Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
Esensja
dzisiaj: 29 lutego 2024
w Esensji w Esensjopedii
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup

Do księgarni marsz: Wrzesień 2010

Esensja.pl
Esensja.pl
1 2 »
W księgarniach i w redakcji powakacyjne ożywienie. Spośród propozycji wydawców na wrzesień wybraliśmy – i opisaliśmy! – okrągłe dwa tuziny pozycji.

Esensja

Do księgarni marsz: Wrzesień 2010

W księgarniach i w redakcji powakacyjne ożywienie. Spośród propozycji wydawców na wrzesień wybraliśmy – i opisaliśmy! – okrągłe dwa tuziny pozycji.

W naszym cyklicznym zestawieniu przedstawiamy najciekawsze książkowe premiery nadchodzącego miesiąca. Oczywiście część wyczekiwanych przez nas książek może się później okazać wcale nie tak wspaniała (z czystym sumieniem polecać możemy tylko wznowienia), ale na pewno każda z nich warta jest zainteresowania. Choćby po to, żeby przekonać się, w jakiej formie jest znany pisarz, jak autor poradził sobie z ciekawym/trudnym tematem albo czy książka zasługuje na nadany jej rozgłos.

Niestety, nie możemy zagwarantować terminowości wydawania prezentowanych pozycji. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze „polecanki” pokrywały się z najświeższymi zapowiedziami, ale te lubią się zmieniać (czytaj: opóźniać) z dnia na dzień. Jeśli więc narobiliście sobie smaku, miesiąc mija, a Wasz księgarz wciąż powtarza „Jeszcze nie ma!”, to listy z pogróżkami prosimy kierować do poszczególnych wydawnictw.

NOWOŚCI:
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Margaret Atwood
‹Rok Potopu›
Już niejednokrotnie mogliśmy się przekonać, że wizje przyszłości wykreowane przez kanadyjską pisarkę nie tylko zapadają na długo w pamięć, ale pozwalają jej na wyraziste zobrazowanie rozmaitych kwestii feministycznych czy zagrożeń ekologicznych. W swojej najnowszej powieści Margaret Atwood powraca do poruszającego obrazu świata po zagładzie przedstawionego w „Oryksie i Derkaczu”, żeby przedstawić losy dwóch kobiet, które ją przetrwały. Można więc spodziewać się, że i tym razem atrakcyjnej fabule będzie towarzyszyć wyraziste przesłanie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Paul Auster
‹Niewidzialne›
Paul Auster od wielu lat cieszy się uznaniem, także wśród polskich czytelników. Choć od debiutanckiej, znakomitej „Trylogii nowojorskiej” minęło już blisko ćwierć wieku, nowojorski pisarz nie pozwolił o sobie przez ten czas zapomnieć, publikując kolejne, dobrze przyjęte dzieła (m.in. świetne „Księgę złudzeń”, „Noc wyroczni” czy niedawnego „Człowieka w ciemności”) i próbując swych sił – już z nieco gorszym skutkiem – w przemyśle filmowym („Brooklyn Boogie”, „Lulu na moście”). Po kilku niedawnych odniesieniach do współczesności, głównie rozliczeniu z epoką bushowską, w swym najnowszym dziele przenosi nas do roku 1967. Możemy z pewnością oczekiwać niebanalnej narracji, pomysłów metaliterackich, ale też bohaterów z krwi i kości i prawdziwych problemów.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
John Crowley
‹Dæmonomania›
Trzeci tom tetralogii „Ægipt”, opus magnum jednego z najciekawszych autorów, znanego przede wszystkim z będącej już klasyką fantastyki dylogii „Małe, duże”. „Ægipt” to opowieść z pogranicza realizmu magicznego, wieloznaczna, oniryczna i przesycona skomplikowaną symboliką. Ponownie spotykamy w niej Johna Dee oraz Giordano Bruno, a autor powoli zbliża nas do wyjaśnienia zagadek, które, miejmy nadzieję, nastąpi w czwartym i ostatnim tomie.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Umberto Eco, Jean-Claude Carrière
‹Nie myśl, że książki znikną›
Tak to już jest, że każda pozycja z nazwiskiem Umberto Eco na okładce budzi zainteresowanie. Nie inaczej będzie tym razem, choć Eco w „Nie myśl, że książki znikną” jest tylko współrozmówcą Jean-Claude Carrière’a. Ale temat o którym dyskutują jest pasjonujący i dla nas wszystkich bardzo istotny – jaka będzie przyszłość tradycyjnych książek?
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Nick Hornby
‹Juliet, naga›
Nicka Hornby’ego przedstawiać nikomu nie trzeba – autor rozsławionych przez filmy „Futbolowej gorączki”, „Wierności w stereo”, „Był sobie chłopiec” czy jeszcze niezekranizowanych, ale zauważanych „Długiej drogi w dół” czy niedawnej „Wpadki”. W swych powieściach lekką formę łączy najczęściej z wcale nie tak lekkimi tematami dotykającymi niedojrzałości, miłości, dorastania – a wszystko to mocno osadzone w różnych przejawach kultury popularnej. Zapewne najnowsza – przyznajmy, zatytułowana całkiem interesująco (będą ilustracje?) – powieść będzie podobna. I zapewne znów będzie bestsellerem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Gene Kranz
‹Porażka nie wchodzi w grę›
Książek o historii podboju kosmosu napisano setki, ale tę warto polecić z dwóch przyczyn. Po pierwsze, na polskim rynku takich pozycji wciąż brakuje (o kilku możecie poczytać w tekście Prawdziwa historia podboju kosmosu). Po drugie, autorem tej jest Gene Kranz, wieloletni Flight Director w NASA, a więc osoba z pierwszej linii frontu, zajmująca jedno z najważniejszych stanowisk przy organizacji misji kosmicznych. Jak ważne? Przypomnijcie sobie film „Apollo 13” i rolę Eda Harrisa – aktor grał tam właśnie Flight Directora o nazwisku… Gene Kranz.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Camilla Läckberg
‹Ofiara losu›
Camilla Läckberg to jedna z największych gwiazd skandynawskiego kryminału, u nas niejednokrotnie recenzowana bardzo pozytywnie. Jej kolejna książka, „Ofiara losu” należy do cyklu z Ericą Falck i Patrikiem Hedströmem (na który składają się także „Księżniczka z lodu”, „Kaznodzieja” i „Kamieniarz”), dla miłośników gatunku będzie więc to z pewnością pozycja obowiązkowa.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Shahriar Mandanipour
‹Irańska historia miłosna. Ocenzurowano›
Ich dwoje w Iranie. Ona młoda, piękna i na wydaniu, on starszy, ale równie niedoświadczony. Bardziej przypowiastka złożona na ołtarzu pokazania irańskiej rzeczywistości niż historia rodzącego się uczucia, ale Mandanipour umiejętnie prowadzi narrację, nie pozwalając czytelnikowi nudzić się nawet przez moment. Więcej o książce Mandanipoura przeczytacie w naszej recenzji.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Dominika Oramus
‹O pomieszaniu gatunków. Science fiction a postmodernizm›
Światek miłośników fantastyki reaguje alergicznie na próbę naukowej wiwisekcji przedmiotu jego uwielbienia. Te obawy, często słuszne, tym razem trzeba chyba odwiesić na kołek. Dominika Oramus (wcześniej Materska), autorka m.in. „Stacji kontroli chaosu”, licznych artykułów (które przyniosły jej tytuł doktora habilitowanego) i prelekcji na konwentach wydaje się bowiem osobą odpowiednią, by omawiać nie tylko historię fantastyki, ale i – zgodnie z tytułem – wpływ tego gatunku na całą literaturę. No a poza tym: nowe nazwisko zobowiązuje.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Yrsa Sigurðardóttir
‹Lód w żyłach›
Kolejny z bardzo dobrze ocenianych przez „Esensję” skandynawskich kryminałów. Warto przekonać się, czy „Lód w żyłach” dorównuje „W proch się obrócisz”, poprzedniej powieści tej autorki. A opis wydawcy brzmi tym bardziej intrygująco, że zapowiada historię niemalże z pogranicza horroru. Odcięty od świata kampus na dalekiej północy, zimno, opowieści o klątwie i oczywiście tajemnicze morderstwo. Wielbiciele literatury z dreszczykiem powinni być zadowoleni, a ponieważ to skandynawski kryminał, spodziewać się można także głębszej problematyki.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Zadie Smith
‹Jak zmieniałam zdanie. Eseje okolicznościowe›
Jedna z najpopularniejszych angielskich autorek, autorka słynnych „Białych zębów”, tym razem razem w zbiorze esejów poruszających różne tematy, zawsze orbitujących jednak wokół pisania i książek. W tym temacie Smith jest nie tylko praktykiem – wykłada pisarstwo na uniwersytetach Columbii i Nowego Jorku.
WASZ EKSTRAKT:
90,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Wit Szostak
‹Chochoły›
Z dawna zapowiadana nowa powieść Wita Szostaka traktująca, wedle słów autora, o magicznym Krakowie. Z zapowiedzi i informacji wydawniczych oraz obszernego fragmentu udostępnionego przez wydawcę wydaje się że do „Chochołów” najlepiej pasuje „zawłaszczony” przez pisarzy iberoamerykańskich termin „realizm magiczny”. Niezależnie od przynależności gatunkowej powieści można polecać ją właściwie w ciemno – Wit Szostak do tej pory nie zawiódł czytelników i nic nie wskazuje na to, żeby stało się tak tym razem.
WASZ EKSTRAKT:
0,0 % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Carrie Vaughn
‹Kitty i Nocna Godzina›
Nie, nie oszaleliśmy. Tak, polecamy książkę wydaną w serii „Romans paranormalny”. Dlaczego? To proste. Dlatego, że tak naprawdę to początek dobrego cyklu urban fantasy, z wątkiem uczuciowym wyeksponowanym nie bardziej niż w wielu klasycznych powieściach.
Kitty Norville to wilkołaczka prowadząca nocną audycję w lokalnej rozgłośni radiowej. Splot zdarzeń sprawia, że jej sekret zostaje ujawniony i w efekcie musi poradzić sobie między innymi z zaborczym przywódcą własnego stada, wampirem, któremu nie podoba się rozgłos audycji Kitty oraz z tajemniczym pastorem, który obiecuje przemienionym wyleczenie i powrót do ludzkiej postaci. A to dopiero pierwszy tom…
WASZ EKSTRAKT:
80,0 (0,0) % 
Zaloguj, aby ocenić
Wyszukaj / Kup
Robert M. Wegner
‹Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód – Zachód›
Malkontenci od czasu do czasu wieszczą koniec tradycyjnej fantasy „magii i miecza”… a potem zjawiają się autorzy tacy jak Robert Wegner, którzy malkontentom dają prztyczka w nos. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” to niewątpliwie jeden z najlepiej przyjętych debiutów ostatnich lat. Entuzjastyczne recenzje, porównania do Feliksa W. Kresa pod względem realizmu i do Andrzeja Sapkowskiego pod względem językowej zręczności, wreszcie niecierpliwe pytania „Kiedy dalszy ciąg?” A dalszy ciąg w postaci drugiego tomu właśnie nadchodzi, tuż po sukcesie, jakim jest nagroda im. Janusza A. Zajdla dla umieszczonego w tomie pierwszym opowiadania „Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami”. Trudno o bardziej spektakularny początek pisarskiej kariery.
1 2 »

Komentarze

01 IX 2010   11:27:26

Ty razem o czasie :P Dzięki!

01 IX 2010   15:11:47

Najbardziej czekam na "Chochoły" (bo to Szostak!) i Daemonomanię, bo to podobno najmocniejszy tom z całej serii.

01 IX 2010   17:18:06

Cieszy też wznowienie "Czarnoksiężnika z Archipelagu" oraz drugi tom opowiadań Wegnera. Ogólnie rzecz biorąc, to ciekawy miesiąc. "Smoczy tron" też wznowili, a ja chciałbym żeby jeszcze pojawiło się kiedyś wznowienie Kronik Thomasa Covenatna Niedowiarka (skoro już tak ochoczo odświeżają klasykę, to czemu nie Donaldson?).

13 IX 2010   14:58:23

Ja stawiam na książkę Nika Hornby pt."Juliet, naga". Znając pisarza i jego teksty mogę pójść w to w ciemno.

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Dodaj komentarz FB

Najnowsze

Fantastyczne Zaodrze, czyli co nowego w niemieckiej science fiction? (22)
Andreas „Zoltar” Boegner

27 II 2024

Pisanie pod pseudonimem było u zarania powojennej niemieckojęzycznej SF często koniecznością – jednak i dzisiaj istnieją dobre powody, aby korzystać z takiego zabiegu. Poniżej dwa typowe przykłady.

więcej »
Pierwsze wydanie książkowe „Liners of Time” z roku 1947.<br/>© isfdb.org

Stare wspaniałe światy: Pierwsza wojna... czasowa
Andreas „Zoltar” Boegner

17 I 2024

„Jego twórczość pozostała bez większego wpływu” – tak radykalnie, a zarazem wielce niesprawiedliwie, brzmiał werdykt niemieckiego „Leksykonu literatury SF” (1988) w stosunku do prozy pierwszego Brytyjczyka, który pisał dla słynnego „Amazing Stories”.

więcej »
Future Fiction Magazin 5

Fantastyczne Zaodrze (21) – przegląd prasy (jesień 2023)
Andreas „Zoltar” Boegner

28 XII 2023

Po letniej flaucie następuje silne jesienne ożywienie na rynku. O czym można poczytać przed i po Halloweenie w fantastycznych czasopismach Niemiec?

więcej »

Polecamy

Pierwsza wojna... czasowa

Stare wspaniałe światy:

Pierwsza wojna... czasowa
— Andreas „Zoltar” Boegner

Wszyscy jesteśmy „numerem jeden”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Krótka druga wiosna „romansu naukowego”
— Andreas „Zoltar” Boegner

Jak przewidziałem drugą wojnę światową
— Andreas „Zoltar” Boegner

Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner

Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner

Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner

Zobacz też

Z tego cyklu

Listopad 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Październik 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Wrzesień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch, Joanna Słupek

Sierpień 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Lipiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Czerwiec 2022
— Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Marcin Osuch

Maj 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek, Konrad Wągrowski

Kwiecień 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Grudzień 2021 – marzec 2022
— Miłosz Cybowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Listopad 2021
— Miłosz Cybowski, Sławomir Grabowski, Joanna Kapica-Curzytek, Marcin Mroziuk, Joanna Słupek

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.