Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 28 września 2022
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXIX

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta dymki: Wrzesień 2011
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Wrześniowy przegląd krótkich recenzji komiksowych kończymy czwórką tekstów – „Tytus kibicem”, „Amerykanin wampirem”, „Asteriks Brytem” i „Funky Koval Funkym Kovalem”. No, jakoś tak.

Esensja Komiks

Esensja czyta dymki: Wrzesień 2011
[ - recenzja]

Wrześniowy przegląd krótkich recenzji komiksowych kończymy czwórką tekstów – „Tytus kibicem”, „Amerykanin wampirem”, „Asteriks Brytem” i „Funky Koval Funkym Kovalem”. No, jakoś tak.

„Esensja czyta dymki” to cykl krótkich recenzji komiksowych. Staramy się pisać o najnowszych albumach, ale nie gardzimy ciekawymi starszymi pozycjami. Zestawienie aktualizujemy raz w tygodniu (dopisując nowe notki do już istniejących), a tekst zamykamy dopiero na koniec miesiąca. Część z komiksów doczeka się później także pełnych recenzji na łamach „Esensji” (być może nawet z nieznacznie zmienioną oceną) – teksty „Esensja czyta dymki” traktujcie więc jako zestaw pierwszych, gorących wrażeń z lektury komiksowych nowości.

WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tytus, Romek i A’Tomek: Księga XXXI: Tytus kibicem [30%]
Panie i panowie, oto mamy przed sobą rzecz godną uwagi – najgorszy album Tytusa w historii. Album, będący niestety (a piszę to z prawdziwą przykrością) dowodem na to, że Papcio miał rację, gdy kilka albumów wcześniej zapowiadał pożegnanie z uczłowieczającym się szympansem. Nie wiem, czym kierował się się autor, wymyślając fabułę tej części. Pomysł wyjściowy – Tytus będący szalikowcem – jest w gruncie rzeczy całkiem obiecujący i do głównego bohatera, wszak nieraz zdradzającego inklinacje sportowo-chuligańskie pasujący. Problem w tym, że chyba 3/4 komiksu mówi o czymś zupełnie innym niż zapowiada tytuł – przedstawia (nudne) metody odstresowywania Tytusa przez kontakt ze zwierzętami. Kibice wracają dopiero na koniec, ale w jakiejś takiej stłamszonej, przykróconej formie… Szkoda – bo w kontekście niedawnych wydarzeń sportowo-politycznych widać wyraźnie, że różne spojrzenie na temat ma potencjał…
Konrad Wągrowski
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Amerykański wampir [70%]
Wbrew tytułowi, najciekawsze w tej historii są tzw. wampiry europejskie. Wbrew deklaracjom autorów, wydawców, recenzentów główni bohaterowie wcale tak bardzo nie odbiegają od jakże mnożących się jak grzyby po deszczu w dzisiejszej popkulturze metroseksualnych przedstawicieli gatunku krwiopijców. Ale to nie jest takie istotne, bo całość jest sprawnie napisana, dobrze narysowana i wciąga. Pomysł z przeciwstawieniem sobie dwóch odłamów wampirów pozwolił na rozwinięcie bardzo pojemnej intrygi. I tylko chwilami trzeba się pilnować, bo częste przeskoki chronologiczne mogą wprowadzić u odbiorcy pewien zamęt.
Marcin Osuch
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Funky Koval #3: Wbrew sobie [60%]
W zasadzie zgadzam się z wszelkimi przyganami i pochwałami, które Marcin Osuch zamieścił w swojej recenzji. Mogę jedynie stwierdzić, że ze wszystkich wad „Wbrew sobie” najbardziej irytująca była dla mnie zmiana konwencji rysowania albumu. A właściwie nie tyle zmiana konwencji, ile po prostu (zapewne ze względu na inne zobowiązania) odejście od staranności i szczegółowości tła (choć uczciwie mówiąc, bohaterowie też wyglądają zdecydowanie gorzej). Takich rzeczy nie robi się w czasie rysowania cyklu! Można zmieniać konwencję, można zmieniać styl, ale co się zaczęło, należy skończyć w taki sam sposób. Poza tym oczywiście do tego technicznego stylu rysowania Polcha mam po serii Daenikenowsiej i pierwszych dwóch albumach Funky’ego duży sentyment. W warstwie fabularnej „Wbrew sobie” zaskakuje, ale broni się bardzo dobrze, wprowadzając zupełnie nowe pomysły, dając szansę na arcyciekawe rozwinięcie historii – czego nie doczekaliśmy się przez wiele, wiele lat. A teraz… Cóż, boję się nieco sięgnąć po ów wytęskniony czwarty tom…
Konrad Wągrowski
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Asterix u Brytów [90%]
Od zawsze jeden z moich ulubionych Asteriksów (na jego podstawie nakręcono też jeden z moich ulubionych filmów o Asteriksie z genialną sceną desantu, której nb. w komiksie zabrakło w tej formie). Goscinnemy chyba nawet lepiej niż w innych komiksach udało się zderzyć współczesność z antykiem i w pogodny sposób wyszydzić przywary zaprzyjaźnionej (wówczas) nacji. Brytowie są przezabawni, a jednocześnie genialnie scharakteryzowani – ich zwyczaje (herbatka, rugby), ich życie (absolutnie genialne sekwencje błąkania się po osiedlach identycznych domków) nawet ich język (angielska składnia znakomicie też oddana przez polskiego tłumacza). A poza tym zbiór bardzo fajnych gagów, powiązanych choćby z poszukiwaniem przez Rzymian beczki z magicznym napojem – czego chcieć więcej?
Konrad Wągrowski
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Olivier Jouvray, Jérôme Jouvray „Lincoln #1” [100%]
Skłamałbym mówiąc, że w komiksowym świecie widziałem już wszystko, ale takiego zaskoczenia się nie spodziewałem. Tym bardziej, że przykładowe plansze wyglądały ciekawie, ale nie powalająco. A „Lincoln” po prostu powala. Powala przede wszystkim bardzo inteligentnym, ale jednocześnie chwilami abstrakcyjnym humorem rodem z Monty Pythona. Tytułowy bohater, jako niechciane dziecko prostytutki, nie miał łatwego dzieciństwa. Ciągle bity i popychany nabrał specyficznego stosunku do życia. Wszystko odmieniło się gdy spotkał… Jego – konkretnie Boga. Ale nie zmieniło się tak od razu. Najpierw, co oczywiste, nie uwierzył, potem uznał, że propozycję Stwórcy (bo oczywiście padła taka propozycja) wykorzysta na swój sposób. Jego dyskusje z Bogiem to prawdziwy majstersztyk. Do tego dochodzi westernowa otoczka, dająca głównemu bohaterowi okazję spotykania nieszablonowych postaci. Kompletu dopełnia stary kumpel Stwórcy (ten w czerwonym wdzianku i z rogami), pojawiający się co jakiś czas. No i czekaj tu człowieku na kolejną część.
Marcin Osuch
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mateusz Skutnik, Jerzy Szyłak „Rewolucje #6: Na morzu” [80%]
„Rewolucje”, jak wspominałem w „Po komiks marsz” darzymy (w tym ja) dużym sentymentem – ten oryginalny i inteligentny komiks w końcu debiutował blisko dekadę temu na łamach „Esensji”. Ale oczywiście nie tylko dlatego – przyjemnie patrzeć, jak Skutnik bawi się historią rozwoju techniki i poetyką steampunku, a pomysły nieraz rzucają na kolana. „Rewolucje #6: Na morzu” to dzieło wspólne z Jerzym Szyłakiem (ale nie wiadomo dokładnie kto w jakim stopniu odpowiada za scenariusz) i mniej tu samych rewolucji, a więcej klasycznej, przywodzącej na myśl Hitchcocka opowieści grozy w ciekawej scenerii wielkiego, przypominającego „Titanika” transatlantyka. Na szczęście Skutnikowe pomysły również są obecne – piękne sceny wyjścia z portu ze sterowcami w roli pilotujących holowników, tajemnicze sekwencje oddziaływania urządzeń elektrycznych podczas rozruchu, czy dyskusja o kulturowej roli kinematografu stanowią łącznik z resztą cyklu. Ale jednak spójna, liniowa opowieść horrorowa dominuje, co zresztą wcale nie wychodzi komiksowi na złe. Po raz kolejny solidna (88 stron) porcja inteligentnej rozrywki obrazkowej.
Konrad Wągrowski
koniec
30 września 2011

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Baśń o potędze miłości
Maciej Jasiński

28 IX 2022

Źródeł tej historii trzeba doszukiwać się w starych podaniach ludowych, które bracia Grimm spisali i pod tytułem „Wieloskórka” opublikowali w swym zbiorze baśni. Dzięki temu kolejne pokolenia młodszych i starszych czytelników mogły poznać opowieść o księżniczce, którą postanowił poślubić jej ojciec – wdowiec. Żeby odrzucić oświadczyny króla, dziewczyna zażądała – jak jej się wydawało – rzeczy niemożliwych do wykonania: sukien w kolorze słońca, księżyca i gwiazd oraz płaszcza wykonanego ze skór (...)

więcej »

Książkomiks
Dagmara Trembicka-Brzozowska

27 IX 2022

Przeczytanie „Śmiech i śmierć”, tych sześciu krótkich historii od Adriana Tominego, to jak przeczytanie sześciu pokaźnych, poruszających powieści obyczajowych.

więcej »

Przez pryzmat emocji
Marcin Knyszyński

26 IX 2022

Trzyetapowy run „Green Lantern” Geoffa Johnsa uznawany jest za jeden z najlepszych i najważniejszych, jakie wydało DC Comics w pierwszej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku. Egmont zaczął wydawać go od końca, rozpoczynając trzy lata temu „Najczarniejszą nocą”, czyli etapem trzecim – ważnym elementem „łabędziego śpiewu” uniwersum przed nadchodzącym końcem świata roku 2011.

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Zobacz też

Inne recenzje

Steampunk jak z Hitchococka
— Konrad Wągrowski

Genialna niedoróbka
— Marcin Osuch

Bóg, Szatan i kowboje
— Marcin Osuch

Przywócić wampirom kły!
— Konrad Wągrowski

Esensja czyta dymki: Czerwiec 2011
— Esensja

Uczłowieczanie przez kibicowanie
— Marcin Osuch

Z tego cyklu

Luty 2018 (2)
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Luty 2018
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Styczeń 2018 (2)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Styczeń 2018
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Grudzień 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (3)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (2)
— Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Październik 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Tegoż autora

Najlepsze komiksy 2021 roku
— Esensja Komiks

Najlepsze komiksy 2021 – nominacje
— Esensja Komiks

Prezenty świąteczne 2021: Komiksy
— Esensja Komiks

Po komiks marsz: Sierpień 2021
— Esensja Komiks

Po komiks marsz: Lipiec 2021
— Esensja Komiks

Po komiks marsz: Czerwiec 2021
— Esensja Komiks

Po komiks marsz: Maj 2021
— Esensja Komiks

Po komiks marsz: Kwiecień 2021
— Esensja Komiks

Po komiks marsz: Marzec 2021
— Esensja Komiks

Najlepsze komiksy 2020 roku
— Esensja Komiks

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.