże się również książka o twórczości mistrza Ruchome malarstwo Witolda Giersza, której autorami będą Joanna Giersz oraz Jerzy Armata, niedawny laureat nagrody PISF za wspaniałą książkę o Mariuszu Wilczyńskim. ![]() 22 maja 2012
00-153 Warszawa, ul. Zamenhoffa 1 tel. +48 22 536 92 00 fax +48 22 635 20 01 |
Witaminy i składniki mineralne stanowią niezastąpione wsparcie dla naszego organizmu. Niektóre z Nich powstają w ludzkim organizmie, ale wiele z nich warto, a niekiedy nawet trzeba uzupełniać wraz z dietą lub/i suplementacją. Takim składnikiem mineralnym jest jod - pierwiastek śladowy w organizmie, lecz niezwykle cenny i bardzo potrzebny przy procesach w nim zachodzących. Czy wiesz, skąd czerpać i kiedy stosować jod? Przeczytaj w artykule!
więcej »O tym, że skóra twarzy potrzebuje regularnego nawilżania, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Problematyczny natomiast może być dobór kremu do twarzy. Nie każda bowiem cera potrzebuje jednakowej pielęgnacji. Są też inne aspekty, które warto wziąć pod uwagę. Nie znasz się na kremach nawilżających i dlatego ich nie stosujesz? Nauczymy cię wszystkiego, co ważne.
więcej »Skarpetki damskie to nieodłączny element garderoby każdej kobiety, który łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Chociaż często są one ukrywane pod warstwami ubrań, ich rola w codziennym komforcie jest nie do przecenienia. Doskonale dobrane skarpetki potrafią podkreślić styl, dodać pewności siebie, a przede wszystkim zapewnić komfort na co dzień. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak wybrać skarpetki damskie, jakie modele są najbardziej popularne oraz jakie trendy obecnie panują na (...)
więcej »Franczyza lat 80.
— Jarosław Loretz
Dysonans motoryzacyjny
— Jarosław Loretz
Obrandowani
— Jarosław Loretz
Na wywczasie
— Jarosław Loretz
W kupie raźniej
— Jarosław Loretz
Proszę szanownej wycieczki
— Jarosław Loretz
Och jej, ja tu faktycznie mam tatuaż
— Jarosław Loretz
Proszę oddać mi kapelusz. W środku tkwi połowa mojego czerepu
— Jarosław Loretz
Superman z napędem kobiecym
— Jarosław Loretz
Warzywny dramat
— Jarosław Loretz
12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień jedenasty i ostatni
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska
"Od czwartku do niedzieli" zwycięzcą 12. T-Mobile Nowe Horyzonty
— Esensja
12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień dziesiąty
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska
12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień dziewiąty
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska
12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień ósmy
— Patrycja Rojek, Kamil Witek
12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień siódmy
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska
12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień szósty
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska
12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień piąty
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska
12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień czwarty
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska
12. T-Mobile Nowe Horyzonty: Dzień trzeci
— Patrycja Rojek, Kamil Witek, Zuzanna Witulska
Nowe Horyzonty
— Goście 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Nowe Horyzonty
— Koncerty gwiazd i DJ Nights w Klubie Festiwalowym w Arsenale
Nowe Horyzonty
— 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Nowe Horyzonty
— Nowe Horyzonty Języka Filmowego: dźwięk-filmy, spotkania z twórcami i książka
Nowe Horyzonty
— Filmy o sztuce na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Nowe Horyzonty
— Kino eksperymentalne Petera Tscherkassky’ego i Eve Heller na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Nowe Horyzonty
— Warsztaty dla polskich script doctorów na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Nowe Horyzonty
— Kino Meksyku na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Gutek Film, Nowe Horyzonty, Instytut Francuski w Polsce
— Przegląd Nowego Kina Francuskiego we Wrocławiu