Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

50 najlepszych komiksów wydanych przez TM-Semic

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 4 5 »

Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

50 najlepszych komiksów wydanych przez TM-Semic

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
30. Green Lantern: Szmaragdowy świt (1/1992, 1-2/1993)
scenariusz: Gerard Jones
rysunki: Mark Bright
Trzeba przyznać, że „Green Lantern” miał mocne wejście na nasz rynek. „Szmaragdowy świt” to najlepsza opowieść dotycząca Zielonej Latarni, jaka ukazała się do dziś po polsku. Tym bardziej dziwi, że seria tak szybko dokonała żywota. W pierwszych trzech zeszytach poznajemy historię przystąpienia Hala Jordana do Korpusu i jego pierwszej wielkiej misji, która miała na celu uratowanie OA – planety Latarni. Iście kosmiczna przygoda w iście kosmicznym wydaniu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
29. Spider-Man: Zmysły (1-3/1995)
scenariusz: Todd McFarlane
rysunki: Todd McFarlane
Todd McFarlane po raz pierwszy. Ta historia o Spider-Manie pochodzi ze specjalnej serii, stworzonej po to, by fenomenalny rysownik nie opuszczał tej postaci (co i tak ostatecznie się stało, na rzecz „Spawna”). Nie tylko miał rysować, ale również mógł tworzyć autorskie scenariusze. „Zmysły” do doskonały dowód na to, że warto było zaryzykować. Mroczna opowieść o polowaniu na włochatego stwora Wen-Di-Go, który podejrzewany jest o zabijanie dzieci, bez wątpienia należy do jednych z najlepszych dotyczących Człowieka Pająka. Do tego dochodzi gościnny udział Wolverine’a i przepis na sukces gotowy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
28. Punisher: Eurohit (3/1995)
scenariusz: Dan Abnett, Andy Lanning
rysunki: Doug Braithwaite
Ten numer „Punishera” był pierwszym z nowej edycji. TM-Semic, ratując się przed spadkiem popularności komiksów w Polsce, chwytał się różnych pomysłów. W celu zmniejszenia kosztów druku, kierownictwo wpadło na pomysł, by kolejne numery „Pogromcy” ukazywały się w kwartalnych odstępach, były grubsze, ale publikowane w tonacji czarno-białej. Szczerze mówiąc, zupełnie mi to nie przeszkadzało, jeśli zawierały tak świetne przygody jak w „Eurohit”. Nie jest to scenariusz specjalnie wydumany, ale pełen akcji, w którym Frank Castle w pogoni za swoim celem przemierza wzdłuż i wszerz Europę. Szkoda tylko, że nie zawitał do Polski, u nas też by się znalazło kilku kandydatów do wyeliminowania.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
27. Spawn: Pytania (1-2/1997)
scenariusz: Todd McFarlane
rysunki: Todd McFarlane
Rozpoczęcie wydawania autorskiej serii Todda McFarlane’a „Spawn” było jedną z najlepszych decyzji TM-Semic. Mroczna i okrutna opowieść o wskrzeszonym przez siły piekielne najemniku wgniatała w fotel. Duszny scenariusz i perfekcyjna kreska były czymś u nas całkiem niespotykanym. Szkoda tylko, że zamiast skończyć „Spawna” w odpowiednim momencie, McFarlane zaczął rozmieniać swój pomysł na drobne. Niemniej początek był wielce obiecujący.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
26. Spider-Man: Zemsta Złowieszczej Szóstki (8-9/1993)
scenariusz: Erik Larsen
rysunki: Erik Larsen
Erik Larsen nigdy nie był moim ulubionym rysownikiem „Spider-Mana”, ale w autorskiej „Zemście Złowieszczej Szóstki” wspiął się na wyżyny swojego talentu. Powstała niezwykle dynamiczna i zupełnie pokręcona opowieść o kolejnej reinkarnacji złowrogiego teamu, w skład którego wchodzą: Doktor Octopus, Electro, Mysterio, Vulture, Hobgoblin i Sandman. To jednak nie wszystkie sławy, jakie pojawiają się w tym komiksie, ponieważ Larsen postanowił zabawić się konwencją i stworzył jeden z najbardziej szalonych crossoverów dostępnych na polskim rynku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
25. Top Komiks: Lobo – Kontrakt na Bouga (2/1999)
scenariusz: Alan Grant
rysunki: Kieron Dwyer
Jedna literka i mielibyśmy komiks co najmniej obrazoburczy, co nie zmienia faktu, że scenarzysta – Alan Grant – nie oszczędzał się i wymyślił historię, którą na spokojnie przyjąć mogą jedynie ci, którzy potrafią złapać dystans do siebie i swoich przekonań religijnych. Oto bowiem Lobo zostaje wynajęty przez mnichów mających dość ascetycznego życia i marzących o przeprowadzeniu rewolucji seksualno-hedonistycznej. Ma on pomóc im uwolnić się od wszechmocnego Bouga. W ten sposób Czarnian zostaje wplątany w perfidną zabawę dwóch wszechmocnych dzieciaków. Mocna rzecz, ale niesamowicie zabawna i pomysłowa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
24. Wydanie specjalne: Batman – Venom (4/1994)
scenariusz: Dennis O’Neil
rysunki: Russel Braun
Nie, to nie kolejny crossover między postaciami Marvela i DC, a podtytuł nie odnosi się do wroga Spider-Mana. „Batman: Venom” to przejmująca opowieść o upadku i próbie podniesienia się Batmana, który w wyniku niepowodzenia spowodowanego brakiem sił sięga po tabletki mające mu je znacznie powiększyć. Jednak tak, jak w prawdziwym życiu, nie dzieje się to bez konsekwencji, czego wynikiem jest rychłe uzależnienie. Mroczny Rycerz będzie musiał stawić czoła najgroźniejszemu przeciwnikowi, z jakim do tej pory się mierzył – z samym sobą. „Venom” pokazuje, że komiksy nie tylko opowiadają wydumane historie o facetach w rajtuzach, ale również są wrażliwe na bieżące społeczne problemy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
23. Mega Marvel: Ghost Rider (1/1994)
scenariusz: Howard Mackie
rysunki: Javier Saltares, Mark Texeira
Ghost Rider to jeden z najciekawszych marvelowskich bohaterów, którego metody walki ze złem sprawiają, że nie sposób go jednoznacznie ocenić (tak, jak Punishera i Wolverine’a). W drugim tomie specjalnych wydawnictw pod szyldem „Mega Marvel” otrzymaliśmy całkowite odświeżenie tej postaci, którą nie był już Johnny Blaze, a niepozorny nastolatek Daniel Ketch. Dodajmy, że odświeżenie bardzo udane, za sprawą wciągającego, bezkompromisowego scenariusza. Szkoda, że TM-Semic nie zdecydował się na przydzielenie Duchowi Zemsty własnej serii.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
22. Batman: Sanctum (12/1994)
scenariusz: Mike Mignola
rysunki: Mike Mignola
Batman w klimatach Hellboya? Czemu nie! Mike Mignola ma rękę do wymyślania i rysowania nastrojowych opowieści grozy. Jak się okazuje, Mroczny Rycerz doskonale sprawdza się w klimatach prozy Lovecrafta. W „Sanctum” musi zmierzyć się z czarną magią, której nie jest w stanie pokonać ani jego siła, ani wymyślne gadżety. Wyjątkowość tej historii dodatkowo uwypukla zetknięcie w jednym zeszycie z innymi przygodami Batmana, które podane są w bardziej standardowy sposób. Pozostaje żałować, że podobnych epizodów nie było więcej.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
21. Punisher: Ostatnie dni (4/1995)
scenariusz: Mike Baron
rysunki: Hugh Haynes
Kolejna świetna historia z udziałem pogromcy i kolejne soczyście brutalne dzieło. Tym razem nasz bohater trafia do więzienia i szybko okazuje się, że to nie on jest osadzony z więźniami, a oni z nim. Zgodnie z tym, co pisałem przy okazji „Eurohit”, ten zeszyt ukazał się w nowej edycji – grubszej, ale bez kolorów. I ponownie to w ogóle nie przeszkadza, ponieważ więzienne przygody Franka Castle’a zyskują dzięki temu na klimacie. Warto dodać, że na końcu Punisher zdradza całkiem nieznany fakt ze swego życia, że w środku tak na prawdę jest czarny. Kto czytał, wie, o co chodzi, a kto nie, niech przeczyta.
« 1 2 3 4 5 »

Komentarze

« 1 2 3
17 IV 2020   21:56:06

Dorzuciłbym jeszcze "Podwójną grę" (a raczej "Silent Interlude") z G.I. Joe 3/92. Na Zachodzie rzecz uchodziła za przełomową.

« 1 2 3

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

17 IV 2024

W 24 zestawieniu najlepiej sprzedających się komiksów, opracowanym we współpracy z księgarnią Centrum Komiksu, czas się cofnął. Na liście znalazły się bowiem całkiem nowe przygody pewnych walecznych wojów z Mirmiłowa i ich smoka… Ale, o dziwo, nie na pierwszym miejscu.

więcej »

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

11 IV 2024

Wiosna w pełni także na rynku komiksowym. Jest z czego wybierać i aż strach pomyśleć, co będzie się działo w maju.

więcej »

Najlepsze komiksy 2023 roku według czytelników Esensji
Esensja Komiks

4 IV 2024

Tradycyjnie, jak co roku, przeprowadziliśmy wśród czytelników Esensji ankietę, w której mieli wskazać najlepsze komiksy minionego roku. Najwyższa pora aby zapoznać się z jej wynikami.

więcej »

Polecamy

Batman zdemitologizowany

Niekoniecznie jasno pisane:

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część pierwsza
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

The Amazing You-Tube
— M. Fitzner

Chodzi o dobre historie i ciekawych bohaterów
— Karolina Ćwiek-Rogalska, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Jakub Gałka, Kamil Witek, Konrad Wągrowski, Michał Kubalski

Superbohaterowie drugiego planu. Suplement do rankingu
— Konrad Wągrowski, Jarosław Loretz, Kamil Witek

Superbohater i „ci drudzy”
— Karolina Ćwiek-Rogalska

50 najlepszych filmów superbohaterskich
— Esensja

Tegoż twórcy

Z rodzynkami, czy bez?
— Marcin Knyszyński

Hola, hola, panie Straczynski!
— Marcin Knyszyński

Straczynski Odnowiciel
— Marcin Knyszyński

Krakoa, wyspa jak krew czerwona
— Marcin Knyszyński

Ultimates, rząd i mutanci
— Andrzej Goryl

Początek koszmaru
— Marcin Knyszyński

A czy ty zniósłbyś karzące spojrzenie?
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Indiana Wayne i starożytna zaraza
— Marcin Knyszyński

Złote dziecko komiksu i jego mutanci
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Skarb dla pokolenia TM-Semic
— Maciej Jasiński

Tegoż autora

Komiksowe Top 10: Marzec 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

I ty możesz być Kubą Rozpruwaczem
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Po komiks marsz: Kwiecień 2024
— Paweł Ciołkiewicz, Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

My i Oni
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Wielki mały finał
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Piołun w sercu a w słowach brak miodu, czyli 10 utworów do tekstów Ernesta Brylla
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Kim był Józef J.?
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Komiksowe Top 10: Luty 2024
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Ilu scenarzystów potrzea by wkręcić steampunkową żarówkę?
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Magia i Miecz: Siłą rozpędu
— Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.