Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 21 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Esensja czyta dymki: Lipiec 2016
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
Po dłuższej przerwie kolejna porcja krótkich recenzji komiksowych.

Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Esensja czyta dymki: Lipiec 2016
[ - recenzja]

Po dłuższej przerwie kolejna porcja krótkich recenzji komiksowych.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Mroziuk [60%]
Z pewnością komiks ten może spodobać się maluchom, które znajdą tutaj dwanaście przezabawnych historyjek o Pippi Pończoszance, w tym tak lubiane przez młodych czytelników te o zabawie najsilniejszej dziewczynki świata w berka z policjantami, wizytach rudowłosej bohaterki w szkole i cyrku oraz kupowaniu słodyczy i zabawek dla wszystkich dzieci z miasteczka. Kilkulatek nawet kiedy zna już te opowieści, to i tak z przyjemnością po raz kolejny będzie się zaśmiewać obserwując figle i niestandardowe zachowanie Pippi. Nie da się jednak ukryć, że wprawdzie komiksowe historyjki są dla maluchów zapewne dużo łatwiejsze do przeczytania w porównaniu z książkowym oryginałem, jednak ze względu na znaczne uproszczenie fabuły i dialogów wypadają na jego tle dość blado. W niewielkim tylko stopniu rekompensują to charakterystyczne, budzące sympatię dla bohaterów rysunki Ingrid Vang Nyman, które w tym wydaniu można podziwiać w wyrazistej, odświeżonej niedawno kolorystyce. Największym mankamentem jest jednak cena tego komiksu – blisko czterdzieści złotych to kwota zdecydowanie zbyt wygórowana w stosunku do zawartości tego tomu, jeżeli za niewiele więcej można kupić zbiorcze wydanie trzech książek o przygodach Pippi.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Osuch [80%]
„Y – ostatni z mężczyzn” na „dzień dobry” odstrasza. Przede wszystkim rysunkiem, który na swój użytek nazywam „przeciętnym, amerykańskim rysunkiem komiksowym”. Jego cechy charakterystyczne to względna poprawność perspektywy i anatomii, oraz absolutny brak elementów autorskich (tak naturalnych w komiksie frankofońskim). Skutkiem tego jest ogromne podobieństwo rysów twarzy i sylwetek, co powoduje, że bohaterów trzeba odróżniać po elementach garderoby. Irytująca jest także, podawana na początku każdego podrozdziału, informacja o punkcie w czasie danego wydarzenia. W trakcie lektury to drugie zaczynamy doceniać jako, że scenarzysta całkiem sprawnie przedstawia nam wydarzenia dziejące się w różnych miejscach i czasie a powiązane z tym samym wątkiem. O tym pierwszym (rysunek) zapominamy bo historia jest nieźle skonstruowana i wciąga po uszy (Eisner było nie było). Taka „Seksmisja” na poważnie. Wszyscy mężczyźni (oraz samce wszystkich zwierząt) w jeden sekundzie wymierają. Żywy pozostaje tylko Yorick i jego małpa (samiec kapucynka). Reakcje na ten fakt (kobiece reakcje oczywiście) są przeróżne. Mamy tu pełne spektrum zachowań socjo/społeczno/psychologicznych a jednocześnie w większości przypadków są one dosyć realistyczne. I to chyba jest główną siłą „Igreka”, i dlatego właśnie nie przeszkadza „standardowa” kreska.
To już drugie podejście do „Y- ostatniego z mężczyzn” na rynku polskim i wygląda na to, że tym razem będzie ono zakończone sukcesem, gdyż już pojawił się tom drugi wydania zbiorczego, a zapowiedziane są kolejne.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
60,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Mroziuk [70%]
O ile dla starszych czytelników fabuła „Smerfa Reportera” będzie dość przewidywalna, o tyle dzieci będą doskonale się bawić obserwując, co wynikło na skutek tego, że jeden ze Smerfów otrzymał od Papy Smerfa misję rzetelnego informowania mieszkańców wioski. Autorzy scenariusza umieli bowiem niewątpliwie dobrze wykorzystać do stworzenia rzeczywiście zabawnej fabuły rozmaite zalety i wady współczesnego dziennikarstwa. Korzystne jest wszak informowanie przez tytułowego bohatera o wszelakich nieprawidłowościach czy zaniedbaniach, ale oskarżycielskie artykuły potrafią wyrządzić równie niepowetowane szkody – szczególnie kiedy Smerf Reporter zaczyna wierzyć w swoją nieomylność i dąży do wypełnienia swej misji za wszelką cenę i nie liczy się nawet ze zdaniem Papy Smerfa! Sytuacja robi się zaś naprawdę dramatyczna, kiedy tytułowy bohater postanawia zebrać materiały o największym wrogu wszystkich Smerfów – Gargamelu. Oczywiście Smerfy ujdą cało z tej awantury, ale plan przechytrzenia złego czarodzieja wcale nie będzie taki banalny, więc dzieciom podczas lektury emocji z pewnością nie zabraknie.
Owszem, „Smerf Reporter” nie dorównuje w stu procentach lekkością humoru oryginalnym albumom Peyo, ale nie spada też poniżej przyzwoitego poziomu, a z kolei Ludo Borecki w swoich rysunkach doskonale naśladuje styl belgijskiego grafika, dlatego też album ten ma spore szanse spodobać się wielu młodym czytelnikom.
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
100,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Mroziuk [100%]
Dla wielbicieli twórczości Tadeusza Baranowskiego lektura zebranych przygód Orient Mena to doprawdy niezapomniane przeżycie. Nie ma nawet najmniejszego znaczenia, że historyjki te można było przeczytać już wcześniej – zarówno w mniejszych dawkach w przypadku pierwszych publikacji, jak i w podobnym zestawie w wydaniu Egmontu – skoro komiksy te nie zestarzały się ani odrobinę, a w dawce „hurtowej” wywierają one po prostu piorunujące wrażenie. Niezwykły superbohater swoimi fantastyczno-komicznymi przygodami naprawdę potrafi bowiem rozbawić nas do łez. Niezapomniane dialogi, absurdalne poczucie humoru i niepowtarzalny styl rysunków sprawiają, że głośne wybuchy śmiechu czytelników rozlegają się od pierwszej do ostatniej strony. Jedynie od osobistych preferencji (i po trosze może wieku) zaś zależy, które historyjki czytelnicy uznają za najlepsze (dla mnie to będzie „Co w kaloryferze piszczy”, ale to przecież kwestia gustu). Ten komiks po prostu trzeba znać!
koniec
1 sierpnia 2016

Komentarze

01 VIII 2016   08:35:15

Mam pytanie w sprawie "Y", jak to wydanie zbiorcze pokrywa się z poprzednio wydanymi 3 tomami? Czy można sobie darować kupowanie trzech pierwszych zbiorów wydania II jak się ma te stare?

01 VIII 2016   08:38:12

Z tego co widziałem, to w drugim tomie zbiorczym (wydania II-go) jest już jeden albo dwa albumy, które wcześniej nie były wydane. Czyli drugi tom już trzeba kupić:-)

01 VIII 2016   11:21:58

Kurde, wiedziałem, że nie będzie tak pięknie... Dzięki za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Beznadziejna piątka
Marcin Knyszyński

21 IV 2024

Spider-Man to tylko jeden bohater komiksowy, ale posiadający tak rozbudowane własne uniwersum, jak mało który. Nic dziwnego, był to od zawsze pupil samego Stana Lee, ulubieniec czytelników i wydawniczy samograj. Wrogów miał mnóstwo, najwięcej tych występujących kilka razy i często zapominanych, bo przemykających szybko po nawet nie drugim czy trzecim, ale czwartym planie. Dziś czytamy komiks z takimi właśnie kolesiami w rolach głównych.

więcej »

Idź do krateru wulkanu Snæfellsjökull…
Piotr ‘Pi’ Gołębiewski

20 IV 2024

Powieść „Podróż do wnętrza Ziemi” Juliusza Verne′a została opublikowana w 1864 roku i choć nawet wówczas zaprezentowane w niej teorie miały w sobie o wiele więcej z fantastyki niż nauki, to do dziś zachwyca kolejne pokolenia czytelników. Dla tych, którzy wolą rysunki od żywego tekstu, Egmont przygotował jej wierną adaptację komiksową.

więcej »

Zamknięcie etapu
Andrzej Goryl

19 IV 2024

Dziesiąty tom „Ms Marvel” jest jednocześnie ostatnim pisanym przez G. Willow Wilson – autorkę, która zapoczątkowała tę serię i stworzyła postać Kamali Khan. Scenarzystka prowadziła tę postać przez ponad pięćdziesiąt zeszytów, a jej cykl przez cały ten czas utrzymywał równy, wysoki poziom (z drobnymi potknięciami, nie rzutującymi na ogólną jakość). Jak wypadło zakończenie tej serii?

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Esensja czyta dymki: Październik 2016
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Esensja czyta dymki: Listopad 2015
— Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Z tego cyklu

Luty 2018 (2)
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Luty 2018
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Styczeń 2018 (2)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Styczeń 2018
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Grudzień 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (3)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (2)
— Marcin Osuch, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Listopad 2017 (1)
— Marcin Mroziuk, Agnieszka ‘Achika’ Szady

Październik 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Konrad Wągrowski

Wrzesień 2017
— Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.