Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Luty 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2 3
WZNOWIENIA:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Douglas Adams
‹Cześć, i dzięki za ryby›,
‹W zasadzie niegroźna›
Po długiej przerwie wydawnictwo Albatros wznawia dwa osatnie tomy „Trylogii w pięciu tomach” Douglasa Adamsa. Rekomendacja w zasadzie zbyteczna, ale nadmienimy, że gdybyście chcieli zaczynać lekturę, na początek wypada jednak sięgnąć po „Autostopem przez galaktykę”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Anne Applebaum
‹Gułag›
Po kilku latach otrzymujemy wznowienie najgłośniejszej książki naszej niedoszłej Pierwszej Damy. Wielokrotnie nagradzany i chwalony „Gułag” to jedna z najważniejszych monografii sowieckich obozów pracy, dogłębna i wszechstronnie udokumentowana.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Anna Brzezińska
‹Opowieści z Wilżyńskiej Doliny›
To już trzecie wydanie pierwszego zbioru opowiadań o Babuni Jagódce, i nieodmiennie przez nas polecane. Jak pisał Eryk Remiezowicz w recenzji wydania pierwszego: „»Opowieści z Wilżyńskiej Doliny« (…) zachwycają swobodą, z jaką autorka lawiruje między ludzkim nieszczęściem a radością z dnia powszedniego, z jaką krąży między codziennością zapadłej wioski a niezwykłością rezydującej w sąsiednim lasku wiedźmy. Tylko po przeczytaniu smutno, oj smutno. Chociaż wesoło.” Nie możemy tu już wiele dodać, może tylko wspomnimy tylko że tym wydaniem „Opowieści” Agencja Wydawnicza RUNA otwiera nową serię zatytułowaną „Gwiazdozbiór fantastyki”.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Bernard Cornwell
‹Excalibur›
Ostatnia część trylogii o królu Arturze, nieco odbrązowiającej legendę. Bernard Cornwell ma swoich zaciekłych zwolenników – trzeba przyznać, że porusza się na granicy prozy historycznej i fantasy nader sprawnie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
William Gibson
‹Idoru›
Wznowienie drugiego tomu trylogii Mostu. Niektórzy bohaterowie „Światła wirtualnego” powracają w tej opowieści o tym, jak gwiazda mega-rocka postanawia poślubić istniejącą jedynie w sieci sztuczną inteligencję. A to nie wszystkim się podoba.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Terry Pratchett
‹Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie›
Nowy przekład Piotra W. Cholewy kolejnej książki ze Świata Dysku przeznaczonej dla młodszych czytelników – tym razem padło na pozycję samodzielną inspirowaną baśnią o fleciście z Hamelin. Kocur Maurycy i jego edukowane gryzonie – czytaj: szczury – z niewielką pomocą przygarniętego chłopca z fujarką opracowali „przekręt na szczurołapa”. I wszystko idzie świetnie, dopóki nie dotarli do małego miasteczka, w którym dzieje się coś dziwnego…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mariusz Szczygieł
‹Zrób sobie raj›
Wydana po raz pierwszy kilka miesięcy temu, już doczekała się wznowienia. Najnowsza książka Mariusza Szczygła o współczesnych Czechach była jednym z wydarzeń minionego roku. I nic dziwnego – Polacy lubią swoich południowych sąsiadów, a Szczygieł świetnie im ich objaśnia. Jak sam mówi, jest „niechlujnym czechofilem”. Niechlujnym, bo jego tekst nie sili się na bycie ani przewodnikiem kompetentnym, ani obiektywnym. To jednak nieistotne – ważne, że „Zrób sobie raj” przybliża czeską kulturę w na tyle sprytny sposób, że podczas lektury zaczynamy myśleć o własnej.
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Leonie Swann
‹Sprawiedliwość owiec›
Wznowienie bestsellera, który przed kilkoma laty pogodził ze sobą zwolenników humoru, ciepłych opowieści o życiu oraz zagadek detektywistycznych. Już zresztą sam pomysł, by owce prowadziły śledztwo w sprawie morderstwa pasterza ujmuje zarówno prostotą jak i świeżością. A Swann potrafi ten koncept świetnie wykorzystać, jest tu i zabawne zetknięcie „owczego” i „ludzkiego” sposobu oglądania świata, jest mnóstwo wyrazistych postaci (zarówno tych, które chodzą na czterech jak na dwóch nogach) i jest także wciągająca intryga kryminalna. Dodajmy do tego fakt, że książka w Esensji została oceniona na 100% ekstraktu i w rezultacie mamy pozycję, której nie można przegapić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mario Vargas Llosa
‹Wyzwanie. Szczeniaki›
Co nie powinno nikogo dziwić, po otrzymaniu przez Mario Vargasa Llosę jakże zasłużonej nagrody Nobla, wydawca jego prozy rzuci na rynek wszystko tego autora, o czym mogliby zapomnieć czytelnicy. Co oczywiście niekoniecznie musi znaczyć, że będą to rzeczy nietrafione – Llosa jednak utrzymywał zawsze równy poziom. „Wyzwanie. Szczeniaki” to nie powieść, lecz zbiór dwóch krótszych tekstów poświęconych tematowi kultu machismo, na pewno warto się z nimi zapoznać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Alice Walker
‹Kolor purpury›
Za tę powieść Alice Walker zdobyła w 1983 roku Nagrodę Pulitzera, a utwór doczekał się adaptacji filmowej w reżyserii Stevena Spielberga z niezapomnianą główną rolą Whoopie Goldberg. Na podstawie „Koloru purpury” wystawiono kilka lat temu także musical. To tocząca się nieco ponad sto lat temu bolesna historia trudnego życia Afroamerykanki Celie, która w wieku 14 lat zostaje ofiarą kazirodztwa. Rodzi dwójkę dzieci, które zostają jej odebrane. Celia zostaje wbrew własnej woli wydana za mąż i w małżeństwie także doświadcza przemocy. „Kolor purpury” to przede wszystkim opowieść o nadziei. O długiej drodze od zniewolenia i opresji ku stopniowemu wyzwoleniu poprzez uczucie, od upokorzeń do prób docenienia dobrych stron życia. To pełna emocji proza w formie osobistych listów bohaterki o odkrywaniu siebie i wierze w Boga. Książka „Kolor purpury” przyniósł autorce sławę, ale i wzbudziła także kontrowersje za zdecydowanie negatywne (przez to – jednostronne) portrety męskich bohaterów. Warto sięgnąć po tę książkę, która jest jedną z najważniejszych pozycji w historii „czarnej” kobiecej literatury Stanów Zjednoczonych.
SPADKOWICZE:
Na luty przesunęły się premiery następujących książek polecanych w styczniu:
koniec
« 1 2 3
1 lutego 2011

Komentarze

07 II 2011   15:01:10

W pierwszej kolejności biorę "Futurospekcje" Sawyera. Serial "Przeblysk jutra" ogladam regularnie, wiec nie mam wyboru. Poza tym to podobno swietna lektura, znacznie rozniaca sie podejsciem do historii od ekranizacji.

27 III 2011   20:56:29

Zgadzam się, "Futurospekcja" to must-have. Nawet jezeli nie ogladalo sie serialu, bo filmowa adaptacja i literacki pierwowzor to dwa zupelnie inne dziela, chociaz oba doskonale

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Do księgarni marsz: Marzec 2018
— Esensja

Do księgarni marsz: Wrzesień 2016
— Esensja

Warszawa, moja miłość
— Marcin Mroziuk

Do księgarni marsz: Marzec 2016
— Esensja

Esensja czyta: Wrzesień 2015
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Jarosław Loretz, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Gdzie diabeł nie może, tam wiedźmę pośle
— Magdalena Kubasiewicz

Esensja czyta: Wrzesień 2012
— Miłosz Cybowski, Jacek Jaciubek, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka, Agnieszka Szady

Para buch?
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Styczeń 2012
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Konrad Wągrowski

Esensja czyta: Listopad 2011
— Jędrzej Burszta, Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Beatrycze Nowicka

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Pizza za 136 tysięcy złotych
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Trylogia Ciągu: Mona Liza Turbo
— Miłosz Cybowski

Trylogia Ciągu: Graf Zero
— Miłosz Cybowski

Trylogia Ciągu: Neuromancer
— Miłosz Cybowski

Słowiańskie elfy rzeczne
— Agnieszka ‘Achika’ Szady

Suwerenność istoty rozumnej
— Joanna Kapica-Curzytek

Surrealizm postapokaliptyczny
— Miłosz Cybowski

Zapiski wybrane
— Marcin Mroziuk

Wiedźmie kłamstwa
— Anna Nieznaj

Podpatrzone w Ameryce
— Marcin Mroziuk

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.