Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 26 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2020 (3/4)

« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2020 (3/4)

W sierpniu:
1. – Wilford Brimley, amerykański aktor i piosenkarz. Jego bohaterowie prawie zawsze mieli okulary, i bardzo często charakterystyczne, godne morsa wąsy. W historii kina zapisał się rolami Teda Spindlera w „Chińskim syndromie”, biologa Blaira w „Cosiu” Carpentera, Popa Fishera w „Urodzonym sportowcu” z Robertem Redfordem, Bena Lucketta w obu częściach „Kokonu” oraz mafijnego szefa ochrony w „Firmie” Sydneya Pollacka.
7. – Marek Marszał, tłumacz literatury fantastyczno-naukowej. Jego autorstwa były przekłady „Diuny” Franka Herberta, „Słuchaczy” Jamesa Gunna, „Cieplarni” i „Kto zastąpi człowieka?” Briana W. Aldissa, „Człowieka plus” Frederika Pohla, „Wyprawy do gwiazd” A. E. van Vogta, „Mieczy i ciemnych sił” Fritza Leibera, „Z kwiecia powstaniesz” Clifforda D. Simaka oraz szeregu opowiadań Rudyarda Kiplinga i Raya Bradbury’ego.
11. – Trinidad López III, czyli tak naprawdę Trini Lopez. Amerykański piosenkarz, gitarzysta i aktor pochodzenia meksykańskiego. Największe sukcesy odnosił w pierwszej połowie lat 60., kiedy to na listach przebojów królowały wykonywane przez niego „If I Had a Hammer”, „La Bamba”, „Lemon Tree”, „This Land Is Your Land”, „I’m Comin’ Home, Cindy” czy „Kansas City”. Zaprojektował też wówczas dwie gitary dla Gibsona, produkowane od 1964 do 1971 i obecnie warte okrągłą sumkę. W późniejszym okresie poświęcił się aktorstwu, aczkolwiek z jego występów mocniej zapisała się w historii jedynie rola jednego ze skazańców z „Parszywej dwunastki”.
14. – Ewa Demarczyk, piosenkarka specjalizująca się w poezji śpiewanej, w latach 1962-1972 związana z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. Wśród wykonywanych przez nią piosenek najmocniej zapisały się w pamięci słuchaczy „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły”, „Sur le pont d’Avignon”, „Grande Valse Brillante”, „Groszki i róże” oraz „Rebeka”.
18. – Ben Cross, brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Filmową karierę rozpoczął występem w dramacie wojennym „O jeden most za daleko”. Uznanie zyskał rolą w „Rydwanach ognia”. Potem ograniczył się do grania mniej eksponowanych ról, z których warto wspomnieć księcia Malaganta z „Rycerza króla Artura”, ojca z „Domu na papierze”, księdza Michaela z „Bezbożnego”, kapitana Nemo z „Dwudziestu tysięcy mil podmorskiej żeglugi” (1997), króla Salomona z „Salomona” (1997), kardynała Richelieu z „Młodych muszkieterów”, Renna z „Najeźdźców”, i wreszcie Sareka ze „Star Treka” J. J. Abramsa.
20. – Piotr Szczepanik, piosenkarz, gitarzysta i aktor. Największe triumfy święcił w drugiej połowie lat 60., podbijając serca publiczności takimi przebojami, jak „Goniąc kormorany”, „Kochać”, „Żółte kalendarze”, „Puste koperty” czy „Nigdy więcej”.
23. – Maria Janion, znawczyni i badaczka romantyzmu, profesor nauk humanistycznych, krytyczka kultu żołnierza polskiego, martyrologii, zrywów powstańczych, homofobii i mizoginii. Autorka ponad 20 książek, które wprowadziły polską humanistykę na nowe tory. Te ważniejsze z nich, to „Gorączka romantyczna” (1975), „Kobiety i duch inności” (1996), „Zło i fantazmaty” (2001), „Wampir: Biografia symboliczna” (2002), „Biografie romantyczne” (2002), „Niesamowita Słowiańszczyzna: Fantazmaty literatury” (2006).
26. – André-Paul Duchâteau, belgijski pisarz, dziennikarz i scenarzysta komiksowy, znany głównie z serii „Yans”, tworzonej wspólnie z rodzimym rysownikiem, Grzegorzem Rosińskim. W Polsce wyszło 12 części tego cyklu (ostatnie dwie rysowane przez Zbigniewa Kasprzaka), a oprócz tego 4 części cyklu „Bruce J. Hawker” (trzy pozostałe samodzielnie stworzył William Vance, rysownik całej serii), jeden tom cyklu „Ringo” (też z rysunkami Vance’a; dwa pozostałe tomy, zamieszone w zbiorczym albumie, posiadają scenariusz Jacquesa Acara), samodzielna historia „Terror” oraz… „Krwawy telefon”, jedna z kilkunastu napisanych przez Duchâteau powieści kryminalnych.
28. – Chadwick Boseman, amerykański aktor. Większą obecność na ekranie zaznaczył jedną z głównych ról w serialu „Persons Unknown”. Nim obiecująco rozwijającą się karierę przerwała śmierć, zdążył zagrać główne role w kilku filmach biograficznych („42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy” o bejsboliście Jackie Robinsonie, „Get on Up: Historia Jamesa Browna” o rhythm and bluesowym piosenkarzu, „Marshall” o pierwszym czarnoskórym sędzim w Sądzie Najwyższym USA, Thurgoodzie Marshallu) i rozpocząć ściślejszą współpracę z Marvelem, owocującą główną rolą w „Czarnej Panterze” i pobocznymi w trzech innych filmach uniwersum.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Magia i Miecz: Z niewielką pomocą zagranicznych publikacji
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

25 IV 2024

Na trzeci numer „Magii i Miecza” trzeba było poczekać zdecydowanie dłużej, niż na drugi, ale warto było. Po raz pierwszy bowiem pojawił się w niej artykuł poświęcony systemowi Warhammer, a także opublikowano pierwszą przygodę z prawdziwego zdarzenia.

więcej »

W krainie Wojennego Młota: Marzec 2024
Miłosz Cybowski

3 IV 2024

Marzec nie przyniósł zbyt wielu nowości ze świata Warhammera – do najważniejszych należy zaliczyć prezentacje kolejnych dwóch armii do The Old World.

więcej »

Magia i Miecz: Siłą rozpędu
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

13 III 2024

Drugi numer „Magii i Miecza” ukazał się na zasadzie siły rozpędu. Jeśli wierzyć informacji zawartej we wstępniaku, miał premierę dwa tygodnie po pojawieniu się numeru pierwszego.

więcej »

Polecamy

Wyrzuty sumienia kanciarza

W świecie pdf-ów:

Wyrzuty sumienia kanciarza
— Miłosz Cybowski

Więcej, ciekawiej i za darmo
— Miłosz Cybowski

Starzy Bogowie nie śpią
— Miłosz Cybowski

Typowe miasto
— Miłosz Cybowski

Gnijący las
— Miłosz Cybowski

Roninowie pod zaćmionym słońcem
— Miłosz Cybowski

Księga wiedźmich czarów
— Miłosz Cybowski

Pancerni bez psa
— Miłosz Cybowski

Słudzy Pana Rozkładu
— Miłosz Cybowski

Mali, brzydcy i zieloni
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.