Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 6 czerwca 2023
w Esensji w Esensjopedii

Komiksy

Magazyn CCXXVI

Podręcznik

Kulturowskaz MadBooks Skapiec.pl

Nowości

komiksowe

więcej »

Zapowiedzi

komiksowe

 • Baltimore #1
  Mike Mignola, Christopher Golden; Ben Stenbeck
 • Jack z Baśni #1
  Bill Willingham, Lilah Sturges; Tony Akins, Steve Leialoha, Andrew Pepoy
 • Beniamin i Beniamina
  René Goscinny; Albert Uderzo
 • JLA. Wieża Babel
  Mark Waid, D. Curtis Johnson, Devin Grayson; Howard Porter, Arnie Jorgensen, Mark Pajarillo, Steve Scott, Pablo Raimondi
więcej »

Sześć pytań do...: Wydawnictwo Mandragora

Esensja.pl
Esensja.pl
Mandragora
Rozpoczynamy serię krótkich wywiadów z wydawcami komiksów w Polsce. Każdemu zadajemy sześć takich samych pytań, na temat wydawnictwa i rynku komiksowego w Polsce. Jako pierwsze prezentujemy Wydawnictwo Mandragora

Mandragora

Sześć pytań do...: Wydawnictwo Mandragora

Rozpoczynamy serię krótkich wywiadów z wydawcami komiksów w Polsce. Każdemu zadajemy sześć takich samych pytań, na temat wydawnictwa i rynku komiksowego w Polsce. Jako pierwsze prezentujemy Wydawnictwo Mandragora
Logo wydawnictwa
Logo wydawnictwa
Esensja: Do jakich odbiorców skierowana jest Wasza oferta komiksowa?
Przemysław Wróbel: Raczej do dojrzałego czytelnika (wiek od 15 do 99 lat) – w komiksach Mandragory przemoc i seks oraz inteligentny dowcip są stałymi gośćmi, więc zbyt młody odbiorca, o ile nie zostałby lekturą zaszokowany, o tyle z pewnością jego treść mogłaby niekorzystnie wpłynąć na jego dalszy rozwój psychofizyczny (nie chciałbym przecież, żeby po przeczytaniu przygód Pająka Jeruzalem, młody i szalony czytelnik rzucił się na kumpla z bolcem w dłoni i zamiarem wykonania szybkim ruchem niemałej dziury w głowie).
Esensja: Na czym polega jej atrakcyjność?
PW: Nie ma granic, nie ma cenzury, jest jazda na całego! Znajdziesz w niej wszystko – od syfu rynsztoka po… piękne kobiety (już niedługo).
Esensja: Jak scharakteryzowałbyś swoją komiksową strategię wydawniczą?
PW: Śpiesz się powoli. Nie zamierzam stawać w szranki i konkury z Egmontem (bo przecież na wydanie „Kajka i Kokosza” nie mam co liczyć). Robię swoje – mam grupę wiernych czytelników i staram się zaspokajać ich żądze (taką mam przynajmniej nadzieję).
Esensja: Czy polscy twórcy mogą liczyć na publikacje w Mandragorze i gdzie mogą podsyłać swoje próbki?
PW: Oczywiście. Jestem otwarty na współpracę z polskimi twórcami komiksu. Swoją twórczość mogą przesyłać na adres Wydawnictwo Mandragora, ul. Tyrmanda 25/6, 54-608 Wrocław. Proszę tylko o nie przysyłanie oryginałów (najlepiej ksero) i dokładne napisanie swojego adresu. Email ułatwi kontakt.
Esensja: Które z obecnie wydawanych komiksów poleciłbyś w szczególności?
PW: Z moich: serię „100 naboi”, „Drugie 48 stron”. Z „obcych": „Usagi Yojimbo”.
Esensja: A czego w najbliższym czasie można oczekiwać na półkach?
PW: To tajemnica :) A poważnie mówiąc – będzie sporo polskich albumów, a także „Darkness”, „Rising Stars” oraz „30 dni nocy”.
Esensja: A więc czekamy, dziękuje za rozmowę.
PW: To ja dziękuję.
Wydawnictwo Mandragora zadebiutowało pod koniec 2001 roku albumem „48 stron” Roberta Adlera i Tobiasza Piątkowskiego. Do tej pory nakładem wydawnictwa ukazało się ponad trzydzieści albumów. Mandragora szybko stała się czołowym wydawcą amerykańskich serii komiksowych na polskim rynku. „100 naboi”, „Transmetropolitan”, „Fathom”, „Hitman”, „Origin” – to tylko niektóre tytuły. Od niedawna wydawnictwo zaczęło mocno promować komiks polski. Do „Mikropolis” dołączyło „Drugie 48 stron” Adlera i Piątkowskiego oraz „Eryk: Ostatni Szrama” Filipa Myszkowskiego”. Lada dzień ukaże się antologia „Piekielne wizje” – polscy rysownicy rysują opowiadania Grahama Mastertona (adaptacji na potrzeby komiksu dokonał Michał Gałek). W planach jest też komiks erotyczny: „Obywatel w palącej potrzebie”, którego autorami są Jerzy Szyłak i Jacek Michalski. Na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi mają ukazać się kolejne albumy polskich twórców.
Oficjalna strona: www.mandragora.com.pl.
koniec
1 kwietnia 2003
Wydawnictwo Mandragora
54-608 Wrocław, ul. Tyrmanda 25/6

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Postanowiłem „brać czas”
Zbigniew Kasprzak

29 I 2023

Rozmowa o komiksach i nie tylko, przeprowadzona przez Marcina Osucha i Konrada Wągrowskiego ze Zbigniewem Kasprzakiem. Spotkanie z artystą odbyło się na jesieni zeszłego roku dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

więcej »

Funky Koval - alter ego Taty
Paulina Kędziora, Patrycja Polch-Lizukow

18 XI 2022

W tym miesiącu mija czterdzieści lat od ukazania się na łamach Fantastyki pierwszego odcinka „Funky’ego Kovala”, przez wielu uważanego za najlepszy polski komiks sf wszech czasów. Z tej okazji publikujemy wywiad z córkami Bogusława Polcha rysownika całej serii, Pauliną Kędziorą i Patrycją Polch-Lizukow.

więcej »

Norwegia jest magiczna
Malin Falch

31 V 2022

Malin Falch, autorka komiksu „Światła północy”, była już zmęczona. To był jej kolejny wywiad tego dnia, a za chwilę miała udać się na panel dyskusyjny. Do tego przed chwilą wzięła udział w wymagającej sesji zdjęciowej, po której ja bym zamordował kolejną osobę z mediów, która by coś ode mnie chciała. Tym większy szacunek, że na moje pytania odpowiadała cierpliwie i rzeczowo.

więcej »

Polecamy

Superbohater zza biurka

Niekoniecznie jasno pisane:

Superbohater zza biurka
— Marcin Knyszyński

Myślę, więc jestem – tym, kim myślę, że jestem
— Marcin Knyszyński

Kurde blaszka!
— Marcin Knyszyński

Podpatrywanie człowieczeństwa
— Marcin Knyszyński

Suprawielki pantechnobarok
— Marcin Knyszyński

Teraz (naprawdę) mamy kryzys
— Marcin Knyszyński

Zielone koszmary
— Marcin Knyszyński

To jest Sparta!!!
— Marcin Knyszyński

Między złotem a srebrem
— Marcin Knyszyński

Ten, którego nadejście zauważasz
— Marcin Knyszyński

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.