
Wyszukaj w | MadBooks.pl |
WASZ EKSTRAKT: | |
---|---|
Zaloguj, aby ocenić |
Wybieramy komiks roku 2013 – nominacjePo raz piąty głosujemy na komiks roku. Tym razem wybierzcie najlepszych spośród naszych 37 propozycji.
Esensja KomiksWybieramy komiks roku 2013 – nominacjePo raz piąty głosujemy na komiks roku. Tym razem wybierzcie najlepszych spośród naszych 37 propozycji. Prezentujemy 36 nominowanych komiksów, spośród tych, które zostały wydane w 2013 roku, wybranych w oparciu o opinie, oceny recenzentów. Dziś rozpoczynamy głosowanie czytelników. Wśród głosujących rozlosujemy komiksy-upominki. Głosować można (wybierając do 5 pozycji) TUTAJ do 19 stycznia 2014 włącznie. Poniższa lista uszeregowana jest alfabetycznie według tytułów komiksów. Opisy pochodzą od redakcji lub wydawców. ![]()
Wyszukaj / Kup Jean-Yves Ferri, Albert Uderzo – Asteriks #35: Asteriks u Piktów Długo wyczekiwany, premierowy album o przygodach niezwyciężonych Galów! Piktowie to mieszkańcy starożytnej Szkocji, przerażający wojownicy z licznych klanów, których miano, nadane przez Rzymian, dosłownie oznacza „malowani ludzie”. Asteriks u Piktów jest, zgodnie z najlepszą tradycją przygód najsłynniejszego z Galów, barwną podróżą do krainy bogatych obyczajów oraz opowieścią o ludziach, którzy słynęli ze znakomitych gier słownych i gagów. Na forach czytelniczych czynione są zakłady i toczą się zażarte dyskusje… Whisky? Rzucanie pni? Dudy? Nazwiska na Mac? Początki Muru Hadriana i pochodzenie potwora z Loch Ness wreszcie ujawnione? A może nawet, kto wie, Galowie w kiltach… Totalna niespodzianka! Zwłaszcza że to pierwszy album stworzony przez nowych autorów – scenarzystę Jeana-Yvesa Ferriego oraz rysownika Didiera Conrada. ![]()
Wyszukaj / Kup Xavier Dorison, Ralph Meyer – Asgard #1: Żelazna Noga Patrząc na popularność „Thorgala”, można się zastanawiać, dlaczego dopiero teraz pojawia się komiks eksplorujący mroczną krainę wikingów. Jaka by nie była tego przyczyna, „Asgard” to dobry wybór, aby złamać monopol rodziny Aegirssonów. Graficznie „Asgard” to kawałek solidnej, komiksowej roboty. Ralph Meyer w porównaniu z Rosińskim to bardziej rzemieślnik niż artysta, ale rzemieślnik rzetelny, znający się na swojej pracy. Dobre wrażenie wizualne pogłębia wysoki poziom wydania albumu. Na szczęście „Asgard” nie wymaga wsparcia na zasadzie „Znacie Thorgala? To przeczytajcie”. Historia jest ciekawa, dobrze poprowadzona, po prostu warta lektury. ![]()
Wyszukaj / Kup Jeph Loeb, Tim Sale – Batman: Długie Halloween „Batman: Długie Halloween” to luźna kontynuacja słynnego „Batmana: Rok Pierwszego” Franka Millera, opowieść z wczesnych lat Człowieka-Nietoperza. Komiks w klimacie czarnego kryminału opowiada o pogoni za tajemniczym seryjnym mordercą o pseudonimie Holliday, wczesnej współpracy Batmana, komisarza Gordona i Harveya Denta. Opowieść, w której mamy nie tylko Mrocznego Rycerza i arcyłotrów, ale również klasyczny mafijny świat przestępczy uważana jest za jedną z najciekawszych w cyklu i była jedną z inspiracji dla filmu Christophera Nolana „Batman: Początek”. ![]()
Wyszukaj / Kup Juan Diaz Canales, Juanjo Guarnido - Blacksad #5: Amarillo Autorzy tej serii nie rozpieszczają czytelników, jako że od ukazania się poprzedniego albumu minęły trzy lata. Tym większe brawa dla Egmontu za szybkość, polskie wydanie pojawia się miesiąc po wydaniu oryginalnym. A sam komiks? Nawiązując do poetyki kina drogi, koci detektyw podróżuje słynną Route 66 pomiędzy Tulsą a tytułowym Amarillo. Jak zwykle spotyka galerię ciekawych postaci i pakuje się w zagmatwane sytuacje. Na francuskojęzycznym Bedetheque album zbiera zasadniczo pozytywne oceny, chociaż zdarzają się też skrajnie negatywne. ![]()
Wyszukaj / Kup Michał (Śledziu) Śledziński – Czerwony Pingwin musi umrzeć #1 Graficznie mamy tu do czynienia z dziełem arcyciekawym, acz niełatwym w odbiorze przy pierwszym podejściu. Kreska Śledzia, tu dodatkowo odmieniona przez cyfrową technologię powstawania albumu, z początku stanowi pewną barierę, ale po przyzwyczajeniu się do konwencji daje szansę na delektowanie się kadrowaniem, kolorystyką i pomysłami narracyjnymi. Główną zaletą albumu jest jednak poczucie wspólnego, wzajemnego zrozumienia między autorem i świadomym czytelnikiem. Śledziu przedstawia tu zupełnie nowy, niby nietypowy świat, a my, znający konwencję, bardzo łatwo w ten świat się zapadamy, rozumiemy jego zasady i już po kilku kadrach czujemy się, jakbyśmy nie zajmowali się od lat niczym innym niż korsarstwem na kosmicznym szlaku. ![]()
Wyszukaj / Kup Oleksij Czebykin, Maksym Prasołow - Daogopak #1: Anatolijskie tournée „Daogopak” – seria awanturniczo-przygodowych powieści graficznych o Kozakach-charakternikach z Siczy Zaporoskiej – potężnego rycerskiego zakonu mistrzów sztuk walki i magii w średniowiecznej Ukrainie. ![]()
Wyszukaj / Kup Antoni Bogusławski, Benedykt Hertz, Kamil Mackiewicz, Aleksander Świdwiński – Dawny Komiks Polski tom 1 Na taką serię czekaliśmy od dawna! Oby tylko była ona kontynuowana, a edytorowi, czyli Wydawnictwu Komiksowemu, oraz redaktorowi, to jest Adamowi Ruskowi, nie zabrakło możliwości finansowych ani chęci. Tom pierwszy „Dawnego komiksu polskiego” zawiera dwie oryginalne historie rysunkowe z okresu międzywojnia: „Warszawę w roku 2025” oraz „Pana Hilarego i jego przygody”. Obydwa mogą zostać odebrane przez większość czytelników jedynie jako intrygujące ramotki. Nic to! Ci, którzy kochają „filmy rysunkowe” i mają zacięcie archeologiczne, na pewno z niecierpliwością czekać będą na kolejne tomy „Dawnego komiksu polskiego”. ![]()
Wyszukaj / Kup Maciej Jasiński, Piotr Nowacki – Detektyw Miś Zbyś na tropie: Lis, ule i miodowe kule „Detektyw Miś Zbyś na tropie: Lis, ule i miodowe kule” to pierwszy tom z cyklu, na którego kontynuację mamy dużą nadzieję, bo mamy tu do czynienia z ładnie narysowaną i jeszcze ładniej pokolorowaną bezpretensjonalną opowieścią dla dzieci, z sympatycznymi bohaterami, nieskomplikowaną intrygą, prostym przesłaniem i zajmująca historią. Meksykanin Tony Sandoval jest już dobrze znany polskim miłośnikom komiksu. Dzięki wydawnictwu „Timof i cisi wspólnicy” mamy okazję poznać jego kolejne dzieło. Tytułowy bohater „Doomboya” to młody gitarzysta, grający sobie różne kawałki. Nie zwraca najmniejszej uwagi na fakt, że jego muzyka przyciąga uwagę całego miasteczka. I tylko jego najbliższy przyjaciel wie kto jest autorem tych kawałków. Komiks brał udział w konkursie Festiwalu w Angoulême w zeszłym roku. Tytuł komiksu Lucie Lomovej – „Dzicy” – jest wielce znaczący. Bo tylko na pozór odnosi się do Indian Ameryki Południowej, a zwłaszcza jednego z nich, którego czeski podróżnik Alberto Vojtěch Frič przywozi do Czech z jednej ze swoich podróży. Znacznie bardziej dzicy okazują się bowiem Europejczycy, którzy nie potrafią zaakceptować odmienności kulturowej Czerwiusza. Komiks oparty został na faktach, a jego akcja rozgrywa się w latach 1908-1909. ![]()
Wyszukaj / Kup Igort – Dzienniki ukraińskie. Wspomnienia z czasów ZSRR Dwa lata życia poświęcił Igort na podróże po Ukrainie, Rosji i Syberii. Nie przyświecał mu jednak cel turystyczny (a przynajmniej nie tylko); przede wszystkim zbierał materiały do zaplanowanych reportaży rysunkowych, w których zamierzył sobie opowiedzieć o okrutnych czasach Związku Radzieckiego widzianych przez pryzmat losów zwykłych ludzi. Nie należy albumu Igorta nazywać komiksem. Także znacznie bardziej nobilitujące dla historii rysunkowych określenie „powieść graficzna” byłoby tutaj nie na miejscu. „Dzienniki ukraińskie” (z podtytułem „Wspomnienia z czasów ZSRR”) to wstrząsający reportaż historyczno-społeczny, który równie dobrze mógłby przybrać formę filmu dokumentalnego. ![]()
Wyszukaj / Kup Igor Baranko - Egipskie księżniczki #1 Pozytywną cenzurę temu komiksowi wydał sam Christian Jacq, ceniony francuski autor książek i powieści o starożytnym Egipcie. A to mówi wiele, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że przedmowa pisarza mogła mieć charakter grzecznościowy. W każdym razie „Egipskie księżniczki”, choć nierówne pod względem poziomu, na pewno zasługują na uwagę. ![]()
Wyszukaj / Kup Marcin Podolec – Fugazi Music Club Marcin Podolec, nasz dawny kolega redakcyjny, a obecnie wzięty i uznany twórca komiksowy, zaprezentował w tym roku kolejny album, dzieło jak na polski rynek nietypowe i intrygujące. Otóż, tematem komiksu Podolec uczynił dzieje kultowego warszawskiego klubu Fugazi, w którym pierwsze koncerty grali Acid Drinkers, Hey i Wilki, Kult zaprezentował „Tatę Kazika” i które było świadkiem wielu innych znaczących wydarzeń muzycznych i wokółmuzycznych. Scenariusz albumu oparty jest na wspomnieniach Waldemara Czapskiego, jednego z założycieli „Fugazi”. Z pewnością jedno z ciekawszych wydawnictw komiksowych, już wielokrotnie pozytywnie omawiane i recenzowane. ![]()
Wyszukaj / Kup Joann Sfar - Kot Rabina: tomy 1-5 Po blisko ośmioletniej przerwie powraca najbardziej bezczelny kot północnej Afryki, czyli Kot Rabina. Co najważniejsze, dostajemy od razu wydanie zbiorcze zawierające wszystkie pięć tomów oryginalnych. A dla tych, którzy już zapomnieli, w czym rzecz (mieli prawo): był sobie pobożny rabin, który miał wścibskiego, gadającego kota. Kot ten podważał wszystkie tezy religijne głoszone przez rabina i rabin przez to dostawał szału. Ale dzięki temu czytelnik otrzymuje prawdziwe perełki, jakimi są dialogi między dwójką głównych bohaterów. A całość podana w pięknie koślawej kresce Sfara. ![]()
Wyszukaj / Kup Jean Dufaux, Philippe Xavier – Krucjata #1: Simoun Dja Z jakiejś przyczyny wojny krzyżowe, mimo możliwości, jakie oferują, nie są wykorzystywane w komiksach. Za trudny temat? Za kłopotliwy? W każdym razie teraz zabrał się za nie doświadczony duet. Jeana Dufaux nie trzeba nikomu, kto choćby trochę interesuje się europejskim komiksem, przedstawiać. Francuski scenarzysta wędruje po historii zwyczajnej i nadnaturalnej, odwiedził liczne epoki, jak choćby starożytny Rzym („Murena”) czy Wenecję Casanovy („Giacomo C.”). W „Krucjacie” po pustyni kroczą dżiny i jeszcze dziwniejsze stworzenia, które wpłyną na losy wojny między krzyżowcami a wojownikami spod znaku półksiężyca. Mniej znany od swego sławnego kolegi Philippe Xavier zabłysnął jako rysownik i stworzył przepiękną, pełną kolorów wersję Ziemi Świętej. ![]()
Wyszukaj / Kup Alan Moore, Kevin O′Neill – Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Czarne Akta „Czarne Akta” kolejny komiks ze słynnego cyklu Alana Moore’a „Liga Niezwykłych Dżentelmenów” dociera do nas z opóźnieniem – narysowany jako trzeci, na naszym rynku pojawia się po wydaniu nie tylko po wydaniu dwóch pierwszych tomów, ale i trzech tomów z subcyklu „Stulecie”. Nie jest to jednak wielki problem, bo „Czarne Akta” nie muszą wpisywać się w chronologię cyklu, jako że są komiksem pobocznym, swego rodzaju katalogiem porządkującym informacje o świecie Allana Quatermaina i Miny Harker. ![]()
Wyszukaj / Kup David B., Jean-Pierre Filiu - Najlepsi wrogowie #1: Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem. Część pierwsza 1783-1953 To właśnie Amerykanie po raz pierwszy nazwali berberyjskie tereny nad Morzem Śródziemnym „Bliskim Wschodem”. I to z tym regionem związała Stany Zjednoczone, od ich rewolucyjnych początków, przedziwna relacja oparta na fascynacji, konfrontacji i skomplikowanej współpracy. Jean-Pierre Filiu, uznany francuski historyk i ekspert w sprawach Bliskiego Wschodu, oraz David B., jeden z największych współczesnych rysowników, autor m.in. Rycerzy świętego Wita, snują wspólnie opowieść pełną starć, dyplomatycznych intryg i zdrad. Ich komiks jest fascynującą historią trudnej współzależności dwóch odległych regionów rozpisaną od czasów Gilgamesza, przez epokę krucjat i kolonialnych podbojów do ery Eisenhowera. A gdzieś w tle zawsze jest złoto i ropa. ![]()
Wyszukaj / Kup Darren Aronofsky, Ari Handel, Niko Henrichon – Noe. Za niegodziwość ludzi Darren Aronofsky ponoć od lat fascynował się postacią patriarchy Noego i przymierzał się do wyprodukowania filmu o nim. Wcześniej jednak zaadaptował swój scenariusz na komiks, z paroma modyfikacjami, których w oryginalnej, biblijnej wersji raczej nie uświadczymy. „Za niegodziwość ludzi”, znakomicie narysowana przez Niko Henrichona („Lwy z Bagdadu”), najwyraźniej przemówiła nawet do kamiennych serc w Hollywood, bo Aronofsky podpisał umowę na film, który obejrzymy w 2014. ![]()
Wyszukaj / Kup Thomas Jane, Tab Murphy, Thomas Ott – Nowożeńcy Coś dla miłośników komiksowej grozy. Para nowożeńców jedzie nocną drogą, nagle na szosę wybiega tajemniczy osobnik i – jak o bywa w takich opowieściach – wpada pod samochód. Młoda para zabiera ciężko rannego człowieka na tylne siedzenie, ale ten z niewiadomych przyczyn, po odzyskaniu przytomności, zaczyna atakować kierowcę… Co tu wiele mówić – komiksy Otta są idealną formą dla takiej opowieści. Czerń tła buduje odpowiedni nastrój, narracja bez jednego słowa jest w pełni przejrzysta, a historia, nieco dłuższa niż w miniaturach grozy, z jakich słynie twórca, ale nadal nie jest bardzo rozbudowana, zamykając się w formie „opowieści z dreszczykiem” (w właściwie – z solidnym dreszczem). Dobrym komiks, ciekawa historia, intrygująca forma. ![]()
Wyszukaj / Kup Shaun Tan – Opowieści z najdalszych przedmieść „Opowieści z najdalszych przedmieść” są czymś na pograniczu książki i komiksu. Z jednej strony „Opowieści” wyglądają na ilustrowaną książkę, z drugiej jednak niektóre historie ukazane są w czysto komiksowej formie, a dla kilku innych rysunki są absolutnie kluczowe, by w pełni zrozumieć treść. Jak można podsumować dzieło Shauna Tana? Piękna podróż… ale dokąd? W głąb własnej podświadomości? Do własnych wspomnień, nostalgii, ujętych w onirycznej, surrealistycznej formie? Do pewnych podstawowych prawd, które można ukazywać w alegorycznej formie? Tak czy inaczej – naprawdę warto tę podróż odbyć. ![]()
Wyszukaj / Kup Laurent Seksik, Guillaume Sorel – Ostatnie dni Stefana Zweiga Komiks Seksika i Sorela to kronika ostatnich siedmiu miesięcy życia Stefana i Lotte Zweigów, obejmująca okres od sierpnia 1941 do lutego 1942 roku. Ich historia opowiedziana została w sposób bardzo przejmujący, ale jednocześnie udało się autorom uniknąć niepotrzebnej ckliwości i martyrologii. Pisarz, zdający sobie sprawę z nieuchronnego i coraz bliższego końca swojej ziemskiej egzystencji, przygotowuje się do tego momentu nader metodycznie i skrupulatnie. Nie roztkliwia się nad sobą, nie stawia w pozycji ofiary; przypomina raczej człowieka, dla którego życie było jak najbardziej świadomą grą z rzeczywistością – przekonawszy się, że przegrał, postanowił odejść z honorem, niepokonany.Sorel wziął tym samym na swoje barki niemałe wyzwanie – zdecydował się przedstawić rozświetlone promieniami Słońca krajobrazy, radosne ulice Rio de Janeiro i plaże Copacabany w ostrym kontraście z pogrążoną w wiecznym mroku duszą pisarza. Wyszedł z tego obronną ręką. ![]()
Wyszukaj / Kup Osamu Tezuka, Naoki Urasawa – Pluto 8 Naoki Urasawa wziął historię stworzoną przez „ojca mangi” Osamu Tezukę i zmienił w zawiły kryminał, w którym pada pytanie o człowieczeństwo robotów, bez zatracania uroku oryginału. „Pluto” pozostaje wzorem dla wszystkich fanów, którzy chcieliby zrobić remake swoich ulubionych utworów z młodości. ![]()
Wyszukaj / Kup Szymon Holcman, Mateusz Skutnik - Rewolucje #8: W kosmosie Długo na ten dzień czekaliśmy! Cykl "Rewolucje" Mateusza Skutnika, który lubimy i cenimy od lat (i nieustannie przypominamy, że jego pierwsze plansze publikowała właśnie Esensja, już ponad dekadę temu) wreszcie wyrusza w kosmos! Musiało do tego oczywiście dojść, bo przecież w cyklu, nawet steampunkowym w tematyce, który we właściwy sobie sposób opowiada o rewolucjach przemysłowych nie może zabraknąć odwiecznego marzenia ludzkości, by wyrwać się poza naszą planetę. Dodatkową ciekawostką albumu jest to, że scenariusz do jednej z opowieści gościnnie napisał Szymon Holcman. ![]()
Wyszukaj / Kup Eric Herenguel - Srebrny księżyc nad Providence #1: Dzieci otchłani Rok 1880, Providence, stan New Hampshire. Wioska na wschodzie Stanów Zjednoczonych tak urocza, że chciałoby się wypocząć w cieniu sykomor, gdyby jej mieszkańcy nie mieli nieznośnego zwyczaju umierania gwałtowną śmiercią! A przecież już od dawna ta zasobna wieś nie doznaje zbrojnego zagrożenia. Zatem kto? I dlaczego? Oto natrętne pytania, które zadaje sobie każdy. Szeryf James Stuart ma więc za zadanie odkryć, czy to człowiek, czy raczej zwierzę jest sprawcą tych zbrodni… Biedny szeryf, tak bardzo nienawykły do takich aktów przemocy na swoim terenie! A poza tym co ma on zrobić z psem jednej z ofiar i z tą młodą kobietą, Miss Gatling, tak piękną i zadającą tyle pytań… i z burmistrzem, któremu jakże spieszno znaleźć winowajcę przed wyborami? „Naprawdę myślałem, że wszystko już w życiu widziałem”, mówi sobie James, ale jeszcze nie wie, że nadchodzące noce szykują mu straszliwe koszmary – tak lodowate jak kawałek zimnego mięsa! ![]()
Wyszukaj / Kup Darwyn Cooke – Strażnicy – Początek #1 – Gwardziści/Jedwabna zjawa Było tylko kwestią czasu (w tym wypadku potrzeba było upływu kilkudziesięciu lat i ekranizacji), zanim odnoszące sukces dzieło, jakim byli „Strażnicy”, doczeka się prequela. Alan Moore, tworząc swój świat, często odwoływał się do przeszłości i pokazywał fragmenty życia swych superbohaterów – poplątanego, pełnego starych konfliktów i błędów, których żałowali do końca życia. Była to wizja na tyle ciekawa, że chciało się wiedzieć więcej. „Strażnicy – Początek” próbują zaspokoić tę ciekawość. Ich autorzy staną jednak wobec nie lada wyzwania – będą musieli dorównać komiksowej legendzie. ![]()
Wyszukaj / Kup Joe Sacco - Strefa bezpieczeństwa Goražde Nagroda magazynu „Time” w kategorii najlepszy komiks roku 2000. Nagroda Eisnera w kategorii „Best Original Graphic Novel” w 2001. W tym samym roku nominacja do nagrody Harveya w kategorii „Best Writer and Best Graphic Album of Original Work”. Oraz nagroda New York Timesa w kategorii „Notable Book 2000”. Więcej rekomendacji chyba nie potrzeba. A co najważniejsze, całość na podstawie własnych doświadczeń (autor przebywał w Bośni w latach 1994-1995) oraz wywiadów i rozmów z Bośniakami. ![]()
Wyszukaj / Kup Grant Morrison, Andy Kubert, Rags Morales – Superman i Ludzie ze Stali #1 „The New 52” to gigantyczny relaunch uniwersum DC Comics. We wrześniu 2011 roku zdecydowano się zakończyć istniejące serie i rozpocząć 52 nowych cykli, w których albumy będą ukazywały się, jak zawsze, w miesięcznych odstępach. W tym miesiącu w nasze ręce trafi nowa wersja przygód Supermana, ze scenariuszem Granta Morrisona i rysunkami Ragsa Moralesa i opowiada na nowo o początkowych latach kariery Człowieka ze Stali i jego pierwszych starciach z Lexem Luthorem. Krótko mówiąc: doskonała okazja, by wejść od zera w świat przybysza z Kryptona. ![]()
Wyszukaj / Kup Władysław Krupka, Bogusław Polch - Tajemnica „Plaży w Pourville” Wielki powrót jednego z najpopularniejszych polskich komiksowych bohaterów wszech czasów! Do akcji ponownie wkracza kapitan Żbik, a w zasadzie pułkownik, bo w tej randze jest były funkcjonariusz milicji w roku 2000, gdy rozpoczyna się akcja zeszytu „Tajemnica »Plaży w Pourville«”. Ten komiks to również powrót do słynnej serii współtwórców jej największych sukcesów. Po ponad 20 latach przerwy scenariusz napisał Władysław Krupka, a całość narysował Bogusław Polch. ![]()
Wyszukaj / Kup Roman Surzhenko, Yann – Thorgal. Młodzieńcze lata #1: Trzy siostry Minkelsönn „Trzy siostry Minkelsönn” to potencjalna laektura dla miłośników Throgala, którzy zatracili kontakt z tą serią, ale także dla młodszych czytelników, których chcielibyśmy zainteresować postacią dzielnego i prawego wikinga z kosmosu. Komiks Yanna i Surżenki, opowiadający o młodych latach Thorgala nie rzuca może na kolana scenariuszem (choć i nie ma się czego wstydzić), ale jest solidny, dobrze narysowany i wyróżnia się z wszystkich obecnych pobocznych serii. ![]()
Wyszukaj / Kup Tomasz Kołodziejczak, Maciej Parowski, Przemysław Truściński – Trust. Album Przemysław Truściński należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców komiksowych średniego (już!) pokolenia, od ponad 20 lat publikujący swe dzieła w wielu tytułach prasowych, zbierający je w albumy, udzielający się jako twórca reklamowy, redaktor, dyrektor artystyczny wielu przedsięwzięć, oznaczony już nawet niedawno państwowym Srebrnym Krzyżem Zasługi. Ta piękna kariera aż domaga się podsumowania i jest nim właśnie blisko 400-stronicowy „Trust. Album”, nie tylko prezentujący zebrane dzieła artysty, ale zamieszczający też szereg artykułów na temat jego twórczości. ![]()
Wyszukaj / Kup Luc Brunschwig, Roberto Ricci - Urban #1: Reguły gry Francusko-włoska „produkcja” będąca dowodem na to, że Taurus Media dba nie tylko o wielbicieli komiksów (około)historycznych, ale stara się dopieszczać również tych, których zainteresowania wiodą nie w odległą przeszłość, lecz w… daleką przyszłość. Dla nich przeznaczone są „Reguły gry” – pierwszy z dwóch, jak do tej pory – tomów serii science fiction zatytułowanej „Urban”. ![]()
Wyszukaj / Kup Enrique Breccia, Xavier Dorison – Wartownicy #1: Stalowe żniwa Xavier Dorison stworzył scenariusz, w którym wątki historyczne (z boleśnie realistycznie przedstawionymi skutkami wojny) mieszają się ze steampunkiem i elementami grozy (nie bez powodu doświadczenia prowadzone przez Kroppa z miejsca przywodzą na myśl doktora Wiktora Frankensteina, a Tailefferowie – stworzone przez niego monstrum). Na dodatek zadbał też o kilka zwrotów fabuły, które mogą jednoznacznie kojarzyć się ze współczesnym kinem akcji. Wszystko to sprawia, że pierwszą odsłonę „Wartowników” czyta się jednym tchem, a i ogląda z nie mniejszym zainteresowaniem. ![]()
Wyszukaj / Kup Huppen Hermann – Wieże Bois-Maury #1: Babette Komiksy Huppena są jak okno w średniowiecze, nie to wygłaskane, hollywoodzkie, ale surowe i realistyczne. U belgijskiego autora nawet twarze pysznych rycerzy – panów życia i śmierci są zniszczone trudami życia. Bohaterami targają gwałtowne pasje i żądze, a między bogactwem a nędzą rozciąga się przepaść, w którą łatwo wpaść. Rzecz dzieje się w jedenastym wieku w Europie i opowiada o przygodach rycerza Aymara de Bois-Maury. Jego celem jest odzyskanie rodzinnego zamku, właśnie tytułowych wież Bois-Maury. „Wieże Bois-Maury” (a od jedenastego tomu po prostu „Bois-Maury”) to dotychczas jeden z wielkich nieobecnych na naszym rynku komiksowym. Nie należy traktować „Zaduszek” jedynie jako kolejnego dzieła poświęconego Holokaustowi. Izraelska scenarzystka i ilustratorka komiksów Rutu Modan, w Polsce znana dotychczas dzięki wyśmienitym „Ranom wylotowym”, stworzyła powieść graficzną, którą równie dobrze można określić jako melodramat z rozwiniętym wątkiem obyczajowo-politycznym. W tle akcji rozgrywającej się współcześnie pojawiają się także retrospekcje – nieliczne, ale bardzo istotne, ponieważ właśnie w nich tkwi źródło zasygnalizowanej już wcześniej tajemnicy. One też czynią „Zaduszki” opowieścią o wielkiej, choć nieszczęśliwej, miłości – takiej, która potrafi przetrwać wszelkie przeciwności losu, której nie jest straszna nawet najdłuższa rozłąka, która nie umiera tak długo, jak długo żyją ci, którzy ją w sobie pielęgnują. ![]()
Wyszukaj / Kup Merwan Chabane, Bastien Vivès – Za Imperium #1: Honor Merwan Chabane i Bastien Vivès to kolejni francuscy autorzy, o których istnieniu jeszcze do niedawna wiedzieli w Polsce jedynie najwytrawniejsi specjaliści od komiksu europejskiego. Za sprawą trylogii zatytułowanej „Za Imperium” to może się zmienić. Często przez krytyków i czytelników komiks ten określany był mianem historycznego (jeśli chodzi o podjętą tematykę, nie zaś ważność dla całego gatunku) – o dziwo, nie jest to jednak wcale tak oczywiste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. ![]()
Wyszukaj / Kup Jerzy Wróblewski – Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #1: James Hart / Nie z tej ziemi Choć Jerzy Wróblewski żył stosunkowo krótko, pozostawił po sobie ogromny dorobek. Składa się nań nie tylko ponad sześćdziesiąt oddzielnych albumów, ale również dziesiątki historii drukowanych w czasopismach i antologiach. Zawarte w tomie pierwszym „Archiwum” historyjki arcydziełami na pewno nie są, ale dla wielbicieli komiksu polskiego z czasów Polski Ludowej i tak powinny być lekturą obowiązkową. • • • Zagłosuj TUTAJ. ![]() 5 stycznia 2014 |
W pierwszym roku działalności TM-Semic do niewielkiego grona superbohaterów, którzy otrzymali swoje miesięczniki dołączył także Superman. I trzeba przyznać, że wejście miał wzorowe.
więcej »Prezentujemy zdjęcia ze spotkania z Grzegorzem Rosińskim, które miało miejsce w dniu 3 marca 2023. Spotkanie odbyło się w Galerii Komiksu i Ilustracji Polishcomicart.pl.
więcej »Wydawnictwo Egmont wprowadza sukcesywnie na nasz rynek komiksy Alana Moore’a z jego własnego imprintu założonego w wydawnictwie „Wildstorm” w 1999 roku – „America’s Best Comics”. Trzytomowy „Tom Strong” powstawał w latach świetności „ABC” – zobaczmy co ciekawego możemy tu znaleźć.
więcej »Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński
Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński
Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński
Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński
Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński
To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński
Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński
Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński
Samotni wśród bliskich
— Marcin Knyszyński
Gdy zło zwycięża…
— Marcin Knyszyński
Po komiks marsz: Październik 2022
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch
Extraordinary Moore: Pastisz pełen ambicji
— Marcin Knyszyński
Krótko o komiksach: Sherlock Miś i Indiana Jones
— Marcin Osuch
Niekoniecznie jasno pisane: No to łups, Asteriksie? No to łups, Obeliksie!
— Marcin Knyszyński
Asteriks chronologicznie: Część IV
— Marcin Knyszyński
Asteriks chronologicznie: Część I
— Marcin Knyszyński
Kadr, który…: Kiedy klaun zmyje uśmiech
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Kapitan Żbik: Miłość, która prowadzi na manowce
— Sebastian Chosiński
Wielki Ranking komiksów Thorgala
— Esensja Komiks
Kadr, który…: Pościg
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
10 największych rozczarowań muzycznych 2013 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Najbardziej seksowni 2013
— Esensja
50 najgorszych okładek płyt 2013 roku
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Najlepsze książki 2013 roku
— Esensja
Najseksowniejsi aktorzy 2013 r.
— Esensja
50 najlepszych płyt 2013 roku
— Esensja
Najseksowniejsze aktorki 2013 r.
— Esensja
Porażki i sukcesy 2013, czyli filmowe podsumowanie roku
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr Dobry, Ewa Drab, Grzegorz Fortuna, Jakub Gałka, Krzysztof Spór, Małgorzata Steciak, Konrad Wągrowski
50 najlepszych filmów 2013 roku
— Esensja
Nominacje do książki roku 2013
— Esensja
Krótko o komiksach: Coś tu nie wyszło
— Dagmara Trembicka-Brzozowska
Demony podświadomości
— Maciej Jasiński
Krótko o komiksach: Nie dla dzieci
— Marcin Osuch
Nemo była kobietą!
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski
Wiktoriańscy Avengersi
— Marcin Osuch
Krótko o komiksach: Pies Dylan wkracza do akcji
— Wojciech Gołąbowski
Historia w obrazkach: Konkwistadorzy!
— Sebastian Chosiński
Zwierzęta z zaśmieconego lasu
— Dagmara Trembicka-Brzozowska
Piąty bieg, Cyklonie, piąty bieg!
— Konrad Wągrowski
Bumelanci i cwaniacy
— Sebastian Chosiński
Najlepsze komiksy 2022 roku
— Esensja Komiks
Komiks Roku 2022 – nominacje
— Esensja Komiks
Prezenty świąteczne 2022: Prezenty komiksowe
— Esensja Komiks
Spotkania autorskie podczas „Niech żyje komiks!”
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2021 roku
— Esensja Komiks
Najlepsze komiksy 2021 – nominacje
— Esensja Komiks
Prezenty świąteczne 2021: Komiksy
— Esensja Komiks
Po komiks marsz: Sierpień 2021
— Esensja Komiks
Po komiks marsz: Lipiec 2021
— Esensja Komiks
Po komiks marsz: Czerwiec 2021
— Esensja Komiks
Co na tej liście robi „Latarnia”?