Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
W kręgu podejrzeń: Uciekinier
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić

Krótko o komiksach: Październik 2002 (3)
[ - recenzja]

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
„W kręgu podejrzeń: Uciekinier”, „Władcy Chmielu: Noel 1932”, „Soda: Anioł śmierci”, „Giacomo C.: Upadek Anioła”, „Krzyżacy: W cieniu czarnych kniei”, „Głowy Orłów: Noc Kuglarzy”, „Kamikadze”

Artur Długosz, Wojciech Gołąbowski, Marcin Herman, Konrad Wągrowski

Krótko o komiksach: Październik 2002 (3)
[ - recenzja]

„W kręgu podejrzeń: Uciekinier”, „Władcy Chmielu: Noel 1932”, „Soda: Anioł śmierci”, „Giacomo C.: Upadek Anioła”, „Krzyżacy: W cieniu czarnych kniei”, „Głowy Orłów: Noc Kuglarzy”, „Kamikadze”
W kręgu podejrzeń: Uciekinier
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wojciech Gołąbowski [60%]
Częściowe sukcesy
Trzeci album z cyklu „W kręgu podejrzeń” rozpoczyna się sukcesem. Częściowym. Udaje się zlokalizować samolot, którym pod koniec „Skrywanego oblicza” porwano Sylwię (choć może to nie była ona?)… A właściwie nie tyle samolot, co Ultra Lekki Motor, który nie jest poddawany ścisłemu regulaminowi lotnictwa cywilnego – a więc jego loty nie są nigdzie rejestrowane…
Bohaterowie (Gil Saint-Andre, pani porucznik Feshaoui) wraz z kapitanem Fourrierem udają się do jego konstruktora – a zarazem jedynego wytwórcy – by zdobyć listę klientów tego modelu. Niestety, tutaj trop się urywa: jeden z modeli został skradziony… przez człowieka ze sztuczną lewą ręką.
Ze Szwajcarii przyjeżdża matka Sylwii i jej skrywanej siostry – Viviane, następuje kilka wyjaśnień, po czym sprawa gmatwa się od nowa… W wyniku zamieszania Gilbert musi uciekać, skrywając się przed policją. Trafia do domu policjantki, a zaraz potem także do jej łóżka…
„W kręgu podejrzeń” to porządna seria sensacyjno-kryminalna, z wieloma zwrotami akcji i niespodziankami na drodze. Narysowana sprawnie, z rzadka kłująca w oczy narracją czy przegadaniem.
Władcy Chmielu: Noel, 1932
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Marcin Herman [70%]
Polityczna prostytucja
Lata trzydzieste XX wieku to okres bardzo burzliwy . Światem wstrząsał kryzys gospodarczy, a polityką rządziły dwie wielkie namiętności – nacjonalizm i komunizm. Te problemy nie ominęły również Adriana Steenforta, głównego bohatera czwartego tomu sagi rodzinnej „Władcy Chmielu”. Pomimo kryzysu, interesy w jego rodzinnym browarze idą niezgorzej. By jeszcze poprawić sytuację, skuszony pochlebstwami młody przemysłowiec daje się wciągnąć w meandry polityki. Jego życie komplikuje się momentalnie.
Polityka jest nieczystą grą, w której łatwo sprzedać siebie. Nieważne, jakimi działa się metodami. Chęć zdobycia władzy rodzi bezwzględność. A ogromne zaangażowanie sprzyja manipulacji, szantażom i morderstwom. Chyba, że jest się nieświadomą marionetką w rękach innych…
Po raz kolejny Van Hamme opowiada ciekawą, tym razem obyczajową, historię. Atutem tego komiksu jest to, że poznajemy życie bohaterów na przestrzeni lat; w różnych realiach historycznych, które wpływają na ich życie i podejmowane decyzje. A wszystko dzięki realistycznej kresce Vallesa.
Soda: Anioł śmierci
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Marcin Herman [40%]
Minister edukacji ostrzega!
Co dostaniemy z połączenia humorystycznej kreski z sensacyjną fabułą? Komiks „Soda: Anioł Śmierci”.
Oto mamy Sodę. Typowego, amerykańskiego gliniarza zmęczonego życiem. Mało mu płacą, a do tego dostaje parszywe sprawy do rozwiązania. Mieszka z matką, której wmówił, że jest pastorem.
Komiks pretenduje do miana kryminału. Twardy glina, prowadzący monolog wewnętrzny niczym w gangsterskich filmach, dostaje sprawę związaną z nielegalnym handlem organami w jednym z miejskich szpitali. Dużo strzelaniny, pościgów i przemocy. Z drugiej strony mamy kilka niezłych gagów, sytuacje rodem z kiepskiej komedii i faceta, który ma spluwę większą od nogi. A to wszystko narysowane dynamiczną, humorystyczną kreską.
Nie zdziwiłbym się, gdyby czytelnik zadał sobie jedno, bardzo proste pytanie: co to właściwie jest? Komedia czy kryminał? Bo jak nazwać komiks w humorystycznej konwencji, na końcu którego wszystkie czarne charaktery giną od kul? Totalny miszmasz, który może wprowadzić w błąd rodziców, którzy chcą kupić kilkuletniemu dziecku fajny komiks.
Giacomo C.: Upadek anioła
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Artur Długosz [40%]
Nagość nie wystarczy
Już podczas lektury poprzedniej części cyklu, „Maska w ustach mroku” zastanawiałem się, jak wiele komiks ten mógłby zyskać, gdyby został narysowany przez kogoś innego. Wydaje się, że fabularnie historia stoi na przyzwoitym poziomie, ale plastyka pozostaje na poziomie niższym, tworząc w efekcie bardzo nierówną opowieść, której oba elementy nie współgrają ze sobą tak, jak powinny w przypadku komiksu.
Daleki jestem od pochwał pod adresem samego scenariusza. Aczkolwiek spełnia on warunki dobrej, rzemieślniczej roboty, oferując czytelnikowi może nie historię, która go zachwyci, ale zapewni mu interesującą lekturę. Rzecz dzieje się w XIII-wiecznej Wenecji – mieście mrocznym, intrygującym i pięknym zarazem. Niestety jej klimatu nie udało się uchwycić rysownikowi. Griffo kiepsko radzi sobie z rysowaniem i kolorowaniem, choć całkiem dobrze idzie mu komponowanie plansz. W niektórych przypadkach zdradzają one dokładnie przemyślane podejście i bardzo udane formalne rozwiązania. Niemniej plastycznie komiks lokuje się poniżej średniej.
Pomijając braki techniczne rysownika, główny zarzut, jaki bym komiksowi postawił to brak synergii pomiędzy mrocznym, tajemniczym charakterem opowieści i syntetycznym, płaskim rysunkiem. Wystarczy rzucić okiem na okładkę tak pierwszej, jak i drugiej części, aby odczuć przynajmniej w części nastrój historii. Tymczasem środek komiksu jest jakby z innej bajki. Kadry są zwykle jasne; zbyt jasne, by wydobyć bryłę i nadać planszom wymaganą przez fabułę atmosferę. Nie jest to z pewnością kwestia plastycznych umiejętności rysownika, ale kwestia braku doświadczenia w nadawaniu prowadzonej narracji odpowiedniego charakteru poprzez odpowiednie kolorowanie. Owszem, można mieć uwagi pod adresem samej kreski Griffo, ale chyba nie w tym rzecz. Sądzę, że utrzymane w innej, ciemniejszej kolorystyce plansze zyskałyby bardzo wiele.
Długo nam przyszło czekać na drugi tom cyklu, który na szczęście przynosi ze sobą rozwiązanie niektórych wątków z części poprzedniej. Póki co nieznane są plany wydawcy co do terminu publikacji kolejnych części, których czeka nas jeszcze dziewięć.
Wydawca powinien, moim zdaniem, rozważyć pomysł opatrzenia komiksów z tego cyklu, jak i paru innych swych tytułów jakimś znakiem informującym, że jest to komiks wyraźnie adresowany do odbiorców dorosłych. W naszym kraju wciąż pokutuje przeświadczenie, że komiks jest domeną wyłącznie dzieci, a w „Giacomo C.” pełno scen rozbieranych, które z pewnością przysporzą mu wielu fanów.
Esensja dziękuje Centrum Komiksu za udostępnienie egzemplarza do recezji.
Krzyżacy: W cieniu czarnych kniei
Wyszukaj wMadBooks.pl
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Artur Długosz [30%]
W cieniu Sienkiewicza
Znając ekranizację „Krzyżaków”, można było liczyć na zaliczenie tematu na lekcjach języka polskiego. Lektura komiksu opartego na powieści Sienkiewicza na wiele by się w takiej sytuacji nie przydała. Francuzi przyznają się do opierania się na powieści naszego noblisty, ale podkreślają również ingerencję w niektóre wątki. Choć kanwa historii pozostaje nienaruszona, zbyt wiele tu rozbieżności fabularnych – stąd nieprzydatność tego komiksu dla uczniów.
„W cieniu czarnych kniei” otwiera dwuczęściowy jak dotąd cykl, który dla nas, Polaków, wychowanych na lekturze Sienkiewicza, może stanowić całkiem ciekawe doświadczenie. Obcowanie z historią Zbyszka z Bogdańca raz jeszcze, tyle że poprzez komiks, może przynieść nieoczekiwane efekty. Niewykluczone, że takimi właśnie względami kierował się wydawca, wypuszczając komiks na polski rynek, bo innych zalet tego tytułu dostrzec jakoś nie potrafię. Ot, przeciętna robota, jakich wiele na frankofońskim rynku.
Niestety, okładka komiksu prezentuje się źle. Nijaka, sprawiająca wrażenie skleconej naprędce z różnych rysunków. Zaskoczeniem jest więc wnętrze komiksu, trzymające plastycznie poziom innych tytułów wydawanych przez Twój Komiks – po obejrzeniu okładki spodziewałem się czegoś dużo słabszego. Choć trudno oceniać tu robotę scenarzysty, odnoszę wrażenie, że zmiany w stosunku do książkowego oryginału nie wnoszą nic ciekawego.
1 2 »

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Dyskretny urok showbiznesu
Paweł Ciołkiewicz

24 IV 2024

Nestor Burma to prywatny detektyw, który ma skłonność, naturalną chyba u prywatnych detektywów, do wpadania w tarapaty. Po „Mgle na moście Tolbiac”, „Ulicy Dworcowej 120” oraz „Awanturze na Nation” dostajemy kolejny album z jego przygodami. „Chciałeś mnie widzieć martwą?” to opowieść o intrydze rozgrywającej się w świecie musicali.

więcej »

Przygody małych króliczków
Maciej Jasiński

23 IV 2024

„Opowieści z Bukowego Lasu” to kolejna już seria dla dzieci, którą od roku 2021 publikuje wydawnictwo Egmont. Tym razem mamy do czynienia z cyklem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie komiksu.

więcej »

Impreza się rozkręca
Dagmara Trembicka-Brzozowska

22 IV 2024

Seria duetu Carbone & Gijé fabularnie rozwija się w bardzo ciekawym kierunku - widać to dosłownie z tomu na tom. Autorzy najwyraźniej mają zamiar stworzyć rozbudowaną opowieść fantastyczną z całkiem rozległym światem przedstawionym.

więcej »

Polecamy

Jedenaście lat Sodomy

Niekoniecznie jasno pisane:

Jedenaście lat Sodomy
— Marcin Knyszyński

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Z tego cyklu

Sielanka nigdy nie trwa wiecznie
— Marcin Mroziuk

Zły wampir i nierozgarnięci bohaterowie
— Miłosz Cybowski

NieZjawiskowy spadek formy
— Wojciech Gołąbowski

Bohaterowie, jakich potrzebujemy
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

W pięknym lesie
— Maciej Jasiński

Dlaczego dziupla
— Wojciech Gołąbowski

Legendy miejskie
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Conan jakich wielu
— Miłosz Cybowski

Machlojki w zimowej wiosce
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Coś tu nie wyszło
— Dagmara Trembicka-Brzozowska

Tegoż twórcy

Ostatni występ kwartetu
— Tomasz Nowak

Anioły i demony…
— Paweł Ciołkiewicz

Ech, ta zła religia
— Tomasz Nowak

Nowe wojny piwne
— Marcin Knyszyński

Wojny piwne
— Marcin Knyszyński

Historia w obrazkach: W dżungli ludzkich sumień
— Sebastian Chosiński

Historia w obrazkach: Dyplomacja białego człowieka
— Sebastian Chosiński

Historia w obrazkach: W człowieku najgorszy jest… człowiek
— Sebastian Chosiński

Niewolnica Jolanna
— Paweł Ciołkiewicz

Na rozbójniczym szlaku
— Paweł Ciołkiewicz

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.