Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXXV

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Europejski Port Literacki we Wrocławiu

Esensja.pl
Esensja.pl
Biuro Literackie
Od 19 do 21 kwietnia we Wrocławiu będzie miała miejsce kolejna odsłona Europejskiego Portu Literackiego.

Biuro Literackie

Europejski Port Literacki we Wrocławiu

Od 19 do 21 kwietnia we Wrocławiu będzie miała miejsce kolejna odsłona Europejskiego Portu Literackiego.
Noblistka, laureatka Pulitzera i najważniejszy pisarz świata arabskiego, blisko trzydziestu autorów, którzy nie czytali jeszcze w Porcie, nowe projekty, koncerty, debaty, literackie konkursy dla plastyków, fotografów, filmowców oraz cenione osobowości polskiej kultury jako gospodarze wydarzeń. Oto Europejski Port Literacki Wrocław 2013 w jednym zdaniu.
Festiwal organizowany przez Biuro Literackie obchodzi w tym roku osiemnaste urodziny. Nie znaczy to, że nabiera dostojnego, poważnego charakteru. Wręcz przeciwnie – zapowiada się prawdziwe „Port Party”, jak sugeruje tytuł głównego motywu muzycznego skomponowanego przez Igora Boxxa, współtwórcy duetu Skalpel i autora oprawy muzycznej czytań.
Najjaśniejszym punktem pierwszego dnia Portu będzie bez wątpienia spotkanie z noblistką Hertą Müller. Wieczór wokół wydanej przez Biuro Literackie książki Kolaże w tłumaczeniu Leszka Szarugi, której premiera nieprzypadkowo przypada dosłownie w przeddzień festiwalu, poprowadzi tłumacz, eseista i poeta Andrzej Kopacki.
To część programu „Języki Obce”, w ramach którego tegoroczny Port Literacki uświetni również obecność najwybitniejszego prozaika krajów arabskich, Irakijczyka Hasana Blasima. Sobotnie spotkanie, prowadzone przez poetę i tłumacza Hatifa Janabiego, poświęcone będzie premierze książki Szaleniec z Placu Wolności.
Literacki finał festiwalu należeć będzie do laureatki Pulitzera Jorie Graham. Z jedną z najczęściej nagradzanych amerykańskich poetek o zbiorze Prześwity, z przekładami Miłosza Biedrzyckiego i Ewy Chruściel, który jest pierwszą książkową publikacją wierszy Graham w naszym języku, porozmawia Grzegorz Jankowicz.
Tradycyjnie dzięki projektowi „Połów” poznamy i usłyszymy najciekawszych autorów przed debiutem wybranych przez Romana Honeta, Karola Maliszewskiego, Joannę Mueller i Martę Podgórnik. Powracająca po siedmiu edycjach „Odsiecz” wyłoniła poetów, których warto poznać, a którzy pierwsze książki mają już za sobą.
Młode pokolenie będzie nie tylko czytać, ale też dyskutować z doświadczonymi pisarzami. „Nowe sytuacje” to trzy konfrontacje między debiutantami i mistrzami: Filipa Wyszyńskiego z Martą Podgórnik i Bohdanem Zadurą, Katarzyny Fetlińskiej z Andrzejem Sosnowskim i Filipem Zawadą oraz Katarzyny Jakubiak z Julią Fiedorczuk i Jerzym Jarniewiczem.
Muzyka to zawsze istotny element Portu, nie zabraknie jej również na osiemnastkowej imprezie. Każdego dnia o godz. 21.00 zagrają najlepsi przedstawiciele polskiej sceny rockowej. W piątek 19 kwietnia Lech Janerka, dzień później formacja Strachy na Lachy, a w niedzielę Kim Nowak.
Koncerty inaugurują kolejny nowy wydawniczy projekt Biura Literackiego „33. Piosenki na papierze” z trzema książkami: Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego Na skrzyżowaniu słów, Lecha Janerki Śpij Aniele mój / Bez kolacji oraz Bartosza „Fisza” Waglewskiego Warszafka płonie.
O „Piosenkach” z redaktorami tomów – Wojciechem Bonowiczem, Krzysztofem Gajdą i Filipem Zawadą – będzie rozmawiał dziennikarz radiowej Trójki Dariusz Bugalski. W debacie Salonu „Polityki” Justyna Sobolewska poruszy z Karolem Maliszewskim, Joanną Mueller i Piotrem Śliwińskim temat „(Nie)sprawiedliwości w życiu literackim”.
Dzięki serii „Poezja polska od nowa” w Porcie zagości twórczość Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Leśmiana i Leopolda Staffa odczytana przez redaktorów Justynę Bargielską, Jacka Dehnela i Bogusława Kierca. Rozmowę wokół kolejnej edycji serii poprowadzi profesor Aleksander Nawarecki.
Bogusław Kierc jest też bohaterem jubileuszowego programu „43”, w którym wraz z Ryszardem Krynickim będą świętować nowymi książkami 70. urodziny. Uroczyste obchody jubileuszy pisarzy to festiwalowa tradycja. W poprzednich latach w Porcie honorowano Krystynę Miłobędzką i Tadeusza Różewicza. Gospodarzem wieczoru będzie Stanisław Bereś.
Wspomnieniom będzie również służyć przywołanie kultowego cyklu spotkań z lat 90., który powraca w komiksowym almanachu Powrót Barbarzyńców i nie z wierszami m.in. Marcina Barana, Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Macieja Meleckiego, Marcina Sendeckiego, Dariusza Sośnickiego, Marcina Świetlickiego i Grzegorza Wróblewskiego.
Tegoroczny festiwal współtworzyć może każdy, wystarczy wziąć udział w jednym z trzech konkursów. „Komiks z Portu” skierowany jest do rysowników, „Kadry z Portu” do fotografów a „Port w obiektywie” do filmowców. Wszystkie techniki i sprzęty dozwolone, a do zdobycia atrakcyjne nagrody pieniężne oraz rzeczowe.
Takim projektem jest też związane z ESK 2016 „Laboratorium literackie”, którego to wydarzenia („Szkoła z poezją”, „Komiks wierszem” oraz „Nakręć wiersz”) przewijać się będą przez wszystkie festiwalowe dni. Otwartą dla wszystkich piszących scenę poprowadzą Konrad Góra i Robert Rybicki.
Warto wspomnieć również o „Klubie festiwalowym”, który rozpoczynać będzie każdy z trzech dni festiwalu. Stworzony z myślą o akredytowanych dziennikarzach, prowadzony przez dziennikarza TVP Kultura Michała Chacińskiego, będzie okazją do rozmów z uczestnikami najważniejszych wydarzeń.
Dla czytelnika coraz bardziej przyzwyczajonego do informacji o zamykanych księgarniach i upadających wydawnictwach, Port Literacki, który po kilku latach wraca do Impartu, jest prawdziwą „Oazą czytelników”. W wielkiej literackiej wiosce odbiorca jest królem, a Port – jego dominium. Po prostu przyjdź i rządź!
koniec
14 marca 2013
Biuro Literackie
Rynek, Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław
tel. 0 71 346 01 42

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Od: 2013-04-19 14:00
Do: 2013-04-21
Biuro Literackie, Wrocław, Mazowiecka 17

Najnowsze

Promocja: Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi radzić?

19 IV 2024

Przebarwienia na twarzy mogą mieć naprawdę różne pochodzenie. Mogą być wynikiem zarówno działania słońca, jak i zmian hormonalnych, stanów zapalnych, a także niewłaściwej pielęgnacji skóry. Zobacz jak sobie radzić z przebarwieniami.

więcej »

Promocja: Z ekranu komputera na dywan – najlepsze LEGO dla graczy

11 IV 2024

W świecie pełnym ekscytujących gier komputerowych LEGO wkracza na scenę, oferując szeroki wybór zestawów, które przenoszą ulubione światy wirtualne prosto na dywan w pokoju malucha. Dla fanów gier, zarówno młodych, jak i tych bardziej dojrzałych, LEGO stworzyło zestawy, które zapewniają godziny wspaniałej zabawy. Jakie jest najlepsze LEGO dla graczy? Wybierz je wspólnie z nami!

więcej »

Promocja: Porównanie wymagań systemowych pomiędzy wersją PC a konsolową gry Wiedźmin 3

2 IV 2024

Gra Wiedźmin 3 dostępna jest na komputery osobiste, a także na takie konsole jak PlayStation 4 i Xbox One. Każda z tych platform ma swoje zalety i wady. Dlatego wybór platformy sprzętowej nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Przede wszystkim bardzo istotny jest efekt wizualny. Warto zatem poznać różnice w wymaganiach sprzętowych między wersją na PC a wersją na konsolę.

więcej »

Polecamy

Batman zdemitologizowany

Niekoniecznie jasno pisane:

Batman zdemitologizowany
— Marcin Knyszyński

Superheroizm psychodeliczny
— Marcin Knyszyński

Za dużo wolności
— Marcin Knyszyński

Nigdy nie jest tak źle, jak się wydaje
— Marcin Knyszyński

„Incal” w wersji light
— Marcin Knyszyński

Superhero na sterydach
— Marcin Knyszyński

Nowe status quo
— Marcin Knyszyński

Fabrykacja szczęśliwości
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część druga
— Marcin Knyszyński

Pusta jest jego ręka! Część pierwsza
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Tegoż autora

Biuro Literackie
— Port Literacki w Kołobrzegu

Biuro Literackie
— Komiks wierszem po ukraińsku

Biuro Literackie
— Zagraj literaturą i wygraj 10 tysięcy

Biuro Literackie
— Pięć konkursów w 20. sezonie Biura i Portu Literackiego

Biuro Literackie
— Program Europejskiego Portu Literackiego Wrocław

Biuro Literackie
— Finaliści konkursu „Komiks wierszem”

Biuro Literackie
— Powrót Barbarzyńców i nie

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.