Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 24 lutego 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Kwiecień 2011

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Zupełnie nie primaaprilisowe polecanki ksiązkowe na kwiecień czyli osiemnaście dwadzieścia tytułów wartych uwagi.

Esensja

Do księgarni marsz: Kwiecień 2011

Zupełnie nie primaaprilisowe polecanki ksiązkowe na kwiecień czyli osiemnaście dwadzieścia tytułów wartych uwagi.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stepan Chapman
‹Trojka›
Kolejna powieść sygnowana logo „Uczty wyobraźni” – a książki z tej serii, przypomnijmy, niezmiennie trafiają do naszego cyklu, co już samo w sobie jest dobrą rekomendacją. Tym razem będziemy mieli okazję poznać twórczość pisarza w Polsce jeszcze nie znanego, ale na Zachodzie bardzo chwalonego. Porównania do Philipa K. Dicka, Kurta Vonneguta, Mervyna Peake’a czy Angeli Carter mogłyby brzmieć przesadnie, lecz wydawnictwo MAG jak dotąd nie zawiodło przy wyborze autorów do swojej najbardziej prestiżowej serii, z czystym sumieniem polecamy więc „Trojkę” jako pozycję, której żaden szanujący się fantasta nie może przegapić.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jeffery Deaver
‹Hak›
Co prawda narzekamy ostatnio coraz częściej, że Jeffery Deaver przesadza w eksponowaniu zaskakujących zwrotów akcji i cierpi na tym logika opowieści, ale nie zmienia to faktu, że jest to pisarz popularny i lubiany, czyta się go bardzo przyjemnie i każda kolejna książka jest jakimś wydarzeniem na rynku literatury sensacyjnej. Dodajmy więc jeszcze tylko, że wbrew polskiemu tytułowi powieść nie ma niczego wspólnego z przygodami Piotrusia Pana.
WASZ EKSTRAKT:
80,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Agnieszka Hałas
‹Dwie karty›
Wielbicielom dark fantasy nie trzeba przedstawiać Agnieszki Hałas – to autorka dobrze znana, choć jak dotąd głównie z opowiadań drukowanych w „Feniksie”, SFFiH oraz „Esensji”. „Dwie karty” są jej pierwszą, pełnowymiarową powieścią, a – dla ścisłości – początkiem większej całości, która została zaplanowana na kilka części. W cyklu będziemy mieli okazję cofnąć się do czasów młodości czarnego maga Brune’a Keare’a, dowiemy się także, kto i dlaczego nadał mu jego niezwykły przydomek. Zresztą, już sama obietnica powrotu do świata Krzyczącego w Ciemności brzmi niezwykle kusząco, bo to rzeczywistość z gatunku tych, które w równej mierze budzą grozę co i zachwyt.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
‹Wielki projekt›
Stephen Hawking, autorytet w dziedzinie współczesnej fizyki teoretycznej, wraz z Leonardem Mlodinowem zadają pytanie nurtujące naukowców od pokoleń: skąd wziął się Wszechświat i dlaczego rządzi się takimi, a nie innymi prawami natury? Autorzy wyjaśniają, że Wielki Wybuch jest efektem praw fizyki, i zdecydowanie odrzucają możliwość koncepcji „pierwszego poruszyciela”, co sprawiło, że książka już w chwili wydania jej po angielsku wzbudziła emocjonującą dyskusję. Książka zaskakuje bogactwem przemyśleń i idei, pozwalając czytelnikowi lepiej zrozumieć współczesną fizykę. Dominuje w niej usiłowanie dojścia do „ostatecznej teorii wszystkiego”, ale niestety autorzy nie kryją, że nauka wydaje się od tego oddalać.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Dennis Lehane
‹Mila księżycowego światła›
Każdy, kto czytał powieść „Gdzie jesteś, Amando” lub oglądał bardzo dobry film Bena Afflecka na jej podstawie, musiał zapamiętać niejednoznaczne zakończenie i przejąć się losem małej dziewczynki. „Mila księżycowego świata” kontynuuje tę opowieść, Amanda jest już nastolatką i… znowu znika. Do sprawy sprzed lat powrócą oczywiście detektywi Kenzie i Gennaro, którzy będą musieli zmierzyć się z konsekwencjami swej decyzji sprzed lat. Mamy szczerą nadzieję na dobrą, pogłębioną literaturę kryminalną. Lehane zwykle nas nie zawodził.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nadżib Mahfuz
‹Ród Aszura›
Egipcjanin Nadżib Mahfuz to jeden z tych laureatów literackiej nagrody Nobla (z 1988 roku), o którym mało kto pamięta. W Polsce wydano pięć jego powieści, ale nazwisko jest znane raczej tylko literaturoznawcom i miłośnikom literatury orientalnej. Tym bardziej warto zaznaczyć, że właśnie wydana zostaje kolejna – „Ród Aszura”, dzieło oryginalnie opublikowane w roku 1977, zapowiadające nieco baśniowy powiew prawdziwego Orientu, ale także solidną prozę społeczną, stworzoną przez niepokornego twórcę, na którego, podobnie jak na Salmana Rushdiego nakładana była fatwa za publiczną krytykę islamu.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marcin Michalski, Maciej Wasielewski
‹81:1. Opowieści z Wysp Owczych›
Kto wie, czy Wyspy Owcze nie są najmniej znanym zakątkiem Europy? To wyspiarskie terytorium należące do Danii liczy niecałe 50 tysięcy mieszkańców, posługujących się w większości językiem farerskim. Mieszka tam także około stu Polaków. Jak wygląda życie na tym maleńkim archipelagu, tak smaganym wiatrami, że drzewa sadzi się tam sztucznie, tylko w miastach? Jacy są mieszkańcy Wysp Owczych, wywodzący się z norweskich Wikingów? Polscy reporterzy postanowili opowiedzieć o tym, co kryje się poza nic nie mówiącymi encyklopedycznymi statystykami. Pokazują nam ludzi i ich obyczaje oraz codzienne życie w społeczności, gdzie wszyscy znają wszystkich. Ciekawostki, anegdoty, piękne krajobrazy – wszystko to czeka na odkrycie w „Opowieściach z Wysp Owczych”. No i to, co najważniejsze, dowiemy się też, jaki mecz zakończył się sensacyjnym tytułowym wynikiem: 81:1.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Marilyn Monroe
‹Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy›
Trwa zaskakująca chyba nieco moda na Marylin Monroe. Po szeregu bardziej i mniej biograficznych pozycji, po ich zbeletryzowanych wersjach (jak „Blondynka” Joyce Carol Oates), po publikacjach jej wywiadów, rozmów z psychonalitykami („Marylin, ostatnie seanse”) tym razem zbiór osobistych zapisków, listów, a nawet wierszy. Dla fascynatów tej jednej z najbardziej pobudzających wyobraźnię aktorek XX stulecia z pewnością warta uwagi ciekawostka.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Alex Strozynski
‹Kościuszko. Książę chłopów›
Zawsze interesuje nas sytuacja, gdy ktoś z zagranicy pisze o Polsce i znanych Polakach. I choć syna polskich emigrantów Alexa Storożyńskiego trudno uważać za niezwiązanego z Polską, to jednak dzieło o Tadeuszu Kościuszce, pisane na potrzeby amerykańskiego odbiorcy, może być ciekawym spojrzeniem na tego czytankowego bohatera. Zwłaszcza że ma to być biografia rzetelna, oprócz niewątpliwych zalet Naczelnika Insurekcji również poświęcająca miejsca na jego wady.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Juliusz Verne
‹Przygody kapitana Hatterasa›
Czy to możliwe, by po 150 latach znalazła się powieść Juliusza Verne’a dotychczas niewydana w Polsce? I tak, i nie, bo „Przygody kapitana Hatterasa” opublikowane było w XIX wieku w polskiej gazecie (a nawet w „Gazecie Polskiej”), ale nigdy nie doczekały się wydania książkowego. Można więc rzec, że mamy do czynienia z wydarzeniem naprawdę wielkiego kalibru, dla miłośników twórczości Verne’a, których w Polsce nie brakuje (naczelny „Esensji” jednym z nich) nie do pominięcia. A o czym jest powieść? Ach, o wyprawie na biegun.
1 2 »

Komentarze

01 IV 2011   19:50:17

Powiedzcie, że to nie prima aprilis i naprawdę wydadzą Vesaasa. Bardzo lubię tego autora, ale jedyne wydania jakie są, pochodzą z lat 70. Szkoda, że tak wybitny prozaik nie jest w naszym kraju wydawany, może wreszcie ktoś pójdzie po rozum do głowy i zrobi wznowienia.

01 IV 2011   20:18:29

Polecanki są jak najbardziej poważne. Żadnych dowcip(as)ów.

04 IV 2011   14:42:48

W tekście o nowej książce Zafona jest błąd: poprzednia część to Książę mgły, a nie Książę wiatru.
Poprawcie szybko, bo głupio tak...
Pozdrawiam!

04 IV 2011   16:56:22

Abo nas zmylił „Cieniem wiatru”. Zafón coś lubi te zjawiska atmosferyczne ;-)

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Pierwsze wydanie książkowe „Liners of Time” z roku 1947.<br/>© isfdb.org

Stare wspaniałe światy: Pierwsza wojna... czasowa
Andreas „Zoltar” Boegner

17 I 2024

„Jego twórczość pozostała bez większego wpływu” – tak radykalnie, a zarazem wielce niesprawiedliwie, brzmiał werdykt niemieckiego „Leksykonu literatury SF” (1988) w stosunku do prozy pierwszego Brytyjczyka, który pisał dla słynnego „Amazing Stories”.

więcej »
Future Fiction Magazin 5

Fantastyczne Zaodrze (21) – przegląd prasy (jesień 2023)
Andreas „Zoltar” Boegner

28 XII 2023

Po letniej flaucie następuje silne jesienne ożywienie na rynku. O czym można poczytać przed i po Halloweenie w fantastycznych czasopismach Niemiec?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (20)
Andreas „Zoltar” Boegner

18 XII 2023

W USA fantastyka już dawno przestała być pisarską domeną mężczyzn. Trend dotarł w ostatnim czasie do Niemiec. Autorki piszą w szerokim spektrum od literatury młodzieżowej do thrillera o eksploracji Układu Słonecznego.

więcej »

Polecamy

Pierwsza wojna... czasowa

Stare wspaniałe światy:

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Tegoż twórcy

Innego końca świata nie będzie
— Miłosz Cybowski

Brune, gdzie jesteś?
— Marcin Mroziuk

Gdy tropikalny raj staje się piekłem na ziemi
— Marcin Mroziuk

Ten okrutny XX wiek: Wielka Historia przy kawiarnianym stoliku
— Sebastian Chosiński

Suwerenność istoty rozumnej
— Joanna Kapica-Curzytek

Krótko o książkach: W ciemnych barwach
— Miłosz Cybowski

Po Westeros i okolicach
— Dawid Kantor

Sumienie
— Joanna Kapica-Curzytek

Przed lodem i ogniem
— Dawid Kantor

Groza na rajskich wyspach
— Anna Nieznaj

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.