Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Pożegnania 2022 (3/4)

1 2 3 »
Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące lipiec-wrzesień.

Jarosław Loretz

Pożegnania 2022 (3/4)

Jak co roku proponuję chwilę zadumy nad stratami, jakie poniosła w 2022 roku szeroko pojęta popkultura. Dziś miesiące lipiec-wrzesień.
Kolejny rok minął, i kolejni bardziej lub mniej znani twórcy popkultury – lub jej ikony – odeszli od nas, znajdując wieczne ukojenie w lepszym świecie. Są tu ludzie pióra, osoby związane z przemysłem filmowym, z muzyką, ale też i tacy, którzy w mniej konwencjonalny sposób odcisnęli piętno w światowej popkulturze. Lista oczywiście jest ograniczona do ważniejszych osób i z grubsza skrojona pod rodzimego odbiorcę, aczkolwiek i tak jej obszerność napawa smutkiem. Ale taka już kolej rzeczy – wielcy odchodzą, by zrobić miejsce młodszym, spośród których zapewne również uda się części wyrosnąć na mistrzów i zyskać sławę, nawet jeśli z czasem przemijającą.
W lipcu odeszli:
2. – Peter Brook, brytyjski reżyser teatralny i filmowy, jeden z najważniejszych twórców teatralnych XX wieku. Spośród jego filmów warto wymienić „Operę żebraczą”, „Władcę much” (nominacja do Złotej Palmy), „Marat/Sade” (na bazie sztuki, za wyreżyserowanie której Brook dostał nagrodę Tony), „Króla Leara” i miniserial „Mahabharata” (nagroda International Emmy).
2. – Leonid Szwarcman, radziecki animator i scenograf. To dzięki niemu Kiwaczek (zwany też Czeburaszkiem) wyglądał tak, a nie inaczej.
4. – Kazuo Takahashi, bardziej znany jako Kazuki Takahashi. Japoński twórca mang, autor „Yu-Gi-Oh!”, niezwykle popularnej serii, która obrosła przynajmniej tuzinem animowanych seriali, kilkoma animowanymi filmami pełnometrażowymi (również i amerykańskim), grami video i karcianką, która trzyma światowy rekord sprzedaży kart (ponad 35 miliardów sztuk).
6. – James Caan, amerykański aktor. Spośród ponad setki ról warto wspomnieć o jego występach w „The Glory Guys” (nominacja do Złotego Globu”), „Ojcu chrzestnym” (jako Sonny Corleone; nominacja do Oscara i Złotego Globu), „Graczu” (nominacja do Złotego Globu), „Zabawnej damie” (nominacja do Złotego Globu), „Rollerballu” (nagroda Saturn), „Złodzieju” i „Misery” (nominacja do Saturna).
11. – Monty Norman, brytyjski kompozytor i piosenkarz, nie święcący może przesadnie wielkich triumfów, ale zapisany trwale w historii kina skomponowaniem przewodniej nuty do przygód Jamesa Bonda.
16. – Herbert W. Franke, austriacki naukowiec, prekursor komputerowej grafiki, speleolog, jeden z czołowych niemieckojęzycznych pisarzy SF. W Polsce ukazały się dwie jego popularnonaukowe książki („Magia cząsteczek” i „Mowa przeszłości”) oraz garść opowiadań (m.in. w „Problemach”).
17. – Eric Flint, amerykański pisarz specjalizujący się w fantastyce alternatywnej, pisujący na ogół w spółkach. W Polsce wyszły trzy części z wciąż rozrastającego się uniwersum 1632 o przerzuconym w XVII wiek miasteczku Grantville („1632” oraz napisane z Davidem Weberem „1633” i „1634: Wojna bałtycka”), trylogia „Królowa niewolników” z uniwersum Honor Harrington (na spółkę z Davidem Weberem), trylogia „Belizariusz” (na spółkę z Davidem Drake’em) oraz „Tyran”, ósmy tom cyklu „Generał” (również z Davidem Drake’em).
23. – Bob Rafelson, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Spod jego ręki wyszły m.in. „Głowa” (fabularne przedłużenie sitcomu z zespołem The Monkeys; scenariusz Rafelson pisał z Jackiem Nicholsonem), „Pięć łatwych utworów” (z Nicholsonem i Karen Black; film dostał nominację do Oscara), „Niedosyt” (z Jeffem Bridgesem, Sally Field i Arnoldem Schwarzeneggerem, który zdobył za swoją rolę Złoty Glob), „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” (z Nicholsonem i Jessicą Lange) i „Czarna wdowa” (z Debrą Winger i Theresą Russell).
24. – David Warner, brytyjski aktor filmowy i teatralny. Spośród ponad dwustu filmów i seriali, w których zagrał, z pewnością warto wymienić takie tytuły, jak „Morgan: przypadek do leczenia”, „Omen”, „Żelazny krzyż”, „Podróż w czasie”, „Bandyci czasu”, „TRON” (1982), „Zabójcze zaklęcie”, „W paszczy szaleństwa” czy „Titanic”.
25. – Yōko Shimada, japońska aktorka, która poza swoją ojczyzną była znana tak naprawdę z jednej roli – Mariko Tody z „Szoguna”. Otrzymała za nią zresztą Złoty Glob.
26. – James Lovelock, brytyjski niezależny naukowiec, autor tzw. hipotezy Gai, według której Ziemia, uznana wraz z wszystkim, co na niej żyje, jako jeden, wielki organizm, stanowi samoregulujący się system dążący do utrzymania optymalnych warunków niezbędnych do istnienia życia na planecie. W Polsce wyszła jedna jego książka – „Gaja: Nowe spojrzenie na życie na Ziemi”.
27. – Bernard Cribbins, brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny oraz piosenkarz. Z występów filmowych warto wspomnieć role w trzech częściach „Carry On” („Carry On Jack”, „Szpiegu do dzieła”, „Kolumbie do dzieła”), „Myszy na księżycu”, „Onej”, „Dalekach” i starym ”Casino Royale”.
30. – Grace Dell Nichols, bardziej znana jako Nichelle Nichols. Zapisała się w annałach kina jako porucznik Uhura z serialu i kilku kinowych „Star Treków”, jedna z pierwszych czarnoskórych kobiet z bardziej znaczącą rolą i pierwsza, która wykonała ekranowy pocałunek z białym mężczyzną.
1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

W krainie Wojennego Młota: Marzec 2024
Miłosz Cybowski

3 IV 2024

Marzec nie przyniósł zbyt wielu nowości ze świata Warhammera – do najważniejszych należy zaliczyć prezentacje kolejnych dwóch armii do The Old World.

więcej »

Magia i Miecz: Siłą rozpędu
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

13 III 2024

Drugi numer „Magii i Miecza” ukazał się na zasadzie siły rozpędu. Jeśli wierzyć informacji zawartej we wstępniaku, miał premierę dwa tygodnie po pojawieniu się numeru pierwszego.

więcej »

W krainie Wojennego Młota: Luty 2024
Miłosz Cybowski

6 III 2024

Mimo dodatkowego dnia tegoroczny luty nie obfitował w nadmiar warhammerowych nowinek.

więcej »

Polecamy

Wyrzuty sumienia kanciarza

W świecie pdf-ów:

Wyrzuty sumienia kanciarza
— Miłosz Cybowski

Więcej, ciekawiej i za darmo
— Miłosz Cybowski

Starzy Bogowie nie śpią
— Miłosz Cybowski

Typowe miasto
— Miłosz Cybowski

Gnijący las
— Miłosz Cybowski

Roninowie pod zaćmionym słońcem
— Miłosz Cybowski

Księga wiedźmich czarów
— Miłosz Cybowski

Pancerni bez psa
— Miłosz Cybowski

Słudzy Pana Rozkładu
— Miłosz Cybowski

Mali, brzydcy i zieloni
— Miłosz Cybowski

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.