Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 7 grudnia 2023
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Sierpień 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
Po słabym lipcu sierpień w księgarniach zapowiada się ciekawiej, co nie znaczy że wystrzałowo. Mamy jednak nadzieję że prawdziwe hity wydawcy trzymają w zapasie na jesień.

Esensja

Do księgarni marsz: Sierpień 2011

Po słabym lipcu sierpień w księgarniach zapowiada się ciekawiej, co nie znaczy że wystrzałowo. Mamy jednak nadzieję że prawdziwe hity wydawcy trzymają w zapasie na jesień.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
David Brin
‹Przestwór nieba›
Kolejna z niespodziewanych nowości – dziesięć lat po wydaniu „Brzeg nieskończoności” do księgarń trafi zwieńczenie cyklu Davida Brina o Wspomaganych. Wprawdzie wśród czytelników przeważa opinia że „Przestwór nieba” nie dorównuje wcześniejszym tomom cyklu, ale i tak warto przekonać się jaki los czeka uchodźców na Jijo.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mike Carey
‹Nazwanie Bestii›
Niełatwo polecać piątą część cyklu – bo co właściwie można w takim przypadku nowego o książce powiedzieć? Z drugiej jednak strony, czy fakt, że cztery poprzednie części nie zawiodły czytelników nie jest wystarczającą rekomendacją? Mike Carey w kolejnych tomach przygód Felixa Castora utrzymuje równy, wysoki poziom, a że cykl powoli zmierza do końca, w najnowszej odsłonie spodziewać się można wielu ciekawych rzeczy. Fani zresztą i tak powieść kupią, a pozostałym radzimy zainteresować się częścią pierwszą.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Eva Hornung
‹Chłopies›
Zainspirowana prawdzwą historią opowieść o chłopcu, który jako czterolatek przyłącza się do stada bezpańskich psów żyjących na ulicach Moskwy. Intrygująca tematyka oraz autorka – wielokrotnie nagradzana pisarka z Australii pozwalają mieć najdzieję za zajmującą lekturę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Arnaldur Indriðason
‹Głos›
Trzeci – po omawianych nieraz na naszych łamach „W bagnie” i „Grobowej ciszy” – kryminał z cyklu o inspektorze Erlendurze Sveinssonie. Tym razem akcja toczyć się będzie przed Bożym Narodzeniem w dużym hotelu w Reykjaviku, w którym zamordowano portiera – a inspektor, by wyjaśnić zagadkę, sam zamieszka w owym hotelu. Dla miłośników cyklu i skandynawskiego kryminału (tu w jego islandzkim wcieleniu) pozycja oczywiście obowiązkowa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Robert Jordan, Brandon Sanderson
‹Pomruki Burzy›
Choć ostatnie tomy „Koła czasu” były krytykowane przez fanów serii, tom dwunasty, ukończony już po śmierci Jordana, spotkał się za granicą z dość dobrym przyjęciem. Warto sięgnąć po książkę choćby z ciekawości, jak Sanderson poradził sobie z kontynuacją, i poznać dalsze losy bohaterów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Michio Kaku
‹Fizyka przyszłości. Nauka do 2100 roku›
Amerykański fizyk i popularyzator nauki znany choćby z dobrze przyjętej i wznawianej „Hiperprzestrzeni” tym razem spekuluje na temat rozwoju nauki i technologii w najbliższej przyszłości. Autor udowodnił już, że potrafi w sposób przystępny i interesujący przedstawiać skomplikowane teorie. Mamy nadzieję, że zabierając się za tak fascynujący temat, zapewni czytelnikom interesującą wyprawę w świat znany nam bardziej z książek science fiction, a może nie tak odległy, jak się nam na co dzień wydaje.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
China Miéville
‹Kraken›
Kolejna powieść autora „Dworca Perdido” oraz „Blizny”. Tym razem China Miéville wraca do klimatów znanych z opowiadań zamieszczonych w zbiorze „W poszukiwaniu Jake’a”, bowiem miejscem, w którym rozgrywa się akcja „Krakena”, nie jest fantastyczny świat Bas-Lag, lecz swojski Londyn. Jednak czy na pewno swojski? W przypadku historii wymyślonej przez znanego autora New Weird przymiotnik ten stoi pod dużym znakiem zapytania, zwłaszcza że wydawca zapowiada na okładce szalonych kultystów, surrealistyczną magię i… zakonserwowanego w formalinie boga? Tak czy inaczej naszemu recenzentowi już się spodobało.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Piotr K. Piotrowski
‹Kultowe seriale›
Mieliśmy już książki o „Stawce większej niż życie”, „Czterech pancernych i psie”, przy okazji książek o Stanisławie Barei można było poczytać co nieco o „Alternatywy 4” i „Zmiennikach”, ale co z resztą? Czemu tak kultowe seriale jak „Czarne chmury”, „Janosik”, „Wojna domowa”, „Kariera Nikodema Dyzmy” nie doczekały się jeszcze monografii? Mamy nadzieję, że pozycja Piotra Piotrowskiego choć w jakimś stopniu odpowie na to zapotrzebowanie. Oczywiście, zważywszy na fakt, że książka mówi o wielu serialach, nie będą to opisy wyczerpujące i w pełni satysfakcjonujące, ale mamy nadzieję, że autorowi uda się uniknąć banału i oczywistości i w swych opracowania podać solidną garść interesujących faktów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Tim Powers
‹Na nieznanych wodach›
Cykl „Piraci z Karaibów” udowodnił, że morscy rozbójnicy świetnie sprawdzają się na dużym ekranie. A jak jest z książkami? Może pora, by ta bardzo przecież sympatyczna moda dotarła i do literatury? „Na nieznanych wodach” jest ku temu świetnym pretekstem – bądź co bądź to właśnie na motywach tej właśnie książki oparto fabułę najnowszej części przygód ekscentrycznego kapitana Jacka Sparrowa. Ponadto Tim Powers to znakomity pisarz, nagrodzony World Fantasy Award. Jeśli dodać do tego fakt, że wydawca zapowiada na okładce „porządną, eskapistyczną rozrywkę”, otrzymamy pozycję w sam raz na wakacje.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Thomas Pynchon
‹Wada ukryta›
Thomasa Pynchona czytelnikom Esensji przedstawiać nie trzeba – autor „Tęczy grawitacji”, czołowy przedstawiciel postmodernizmy, jest jednym z najważniejszych i jednocześnie jednym z najbardziej tajemniczych pisarzy XX stulecia. Pynchon publikuje bardzo rzadko, dlatego też każda z jego książek jest wielkim wydarzeniem – niewątpliwie takim będzie też „Wada ukryta”, opublikowana w oryginale w 2009 roku, która właśnie trafia na nasz rynek. Powieść ma być rozliczeniem z rewolucją hippisowską, ale także zakręconym, szalonym, oryginalnym i dowcipnym dziełem nawiązującym do poetyki czarnego kryminału. Być może jedna z najważniejszych premier tego roku.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Piotr Sawicki
‹Odrażające, brudne, złe. 100 filmów gore›
Gore to jeden z najpopularniejszych podgatunków kina grozy, mający na przestrzeni lat swoje wzloty i upadki, pozycje jednoznacznie uznane, lub po prostu kultowe, mając fanów na całym świecie. Nie można się więc dziwić, że Piotrowi Sawickiemu udało się znaleźć aż 100 tytułów, o których warto napisać. Jaki będzie ich dobór, czy znajdą się wśród nich chore produkcje z Azji (mamy oczywiście na to nadzieję), czy dowiemy się poznamy wiele ciekawych informacji – zobaczymy. Co natomiast niewątpliwie cieszy to fakt, że to w ostatnim czasie już kolejna pozycja poświęcona horrorowi wydana w Polsce. Fakt cieszy i może za jakiś czas zaowocuje tym, że dokształceni filmowcy z naszego kraju nakręcą film grozy, którego nie będziemy musieli się wstydzić…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Charles Yu
‹Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie›
Zbierająca całkiem niezłe recenzje debiutancka powieść autora nagrodzonego już National Book Award za zbiór opowiadań. „Jak przeżyć…” zapowiada się na zwariowaną gonitwę po czasie i przestrzeni. Główny bohater buduje wehikuł czasu i z jego pomocą będzie starał się naprawiać błędy teraźniejszości. Jego towarzyszami zostaną tkwiący w chronicznej depresji system operacyjny oraz pies (ponoć nieistniejący). Książka Yu, pod płaszczem dobrej zabawy, przemyca jeszcze problematykę relacji syn-ojciec, autokreacji i wspomnień. A wszystko to w realiach niepozbawionych humorystycznych nawiązań do kultury popularnej („Gwiezdne wojny”, twórczość Dicka).
WZNOWIENIA
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Philip K. Dick
‹Człowiek z Wysokiego Zamku›
Dick alternatywny: Stany Zjednoczone przegrywają II wojnę światową, a ich teren zajmują Japonia do spółki z Niemcami. W podbitej Ameryce popularność zdobywa drugoobiegowa „Utyje szarańcza”, wedle której Stany wcale nie przegrały wojny. Książka jest równocześnie światem równoległym, a obie rzeczywistości będą się przeplatały. Do tego bohaterowie kierujący się chińską Księgą Przemian, wedle której fabułę rozgrywał również sam autor. Można by napisać, że jedno z najbardziej zakręconych dzieł Dicka, gdyby nie to, że takie są wszystkie jego powieści.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Raymond E. Feist, Janny Wurts
‹Córka Imperium›
Wznowienie pierwszego tomu trylogii Imperium, przez wielu uznawanej za najlepszą część cyklu o Midkemii. Raymond E. Feist zaprosił do współpracy Janny Wurts, a efekt zadowolił najprawdopodobniej i autorów i czytelników. Ci pierwsi dostali – jak sądzę – wysokie honoraria, ci drudzy – wciągającą opowieść, rozgrywającą się „po drugiej stronie” konfliktu znanego z pierwszych tomów Midkemii. Co wyróżnia trylogię Imperium spośród mnogości powieści fantasy? Przede wszystkim świat wzorowany nie na europejskim średniowieczu, lecz wyraźnie inspirowany Dalekim Wschodem. Intryga też nie skupia się na potyczkach i wojnach, ale opisuje losy Mary Acoma, młodej dziewczyny będącej jedyną żyjącą przedstawicielką swojej rodziny. Usiłuje ona zapewnić przetrwanie rodowi, a i zemsta na zabójcach jej krewniaków byłaby nie od rzeczy…
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Janusz Korczak
‹Król Maciuś Pierwszy›
Absolutna klasyka. Pierwszy tom opowieści o Maciusiu, który jako dziecko obejmuje tron i wbrew oczekiwaniom wrogów rządzi swoim państwem mądrze i sprawiedliwie. Nie trzeba chyba pisać niczego więcej, prawda? No, może tylko że nowe wydanie opatrzone będzie ilustracjami Marianny Oklejak.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Henry Kuttner
‹Próżny robot›
Mimo że Kuttner pisał również powieści, to jednak pamiętany jest głównie jako autor opowiadań, w których wykorzystywał elementy fantastyki również po to, by z nich perfidnie zakpić, w efekcie czego jego proza jest i fascynująca, i śmieszna. „Próżny robot” zawiera teksty Kuttnera rozsiane do tej pory w różnych publikacjach. Znajdziecie w nim komplet opowiadań o genialnym wynalazcy (a przy tym alkoholiku) Gallowayu Gallegherze i tytułowym robocie imieniem Joe, oraz rodzinie Hogbenów, zmutowanych górali. Dodatkowo do zbioru trafiły trzy opowiadania nie związane tematycznie z żadnym cyklem. Klasyka.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Maguelonne Toussaint-Samat
‹Historia stroju›
Drugie wydanie monumentalnej ksiażki o tym, jak ludzie się ubierali. Autorka piosze nie tylko o samych strojach autorka pisze, ale również o uwarunkowaniach kulturowych powodujących że ludzie ubierali się tak czy inaczej. I wierzcie mi, po lekturze „Historii stroju” pomysły współczesnych projektantów mody wydają się nagle niezwykle konserwatywne i ugrzecznione…
SPADKOWICZE
Na sierpień przesunęła się premiera polecanej w maju książki J.E. Kaufmanna, H.W. Kaufmanna i Roberta M. Jurgi „Fortyfikacje Trzeciej Rzeszy”.
koniec
1 sierpnia 2011

Komentarze

02 VIII 2011   17:20:36

Sugerowałbym redakcji przejrzeć opis "Głosu" i "Córki Imperium".Literówki w oczy kolą.

03 VIII 2011   11:05:13

A gdzie nowa książka Lecha Jęczmyka "Dlaczego toniemy, czyli jeszcze nowsze średniowiecze"?

http://esensja.pl/ksiazka/ksiazki/obiekt.html?rodzaj_obiektu=2&idobiektu=10986

03 VIII 2011   14:28:01

Opisy przejrzane i poprawione; prosimy o wybaczenie.

Co do Jęczmyka: to znakomita publicystyka, ale tematycznie na tyle nieleżąca w granicach działalności "Esensji", że nie wydaje się, by akurat tutaj był to brak godny potępienia.

04 VIII 2011   00:19:32

mbw: ale "Historia stroju" leży w granicach Esensji? ;) Albo "Fortyfikacje Trzeciej Rzeszy" tudzież "Niebezpieczeństwa onanizmu"? Albo "44 listy ze świata płynnej nowoczesności" Baumana?

http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=11908#X9903

04 VIII 2011   00:42:46

...poza tym "Trzy końce historii" były przecież w "Esensji" nawet recenzjowane. "Dlaczego toniemy" jest aż tak odmienne?
http://esensja.pl/ksiazka/recenzje/tekst.html?id=3731

05 VIII 2011   20:59:41

@minuteman -- to nie są książki polityczne, poza tym nie napisałem, że Jęczmyk nie powinien się tu znaleźć, tylko że jego brak nie jest niczym zdrożnym. Takie pozycje mogą trafić na łamy, ale jeśli nie trafiły, nie ma żadnego problemu.

A recenzja "Dlaczego toniemy" znalazła tu się, jak podejrzewam, raczej w drodze wyjątku.

11 VIII 2011   18:46:38

@mbw: czy na esensji obowiązuje jakaś PRLowska cenzura, która nie pozwala polecić książki Jęczmyka, bo jest "polityczna"?

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej SF? (19)
Andreas „Zoltar” Boegner

9 XI 2023

Niemieckojęzyczna fantastyka powstaje nie tylko w Niemczech – tym razem przedstawię znakomicie przyjęte dzieło autorki austriackiej. Drugim wydawnictwem będzie powieść kryminalna o Berlinie szalonych lat dwudziestych.

więcej »

Nie przegap: Październik 2023
Esensja

31 X 2023

Oto jakimi recenzjami przywitaliśmy jesień.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze (18) – przegląd prasy (lato 2023)
Andreas „Zoltar” Boegner

11 X 2023

Coroczna wielka fala publikacji dla czasopism gatunkowych już dawno się przetoczyła, weszliśmy w sezon ogórkowy. Dwa kwartalniki i jeden dwumiesięcznik muszą wystarczyć do jesieni, gdy ukaże się nowe wydanie magazynu „Exodus”.

więcej »

Polecamy

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”

Stare wspaniałe światy:

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.