Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 stycznia 2022
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXII

Konkursy

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

W poprzednich odcinkach („Osiedla Swoboda”)

Esensja.pl
Esensja.pl
„Swobodną ekipę”, czyli Smutnego, Wiraża, Kundzia, Niedźwiedzia i Szopę, poznaliśmy w 1999 roku na łamach „Produktu”. By w pełni zrozumieć nowe, zeszytyowe „Osiedle”, warto przypomnieć sobie stare przygody chłopaków z OS.

Daniel Gizicki

W poprzednich odcinkach („Osiedla Swoboda”)

„Swobodną ekipę”, czyli Smutnego, Wiraża, Kundzia, Niedźwiedzia i Szopę, poznaliśmy w 1999 roku na łamach „Produktu”. By w pełni zrozumieć nowe, zeszytyowe „Osiedle”, warto przypomnieć sobie stare przygody chłopaków z OS.
Odcinek pierwszy: „Matka Boska Ekstra Mocna”
(Produkt 1/1999)
„Swobodną ekipę”, czyli Smutnego, Wiraża, Kundzia, Niedźwiedzia i Szopę, poznajemy w drodze na rockową imprezę. Smutny przechodzi problemy żołądkowe, które kończą się w dość drastyczny sposób podczas mszy w intencji babci. Wiraż ma problemy z odnalezieniem drogi powrotnej do domu. Możemy się też dowiedzieć „kto posuwał Madonnę” i dlaczego w Polsce jest tak, a nie inaczej… Po raz pierwszy pojawia się również tajemniczy Pazur.
Odcinek drugi: „Włoska Kapusta”
(Produkt 1/2000)
Wiraż odnotowuje z dachu wiaty wiekopomne wydarzenie: „rekord w upychania wapna do autobusu”. Smutny przeżywa rozterki moralne i dość mocnego kaca. Szopa wraz z Wirażem odwiedzają klientów tego pierwszego – Fiszera i Fuzza – dwóch największych domorosłych filozofów. Tymczasem Smutny, w poszukiwaniu włoskiej kapusty, odwiedza sklep warzywny, czego o mało nie przypłaca życiem. Niedźwiedź wspomina poprzednią pracę, w której ani on, ani Smutny nie okazali się mistrzami. Szopę odwiedza dwóch „kolegów z przedszkola”, by porozmawiać o interesach…
Odcinek trzeci: „Stuffka większa niż życie”
(Produkt 2/2000)
Smutny i Niedźwiedź pracują jako noszowi przy meczu piłkarskim, co kończy się licznymi kontuzjami u wszystkich zainteresowanych. Kundzio lekceważy swój talent telepatyczny. Szopa popada w tarapaty, za które odpowiedzialni są „koledzy z przedszkola” i odnosi spore obrażenia. Tymczasem chłopaki idą na imprezę do Brzuchola. Możemy się z tego odcinka dowiedzieć co znaleźli australijscy strażacy, kto rezyduje w piwnicy Brzuchola oraz co to jest radiogrzebTM.
Odcinek czwarty: „..”
(Produkt 3/2000)
Podczas rozmowy przerwanej krótkim rozrywkowym pokazem siły Niedźwiedzia, chłopaki postanawiają pomóc Szopie. Po radę udają się do zamieszkującego ziemiankę Ciachciarachciacha, lokalnego mistrza telepatii i sztuki tajemnej. Niedźwiedź poznaje „kolegów z przedszkola” Szopy z własnymi. Pomocnym sprzętem okazuje się być „dobra drukarka z funkcją foto”. Podczas spotkania „kolegów” dochodzi do bójki, która szybko zamienia się w regularną bitwę. Chłopaki doprowadzeni do ostateczności wycofują się na z góry upatrzone pozycje, gdzie wprowadzają w życie manewr zwany „rakietą”. Nie bez znaczenia jest kolejna pomoc Ciacha. Możemy się dowiedzieć, jaka jest moc gazów słonia, jaki jest aktualny rekord świata w piciu wina oraz jak zgubić nadmiernie agresywnego psa.
Odcinek piąty: „Konrad”
(Produkt 1/2001)
Ten odcinek to typowy thriller. Głównymi bohaterami są: żul Konrad oraz dwaj sympatyczni grabarze – Troll i Rudy. Rudy staje się świadkiem śmierci kilku osób oraz przeistoczenia się Konrada w Zombiego. Odcinek ten pełen jest smutnych refleksji na temat ludzkiej egzystencji pozbawionej celu. Wszystko kończy się szczęśliwie wspólnym lepieniem ze śniegu wraz ze Swobodną Ekipą. Możemy się tym razem dowiedzieć, do czego prowadzą nieostrożne zabawy z klejem i jak zainwestować pieniądze uzyskane ze sprzedaży motorynki.
Odcinek szósty: „Ballada O Bystrym: epizod 1”
(Produkt 2/2001)
Poznajemy mścicieli i ich misję. Chłopaki rozprawiają o różnych ważnych aspektach życia, takich jak ukryte przesłania w kinematografii czy specyfika imion. Razem ruszają do salonu gier, gdzie spotykają gościa z mądrością wypisaną na twarzy… Tymczasem Smutny na pewnej prywatce pilnuje siostry Wiraża – Młodej. Ich romantyczny spacer do domu przerywa spotkanie z dwoma młodymi sportowcami i mścicielami. Na koniec Młoda zmienia design kurtki Smutnego. Na osiedle wraca Bystry…
Odcinek siódmy: „Ballada O Bystrym: epizod 2”
(Produkt 3/2001)
Wszyscy bohaterowie opowiadają swoje wspomnienia dotyczące największego zakapiora na osiedlu – Bystrego. Z ich relacji można wywnioskować, że jest on postacią jedyną w swoim rodzaju… Nie boi się bójek, łez, zna wiele prawd o życiu. W końcu wraca w iście wielkim stylu!
Odcinek ósmy: „Ballada O Bystrym: epizod ostatni”
(Produkt 4/2001)
Bystry jest w niebezpieczeństwie! Ściga go pewien zły pan. W sukurs przychodzą mu Ciach, Kundzio, Smutny, Krieg (Afganistan!) i Dozorca. Niedźwiedź przebrany za pingwina, trafia na spotkanie podziemnej organizacji, ale bardzo szybko musi się stamtąd ewakuować, ścigany przez zastępy poprzebieranych indywiduów. Tymczasem Wiraż, Szopa i Młoda kontemplują piękno przyrody, obserwowani z ukrycia przez krwiożerczego mutanta. Na koniec pojawia się kolejny zalążek romansu Młodej i Smutnego. Dowiedzieć się można, jak przygotować pewien specyfik…
Odcinek dziewiąty: „Psy wyprowadzamy na smyczy”
(Produkt 5/2001)
Koniec lata na osiedlu to czas refleksji. Najbardziej załamany sytuacją na świecie okazuje się być brat Smutnego – Wąski, co kończy się jego próbą samobójczą w miejscowej fontannie. Jednak chłopaki zdążają w porę i odstawiają niedoszłego samobójcę do domu. Wracający również do domu Smutny spotyka Kundzia, który wyjaśnia, jakie szczęście w życiu może zagwarantować posiadanie telewizora. Tymczasem pewien młody fan Pokemonów wciąż nie może znaleźć piłki, więc wzywa na pomoc dwóch przemiłych panów. Można się dowiedzieć, jak rozpoznać ludzi pijących piwo, a jak palących marihuanę.
Odcinek dziesiąty: „Z pamiętnika Wiraża: odcinek pierwszy”
(Produkt 6/2001)
Szopa dziedziczy po babci przytulne mieszkanko, w którym mieszka razem ze swym kuzynem – Adrianem. Tymczasem Niedźwiedź szuka pracy i w końcu ją znajduje, przy okazji załatwiając angaż dla Smutnego. Szopa przeżywa niesnaski z sąsiadami, spowodowane tragicznym zgonem ulubieńca mieszkańców domu – fikusa Fikusia. Smutny i Niedźwiedź nie są zadowoleni z roboty, więc, by sobie ulżyć, napadają na dwóch spokojnych młodzieńców… Kundzio zwierza się Wirażowi ze swych traumatycznych przeżyć w dzieciństwie. Tym razem możemy się dowiedzieć, jak zmieniał się wygląd chłopaków na drodze dziejów.
Odcinek jedenasty: „Z pamiętnika Wiraża: odcinek drugi”
(Produkt 1/2002)
Smutny nie może znaleźć wspólnego języka z Młodą. Szopa przeżywa kolejne niesnaski z sąsiadami i również całkowicie nie może się dogadać z Adrianem. Niedźwiedź znajduje upragnioną pracę, która zaspokaja jego ambicje i daje mu wiele radości. Kundzio rozpoczyna studia nad psychiką kobiet. Ciachciarachciach wyjaśnia Kundziowi i Wirażowi rozmiary niebezpieczeństwa, jakie zawisły nad Szopą. Niebezpieczeństwo to wiąże się z pewną bardzo starą historią…
Odcinek dwunasty: „Z pamiętnika Wiraża: odcinek trzeci”
(Produkt 2/2002)
Smutny nie jest w stanie podjąć decyzji, jeżeli chodzi o związek z Młodą. Kundzio radzi mu, by spróbował przełamać swój lęk przed stałym związkiem. Wkrótce do dwójki bohaterów dołącza Wiraż i razem rozpoczynają akcję dywersyjno – zaczepną, chcąc ratować Szopę. Ten jednak ratunku nie potrzebuje… Do krainy śmierci odchodzi Adrian, Smutny odchodzi na schadzkę z Młodą. Niedźwiedź uczestniczy w rozbiórce domu Szopy, który po zniknięciu Ciacha zamieszkuje w jego ziemiance…
Odcinek trzynasty: „…”
(Produkt 1/2003)
Chłopaki najmują się do sezonowej pracy jako święci Mikołajowie. Wiraż dostaje rolę Elfa. Szopa robi akcje promocyjną swojego zielonego interesiku. Niedźwiedź i Smutny dewastują wyposażenie publicznej toalety. Tymczasem ich współpracownik, młodzieniec nazwiskiem Baran, dostaje misję specjalną. Jednak nie kończy się ona wielkim powodzeniem…
koniec
10 sierpnia 2003

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Najlepsze komiksy 2021 – nominacje
Esensja Komiks

26 I 2022

Podobnie jak rok temu, przedstawiamy Wam listę najlepszych premier komiksowych minionych 12 miesięcy wybranych przez redakcję Esensji. W tym roku jest to 36 pozycji, na które będziecie mogli zagłosować, by ustalić listę czytelniczą. Głosować możecie TUTAJ.

więcej »
Fot. Press Photo Center/East News

Pożegnania 2021 (4/4)
Jarosław Loretz

25 I 2022

Nadszedł czas na podsumowanie strat szeroko pojętej popkultury w 2021 roku. Dziś miesiące październik-grudzień.

więcej »

Pożegnania 2021 (3/4)
Jarosław Loretz

24 I 2022

Nadszedł czas na podsumowanie strat szeroko pojętej popkultury w 2021 roku. Dziś miesiące lipiec-wrzesień.

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Inne recenzje

Ciąża doniesiona
— Piotr Klinger

Osiedle: (skuteczna) Reanimacja (mitu)
— Daniel Gizicki

Osiedle ma moc (opinie dziennikarzy)
— Esensja Komiks

Kto jest kim na Osiedlu Swoboda?
— Daniel Gizicki

Z tego cyklu

Osiedle żyje nadal
— Michał ‘Śledziu’ Śledziński

Kto jest kim na Osiedlu Swoboda?
— Daniel Gizicki

Tegoż twórcy

Kiedyś to były czasy, dzisiaj czasów nie ma
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Krótko o komiksach: Jakaś taka amerykańskawa ta polska rodzinka…
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Swobodna ekipa kontratakuje
— Paweł Ciołkiewicz

Kapitan Żbik: Korzeń też psuje się od głowy
— Sebastian Chosiński

Esensja czyta dymki: Styczeń 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Jaka piękna katastrofa
— Sebastian Chosiński

Śledź rysuje karpia
— Konrad Wągrowski

Esensja czyta dymki: Maj-czerwiec 2009
— Jakub Gałka, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Przeżyyyj to saaam! Przeżyyyj to…
— Tomasz Kontny

Niby nowe, a trąci myszką
— Daniel Gizicki

Tegoż autora

Esensja czyta dymki: Reaktywacja
— Daniel Gizicki, Wojciech Gołąbowski, Marcin Osuch, Paweł Sasko, Konrad Wągrowski

Na marginesie scenariusza #1
— Daniel Gizicki

Mała Esensja: Na spotkanie z przygodą
— Daniel Gizicki

Mała Esensja: Przeplatające się światy
— Daniel Gizicki

Na północy krew z rozbitych czaszek bucha
— Daniel Gizicki

Letnie dni
— Daniel Gizicki

Narkotyki i poszukiwania
— Daniel Gizicki

Wspaniały komiks!
— Daniel Gizicki

Młodociani turpiści?
— Daniel Gizicki

Czy na sali jest korekta?
— Daniel Gizicki

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.