Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 22 maja 2022
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Luty 2012

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
Po tradycyjnie skromniejszym przełomie roku zapowiedzi lutowe prezentują się imponująco. Z bogatej oferty wydawców wybraliśmy dla was ponad 30 wartych uwagi książek.

Esensja

Do księgarni marsz: Luty 2012

Po tradycyjnie skromniejszym przełomie roku zapowiedzi lutowe prezentują się imponująco. Z bogatej oferty wydawców wybraliśmy dla was ponad 30 wartych uwagi książek.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

Zapraszamy też do zapoznania się z lutowymi zapowiedziami w Kulturowskazie.

Nowości
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nową serię „Baśnie Etniczne” sygnowaną przez National Geographic otwierają dwa tomy zbierające odpowiednio podania ludowe z krajów arabskich oraz opowieści powstałych wśród niewolników przywiezionych do Nowego Świata. Nie znajdziemy raczej w tych książkach rozbudowanych opowieści (każdy z tomów zawiera ponad 100 tekstów, a przesadnie opasłe nie będą), ale sądząc po widocznym na okładce znaku „18+” nie jest to lektura, którą możecie kupić swoim milusińskim. Jednak tych starszych może zainteresować.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Miał wyjść wkrótce po wydanym w 2009 roku „Chamowie”. Zacierano już ręce; niewielkie fragmenty, które Tadeusz Sobolewski na przestrzeni lat publikował w prasie, wystarczyły, by wydać o nich antologię „Białoszewski. Przed dziennikiem” (2010). Wychodzi teraz, niespodziewanie w Znaku, nie w PIWie, i dla niektórych będzie to zapewne najważniejsza książka roku. Dziennik Białoszewskiego elektryzuje inaczej niż np. zapiski Iwaszkiewicza czy Mrożka. Co może być w „Tajnym dzienniku” autora „Donosów rzeczywistości”, który i tak „pisał dziennikiem”? Cokolwiek będzie – będzie genialne.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Większości z nas karykatury z drugiej wojny światowej zapewne kojarzą się polskimi wydawnictwami podziemnymi, które próbowały, naśmiewając się z okupanta, jakoś koszmar wojenny łagodzić i podnosić ducha w narodzie. Zgadujemy, że takich grafik w książce Marka Bryanta nie znajdziemy, lecz raczej propozycje angielskie i amerykańskie, zapewne propagandowe. Tak czy inaczej będzie to ciekawe spojrzenie na wroga, a także zapewne mało znane epizody twórcze znanych grafików.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Na nasze ekrany wchodzi film ze znakomitą rolą Michelle Williams w roli Marilyn, a do księgarń trafia literacki pierwowzór. Niezależnie od tego, ile prawdy jest we wspomnieniach Colina Clarka (to wie zapewne tylko on sam), który przeżywa krótkotrwały romans ze słynną gwiazdą, rozgłos wokół książki świadczy, że rzuca ona nowe światło na skomplikowane życie Marilyn Monroe.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Bogato ilustrowany przewodnik po mitycznych bestiach pochodzących z różnych kultur i czasów. Z recenzji wynika że Dell skoncentrował się raczej na stronie wizualnej swojego kompendium, dlatego też często jego „Bestiariusz” polecany jest jako uzupełnienie szczegółowych opisów z „Księgi istot zmyślonych” (aka „Zoologii fantastycznej”) Borgesa. Co nie znaczy że nie jest wart lektury sam w sobie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Trochę dziwi, że na polskie tłumaczenie popularnych i uznanych wywiadów Oriany Fallaci czytelnicy musieli czekać tak długo. Włoska dziennikarka przeprowadziła w latach siedemdziesiątych szereg wywiadów ze znanymi i potężnymi osobistościami tamtego okresu (wśród nich znajdziemy Indirę Gandhi, Hajle Syllasje, Jasira Arafata i Kaddafiego). Zdecydowania warta polecenia lektura, nawet jeśli większość z jej „bohaterów” (jak i sama autorka) odeszła z tego świata.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
O ile nie lubimy zbytnio w Esensji popularnonaukowego podejścia do nauki, które zbytni nacisk kładzie na „pop”, o tyle zawsze interesowaliśmy się głupotami. A czy może być coś głupszego od zastanawiania się dlaczego pot śmierdzi i czy po śmierci rosną włosy? Jeśli to wszystko będzie naukowo udowodnione to będziemy usatysfakcjonowani.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wikileaks to jedna z najpopularniejszych marek ostatnich lat, dla wielu miłośników teorii spiskowych ten portal ujawniający zakulisowe działania polityków to wręcz wyrocznia. Kto jednak za nim stoi, czy Wikileaks mają swojego Walesa czy Zuckerberga? Początkowo wiele wskazywało na to, że nie, ale z czasem światu objawiła się twarz Juliana Assange, który stał się symbolem walki z władzą. Kim jest – wizjonerem, wolnościowcem, ofiarą systemu, czy raczej podstawionym figurantem, cynikiem i gwałcicielem? Nie wiemy czy biografia odpowiada na te pytania, ale chętnie sprawdzimy.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Widok morza zawsze kojarzy się z czymś nieznanym i nieogarnionym. Ten motyw wykorzystuje mistrzyni powieści SF i fantasy Ursula le Guin, aby opowiedzieć nam o ludziach, którzy przyjeżdżają nad morze. Każdy przywozi ze sobą smutki i marzenia. Niektórzy zostają na zawsze, inni zaglądają tu tylko na chwilę. Zwykli ludzie – tak, jak każdy z nas. Każdy z nich ma swoja historię, którą chce opowiedzieć morzu. Przekonują się, że morze też ma coś im do powiedzenia.
WASZ EKSTRAKT:
70,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Pochodząca z lat 80. książka bardzo popularnej brytyjskiej pisarki, której twórczość inspiruje w znacznej mierze tradycja powieści gotyckich. Zresztą podtytuł „A Ghost Story” mówi sam za siebie, a streszczenie nie pozostawia wątpliwości: odcięty od świata dom na bagnach, tajemnicza tytułowa kobieta w czerni i młody notariusz odkrywający złowrogie sekrety z przeszłości – oto czego możemy się spodziewać. Polecamy wielbicielom mrocznej atmosfery oraz angielskich opowieści o duchach.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Popularna norweska autorka kryminałów tym razem wkracza na teren Robina Cooka – thriller medyczny (zresztą nasz redakcyjny spec od skandynawskich kryminałów przyznaje, że Holt zawsze była bardziej „amerykańska” niż „szwedzka”). Punkt wyjścia jest co najmniej intrygujący: okazuje się, że wszczepiane ludziom defibrylatory, małe cudeńka techniki przywracające właściwy rytm pracy serca są… podatne na wirusy komputerowe. Pojawia się tylko pytanie: czy komuś może zależeć na tym by to, co miało leczyć, zabijało? Odpowiedź jest chyba oczywista, ale nas intryguje jak rozwiąże ją para Stubo-Vik.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Polskie wydanie „Finnegans Wake” to wydarzenie niebagatelne, choć trudno spodziewać się, by biło rekordy czytelnictwa w komunikacji miejskiej. Książki nie udało się przetłumaczyć Maciejowi Słomczyńskiemu – pierwsze polskie pełne tłumaczenie (i jedno z nielicznych w ogóle) zawdzięczamy Krzysztofowi Bartnickiemu, który pierwsze fragmenty ogłosił osiem lat temu w „Literaturze na świecie”. Korporacja Ha!art wydaje „Finneganów tren” w serii Liberatura, mocno zorientowanej na materialny nośnik tekstu – książka ma mieć format i szatę graficzną oryginalnych wydań. Szykuje się więc prawdziwe literackie święto – nawet, jeśli nie odważymy się wziąć „Finnegans Wake” do ręki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
O „Hipnotyzerze” Sebastian Chosiński napisał: „Powieść Larsa Keplera jest nie tylko kryminałem, ale również bardzo sprawnie skonstruowanym pełnym grozy thrillerem psychologicznym o maniakalnym zabójcy”. Biorąc pod uwagę że za „Kontrakt Paganiniego” Lars Kepler został wybrany Pisarzem Roku przez czytelników szwedzkiego magazynu STKF spodziewamy się druga powieść co najmniej dorówna pierwszej.
Gratka dla miłośników historii XX wieku w ujęciu sensacyjnym i nastawionym na ciekawostki. Jacy na co dzień byli najpotworniejsi ludzie XX wieku – Stalin, Lenin, Mao, Hitler, Castro, Tito, Husajn? Czy Hitler i inni przywódcy III Rzeszy mieli przed sobą tylko kilka lat życia bo chorowali na nieuleczalne choroby?
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Drugi tom piątego tomu… wróć, druga część piątego tomu „Pieśni Lodu i Ognia” bardziej niż którykolwiek z poprzednich w centrum fabuły stawia wątki „wielkiej trójki”, czyli pozornie najważniejszych bohaterów sagi: Daenerys, Tyriona i Jona. Akcja w dużej mierze osadzona jest poza Westeros, a zwroty akcji i nowi bohaterowie potrafią zaintrygować. Warto sięgnąć chociażby po to, by sprawdzić, czy długie lata, które Martin spędził na pisaniu „Tańca ze Smokami” były warte naszego czekania.
1 2 »

Komentarze

02 II 2012   22:04:51

Nowy Pielewin! W końcu! I to już 8 lutego.

Obiecująco zapowiada się też nowy Charles Stross i "Kościotrzep".

03 II 2012   00:58:20

Nareszcie ktoś wpadł na pomysł wydania Halting State, tylko dlaczego taka koszmarna okładka? Nie można było użyć świetnej oryginalnej?

03 II 2012   02:46:23

@mathu
też żałuję że nie użyli tej:http://www.littlebrown.co.uk/assets/images/EAN/Large/9781841496948.jpg

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Kroniki księżycowe: Zanik ducha albo „jak od pospolitości zbawić świat”
Marcin Knyszyński

15 V 2022

W drugiej części Trylogii Księżycowej Jerzego Żuławskiego dwóch członków Bractwa Prawdy nieopatrznie uruchomiło statek kosmiczny Marka Zwycięzcy i ku własnemu przerażeniu wystartowało na Ziemię. Co zastaną, gdy już dolecą?

więcej »

Do księgarni marsz: Maj 2022
Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

10 V 2022

W związku z majowymi Targami Książki w Warszawie wydawcy przygotowali wiele interesujących tytułów, jednak z punktu widzenia Esensji jeden jest naprawdę wyjątkowy.

więcej »

Nie przegap: Kwiecień 2022
Esensja

30 IV 2022

Dla tych, którzy nie wybrali się na majówkę mamy przegląd naszych kwietniowych recenzji.

więcej »

Polecamy

Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym

W podziemnym kręgu:

Rzeczy, które robisz w piekle, będąc martwym
— Marcin Knyszyński

Bulwar Zachodzącego Słońca 2
— Marcin Knyszyński

Borat Dzong-Un z pasem szahida
— Marcin Knyszyński

Rozkład i rozkładówka
— Marcin Knyszyński

Nowoczesny mit
— Marcin Knyszyński

Horror rzeczywistości
— Marcin Knyszyński

Osaczona
— Marcin Knyszyński

Pan życia i śmierci
— Marcin Knyszyński

Jezus na miarę naszych czasów
— Marcin Knyszyński

Imitacje
— Marcin Knyszyński

Zobacz też

Inne recenzje

Na rubieżach rzeczywistości: Nowe rozdanie
— Marcin Knyszyński

Przeczytaj to jeszcze raz: Dresden ma kłopoty
— Miłosz Cybowski

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część II
— Beatrycze Nowicka

25 książek na wakacje
— Esensja

50 książek, które wstrząsną Gwiazdką
— Esensja

Esensja czyta: Sierpień 2012
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch

Demolition Man in Stockholm
— Sebastian Chosiński

Ponad pustynią rzeczywistości
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Maj 2012
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Z rowerem wśród Niemców
— Konrad Wągrowski

Z tego cyklu

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2021
— Sławomir Grabowski, Agnieszka Hałas, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Sierpień 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek

Lipiec 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski

Czerwiec 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Marcin Mroziuk

Maj 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.