Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2017 (1)

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące styczeń-marzec.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2017 (1)

Przypomnijmy sobie, kto odszedł w roku 2017. Dziś miesiące styczeń-marzec.
Świat przyspiesza, znane niegdyś twarze gwiazd popkultury i osób, które w ten czy inny sposób wdarły się na czołówki gazet bądź nawet dostały się na karty podręczników historii, roztapiają się powoli w rosnącym tłumie nowszych celebrytów, produkowanych coraz szybciej i w coraz większej ilości. W efekcie wiele osób umyka nam z pola widzenia i wyjątkowo łatwo obecnie przeoczyć odejście tych, którzy jeszcze kilka-kilkanaście lat temu stali w blasku reflektorów, będąc niedościgłymi mistrzami w swojej dziedzinie. Teraz odchodzą cicho, dogorywając w zapomnieniu, z rzadka żegnani większym artykułem, często w ogóle przemilczani, dla młodszych pokoleń kompletnie nieznani. A pula odchodzących, zgasłych już sław, będzie z roku na rok rosła, zbliża się bowiem kres tych, których pełnia sił twórczych przypadała na lata 1960-te i 1970-te, kiedy popkultura rozkwitała w wyjątkowo szybkim tempie, sięgając mackami do nowych kanałów dystrybucji (telewizja) i nowych gatunków (sitcom, rock&roll), bez skrępowania przekraczając państwowe granice i trafiając w końcu nawet pod te najbiedniejsze ze strzech.
Niniejszy tekst jest wspominkowym rzutem oka na listę strat, jaką szeroko pojęta popkultura poniosła w roku 2017. O pożegnaniu części z wymienionych tu osób z pewnością większość z Was słyszała w mediach, jestem jednak przekonany, że obecność niektórych nazwisk może okazać się smutnym zaskoczeniem… Ze względu na objętość listy i dążenie do pokazania choć kawałeczka twórczości w przypadku aktorów oraz osób ze świata muzyki, tekst został pocięty na cztery części, odpowiadające kwartałom minionego roku.
W styczniu odeszli:
12. – William Peter Blatty, autor powieści i nagrodzonego Oscarem scenariusza, według którego powstał „Egzorcysta”. W późniejszym okresie scenarzysta i reżyser zdumiewająco przyzwoitej trzeciej części serii. W Polsce wyszła oprócz tego jedna z jego najświeższych powieści – „Dimiter”.
18. – Peter Abrahams, osiadły na Jamajce czarnoskóry pisarz rodem z RPA, poruszający w swoich powieściach kwestię dyskryminacji rasowej. W Polsce wyszły trzy jego utwory: „Murzyn z kopalni złota” (1946), „Szlakiem gromu” (1948) i „Ciemność” (1965). Niewykluczone, że pisarz, uważany za jednego z największych południowoafrykańskich twórców, padł ofiarą morderstwa. W chwili śmierci miał 97 lat…
19. – Miguel Ferrer czyli Bob Morton, wiceszef korporacji Security Concepts z „RoboCopa”, oraz agent FBI Rosenfield z serialu „Twin Peaks”. Oprócz tego Ferrer występował również m.in. w „Obcym z głębin”, Hot Shots 2”, „Bastionie”, „Trafficu”, „Kandydacie”, „Iron Manie 3” oraz najświeższej wersji serialu „Twin Peaks”.
23. – Gordon Kaye, który podbił serca widzów jako karczmarz Rene z brytyjskiego komediowego serialu (a właściwie sitcomu) „’Allo ’Allo!” oraz siostra Jessica z „Jabberwocky’ego”. Świetnie też wypadł w słabo w Polsce znanym sitcomie – również brytyjskim – „Are You Being Served?”
25. – sir John Hurt, dwukrotnie nominowany do Oscara („Człowiek słoń” i „Midnight Express”), zdobywca Złotego Globu („Midnight Express”), trzykrotny laureat nagrody BAFTA (oba wymienione tytuły plus „Nagi urzędnik”). Znany też z serialu „Ja, Klaudiusz” (grał Kaligulę), pierwszego „Obcego”, „Historii świata: Część I” (Jezus), nowej wersji Orwellowskiego „1984”, „Rob Roya” (Markiz Montrose), „Kontaktu”, rodzimego „Bandyty”, „Hellboya”, „V jak Vendetta”, kilku części „Harry’ego Pottera” (Ollivander) i wielu, wielu innych.
25. – Harry Mathews, awangardowy pisarz, który na polskim rynku zagościł jedynie „Przemianami”, częściowo autobiograficznym „Moje życie w CIA” oraz tomikiem krótkich tekstów „Osobne przyjemności”.
W lutym:
4. – Antonio Casale, włoski aktor grający w wielu spaghetti westernach, zapamiętany jednak głównie z drobnej rólki jednookiego Billa Carsona z „Dobrego, złego i brzydkiego”.
7. – Richard Hatch, niezapomniany (na dobre lub na złe) kapitan Apollo z kiczowatego serialu „Battlestar Galactica”. Gdy po latach odmłodzono serial w zupełnie nowej formule, również znalazło się w nim miejsce dla Hatcha (Tom Zarek). Ze względu na gładką twarz aktor wystąpił też w „Dynastii” i „Statku miłości”…
8. – Yoshio Tsuchiya, japoński aktor celujący w rolach przybyszów z obcych planet bądź ludzi opanowanych przez obcych, dzięki czemu brał udział w realizacji m.in. „Tajemniczych przybyszów”, „Bitwy w kosmosie”, „The Human Vapor”, „Ataku ludzi grzybów”, „Inwazji potworów”, „Yog: Monster from Space” oraz kilku części „Godzilli”. Wystąpił też w „Siedmiu samurajach”, „Tronie we krwi”, „Ukrytej fortecy”, „Straży przybocznej”, „47 wiernych samurajach”, „Sanjuro – samuraju znikąd”, „Niebu i piekle”, „Kill” i „Żałobnej paradzie róż” (notabene reżyser tej ostatniej, Toshio Matsumoto, zmarł niemal równo dwa miesiące później, 12 kwietnia).
10. – Edward Bryant, autor opowiadań sf i grozy. W roku 1979 zdobył nagrodę Nebuli za opowiadanie „Kamień”, szczęśliwie wydane u nas w antologii „Kroki w nieznane 2006”, zaś rok później za „gIANTS”. Jego opowiadania docierały też do puli finałowej nagród Hugo, World Fantasy Award i Stoker Award. Był również wieloletnim krytykiem „Locusa”.
12. – Krystyna Sienkiewicz, aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna („Kabaret Starszych Panów”, kabaret Olgi Lipińskiej) i radiowa („Rodzina Poszepszyńskich”). Zmarła dosłownie dwa dni przed ukończeniem 82. roku życia.
12. – Al Jarreau, wokalista jazzowy, pięciokrotnie nagrodzony Grammy. Między innymi za tę piosenkę:
19. – Danuta Szaflarska, aktorka czynna zawodowo przez 70 lat.
24. – Gustaw Lutkiewicz, aktor teatralny, telewizyjny (wiele odcinków Teatru Telewizji) i radiowy („W Jezioranach”), piosenkarz.
25. – Bill Paxton, aktor znany z ról m.in. w „Terminatorze”, „Dziewczynie z komputera”, „Obcym – decydujące starcie”, „Blisko ciemności”, „Tombstone”, „Prawdziwych kłamstwach”, „Apollo 13”, „Twisterze”, „Titanicu” i „Na skraju jutra”.
28. – Ric Marlow, współautor hitu „A Taste of Honey”, obdarzonego w roku 1962 nagrodą Grammy i wykonywanego przez kolejne dekady m.in. przez Beatlesów, Barbrę Streisand oraz Herba Alperta & The Tijuana Brass.
W marcu:
15. – Wojciech Młynarski, którego raczej przedstawiać nie trzeba.
16. – szwedzki pisarz Torgny Lindgren. W Polsce wydano trzy jego powieści – „Droga wężowa na skale” (została zekranizowana w roku 1986 przez Bo Widerberga), „Batszeba” i „Miód trzmieli”.
17. – Derek Walcott, karaibski poeta i pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Obecny na naszym rynku dosłownie garstką wierszy, rozsianą po różnych publikacjach, i jednym zbiorem autorskim: „Mapa Nowego Świata”.
17. – Robert Day, brytyjski reżyser znany m.in. z „First Men into Space”, kilku części „Tarzana” oraz „Onej” według Haggarda, tej z roku 1965.
18. – Chuck Berry, jeden z pionierów rock and rolla. Jego największe hity to „Maybellene”, „Roll Over Beethoven”, „Rock and Roll Music” i „Johnny B Good”.
20. – David Rockefeller, miliarder zwany królem nafty ze względu na posiadanie kontroli nad naftowymi gigantami, Chevronem i ExxonMobil. Zmarł w wieku 102 lat.
21. – Marita Lindahl, fińska Miss World z 1957 roku.
koniec
12 stycznia 2018

Komentarze

12 I 2018   16:47:23

Pora na listę "a gdzie?..."
Na początek Gorden Kaye (zm. 23 I), czyli jedyny w swoim rodzaju Rene z "Allo Allo".

12 I 2018   19:12:34

7-II proponowałbym podmianę na jakiś inny trailer, ten bardziej prezentuje Dirka Benedicta, znanego w BSG jako "Starbuck", a większej publiczności jako Tempelton Peck z "Drużyny A".

13 I 2018   22:33:35

Dziękujemy, poprawki naniesione.

14 I 2018   00:37:49

Zupełnie nie wiem, jakim cudem umknął mi Kaye...

Zaś co do Hatcha - to jeden z aktorów, których na Youtubie trudno odłowić w jakimś sensownym klipie. Gorzej jest chyba tylko z Japończykami, których nie ma tam praktycznie wcale.

14 I 2018   11:37:10

@Jale- there is no YT what i lurking for.
Przy takich starociach częściej przydatne okazuje się archive.org, biblioteka Senatu USA.
PS- zauważ, że jednak udało się wstawić bardziej reprezentatywny filmik

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

W krainie Wojennego Młota: Marzec 2024
Miłosz Cybowski

3 IV 2024

Marzec nie przyniósł zbyt wielu nowości ze świata Warhammera – do najważniejszych należy zaliczyć prezentacje kolejnych dwóch armii do The Old World.

więcej »

Magia i Miecz: Siłą rozpędu
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

13 III 2024

Drugi numer „Magii i Miecza” ukazał się na zasadzie siły rozpędu. Jeśli wierzyć informacji zawartej we wstępniaku, miał premierę dwa tygodnie po pojawieniu się numeru pierwszego.

więcej »

W krainie Wojennego Młota: Luty 2024
Miłosz Cybowski

6 III 2024

Mimo dodatkowego dnia tegoroczny luty nie obfitował w nadmiar warhammerowych nowinek.

więcej »

Polecamy

Wyrzuty sumienia kanciarza

W świecie pdf-ów:

Wyrzuty sumienia kanciarza
— Miłosz Cybowski

Więcej, ciekawiej i za darmo
— Miłosz Cybowski

Starzy Bogowie nie śpią
— Miłosz Cybowski

Typowe miasto
— Miłosz Cybowski

Gnijący las
— Miłosz Cybowski

Roninowie pod zaćmionym słońcem
— Miłosz Cybowski

Księga wiedźmich czarów
— Miłosz Cybowski

Pancerni bez psa
— Miłosz Cybowski

Słudzy Pana Rozkładu
— Miłosz Cybowski

Mali, brzydcy i zieloni
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.