dzisiaj: 28 listopada 2022
w Esensji w Google

Komentarze

Magazyn CCXXI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

książkowe (wybrane)

więcej »

muzyczne

więcej »

Zapowiedzi

książkowe (wybrane)

więcej »

komiksowe

więcej »

Komentarze


Komentarze do: Wszystkie Obiektów Tekstów
z działu: Wszystkie Twórczość Książki Film Komiksy Gry Varia Muzyka
1 2 3 1309 »

@freynir
No tak, ale tego typu zachowania dotyczą wszystkich - kobiet, mężczyzn, dzieci... Biorąc pod uwagę treść recenzowanej książki, rozumiem, że autorce recenzji chodzi o dyskryminację stricte ze względu na płeć, a pytanie "Czy jesteśmy pewni, że podobnych polowań na czarownice – tyle że w innej formie – współcześnie się już nie urządza?" odbieram jako retoryczne, pani Joanna Kapica-Curzytek daje tu wyraźnie do zrozumienia, że owszem. Tymczasem rozglądam się wokół siebie i nie dostrzegam żadnych przejawów dyskryminacji kobiet we współczesnej Polsce. Oczywiście mam świadomość, że wiele moich rodaczek i rodaków jest innego zdania, ale to już kwestia choćby tego co rozumie się pod tym pojęciem.

@freynir: A nie są?


freynir, 27-11-2022 13:02:
@_O_— niestety i w Polsce występują dalej takie zjawiska, i to nawet w największych miastach, na bogatych, strzeżonych osiedlach. Wystarczy jedna, która nie pasuje do grupy bo np. jej mąż albo ona sama wykupiła mieszkanie dzięki ciężkiej pracy, zamiast wyjść za mąż za polityka/sportkwca/biznesmena…
"Czy jesteśmy pewni, że podobnych polowań na czarownice – tyle że w innej formie – współcześnie się już nie urządza?" Obiektywna odpowiedz brzmi - nie, nie urządza się, a przynajmniej nie w Polsce, bo jak rozumiem, nie jest to pytanie o codzienność kobiet żyjących np. w Iranie. Natomiast odpowiedź subiektywna zależy niestety od tego w jakiej bańce medialnej ktoś żyje...


freynir, 23-11-2022 16:21:
"milczeniem pominięto kwestię odrzutu po wystrzale."- to akurat filmowe dziwadło, ale istnieją samoloty z zamontowanymi działami, które nie mają problemów z odrzutem, np. AC-130 czy A-10. Dużo ciekawszym kuriozum był samolot myśliwski S.P.A.D. XII "Petadou", świetnie opisany w 2 tomie komiksu "Le Pilote à l'Edelweiss" o podtytule "Sidonia"


Zoltar, 23-11-2022 09:01:
A o co tu się obrażać? Jeszcze nie żyjemy w Rosji - każdy ma prawo do własnego zdania. Judith Madery tak samo jak Paweł M. lub Zoltar.

Pawel.M., 23-11-2022 00:36:
"Wniosek recenzentki Judith Madery"
Przeczytałem kilka jej tekstów. W połączeniu z zarzutami do innej książki (jeden z poprzednich odcinków) jakoś prowadzi mnie to do wniosku, że niemiecka krytyka jest w czarnej dupie, bo zajmuje się krzewieniem ideologii, a nie wartościami literackimi. Cóż, może się Pan obrazić, ale Niemcy mają jakiś taki dziwny fanatyczny rys - jak już jakaś ideologia was opęta, nie znacie umiaru.


Zoltar, 22-11-2022 06:27:
Na temat pokazanych w tym odcinku taktyk obu stron możnaby zapewne wiele dyskutować. Jednak dla mnie liczy się przede wszystkim efekt końcowy. A tu jest po prostu żałośnie. Czytając "Silmariliona" nigdy nie miałem wrażenia, że opanowanie Mordoru przez Saurona było dlań jakimś wielkim wysiłkiem. Zło miało w sagach zawsze jakieś konkretne miejsce, jakiś zalążek i jakieś refugium. W prozie Tolkiena to się po prostu podskórnie czuło. Pokazana w serialu próba "wyjaśnienia" jest zupełną kompromitacją - nie ze względu na wykorzystane przez obie strony fortele i wprowadzenie Numenorejczyków jako efekt deus ex machina, ale przede wszystkim jako usiłowanie demistyfikacji czegoś magicznego. "Pierścienie władzy" to jak spojrzenie na "Silmarilion" oczami Sapkowskiego - jednak o wiele gorzej napisane.
Przychylę się do wypowiedzi autora tej recenzji: Adara to najwiarygodniejsza postać serialu. Galadriela irytuje, bo widz WIE, że ona ma rację. Zero zaskoczenia.

Morgoth, 21-11-2022 19:24:
Generalnie to ten serial jest po prostu słaby... Najwidoczniej sześcioro scenarzystów to wciąż za mało...
"w tej batalii dość paradoksalnie większe znaczenie od siły bojowej ma spryt" - taaa, fachowcy. Opuścić twierdzę (nawet lichą) i zabarykadować się w wiosce bez palisady. Mózgi.
Generalnie jestem pod wrażeniem umiejętności dramatycznych twórców. Po raz pierwszy w historii większą sympatią darzyłem orków, niż broniących się przed nimi ludzi.


Marcin, 16-11-2022 09:52:
Poprawione. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

freynir, 15-11-2022 14:22:
"gdy Jon czy"- czy co? Czyści, czyhita, czyha, czyneluje ;-)


freynir, 15-11-2022 14:05:
Dyć to gorol, chaziaj jako i ja sam ;-p
Czeladź to nie Śląsk ;)


Wojciech, 11-11-2022 19:51:
Powiązań z płytą "Are You Passionate?" jest dużo więcej. Utwór "Boom Boom Boom" (Toast) to wersja "She's A Healer" (Are You Passionate) a "How Ya Doin'?" (Toast) na tej drugiej płycie nazywa się "Mr. Disappointment".


Marcin Knyszyński, 10-11-2022 08:57:
Polecam pierwszy tom. Jako pewną ciekawostkę, coś skrajnie odmiennego i zaskakującego. Ale potem to jest jakieś nieporozumienie - albo ja mam totalnie odmienne wyobrażenie o tym, czym powinien być komiks.

Zoltar, 09-11-2022 15:38:
Czyta się o tym komiksie z niezdrowym zafascynowaniem, podszytym grozą. ;)


Pawel.M., 04-11-2022 19:40:
Mnie zainteresowała jedynie walka Galadrieli z trollem z pierwszego odcinka. Jak ogłoszą plebiscyt na najgorszą/najgłupszą scenę bitewną w serialach AD 2022, to będę rozdarty między ową walką troll vs Galadriela a samotną szarżą Daemona na wojska krabowego bossa (Ród smoka). Coraz głupsze te seriale, czyżby akcja afirmatywna? :D
@Pi: świetny PR to musieli mieć ci dwaj nieudacznicy żartobliwie zwani showrunnerami, że pomimo braku jakiegokolwiek sfilmowanego scenariusza na koncie dostali do zrobienia serial za 3/4 dużej bańki.

Zoltar, 04-11-2022 11:45:
W rzeczy samej. Ten serial jest mi zaskakująco obojętny i przypuszczam, że po kilku miesiącach nie będę już zbyt wiele pamiętał. Smutne to, bo filmowa adaptacja wydarzeń z "Silmariliona" była już zawsze w top 10 mojej listy życzeń. Trzeba uważać, czego sobie człowiek życzy...
Omawiany odcinek zaczyna się od trzęsienia ziemi, ale to pusta wydmuszka efektów specjalnych. Zainwestowano w efekciarstwo, tymczasem widz z trudem potrafi wykrzesać z siebie jakąkolwiek sympatię do, pozytywnych przecież, figur. Jedynym promykiem nadzieji pozostaje wątek krasnoludów...

1 2 3 1309 »

Polecamy

Cyborg, czyli mózg w maszynie

Stare wspaniałe światy:

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Copyright © 2000-2022 – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.