Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 25 czerwca 2022
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXVII

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

Zapowiedzi

komiksowe (wybrane)

więcej »

Pożegnania 2021 (1/4)

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3 »

Jarosław Loretz

Pożegnania 2021 (1/4)

W lutym:
1. – Ryszard Szurkowski, kolarz szosowy, który swego czasu zdominował kilka kolejnych Wyścigów Pokoju. Dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwunastokrotny mistrz Polski, trener i poseł na Sejm. Jego syn, Norbert, zginął 11 września 2001 w jednej z wież World Trade Center.
5. – Christopher Plummer, kanadyjski aktor filmowy i teatralny, mający na koncie występ w ponad dwustu filmach i serialach. Mimo że stworzył wiele niezapomnianych kreacji (wystąpił m.in. w „Bitwie o Anglię”, „Waterloo”, „Człowieku, który chciał być królem”, „Asach przestworzy”, „Milczącym wspólniku” czy nawet „Star Treku VI: Wojnie o pokój”), doceniony został dopiero po osiągnięciu 80. roku życia (Oscar za „Debiutantów” i nominacje za występy w „Ostatniej stacji” i „Wszystkich pieniądzach świata”).
6. – Krzysztof Kowalewski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Zagrał w ponad 150 filmach i serialach, a także ponad tysiącu przedstawieniach Teatru Polskiego Radia. Zostanie w pamięci jako Roch Kowalski z „Potopu”, Michał Roman z „Bruneta wieczorową porą”, Jan Hochwander z „Misia” czy pan Sułek ze słuchowiska „Kocham pana, panie Sułku”.
7. – Giuseppe Rotunno, włoski operator filmowy. To on był autorem zdjęć m.in. do „Lamparta”, „Satyriconu”, „Amarcordu”, „Miasta kobiet”, „Czerwonej Sonji”, „Przygód barona Munchausena” czy musicalu „Cały ten zgiełk”. Za zdjęcia do tego ostatniego filmu był zresztą nominowany do Oscara.
8. – Jean-Claude Carrière, francuski pisarz, dramaturg i scenarzysta filmowy. Przy jego wydatnej pomocy powstały scenariusze m.in. „Piękności dnia”, „Drogi mlecznej”, „Dyskretnego uroku burżuazji” (nominacja do Oscara), „Widma wolności”, „Mrocznego przedmiotu pożądania” (nominacja do Oscara), „Blaszanego bębenka”, „Nieznośnej lekkości bytu” (nominacja do Oscara), czy „Dantona” i „Biesów” Andrzeja Wajdy. Otrzymał też Oscara za całokształt. Z jego dorobku pisarskiego (m.in. sześciu powieści o Frankensteinie) wyszło w Polsce kilka dość przypadkowych książek.
8. – Mary Wilson, amerykańska piosenkarka, współzałożycielka i wieloletnia członkini The Supremes, jednego z najpopularniejszych zespołów kobiecych wszech czasów. Do dziś z czterech założycielek grupy pozostała przy życiu już tylko Diana Ross.
9. – Armando Anthony Corea, bardziej znany jako Chick Corea. Amerykański klawiszowiec jazzowy i kompozytor, jeden z pionierów gatunku fusion, grający go z założonym przez siebie zespołem Return to Forever. Zdobył 25 statuetek Grammy, a kolejnych 60 razy był nominowany.
10. – Larry Flynt, amerykański wydawca, założyciel „Hustlera”. pierwszego w USA czasopisma pornograficznego. Aktywnie walczył o wolność prasy, czym przysporzył sobie w kraju wrogów. W 1978 został postrzelony przez rasistowskiego aktywistę za opublikowanie w „Hustlerze” zdjęcia aktu miłosnego białej kobiety i czarnego mężczyzny, przez co do końca życia poruszał się na wózku inwalidzkim. Na bazie jego biografii Miloš Forman nakręcił „Skandalistę Larry’ego Flinta”.
11. – Antoni Kopff, pianista, kompozytor i aranżer, autor muzyki do szeregu przebojów, m.in. „Do zakochania jeden krok”, „Kiedy wiosna buchnie majem” czy „Bądź moim natchnieniem”. Wieloletni współpracownik Kabaretu Olgi Lipińskiej, producent muzyczny festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie.
11. – Rowena Morrill, amerykańska malarka i ilustratorka, tworząca przeważnie w konwencji fantasy i science fiction. Jedna z pierwszych kobiet, której prace zaczęły być szerzej stosowane na okładkach książek. Jej ilustracje zdobiły nie tylko okładki książek znanych autorów (Anne McCaffrey, Phillip K. Dick, Isaac Asimov, Theodore Sturgeon), ale trafiały także m.in. do „Playboya”, „Heavy Metalu” czy „Omni”, a nawet na ściany rezydencji… Saddama Husseina. Morrill cztery razy była nominowana do nagrody Hugo, a w 1984 otrzymała British Fantasy Award.
18. – Françoise Cactus, francuska współzałożycielka i wieloletnia wokalistka i multiinstrumentalistka duetu Stereo Total, mieszającego synth-pop, new wave, electronikę i pop.
22. – Lawrence Ferlinghetti, amerykański poeta, tłumacz, malarz, krytyk sztuki, aktywista i współzałożyciel księgarni i wydawnictwa City Lights. W Polsce obecny wyborem wierszy (a wydał 30 zbiorów, z których „A Coney Island of the Mind”, przetłumaczony na dziewięć języków, rozszedł się w milionie egzemplarzy) oraz świeżo wydaną powieścią autobiograficzną „Chłopiec”.
« 1 2 3 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Niekoniecznie jasno pisane: Gdy zło zwycięża…
Marcin Knyszyński

19 VI 2022

Wielkie rewolucje na skalę uniwersum to chleb powszedni w DC Comics – przynajmniej w dwudziestym pierwszym stuleciu. Dziś zajmiemy się wydarzeniem o dość kategorycznej nazwie – „Final Crisis” z 2008 roku. Był to najbardziej skomplikowany a także najlepszy „kryzys” swoich czasów i… naprawdę ostatni. Dwa kolejne wydarzenia, wywracające do góry nogami świat DC, nie zostały już bowiem nazwane „kryzysami”.

więcej »

Po komiks marsz: Czerwiec 2022
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski, Marcin Knyszyński, Marcin Osuch

10 VI 2022

Po niezwykle intensywnym maju, wydawcy nie zwalniają tempa, w wyniku czego szykuje się równie ciekawy komiksowy czerwiec. Poniżej garść naszych propozycji odnośnie premie w bieżącym miesiącu.

więcej »

Komiksowe Top 10: Maj 2022
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

8 VI 2022

Esensja wznawia współpracę z warszawską księgarnią Centrum Komiksu, by przyjrzeć się temu, jakie pozycje najchętniej kupują miłośnicy historii obrazkowych. Pierwsze zestawienie po długiej przerwie wygląda co najmniej intrygująco.

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.