Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 20 kwietnia 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Luty 2013

Esensja.pl
Esensja.pl
« 1 2
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nie tak łatwo opisać świat z perspektywy dziecka. Ondjaki umieszcza akcję swojej powieści w swojej rodzinnej Angoli lat 80., a bohaterami czyni właśnie dzieci, które muszą sobie jakoś poradzić w kraju targanym wojną domową. Choć na angolskiej literaturze się nie znamy, książka może okazać się ciekawa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Składany nóż” będzie debiutem na polskim rynku tego tajemniczego autora, o którym nie wiadomo nawet jakiej jest płci. Powieść porównywana przez internautów do greckich tragedii i szekspirowskich dramatów przyniesie opowieść o Basso, niezwykłym władcy Republiki Wesańskiej, którego jeden błąd może zaważyć na… No właśnie, tego dowiemy się dopiero z lektury książki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
„Psychoza” Alfreda Hitchocka, jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina ma jednocześnie arcyciekawą historię powstawania i promocji. Kontrowersyjny temat, dzieło filmowe burzące przyzwyczajenia widza, szokujące scenami do tej pory rzadko pokazywanymi w głównonurtowym kinie. Potyczki z cenzurą, relacje Hitchocka z jego aktorkami i żoną, wątpliwości producentów i dystrybutorów, oryginalne pomysły promocyjne – jeśli do tej pory o tym nie wiedzieliście, z tej książki powinniście poznać tę arcyciekawą historię.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Polski wydawca określa „Zielone dziecko” jako dystopię, większość angielskojęzycznych informacji w sieci jako utopię… Czyżby aż tak wiele zależało od punktu widzenia? Jednak niezależnie od tego czy jest u utopia czy dystopia wydana prawie 80 lat temu powieść Reada chwalona jest za piękno języka i budowaną nim atmosferę.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Po bardzo dobrze przyjętych zbiorach opowiadań niemiecki autor oddaje nam do rąk powieść, w której pytanie „kto zabił?” jest znacznie mniej ważne od „dlaczego to zrobił?”. Już na pierwszych stronach odkryte zostaną wszystkie karty, a von Schirach skupi się na motywach popychających człowieka do morderstwa, a wszystko to na tle Wielkiej Historii. Nas zaintrygowało.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wspomnienia słynnego aktora, kulturysty i polityka, obecnie na etapie odcinania kuponów. Biografia obejmować ma nie tylko złote chwile, lecz także mniej chwalebne, jak zakończony ciążą romans z pokojówką (ciążą pokojówki, nie Arniego – to nie „Junior”) i przygotowania do nadchodzącego rozwodu z żoną.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Powrót do Afryki może być nie tylko tematem książki podróżniczej, ale też wymówką do snucia wspomnień i nieodłącznych obserwacji dotyczących tego, jak Czarny Kontynent się zmienił. A, sądząc po samym tytule, zmienił się w dość drastyczny, mroczny sposób. Znany ze „Starego Ekspresu Patagońskiego” Theroux zabiera nas w kolejną niezapomnianą podróż.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Valerio Varesi to kolejny po Gianrico Carofiglio włoski autor portretujący w kryminalnym cyklu miasto. U Carofiglio jest to Bari, u Varesiego Parma. A konkretnie jej najbardziej zepsuta tkanka, czyli świat dealerów narkotyków, lichwiarzy, a także przesiąkniętej korupcją palestry i pracowników korporacji. Liczymy na mroczną, mocną opowieść.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Trzeci i ostatni tom trylogii „Ryfterów”. Po obiecującym pierwszym i nieco słabszym drugim tomie cyklu nadszedł czas na – miejmy nadzieję – zwieńczenie na miarę talentu Wattsa. Przy okazji „Wiru” zarzuciliśmy pisarzowi brak fajerwerków i wszystko wskazuje na to, że tym razem zostaną one odpalone. W zapowiedzi wydawcy możemy przeczytać m.in. o upadku rządów i powstaniu nowych kultów. Warto sprawdzić, jak z domknięciem sagi poradził sobie jeden z oryginalniejszych twórców SF ostatnich lat.
Wznowienia
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Kto uważa, że fantasy to skostniały gatunek pełen czarów i elfów, które nie zmieniły się od czasów Tolkiena, ten koniecznie powinien przeczytać „Jonathana Strange’a i Pana Norrella”. Przed siedmioma laty powieść (u nas podzielona na trzy tomy) nieźle namieszała w fantastycznym światku, posypały się nagrody, książka zaś zyskała oddane grono miłośników i już na starcie została uznana za jedną z najważniejszych fantastycznych pozycji. Wznowienie to okazja dla tych, którzy pierwsze wydanie przegapili – najlepiej wcale się do tego nie przyznawać, tylko od razu udać się do księgarni.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jak to u Dicka często bywa, główny bohater „Czasu poza czasem” odkrywa, że świat wokół niego nie jest dokładnie taki, jakim się pozornie wydaje. Rozwiązania są dwa: albo oszalał on, albo wszyscy dookoła. Jak jest naprawdę (o ile istnieje jakaś prawda) dowiemy się z lektury powieści.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Mowa jest srebrem a milczenie jest owiec… czy jakoś tak. Średnio znamy się na przysłowiach, ale na literaturze lepiej i wiemy, że „Milczenie owiec” to nie tylko trzymający w napięciu film z Anthonym Hopkinsem i Jodie Foster, ale także równie znakomita powieść Thomasa Harrisa. Jeśli widzieliście adaptację na tyle dawno temu, aby zapomnieć zakończenie, zamiast oglądać po raz kolejny sięgnijcie po literacki oryginał.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Harry Harrison to pisarz, który jak mało kto pobudzał naszą wyobraźnię w latach 80. i na początku 90. Zaczytywaliśmy się w opowieściach o Stalowym Szuczurze, śmieliśmy przy „Billu, bohaterze Galaktyki” i „Filmowym wehikule czasu”, zamyślaliśmy przy „Przestrzeni! Przestrzeni!”, inspirowaliśmy przy cyklach „Eden” i „Ku gwiazdom”. Dla wielu jednak najlepszą powieścią Harrisona pozostaje „Planeta śmierci” – opowieść o tym, jak pewien obdarzony mocami psychicznymi międzygwiezdny hazardzista Jason dinAlt trafia na planetę, na której wciąż trwa bezwzględna wojna między ludzi a całym światem przyrody. Doskonałe tempo, przygoda, tematyka ekologiczna – szkoda, że gdy powieść wypączkowała w cykl, kolejne tomy nie mogły dorównać pierwszej części. Książkę dostajemy w nowym cyklu wydawnictwa Solaris, promującym najlepsze dzieła klasycznej SF. Warto.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Znany wcześniej jako „Dalekie szlaki” pierwszy tom trylogii Siergieja Sniegowa i zarazem chyba najbardziej znanej space opery ZSRR. Czego w nim nie ma? No… kapitalizmu. Ale poza tym znajdziecie tu chyba wszystko – mnogość ras, której zazdrościć może Star Trek, zresztą równieśnik „Galaktycznego zwiadu” (no ale bądźmy szczerzy, Sniegow nie musiał się martwić, jak to pokazać w telewizji), sztuczne planety i gwiazdy, no i oczywiście epickie kosmiczne bitwy ze Zływrogami.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Jeden z naszych redaktorów początkowo umieścił „Wyspę skarbów” w nowościach, co jest żywym dowodem na to, że klasyk Stevensona nie jest jednak aż tak znany, żeby nie warto wydawać kolejnych wznowień. Jolly Roger na maszt i płyniemy po ukryty skarb, albo przynajmniej do księgarni po najnowsze wydanie z ilustracjami Roberta Ingpena.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wznowienia dwóch „politycznych” powieści Vonneguta. W „Matce nocy” obserwujemy człowieka uwikłanego w konflikt dwóch wielkich sił, w „Recydywiście” mamy okazję oglądać brutalny i bezduszny świat współczesnej polityki.
Spadkowicze
Na luty przesunęła się premiera polecanej w styczniu książki „Młodszy księgowy. Felietony o książkach, czytaniu i pisaniu” Jacka Dehnela.
koniec
« 1 2
1 lutego 2013

Komentarze

03 II 2013   22:30:37

Nie wyszło nic z fantastyki?

03 II 2013   22:48:56

A Watts? Harrison? Clarke?

03 II 2013   23:15:15

Panowie, jest jeszcze druga strona...

04 II 2013   10:34:50

No właśnie książki z drugiej strony wskazuję minutemanowi.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Okładka <i>Amazing Stories Quarterly</i> z wiosny 1929 r. to portret jednego z Małogłowych.<br/>© wikipedia

Stare wspaniałe światy: Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
Andreas „Zoltar” Boegner

11 IV 2024

Czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, powieść, której tytuł wykorzystałem dla stworzenia nazwy niniejszego cyklu, oraz ikoniczna „1984” George’a Orwella bazują po części na pomysłach z „After 12.000 Years”, jednej z pierwszych amerykańskich antyutopii?

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (24)
Andreas „Zoltar” Boegner

7 IV 2024

Kontynuując omawianie książek SF roku 2021, przedstawiam tym razem thriller wyróżniony najważniejszą nagrodą niemieckojęzycznego fandomu. Dla kontrastu przeciwstawiam mu wydawnictwo jednego z mniej doświadczonych autorów, którego pierwsza powieść pojawiła się na rynku przed zaledwie dwu laty.

więcej »

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (23)
Andreas „Zoltar” Boegner

14 III 2024

Science fiction bliskiego zasięgu to popularna odmiana gatunku, łącząca zazwyczaj fantastykę z elementami powieści sensacyjnej lub kryminalnej. W poniższych przykładach chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych oraz o demontaż demokracji poprzez manipulacje opinią publiczną – w Niemczech to ostatnio gorąco dyskutowane tematy.

więcej »

Polecamy

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie

Stare wspaniałe światy:

Poetycki dinozaur w fantastycznym getcie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Inne recenzje

Klasyka na pół gwizdka
— Jarosław Loretz

Najstarsza magia
— Eryk Remiezowicz

Świat pozbawiony sprawiedliwości i znaczenia
— Miłosz Cybowski

Na rubieżach rzeczywistości: Ten świat to jeden wielki Kant!
— Marcin Knyszyński

Po trzy: Inne strony świata
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Lipiec 2016
— Miłosz Cybowski, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Jarosław Loretz, Anna Nieznaj, Beatrycze Nowicka, Agnieszka ‘Achika’ Szady, Konrad Wągrowski

Kanon ze smoczej jaskini: Moja własna lista. Część I
— Beatrycze Nowicka

Esensja czyta: Styczeń 2014
— Joanna Kapica-Curzytek, Daniel Markiewicz, Marcin Mroziuk, Beatrycze Nowicka

Najlepsze książki 2013 roku
— Esensja

Nominacje do książki roku 2013
— Esensja

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.