Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Kalendarium: Cate Blanchett

Esensja.pl
Esensja.pl
14 maja 40 urodziny świętuje Cate Blanchette.

Kalendarium: Cate Blanchett

14 maja 40 urodziny świętuje Cate Blanchette.
Catherine Elise Blanchett (ur. 1969.05.14) urodziła się w Ivanhoe, przedmieściu australijskiego Melbourne w rodzinie australijskiej nauczycielki i oficera US Navy, teksańczyka z pochodzenia. Ojciec zmarł gdy Cate miała 10 lat, więc ona i jej dwoje rodzeństwa wychowywała samotna matka. Pasję do aktorstwa odkryła sobie uczęszczając do żeńskiej szkoły metodystek, choć studia artystyczne uzupełniała o ekonomię. W wieku 18 lat, na wycieczce w Egipcie została zaczepiona przez ekipę filmową, która uznała ją za statystkę idealnie pasującą do ujęcia w zbliżeniu, którą kamera wyłowiłaby z tłumu. W ten sposób Blanchett debiutowała w filmie „Kaboria”. Po powrocie i skończeniu studiów w 1992 roku Blanchett rozpoczęła karierę w teatrze.
Jej pierwszą dużą rolą był występ w sztuce Davida Mameta „Oleanna” u boku Geoffrey Rusha – ta rola zapewniła jej nagrodę krytyków w Sydney dla najlepszego debiutanta. W latach 1994-1995 grała role szekspirowskie, po czym rozpoczęła karierę w telewizji – grała w takich serialach jak „Heartland”, „Bordertown” czy „Police Rescue”. Jej debiutem międzynarodowym była rola australijskiej pielęgniarki w dramacie wojennym „Paradise Road” w 1997. Rozpędu jej karierze nadał film „Oscar i Lucinda” za który dostała nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego za rolę pierwszoplanową. Dzięki temu otrzymała też pierwszą rolę w filmie naprawdę wysokobudżetowym – rola w „Elizabeth” zapewniła jej spory dochód, światową rozpoznawalność a także nagrody BAFTA i Złoty Glob oraz nominację do Oscara. Do BAFTA nominowana była również za rolę drugoplanową w „Utalentowanym panu Ripleyu”, w „Notatkach o skandalu” oraz – dwie tego samego roku za rolę pierwszo- i drugoplanową – w „Elisabeth: Złoty wiek” i „I’m not there”. Za ten ostatni film, za odegranie jednego z wcieleń Boba Dylana, Blanchett dostała też Złotego Globa, natomiast BAFTA i Oscarem nagrodzono jej rolę w „Aviatorze”. Ogromną rzeszę fanów zdobyła już w XXI wieku dzięki roli Galadrieli w monumentalnym „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona. Zagrała też w innych wielkich przebojach ostatnich lat – „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” oraz „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. Blanchett nie zrezygnowała też z grania w teatrze w Sydney, w którym ma też posadę reżyserską.
Prywatnie mężem Blanchett jest scenarzysta Andrew Upton, którego poślubiła w 1997 roku i z którym ma trzech synów. Przez pewien czas mieszkali w Anglii, ale później powrócili do rodzimej Australii. Tam Blanchett udziela się w organizacjach charytatywnych oraz promujących teatr i kino.
Czytaj też:
Dobry i niebrzydki: Indiana Jones i powrót do starych zabawek – dyskusja o najnowszych przygodach Indiany
Widowisko wszech czasów? – dyskusja o „Władcy pierścieni”
Czacha dymi, mózg paruje, czyli bliskie spotkania czwartego stopnia z Indianą Jonesem – „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” (recenzja)
Subiektywny Przegląd Filmów (2) – „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (recenzja)
Pod prąd rzeki czasu – „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (recenzja)
Nie dość uzależniające – „Kawa i papierosy” (recenzja)
Ukryta kobiecość – „Elizabeth: Złoty wiek” (recenzja)
Fatalne zauroczenie – „Notatki o skandalu” (recenzja)
Podwodny świat Zissou – „Podwodne życie ze Stevem Zissou” (recenzja)
Wybrana filmografia:
  • Robin Hood (2010)
  • Babel (2005)
  • Płotka (2005)
  • Aviator (2004)
  • Zaginione (2003)
  • Veronica Guerin (2003)
  • Niebo (2002)
  • Charlotte Gray (2001)
  • Zmęczenie materiału (1999)
  • Elizabeth (1998)
  • Dzięki Bogu spotkał Lizzie (1997)
  • Oskar i Lucinda (1997)
  • koniec
    14 maja 2009

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Imię:
    Treść:
    Działanie:
    Wynik:

    Dodaj komentarz FB

    Najnowsze

    Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

    19 IV 2024

    Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

    więcej »

    Promocja: Z ekranu komputera na dywan – najlepsze LEGO dla graczy

    11 IV 2024

    W świecie pełnym ekscytujących gier komputerowych LEGO wkracza na scenę, oferując szeroki wybór zestawów, które przenoszą ulubione światy wirtualne prosto na dywan w pokoju malucha. Dla fanów gier, zarówno młodych, jak i tych bardziej dojrzałych, LEGO stworzyło zestawy, które zapewniają godziny wspaniałej zabawy. Jakie jest najlepsze LEGO dla graczy? Wybierz je wspólnie z nami!

    więcej »

    Promocja: Porównanie wymagań systemowych pomiędzy wersją PC a konsolową gry Wiedźmin 3

    2 IV 2024

    Gra Wiedźmin 3 dostępna jest na komputery osobiste, a także na takie konsole jak PlayStation 4 i Xbox One. Każda z tych platform ma swoje zalety i wady. Dlatego wybór platformy sprzętowej nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Przede wszystkim bardzo istotny jest efekt wizualny. Warto zatem poznać różnice w wymaganiach sprzętowych między wersją na PC a wersją na konsolę.

    więcej »

    Polecamy

    Bo biblioteka była zamknięta

    Z filmu wyjęte:

    Bo biblioteka była zamknięta
    — Jarosław Loretz

    Wilkołaki wciąż modne
    — Jarosław Loretz

    Precyzja z dawnych wieków
    — Jarosław Loretz

    Migrujące polskie płynne złoto
    — Jarosław Loretz

    Eksport w kierunku nieoczywistym
    — Jarosław Loretz

    Eksport niejedno ma imię
    — Jarosław Loretz

    Polski hit eksportowy – kontynuacja
    — Jarosław Loretz

    Polski hit eksportowy
    — Jarosław Loretz

    Zemsty szpon
    — Jarosław Loretz

    Taśmowa robota
    — Jarosław Loretz

    Zobacz też

    Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.