Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 5 grudnia 2021
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Serialomaniak.pl Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

więcej »

Jestem podobna do Kornelii

Esensja.pl
Esensja.pl
Giada Perissinotto
Wywiad z Giadą Perissinotto, rysowniczką komiksu „Witch”.

Giada Perissinotto

Jestem podobna do Kornelii

Wywiad z Giadą Perissinotto, rysowniczką komiksu „Witch”.
Giada Perissinotto podczas rozdawania autografow. Obok Jacek Drewnowski - jej osobisty ochroniarz podczas WSK. Fot.: Wojtek Birek.
Giada Perissinotto podczas rozdawania autografow. Obok Jacek Drewnowski - jej osobisty ochroniarz podczas WSK. Fot.: Wojtek Birek.
Esensja: Jakie komiksy ukazują się we Włoszech?
Giada Perissinotto: We Włoszech ukazują się głównie przedruki komiksów amerykańskich i europejskich. Większość sprzedawana jest w specjalistycznych księgarniach, ale komiksy Disneya i Bonellego można kupić również w kioskach. To są dwa zupełnie różne kanały dystrybucji: w księgarniach sprzedawanych jest wiele komiksów zagranicznych; kioski sprzedają dużo komiksów, ale wyłącznie z Bonellego i Disneya.
Esensja: Jak na tym tle wygląda „Witch"? Czy to jest komiks popularny?
GP: „Witch” jest obecnie najpopularniejszym komiksem we Włoszech, sprzedaje się nawet lepiej niż „Toppolino” – włoski odpowiednik „Kaczora Donalda”. Inne komiksy to węższy rynek i wyspecjalizowane księgarnie komiksowe. Był okres, że miesięcznie sprzedawano około pół miliona wszystkich edycji „Dylan Doga”, ale teraz „Witch” jest najpopularniejszym komiksem.
Esensja: Lubisz „Witch"? Podoba ci się jego fabuła tego komiksu?
GP: Tak, podoba mi się ten komiks. Fabuła jest bardzo dopracowana, ale Disney narzuca wiele ograniczeń. Przemoc i walki, które występują w komiksie muszą być pokazane tak, by nie było krwi i żeby nikomu nie stała się krzywda. Miłość między Will a Matem – to coś co ma się zaraz zacząć – ale tak naprawdę nigdy do tego nie dojdzie. To jest mało realistyczne, ale takie są reguły u Disneya.
Esensja: Identyfikujesz się w jakiś sposób z którąś z bohaterek? Czy twoje wspomnienia z dzieciństwa są podobne do perypetii bohaterek?
GP: Lubię je wszystkie, ale moją ulubioną bohaterką jest Irma. Jest to osoba, która nigdy nie zachowuje dla siebie tego co myśli i czuje, robi głupie miny, a kiedy jest smutna – płacze. Jest bardzo spontaniczna. I jest najbardziej lubianą postacią we Włoszech. Fizycznie najbardziej jestem podobna do Kornelii. Kornelia tez jest lubiana, ponieważ wszystkim podoba się sposób, w jaki jest rysowana. Jednak wiele czytelniczek twierdzi, że jest zbyt antypatyczna.
Esensja: Jesteś jedną z wielu rysowniczek „Witch”. Rysujesz jakieś fragmenty komiksu, czy jedną określoną fabułę – jeden zeszyt?
GP: Każdy numer przygotowuje dwóch rysowników, dwóch inkerów, kolorysta, drugi kolorysta do okładki i scenarzysta. Jeden z rysowników zajmuje się layoutem plansz i okładki. Drugi rysuje i robi wewnętrzne ilustracje. To właśnie moja praca.
Esensja: Na 3 Warszawskich Spotkaniach Komiksowych spotkałaś się z duża ilością fanów. Nie jesteś zaskoczona tak wielką popularnością komiksu w Polsce?
GP: Od polskiej redakcji wiedziałam, że „Witch” również jest tutaj bardzo popularny. Ale nigdy nie widziałam tylu dziewczynek w jednym miejscu. [śmiech]
Esensja: Widziałaś jakieś polskie komiksy? Czy któryś z nich szczególnie przypadł Ci do gustu?
GP: Tak, widziałam i bardzo spodobał mi się „Jeż Jerzy”. Szkoda, że nie rozumiem go do końca, ale rysunki są bardzo przyjemne. Oczywiście znam też Thorgala…
Esensja: A czy Thorgal ukazuje we Włoszech?
GP: Tak, jest znany i popularny.
Esensja: Podobała ci się wizyta w Polsce? Chciałabyś jeszcze tu przyjechać?
GP: To co widziałam bardzo mi się podobało i chętnie tu jeszcze wrócę.
Redakcja dziękuje Jackowi Drewnowskiemu za tłumaczenie i pomoc.
koniec
1 kwietnia 2003

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Nie byłem pesymistą
Tomasz Kołodziejczak

15 X 2021

O serii „Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja” i nie tylko, z Tomaszem Kolodziejczakiem rozmawia Marcin Osuch.

więcej »

Zajmowałem się tylko komiksem
Marek Szyszko

12 V 2020

Z Markiem Szyszko, rysownikiem komiksów i ilustratorem, w imieniu Esensji rozmawia Marcin Osuch.

więcej »

Asteriks i Obeliks w krainie Polan
Marek Puszczewicz, Jean-Yves Ferri, Didier Conrad

4 XI 2019

O trudach współpracy scenarzysty z rysownikiem, o tym czy Asteriks dotrze do Słowian, o ulubionych albumach cyklu z obecnymi autorami serii „Asteriks” – Jean-Yves′em Ferri, Didier Conradem oraz tłumaczem Markiem Puszczewiczem rozmawia Marcin Osuch.

więcej »

Polecamy

Łatwe trudnego początki

Polscy podróżnicy:

Łatwe trudnego początki
— Marcin Osuch

Kumpel Mickiewicza
— Marcin Osuch

Prototyp Zagłoby
— Marcin Osuch

Wspomnienia jak żyła złota
— Marcin Osuch

Być jak Kmicic
— Marcin Osuch

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.