Piątka na piątek: Duchy niespokojneSkąd się biorą duchy? Według tradycyjnych przekazów często są to dusze, które coś powstrzymuje przed odejściem w zaświaty. Oto pięć przykładów – i nieco mniej powodów.
EsensjaPiątka na piątek: Duchy niespokojneSkąd się biorą duchy? Według tradycyjnych przekazów często są to dusze, które coś powstrzymuje przed odejściem w zaświaty. Oto pięć przykładów – i nieco mniej powodów. W sponsorowanym przez cyfrę pięć copiątkowym cyklu „Piątka na piątek” przedstawiamy pięć dzieł (pop)kultury nawiązujących tematycznie do wydarzeń, rocznic i temu podobnych przypadających w danym tygodniu. W powieści Bujold mamy standardowy powód pozostania numer jeden: niedopełnienie obrządków pogrzebowych. Grupa złoczyńców przygotowując zasadzkę na Cazarila – bohatera książki – i jego towarzyszy zabija mieszkańców górskiej twierdzy, bez kłopotania się o ich dusze. I to właśnie ich gubi, gdyż Cazaril od pewnego czasu ma zdolność widzenia duchów, a te ostatnie okazują się być świetnymi wywiadowcami wskazując miejsca ukrycia zabójców. A konkretnie opowieść „Duch generała” z tego tomu. Występuje w nim – jak łatwo zgadnąć – duch generała, który nie może zaznać spokoju, bo… nie zginął w odpowiedni sposób. Konkretnie – nie zdążył zakończyć rytuału seppuku po śmierci swojego dowódcy. Usagi rozwiązuje problem ducha zabijając go – ale już w odpowiedni sposób. W zasadzie trudno powiedzieć czy tytułową Panne Młodą na ziemi trzyma brak właściwego pogrzebu czy może niespełniona obietnica – w tym przypadku obietnica ślubu. Sama prawdopodobnie sądzi, że chodzi o to ostatnie, i pragnie poślubić młodzieńca, który przypadkiem się z nią zaręczył gdy już była martwa. Jednak zaznaje spokoju dopiero gdy jej zabójca zostaje ukarany. Możliwe jest więc, że czasem duchy same nie wiedzą co trzyma je na tym świecie… Muzyka: Camouflage A tu historia ducha, który bardzo dobrze wiedział czego chciał: pomóc młodemu marine w kłopotach. I jak postanowił tak też uczynił. Dla zainteresowanych: tekst piosenki po angielsku. W jednej z pierwszych odwiedzanych krain gracz spotyka ducha barona Gostrima. Duch jest wyjątkowo mało uciążliwy – ot, stoi sobie przy zamku. Gdy go zagadnąć prosi nas – dość standardowo – o zemstę na jego byłym radcy prawnym Norgem, który go zamordował a następnie objął władzę na zamku i poślubił jego małżonkę. Sam Norge, tytułujący się obecnie baronem twierdzi jednak że jest niewinny. Gracz ma do wyboru trzy wyjścia: zabić Norge’a, przekonać ducha że się mylił albo go pokonać. Wszystkie one jednak prowadzą do tego samego – odesłania ducha Gostrima w zaświaty, mniej lub bardziej dobrowolnie. ![]() 4 listopada 2016 |
Irvine Welsh, Szkot z Edynburga, zadebiutował dokładnie trzydzieści lat temu powieścią opartą bardzo mocno na swoim własnym życiu. Czyli na wspomnieniach z końca lat siedemdziesiątych, kiedy to heroina była „naturalnym elementem jego otoczenia” i sposobem na życie w Leith, jego rodzimej dzielnicy. Powieść ta, napisana po angielsku, szkocku i miejscami twardą miejscową gwarą z Leith, kojarzona jest u nas przede wszystkim z jej kinową ekranizacją. Mocną i nie pozostawiającą obojętnym.
więcej »Otaczają mnie ludzie twierdzący, że nikt już nie czyta tyle co kiedyś. Słysząc takie stwierdzenie raz po raz uświadamiam sobie, jak mało wiedzą oni o dzisiejszej społeczności czytelniczej, która oczywiście jest inna od tej, jaką pamiętają nasi rodzice czy dziadkowie, ale wciąż jest i działa… czasem nawet zbyt skutecznie.
więcej »Może i luty jest najkrótszym miesiącem, ale to nie znaczy że nie było czego recenzować!
więcej »Cyborg, czyli mózg w maszynie
— Andreas „Zoltar” Boegner
Narodziny superbohatera
— Andreas „Zoltar” Boegner
Pierwsza historia przyszłości
— Andreas „Zoltar” Boegner
Życie i nieżycie, czyli terapia u Tima Burtona
— Jacek Łaszcz
Dancing makabry
— Michał R. Wiśniewski
Zemsta, honor i upiory
— Agnieszka Szady
(Od)mrożonki
— Esensja
Sobotnie wydanie specjalne
— Esensja
Naukowcy, wynalazcy i inni
— Esensja
Tańce, hulanka, swawola!
— Esensja
Proszę państwa, oto m̶i̶ś̶ niedźwiedź
— Esensja
Cztery nogi dobrze?
— Esensja
Marsjanie są wśród nas
— Esensja
Psy nierasowe, czyli…
— Esensja
Leniwe raz!
— Esensja
Piramidalne!
— Esensja
Ultimate Goth
— Miłosz Cybowski
Potężny przeciwnik
— Marcin Osuch
Tajemna katana z ostrzem energetycznym
— Marcin Osuch
W siedemnastowiecznej Japonii
— Andrzej Goryl
„Patrzcie! On ma głowę pana Mifune!”
— Agnieszka ‘Achika’ Szady
Dr Jekyll i Mr Usagi
— Marcin Osuch
Chrześcijanie w Japonii
— Andrzej Goryl
Drobne smaczki
— Marcin Osuch
Bohaterowie nie zawsze wygrywają
— Marcin Osuch
Mogę dla ciebie pracować za pięćdziesiąt ryo
— Marcin Osuch
Nie przegap: Luty 2023
— Esensja
Nie przegap: Styczeń 2023
— Esensja
Nie przegap: Grudzień 2022
— Esensja
Nie przegap: Listopad 2022
— Esensja
Nie przegap: Październik 2022
— Esensja
Nie przegap: Wrzesień 2022
— Esensja
Nie przegap: Sierpień 2022
— Esensja
Nie przegap: Lipiec 2022
— Esensja
Nie przegap: Czerwiec 2022
— Esensja
Nie przegap: Maj 2022
— Esensja