Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »
Grzegorz Rosiński
Grzegorz Rosiński

Wystawa Grzegorza Rosińskiego

Esensja.pl
Esensja.pl
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w dniach od 30 czerwca do 19 sierpnia zaprasza na wystawę retrospektywną „GRZEGORZ ROSIŃSKI mistrz ilustracji i komiksu”.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Wystawa Grzegorza Rosińskiego

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w dniach od 30 czerwca do 19 sierpnia zaprasza na wystawę retrospektywną „GRZEGORZ ROSIŃSKI mistrz ilustracji i komiksu”.
Grzegorz Rosiński
Grzegorz Rosiński
Pierwsza w Polsce retrospektywna wystawa prac graficznych i malarskich europejskiego mistrza komiksów, autora legendarnej serii „Thorgal” Grzegorza Rosińskiego nieprzypadkowo odbywa się w Stalowej Woli. Tu bowiem twórca „Thorgala” spędził okres wczesnego dzieciństwa, a po latach odnowił więzi z miejscem urodzenia.
Wystawa, na którą składa się kilkaset prac oryginalnych, zawiera obszerną i wszechstronną prezentację dorobku artysty, od jego dziecięcych prób i młodzieńczych publikacji, poprzez dojrzałą twórczość, zarówno polską, jak i tę realizowaną dla wydawców zachodnich, aż po najnowsze prace i projekty. Znajduje się na niej bogaty wybór wczesnych dokonań ilustratorskich, projektów okładek do książek i płyt oraz rysunków satyrycznych; osobna prezentacja obejmuje polskie komiksy Rosińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem serii o Kapitanie Żbiku i Pilocie śmigłowca oraz innych rysunków publikowanych w magazynach „Relax” i „Alfa”. Nie zabrakło także jego pierwszych komiksów z „okresu belgijskiego”.
Światowy dorobek komiksowy artysty reprezentują plansze komiksowe, projekty postaci oraz okładek jego sztandarowego cyklu „Thorgal”, a także komiksów o tematyce humorystycznej („Fantastyczny rejs”), fantastyczno-naukowej (Yans), fantasy („Szninkiel” oraz „Skarga Utraconych Ziem”) i historyczno-przygodowej („Western” oraz „Zemsta hrabiego Skarbka”).
Mniej znanym obszarem działalności Rosińskiego jest malarstwo. Nie każdy wie, że jest on autorem kilku obrazów historycznych wykonanych na zamówienie królewskiego muzeum historycznego w Belgii. Również na stalowowolskiej wystawie nie zabraknie prezentacji prac malarskich Grzegorza Rosińskiego, w tym płócien o tematyce historycznej.
Zebrane na wystawie prace składają się na wszechstronną prezentację obszernego i różnorodnego dorobku artysty, obejmującą bogate spektrum form i technik: od syntetycznych graficznie rysunków satyrycznych, poprzez ołówkowe szkice i akwarelowe projekty komiksowych postaci i plansz, zróżnicowane stylistycznie ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży czy podręczników szkolnych, poprzez utrzymane w różnych stylach i technikach plansze komiksów, aż po efektowne, pełne rozmachu obrazy olejne i okładki komiksowych albumów. Oprócz prezentacji w salach ekspozycyjnych Muzeum, część prac Grzegorza Rosińskiego zostanie pokazana na wystawie plenerowej w formie wielkopowierzchniowych wydruków.
Uzupełnieniem ekspozycji są projekcje wideo, pokazujące artystę przy pracy, a także filmowa relacja z wystawy jego prac w roku 2011 w Paryżu.
Stalowa Wola kilka lat temu odnowiła więzi z Grzegorzem Rosińskim, przyznając mu honorowy tytuł „Ambasadora Stalowej Woli”. Regularnie odbywają się tu komiksowe imprezy o charakterze warsztatowym i rozrywkowym pod hasłem „Miasto Komiksów”.
Wystawie towarzyszy katalog, opracowany przez wybitnego znawcę sztuki komiksu, dra Wojciecha Birka, a zaprojektowany przez Piotra Rosińskiego, syna artysty.
Inaugurację wystawy uatrakcyjni „Sztukobranie z komiksem”, podczas którego Grzegorz Rosiński osobiście poprowadzi otwarte warsztaty plastyczne „komiks session”.
koniec
23 czerwca 2012
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1
czynne: wtorek 8.00–18.00, środa, czwartek, piątek 8.00–15.00,
sobota, niedziela 16.00-19.00
poniedziałek – nieczynne

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Promocja: Z ekranu komputera na dywan – najlepsze LEGO dla graczy

11 IV 2024

W świecie pełnym ekscytujących gier komputerowych LEGO wkracza na scenę, oferując szeroki wybór zestawów, które przenoszą ulubione światy wirtualne prosto na dywan w pokoju malucha. Dla fanów gier, zarówno młodych, jak i tych bardziej dojrzałych, LEGO stworzyło zestawy, które zapewniają godziny wspaniałej zabawy. Jakie jest najlepsze LEGO dla graczy? Wybierz je wspólnie z nami!

więcej »

Promocja: Porównanie wymagań systemowych pomiędzy wersją PC a konsolową gry Wiedźmin 3

2 IV 2024

Gra Wiedźmin 3 dostępna jest na komputery osobiste, a także na takie konsole jak PlayStation 4 i Xbox One. Każda z tych platform ma swoje zalety i wady. Dlatego wybór platformy sprzętowej nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Przede wszystkim bardzo istotny jest efekt wizualny. Warto zatem poznać różnice w wymaganiach sprzętowych między wersją na PC a wersją na konsolę.

więcej »

Polecamy

Batman zdemitologizowany

Niekoniecznie jasno pisane:

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część pierwsza
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
— Cywilizacja w Stalowej Woli

Dzień bez obrazka to dzień stracony
— Grzegorz Rosiński

Nieuleczalna choroba
— Grzegorz Rosiński

Ekskluzywnie i w kolorze
— Grzegorz Rosiński, Błażej Kozłowski, Michał ‘Goldmoon’ Kwaśniewski, Marcin Lorek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.